Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler gününde aile hekiminin bir engelliye tutumu

Oz&06

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
H sınıfı ehliyet almak için bugün başıma gelen olayı anlatayım. Geçen ay ortopedik engelim nedeniyle hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli sağlık kurulu raporumu almıştım. 2. Aşama olaraktasağlık kuruluna girip kodların yazılı olacağı raporu almak için dün işten güçlükle izin alarak gittim balıkesir bandırmadaki bağlı olduğum aile hekimliğine, H sınıfı ehliyet almak için hastaneye sevk istedim. Her zaman gittiğim güler yüzlü doktor bana böyle bir sevk yapamayacağını kimseyede önceden yapmadığını söyledi.

Bende bunu hastaneye nasıl antacağım yarın için bir gün iznim var işimi halletmem lazım dedim. Bana il sağlık müdürlüğünün genelgesini gösterdi bende resmini çektimki hastanede göstereyim işim yürüsün sonuçta ben sağlık mevzuatını doktordan iyi bilemem. Devlet hastanesini aradım sağlık kurulundaki görevli aile hekiminden sevk gerekli dedi onuda doktora ilettim görüşmesini rica ettim ama ne dinledi ne görüşmek istemedi.onlar mevzuatı bilmiyor dedi. Toplum sağlığı merkezi vardı yan binada oradaki bir doktora gönderdi git detaylı bilgi versin dedi. Oradaki doktor ilçe sağlık kurulu üyesiymiş ve bu ekliyet kodlarını onlar veriyormuş. O doktorda aile hekimini tekrar aradı ve ilk işlemi aile hekiminin yapacağı yani sevk etmesi gerektiğini söyledi ancak aile hekimim ısrarla sevk etmedi. Neyse ertesi gün devlet hastanesine gittim ortopediye sıra aldım muayeneye girdim doktor sevkin nerde dedi ya aile hekiminden yada sağlık kurulundan sevk belgeni getir dedi,sağlık kuruluna gittim durumu anlattım onlarda baktı mevzuata aile hekimi sevk zorunluluğu olmadığı ancak hangi doktorlara gidilmesine ancak bir doktorun karar verebileceğinden dolayı aile hekiminden işlemlerin başladığını ve diğer aile hekimlerinin bunu verdiklerini ifade ettiler.

Uzun uğraşlar sonucu sağlık kurulundaki şefin yardımıyla işlemlerimi hastanede 3-4 saatte hallettim. Sağlık kurulu ortopediye sevkini yaptı ücretli vezneye 50 TL ödedim. Muayene oldum ve ilçe sağlık kuruluna raporumu bıraktım. Sonrada soluğu tabi aile hekiminin yanında aldım. Kendisine usulünce ve sesimi yükseltmeden dün gelmeme rağmen bana sevk vermediği için dünya engelliler gününde bir engelli olarak saatlerdir hastanede uğraştığımı söyleyince özür dileyip hemen sevk edebileceğini söyledi. Kendisine işimi hallettiğimi ancak yaptığının yanlış olduğunu özrünün artık anlamı olmadığını sevk yapsa suçlu duruma düşmeyeceğini söyledim ancak halen hatanedekilerin mevzuat bilmediğinden bahsedip durdu. Bende bari bundan sonra başkasına yapmamasını söyleyip odadan çıktım.

Dışarda sıra bekleyen vatandaşlarda söylendiler tabi doktoru meşgul ediyor vaktimiz çalıyor diye bende duyunca onlardan özür diledim ancak bir engelli olarak hakkımı savunduğumu söylememe rağmen bir tane beyninde engel olan vatandaş anlamayıp ukalalık etmeye devam etsede uzatmayıp ayrıldım oradanda. Dünya engelliler gününde bir doktor bile sadece basit bir ehliyet raporu için insana, engelliye değil önce mevzuata önem vermeyi tercih ediyor. Malesef haklarımız böyleleri yüzünden elimizden alınıyor. Adeta yıldırma politikası uyguluyor. Bu gibi olaylar yüzünden hakkım olan şeyleri dahi istemeye gitmek istemiyorum.

