Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelliler artık hizmetli kadrosundan atanmasın!

bu konuyu bir adıuım daha ileri götürmek istiyorum ENGELLİ bireylere üniversite sınavlarında ek puan vermek suretiyle yerleştirme yapsınlar u sayede vasıfsız engelli sorunu çözülmüş olur ayrıca kurumda eğerki bir kişi engelli ise ve üni okuma kararı almışsa geçici görevlendirme yoluyla üni yi kaandığı şehirde bir kurumda görevlendirilmelidir... Yine aynı şekilde salt engelli personele uygulanmak kaydı ile yükseköğretim gören ve mezuniyetine bir yıl kalmış engelli personeli hangi kadro ve ünvanda çalışıyor olursa olsun aldığı eğitime uygun bir kadro ya geçici görevlendirme yoluyla atanma hakkı getirilmesi bu sorunu KÖKÜNDEN ÇÖZECEK. ve gys lerin periyodik bir takvime bağlanması ile de bu sorun kökten çözülmüş olacaktır. Tabii bunun için işi sadece rakamlarla avunmak olmayan bir SENDİKACILIK ANLAYIŞI na ihtiyaç vardır

Bir cok sey yapilabilir.
Cozum onerileri ve yollari araniyor.
Ama hedefte biseyler var belkide mujde niteliginde hizmetliler icin valiliklere bi genelge geldi tamami engelli yada engelsiz kutuphanecilik egitimi aliyor. Seminer sonunda sertifika alacaklar.
Duyumum okullarda genis capli kutuphaneler acilacak ve hizmetlilere buralar emanet edilecek. Hizmetli ihtiyacida hizmet alimiyla halledilecek. Proje Z kutuphane hali hazirda hizmetli olanlara yavas yavas gelir bu yazi takipcisi olun ve katilin.
Katilim zaten zorunlu.

erdalakbay

erdal arkadaşım, siz olan doğruları yazıyorsunuzda karşınızdaki anlayacak kapasitededir inşallah çok çok iyi tarif etmişsiniz tebrikler, daha önce ilker arkadaşımızın bu konuda yazıları var, ben onunda buralarda bir şeyler yazmasını bekliyorum dediğiniz gibi müthiş kollama ve kayırmacılık var, insanlarda ne utanma ne arlanma kalmış başka bir şeyde söylemek, istemiyorum ( bu yazdıklarım bazı idareciler hakkında bazen sayfadaki arkadaşlar yanlış anlıyor)

sneyper

Dogrulari soylemek hicbir zaman isime yaramadi ama israrla dogrulari soyluyorum.
11 kisi atandik nigdeye ben dahil.
3 kisi haric kalan 8 kisi kimisi yanina bilmem ne polisi amiri valilikten kisiler vs vs herkes yaninda adamiyla geldi atamaya ozluge evrak kayita merkeze hepsi masa basina oturdu biz kalan 3 kisi dayisiz kaldik agzimiza ettiler gece korlugu olan adama gece 5 te gel kazan yak dediler. Bi suru sey anlat anlat bitmez.
Yalniz ALLAHIN sopasi yok paralel muhabbeti cikinca torpil yapanlar dagildi saga sola herkes kendi derdine dustu o torpil yaptiran kisileride gelenler tavuk cucugu gibi dagittilar hepsi perisan. Ve o torpilsiz olan 3 kisiden ikisi digerlerinden rahat konuma dustu. Ustelik daha kotusu su bu torpille masa basina gecenler islerinide guzel yapmalarina ragmen dagitildilar.

Aralarindan biri hem gorme hem zihinsel engelli gecen yil cati aktariyordu. Tuvalet temizlerim diyenler rezaletin farkina varsin yardim etmeyenlerde pacalarini biraksinlar su garibanlarin.

Bu bahsettiğiniz zorla iş yaptırılan kişiler prosedürü bilmiyorlar mı yani "ayakta çalışmaya uygun değil" sağlık raporu alarak bir dilekçe ile çalıştıkları kuruma başvurdular mı?

O raporu almalarina gerek yokki zaten atandiklari raporda yaziyor. Illa kedi kopek gibi kavgami etmek lazim gormuyolarmi kavgalari hic bitmiyor.

Erdal akbay o kuyuphanecilik vs işine eğitimine nasıl basvurcaz....

81 il valiligine emir geldi aceleci valiler seminerleri bitirdi bile.
Ornegin nigde ili cuma gunu seminerini bitirdi. Sizin herhangi bi basvurusu gerekmiyor okulunuza yazi gelecek sizede teblig edilicek zaten ihmal etmeden katilin.
Ufakta olsa bu duyum bi umittir.

selam arkadaslar bende meb de hızmetlı olarak calısmaktayım. merak ettıgım okullar acıldıgında calısma saatı 8 den fazla olurmu? olması ıstenırse ne yapmamız gerekıyor?

