Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler olarak araç kullanımına dair dünya standartlarında düzenleme istiyoruz [G]

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bülent bey herşey güzel bir an önce ilgili kurumlara müracatlar yapılsın inşeallah iyi neticelenir ,teşekkürler

Emeği geçen herkese Teşekkürler bu H ehliyet sıkıntı oldu başımıza

Gönderecem inşallah

Arkadaşlar konu ile ilgiliy yapmış olduğum araşturnakarda özürlülerin ehkiyet alma ve araç kullanma uygulamasını düzenleyen mevzuat ın iptali istami ile anayasa mahkemesinde açılmış bulunan iki adet dava olduğunu öğrendim.. Bu davalarda ana gerekçe farklı özür grupları araınsa yapılan ayrımcılık ve AİH sinin seyahat özgürlüğü nü düzenleyen maddesi ile birlikte Anayasamızdaki Engellilere yönelik pozitif ayırımcılık ilkesine aykırılık gerekçesi ile açılmış davalar bunlar.. Esas numarasını tam olarak hatırlayamıyorum ama arzu ederseniz AYm nin arşiv kaydından bulunabilir bu konuda çok taraflı bir hukuki süreç başlatılması gerektiğini düşünüyorum ne dersiniz bun yapamaz mıyız?

2022 maaşlarını bile kesen bir hükümetten dünya standartlarında bir düzenleme istemek bana komik geliyor

sol kol engellilerin araç alımı için yazmadığım akp milletvekili kurum kalmadı hiç biri tınlamadı,muhalefet milletvekiline rica ettim,teklif verdi,akp li milletvekilleri reddetti.sadaka gibi verdikleri 2022 maaşını binbir bahaneyle kesen bu hükümetten iyilik beklemek saflık olur...

dediiğim gibi metin eksik yazılmış aynı zamanda bu konu ile iligill gerçek bir eylem planı yapmamız lazım bütün engelileri kapsayan bir uygulama olmalı.. Mesela bir kişinin engel durumu atıyorum "psikolojik" ise nasıl ki %90 ve üzerinde olan kişiye vekalet yolu ile araç alıdırtılıp kullanıdrtılabiliyorsa burada da benzer bir uygulama yapılabilir. Efendim psikolojik engelliler toplum için tehlike arz ediyor! Eee o zaman kamu da ve özel sektörde ŞİZOFRENİ hastaları dahi neden istihdam edliyor soruyorum size. BU AYMAZLIĞA BİR AN ÖNCE SON VERİP GEREKLİ HUKUKİ GİRİŞİMİ BAŞLATMALIYIZ

konu h sınıfı ehliyetler

çok değerli arkadaşlar öncelikle hepinize rabbimden acil şifalar dilerim şu ehliyet konusuna bi nebze olsun açmak istedim bildiğiniz üzere engelli kardeşlerimizin bazılarının e sınıfı ehliyeti var bazılarının b ama engelli ortopedik arkadaşların bazılarının e bazılarının b ehliyetleri mevcuk ama gel gelelim engelli araç alınca ehliyetini değiştirmek zorunda kalıyor arkadaşlarımız ama b sınıfı ve e sınıfı normalde h sınıfını kullanır bu da arkadaşlara külfiyet ve zaman kaybı nereye gerekirse hep birlikte şikayet edip bu konuyu hep birlikte gerekirse bimere gerekirse imza toplayalım ve bu ayrıcalığın kalkması için bir olalım saygılarımla

haklısın arkadaşım bu konuda bimer e ve gerekli bakanlığıa yazılması gerekir ben başlıyorum buyrun arkadaşlaar sizde mail yağmuruna

zaten ümidim yok desek hepten ölmemiz lazım şimdi tam seçim zamanı biz toplum olarak eksiklerimizi isteyelim ama vermeseler de gerekeni yaparız bir elin nesi var iki elin sesi var kardeş ben demek olmaz biz dersek olur eksiklerimiz desen çok eksiğimiz var ve dünya sıtandardında olmasada biz ne istesek o olur inşallah saygılarımla...