Oz&06 doktorun, daha önce yapmadığı bir işlem muhtemelen, bu nedenle konuyla ilgili bilgisi yok sanırım. siz yine şanslıymışsınız, neyse ki durumu anlayıp özür dilemiş. bir doktorun hatasını kabul edip, özür dilemesi, nadir görülen bir durumdur. bu ülkede kimsenin açıkca belirtmediği bir sınıf ayrımı var, bu sınıflardan birini de doktorlar oluşturuyor. sürekli mağdur durumdalar ne işse. kafasını kaldırıp hastanın yüzüne bakmaz, derdini düzgün dinlemez, azarlar. bir doktorun en büyük organıdır egosu. fakat özel hastaneye gidince, kırmızı halıyla karşılanır, öpücüklerle ugurlanırsınız.

elbette, işini layıkıyla yapan, degerli insanları tenzih ederim.

orada sana tepki gösteren densizler zaten ayrı bir dünya, ben bu tiplerin tepkisinden, bakışlarından ve bunlara derdimi anlatmakla ugraşmak istemediğimden, sakat halimle saatlerce sıra beklerim, yine de sıramatikten engelli öncelikli fiş almam mesela. adamlar bunu bile kaldıramıyor. bir engellinin dünyada var oluşunun tek nedenini, onların bizlere bakıp, kendi hallerine şükretmek olduğunu sanıyorlar.

Selamlar,

Bahsettiğiniz konuda benimde çevremde bu şekilde uğraşan arkadaşlarım oldu. Malesef kamu görevlileri yetki ve sorumluluklarına tam olarak haiz değiller.

Bazen yeri geliyor, biz doktor oluyoruz, avukat oluyoruz. Ve bu şekilde birşeylerin yürümesini sağlıyoruz.

Kendi işi konusunda mevzuata hakim olmayan kamu görevlisi çok var malesef.
Aşağıdaki başlıkta birbirimize girmemize ramak kalan mevzuat fakiri bir doktorla maceramız var.
Aile hekimim gayet iyiydi bu konuda, bende de sevk üzerine gittiğim KBB uzmanı mevzuat fakiri çıktı.
İşini, yapması gerekeni aptala anlatır gibi tek tek ben anlattım. İkna olmadı, ilgili yönetmeliği açtırdım bilgisayardan.
Çok da iyi anladığı halde teşekkür yerine bin bir tafrayla çalakalem komisyona sevk yazdı.

https://www.engelliler.biz/forum/oz...lerin-ehliyetine-yazilan-gereksiz-kodlar.html

hnr Söylediklerinize aynen katılıyorum. Çok güzel özetlediniz yaşadıklarımızı.Bende hiçbirzaman engelli oluşumu bir avantaj sağlamak için kullanmadım. Benim engelli olduğumu işyerimde dahi bilmeyen aylar sonra tesadüfen öğrenenler olmuştur. 20 yıldır %45 oranında engelli raporum var ama geçen hafta ilk defa engelli kartı almak için başvurdum. Normal insanlardan daha fazla çaba sarf eder çalışır ama o insanların benim arkamdan konuşmalarına izin vermem hayatta. Bizde bu hayatın içindeyiz ve var olmaya devam edeceğiz. Hayat bir köşede oturarakta geçmiyor. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Rabbim hepimizi iyi ve anlayışlı insanlarla karşılaştırsın.

Son düzenleme:
Doktorlar ve egoları kesinlikle katılıyorum. (istisnalar vardır elbette) Oturdukları yerden gözleri ile muayene edip ilaç yazarlar, geleni gideni fırçalarlar.

sgk dan geri ödeme alabilmek için gittiğim fizik tedavi doktoru da illa ki devletin verdiği ortezi yaptırabilirsin yoksa onay vermem usulsüzlük oluyor diye tutturdu. Dedim devlet bu orteze 1250 ödüyor ben bu tutardan daha fazla bir ücrete ve daha kullanışlı olması sebebi ile konforum için karbon yaptırıyorum, üzerini kendi cebimden karşılayacağım, tam tersi bir durum olsa evet haklı olabilirsiniz bunun devletime ne zararı olabilir? Ama ıhhh kadın sabit fikirli. Gerçi şanssızlık bir yerden değil ki kimse işini düzgün yapmıyor medikalci de hatalı ölçü almış 6 aydan fazla oldu ücretinin büyük bölümünü ödemiş olduğum ortezi de alıp fatura ile birlikte tekrar onay için doktora görünemedim, olur da onaylamaz ise şikayet edeceğim doktoru.

Bu arada devlet hastanelerinde muayene olduğunuz doktor için onlinerandevu sitesinde puanlama yapabiliyorsunuz, memnuniyet durumunuzu mutlaka puanlandırın.

Üst Alt