Calistirirlar sayin gedik hic bisekildede fazla mesai ucreti odemezler.
Meb bi memur icin en berbat kurumdur calismak istemediginizi sozlu olarak belirtin israrla mesai bitince cikin gidin hic bisey yapamazlar yeterli gelmiyorsa hizmet alimi yapsinlar lakin bir yol daha var.
Adayliiniz kalkmadan sivrilmeyin adayliginiz kalktiysada susmayin susarsaniz sinir tanimiyolar.

Ama ben calisirim derseniz fazla calisma cetveli tutulmasini isteyebilirsiniz. Ve gunluk kaydedilir gunluk 8 saat uzerinden gune cevirilip yillik izninize eklenir yazin kullanirsiniz. Adayliginiz kalktiysa her ne istiyorsaniz yazisma kurallarina gore isteyin.
Engelinizin arttigini ve is yukunuzun agir oldugunu ve mesai bitiminde cikip evinize gidemediginizi gorevinizin azaltilmasi gerektigini once konusarak sonra dilekce

Dilekceyle isteyin sozlu olarak istediginizde derdiniz cozulmez ama usul budur dilekce cozer isi.

bende size iş başı yaptığım 7 temmuzdan beri yaşadıklarımın özetini geçeyim; belki bi yardımcısı olur

okula daha girmeden ilçeden şube müdürüyle konuştum 15 dakıkalık konuşmada kendisine '' eğer ben burda memur görevlendirmesi olarak verilen işleri beceremez ve işinize yaramaz isem beni atandığım o okula geri gönderirsiniz, yeterki o şansı bana verin '' dedim
müdürde bana söylediklerimden sonra aklımdasın tamam, bakarız diye geçiştirdi,

bi umut şansımı deneyim dedim oda böle patladı içimde , dedim murat sen git abicim okuluna

neyse okula girdim bismillah, bi etrafı kolaçan ettim, tanıdım, tanıştım, müdür tebliğ etti yapılacak işler, olması gerekenler, beklentiler konuşuldu, bu işleri verdiğinde ben hiçbirisine yapamam demedim, sözlü olarak sadece yapabildiklerimi sağlığım el verdikçe yaparım dedim, çok iyi bilgisayar kullandığımıda gösterdim, bi şekilde bu yeteneğimden haberdar ettim kendilerini, ancak tabi masabaşı vermeyeceklerini biliyodum durum ve ortam müsait değildi zaten bu arada raporumda da ''ağır ve efor gerektiren işlerde çalışamaz yazıyor'' neyse;
okulda;
2 tane memur biri engelli
1 cocuk esirgemeden kadrolu hizmetli
1 tane hizmet alımı
1 tane işkurdan
birde ben toplamda 5 kişiyiz,

okuıl baya büyük 23 sınıf + etüt odaları + kütüphane+ 12 tanede WC war, ama hepsi kullanımda değil açmıyolarmış ama en az 7-8 tanesi kullanılıyor,

neyse ben görevime başladım hizmet alımı 5 senesini okula vermiş bi abimizin arkasından paso koşturuyom, yok badana dediler yaptım, sıralar zımpara dediler yapmaya çalıştım, zemin kattan 4. kata 15-30 tane sırayı tek başıma taşıdım, diğer bayan hizmetliler sadece temizlik işlerine bakıyolardı, ben hiç temizlik yapmadım, diğer ağır olan işleri elimden geldiğince yaptım, kasmadım kendimi ama yavaş yavaş, kimseyle ne inatlaştım, nede ben bu işi yapamam dedim, çünkü okullar kapalı , süre , zaman cok güne yayarak ve yatarak elimden geldiğince yapmaya çalıştım, hayatımda badana yapmayan ben BOYA bile yaptım..

kafamda tabi hep soru işaretleri var ne yapabilirim de kendimi bir şekilde kurtarırım ın cevabını arıyorum sürekli , direk ellerine dilekçe vermekte istemedim , işi diyalogla ve kendimi göstererek yapmaya çalıştım, baktım olcak gibi değil, farkettim ki işi yaptıkça daha çok iş delege etmeye başladılar, bi baktım KAYITA verdiler, evrak işlerinide yapmaya başladım, ama ne yalan söyleyim hiç temizlik yapmadım,

aradan biraz zaman geçince, ilçe milli eğitimden telefonla demişler orda görevli murat bi ilçe milli eğitime gelsin.