Arkadaşlar ben sonradan beyinomirlilik te oluşan kireclenmeden dolayı amaliyat gecirdim %40 engelli oldum daha önceden ( b) sınıfı ehliyetim vardı sonradan ( h) ehliyete cevirdim ve araba aldım aparat yaptırdım kullanıyorum sonderece memmunum biraz kdv yakıyor oda ayarlanmıyor

sayın değerli arkadaşlar hükümet diyor engellilerin önünü açacaz neymiş kapalı kasa araçla iş yapılacakmış arkadaş sen önce koyduğun bizim engellerimizi kaldır engelliye ötv siz araç veriyor ama h sınıfına sınırlama koyuyor zaten h ehliyet alındığında diğer ehliyet iptal oluyor nerde u millet nerde bu devlet benim engelli araç alma gibi bi şansım yok ama bi nebze olsa arkadaşlara destek mahiyetim saygılarımla...

[SIZE=5][FONT=book antiqua]Sayın Arkadaşlarım ve site yöneticisi OturanBoğa arkadaşım
[/FONT]
[/SIZE]Arkadaşlar bir yıla yakın süredir Bimer Olsun Başka Şikayet istek öneri birimleri olsun. uğraşılarım sonunda biz engelliler olarak sesimizi fazla duyuramadığımız kanatindeyim hemen hemen araç kullananlar ehliyeti olanlar ve ehliyet alamadan kaybedenler benim gibi birçok kişi gerekli merkezleri uyarıyorlardır. Ben 7 defa bimer içişleri bakanlığına 1 defa cumhurbaşkanına 2 defa yazı yazdım bu denemelerimde sadece yakında mevzuatın değişiceği yönünde bir en son SAĞLIK BAKANLIĞI ndan yazı geldi

Yazının içeriği şöyle
Sayın ......., Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte İçişleri Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyumlu değişiklikler ve düzenlemeler yapılmakta olup yakın bir zamanda yayınlanıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Saygılarımla

Sizce düzelmesi adına sesimizi duydularmı yada başarılı oldukmu. çalışmalarne aşamada herkese faydası olacakmı

Sesimizi daha çok duyuralım mevzuatın değişmesi için

Merhaba Sayın arkadaşlarım
Ben sağlık ta çalışan %45 şizofreni rahatsızlığı olan birisiyim. Tek ilacım var Aripiprazol Etken maddeli Abilifly 30 mg sadece bir defa alıyorum günlük, doktorlarım benim günlük hayata adaptemin çok iyi olduğunu ve hayatın içinde gözlemlediğimiz rahatsızlığı yenen hastalarımızdan olduğumu söylediler ( normalde bu rahatsızlık kolay kolay yenilecek bir hastalık değil başına gelenler bilir ).
Bende sürücü kursuna yazılıp 2009 yılında ehliyet aldım 2010 yılında emniyete gidince belgeyi almak için bir şekilde rapor karşıma çıktı ve ehliyet ankara il sağlık ta psikoteknik te dosya açılıp 3 defa hakem hastane hakkımı da kullandım. her defasında 2006 yılında çıkan sürücü sağlık yönetmeliğinde geçen ibareler nedeniyle sürücü olamayacağım kanatine varıldı. Kendim bu site yi uzun zamandır takip ediyordum en son OturanBoğa arkadaşımızın konusu gözüme çarptı ve daha çok bu konuya yöneldim.

http://www.engelliler.biz/forum/gun...standartlarinda-duzenleme-istiyoruz-g-11.html

SESİMİZİ YAŞADIĞIMIZ ÜLKEDE DUYURAMAZ İSEK BAŞKA BİR YERDE ASLA DUYURAMAYIZ FİKRİ İLE BENDE GEREKLİ BİR ÇOK YERE YAZI YAZDIM

EN SON GELEN MAİL DE :

Sayın ORHAN, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte İçişleri Bakanlığı tarafından AB mevzuatına uyumlu değişiklikler ve düzenlemeler yapılmakta olup yakın bir zamanda yayınlanıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Saygılarımla
SONUÇTA BİZ SESİMİZİ DUYURMAMIZ KANATİNDEYİM DAHA ÇOK MAİL ATIP SESİMİZİ DUYURALIM .. MEVZUAT DEĞİŞSİN HİÇ BİR AMACI YOK YÜRÜRLÜKTE OLAN YÖNETMELİĞİN BENCE ÇAĞ DIŞILIĞIN İSPATIDIR.