o anda dedim aha işte oldu , bi umut ben gittim hemen, bana ne bildiğimi ne yapabileceğimi falan sordu şube müdürü , ben yine orda anlattım yapabileceklerimi, bana dedi sana verdiğimiz işin dışına çıkmayacaksın , bende ilk dediğim şeyi ''bana o şansı verin, eger becermezsem beni geri gönderirsiniz'' dedim.. telefonumu ismimi soy ismimi aldı sana haber vercem dedi, beni yolladı yine geri,

böyle deyince ben yine bi hayal kırıklığı tabi, dedim bu iş olmaz yine, döndüm okula

okul müdürü bu sefer beni ve diğer hizmet alımındaki personeli odasına çağırdı, dedi okulun dış giriş kısmıda boyancak, tamam dedik çıktık dışarı,

sonra aldım elime bi a4 beyaz kağıt;

2004/7754 sayılı bakanlar kurulu kararı ile kararlaştırılan yönetmelikten bi girdim, yeni bir görevlendirilme talebinden çıktım, verdim ellerine kağıdı,

sonuç;

okullar açılınca kulubede oturucam sadece, değil temizlik, hiç bir ağır iş yapmayacağım, giren cıkandan kimlik kaydı, gelen ziyaretçileri yönlendirme, öğrenciler kaçmasın, ıvır zıvır, zaten okul lise, dahada bişey yapmam,

bu arada şube müdürü olurda bir gün yine arar çağrırsa, işim olmaz artık :)

Gecmis olsun once sozlu sonra yazili ama siz kendinizi cok paralamissiniz. Devletin dili yazi.

verilen işi yapmam deme kültürü yok bende, 7 yıldır özel sektörde, vardiyalı bir iş, hafta içi 1 gün izin , haftanın 3 günü akşam 6 da çıkış, kalan 3 günü 22:30 da çıkış, ne düzgün bayram izni var , yılbaşı, özel gün izni asla yok, sürekli ayakta mağazacılık, yönetici konumundasın, başka bir şehir dışı dahil bir görevlendirme verilebilir, sabit değilsin, aldığın maaş bir mağazada 2500 bir başka mağazada 1800 olabilir, beş para etmez adamlarla uğraşma cabası, o yüzden ben buna PARALAMA demem :)

Inşallah elimize ulaşır ve bize tebliğ edilir gidip o belgeyi alıp su temizlikten kurtuldu ruz... yada o belgeye rağmen hem kütüphaneye bakıp hem temizlik yapacaksın derler mi.. bu menüde derler nasip bakalım...

ERDALAKBAY kardesım bılgılendırmelerınız ıcın tesekkur ederım. saglıklı mutlu gunler dılıyorum.

Hepimize insallah sayin gedik.
Allah yardimciniz olsun.

sneyper
Bu konuda çok uğraşlar verdim. YHS olduğum dönemlerde valilik makamı ile bile görüştüm masa başı iş aldım ama benim masa başı iş almam diğer arkadaşlarımızın sorununu giderme di.
Şuan Ünvan sınavı sonucu ile Teknisyen olarak görev yapıyorum kurtuldum diyebilirim ama sevinemedim de diyebilirim.
Bu konuya sonuna kadar destek veriyorum ne yapılması gerekiyor ise elimden geleni yapmaya hazırım..
ayrıca Şu konuyu 2010 yılında açmışım
http://www.engelliler.biz/forum/cal...layan-arkadaslar-ne-tur-gorevler-verildi.html

Ilker bey sizin çabalarınızı daha önceki ve şimdiki yazılarınızdan takip ediyorum çok saolun varolun, cevabınız bile hepimiz için değerli

erdalakbay
Erdal bey bilgilendirme için çok saolun bursada dediğiniz kurs için daha çağrı almadık, inşallah en kısa zamanda o dediğiniz gibi olur,
RABBİM YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN

Son düzenleme:
Bu egitim sadece engelli hizmetliler icinmis. Bugun ogrendim nigdede 75 engelli hizmetli varmis.
Grup grup almislar diger gruplarinda engelli oldugunu yeni ogrendim bilginize

Meb icin konusuyorum.

erdalakbay

erdal arkadaşım bilgi için saol dikkat ediyorumda diğer arkadaşlar yardımcı olacak yorumlarda yazmıyorlar, galiba herkesin düzeni güzel yada bunlar birileri tarafından yersiz bir şekilde ezilmeyi kabul ediyorlar???

muzy1

iyi cabalamışsınız maşAllah.herkesin bir hayat hikayesi vardır..anlatsak roman olur herhalde :)

sneyper

Her neyse arkadas sorun yok ben bildigimi paylasayimda bir kisiye yarasa kardir. Bi kac arkadasima amirleri gitmesenizde olur falan demis mesela yok oyle gidin bi kisi bile gitmese zarar.

Ayrica biz engelliler bosa kasiyoruz. Bi dilekce isi cozer engelime uygun olan bi noktada yapabilecegim bi iste gorevlendirilmek istiyorum diye dilekce yazip raporunuzu ekleyin bir cok arkadasimiz yukunden kurtulacak emin olun.
Ses cikartmiyoruz diye boyle oluyor.
Kor adama yani bana katini sec dediler. Yapacak olanlar gelsin paylasir onlar dedim vaktiyle.
Konusmayin yazin kurumlariniza dilekcenizi sikayetleriniz her daim sicak kalsin.

Arkadaşlar bu kütüphane yetimi ne zaman ol ucak başvuru ne zaman nereye yapılacak... birde ben aday memurum beni kapsamı bu iş henüz adaylık eytimim bile başlamadı...

slm arkadaşlar aynı kaderi paylaşıyoruz ama benim çook az kaldı emekli olmama işyerine vergi indirim belgemin gelmesini bekliyorum engelli vede hizmetli çalışan olaraktan inanmassınız ama çalıştığım özel sektör bir eğitim kurumu idari işler müdürü hergün allah senden razı olsun diyor normal çalışanlardan daha çok çalışıp daha çok iş yapıyorum 7 katlı binayi 30 kez in cık yapıyorum hergün hem aksam hemde sabah 14 ofis ve basketbol sahasını temizliyorum bunlar yetmiyor birde işe gelmeyenlerin katlarındaki sınıfları temizliyorum hemde ordan oraya kitap götür belge götür valla canım çıkıyor aksama kadar tafsiyem sakın eğitim kurumunda temizlik işine girmeyin bitmiyor oranın işi benim sayılı günüm kaldı allaha çook şükür bitti gibi birsey vergi dairesinden işyerime vergi indirimin gelsin emekliliğe müracatımı yapcam .. müdür bana diyorki normal sağlam olanlar senin kadar çalışmıyor ortalıkta bile gözükmüyorlar iş yapmamak için sen neden bukadar aşırı çalışıyorsun dedi bende allah çalışanı sever yalandan yere ortada dolaşarak ne seni nede kendimi kandıramam dedim bir sürü personel var izin almak istediklerinde kanter içinde kalıyorlar zor izin alıyorlar çok acil birsey olmadıkça izin verilmiyor ben izin istediğimde hiç birsey sormuyor hemen izin veriyor vallahi beni kamyon gibi kullanıyorlar çok şalısıyorum çook sadece agır birsey taşımıyorum başka herseyi yapıyorum neden yatayım ki çalışan demir paslanmaz :) sakın olaki eğitim kurumlarında işe girmeyin işe girerken birsey demiyorlar işe girince herseyi yaptırıyorlar normal sağlam adam bulamıyorlar emin olunki kimseler çalışmak istemiyor eğitim kurumlarının işi zor diye engelliler bunlar için bulunmaz bir nimet istedikleri gibi kullanıyorlar herkese çok selamlar

Bu z kutuphaneyle alakali kimseye tebligat yapilmadimi nigdedekiler sertifika bile aldi.

İyi de ilköğretim mezunu , excel, word, power point, onu bırak klavye den bilgisayar dan anlamayan,dil bilgisi konuşması Diksiyon u bozuk, sosyal fobisi olan, bir meslek edinip bi konuda eğitim almamış bir insan düşünün engelli olmasa bile nasıl bir iş yapa bilir sizce....Birde engellilik eklenince durum daha vahim....kendimizi geliştirmek zorundayız arkadaşlar.

Tsandalyede olup masa başı görev de yapsanız "hizmetli kadrosunda" görevdeyiz çünkü en düşük maaşı alalım diye. Üstelik de patron arada başına kakıyor "kadron hizmetli istesem tuvalet yıkatırım" şok yani, pozitif ayrımcılıktan anladıkları bu, şaka gibi...

ırkçılık ötesi bi yaşam bu, ÖTEKİLEŞTİRMENİN AYRIMCILIĞIN ta kendisi!

Hala kimseye tebligat gelmedimi kurslar egitim baslamadimi nigdede kutuphaneler siparis edildi 15 tatili ya bulur ya bulmaz rahata ererler sizlere gelmedimi

yanlışım varmı bilmiyorum ama şehit yakını ve gazıler dırekt memur oluyor buda ilginç

Cumali

aynen öyle artı ankara garında ölenlerin yakınlarını dahi memur yapacaklarmış haber gazetelerinde yazıyor şaşırdım,artı engellileri neden seçimden sonrasına vaatler veriyorlar yeni çalışma bakanı kim bilir kim olacak boş vaatler gibime geliyor

Üst Alt