LÜTFEN ARKADAŞLAR BÜGÜN BENİM BAŞIMA GELEN YARIN HEPİNİZİN BAŞINADA GELEBİLİR.

SAĞLIKTA ÇALIŞAN BİR ARKADAŞIM
BANA BİR ŞEYLERİN DEĞİŞMESİ ÇOĞUNLUĞUN DURUŞUNA BAKAR DEMİŞTİ BU KONUYU BU SEBEPTEN AÇTIM

Malisef hanı bir sözvar ya bu deveyi hendekten atlatacaksın yada bu dıyardan vazgeçeceksin biz engelliler nebu devenin inadıyla uğraşmaya nede bu topraklardan vazgeçmeye niyetimiz var peki ortak yol yokmu vartabiki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur herşey sağlıklı yaşam mücadelesi için sen bana güvenmez sen devlet güvencesi altında benim sana güvenmememide bekliyemezsin tabi olarak
Sorun bir ehliyet değişikliği mi hayır sadece yüksek paralarda insanlara verilen dersler ve eğitimin bilgisiz kişilerin kontrolünde olması, bir engelli önce hizmet bekler sonra güleryüz ve saygı sevgi ister,
Bende ehliyetini değiştirdim h sınıfı yaptım iki defada başarısız oldum araba kullanmak da değil kırmızı ışık ihlali sağlık olsun ödemesi biraz acıydı ama oldu bir kere bi arkadaşta kaza yaptı bazıları çok yavaş sürüyorlardı 15 km gibi yanı bütür benzeri olaylar diğer arkadaşlarının da başlarına gelmiştir sorun parasal sorun yasa ve kanunlarda sorunyok

Yılın son günlerinde sürücülerde bulunması gereken şartlar yönetmeliğinde değişiklik olmuş.Bazı hastalıklar kalb v.b.uz.doktorun insiyatifine bırakılmış duyurulur.Çabalar emekler boşa gitmemiş.

evsun

Birkaç belirsizlik var yeni düzenlemede. Bunlar nasıl aşılacak. İl(ilçe sağlık müdürlüğüklerinde kurulacak komisyonlar nasıl işleyecek, göreceğiz...

Yeni raporum da araç kullanmasında bir sakın görülmemiştir denilmekte.

şizofreni hastları artık tamamiyle ehliyet alamayacak :S çok uğraştım her denilen mesaj attım bimer sayısını unuttum ama boş çıktı

engelli indirimi ile alınan arabalara hiç bir şekilde haciz konulmamalı

adalet bakanlığına bilgi verilmeli ve en kısa zamanda yasal düzenleme yapılması istenmeli

Bu forma yakışır bir çalışma olmuş. Emeği geçen arkadaşlara teşekkürler

En baştaki bildiri çok güzel hazırlanmış yasada olması gereken bu olmalı her cümleye imzamı atarım

Yönetmelik değişikliği olmuş ama hala Dr lar 26 yıl önceki gibi karar veriyor.bence en iyi ehliyet alabilir raporu simülatör ile olmalı.o zaman görsünler araç nasıl kullanılır.

26 yıl önce b ehliyeti için girdiğim heyetin tavrı 2018 yılında da engelli ehliyeti başvurusunda aynıysa demek ki Dr larda bilgi eksikliği hala devam ediyor.benim görüşüm bilgisayar sistemli simülatör engellinin yapamadığı hareketleri otomatik olarak belirler ona göre aparat uygulanabilir en azından Dr larla muhatap olmayız

Bunun için herkes bimere ortak yazı yazalım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt