Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

'Engelli' yerine "farklılaşmış" sözünü kullanmak [Tartışma]

Pırıl

Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar!
Dün Transaksiyonel Analiz Kuramıyla bağdaştırılan davranış değiştirme konulu bir seminere katıldım. Bu seminerin konuşmacısı bir klinik psikologdu. Seminerde, konuşmacı, artık "engelli" kelimesi yerine artık Avrupa'da daha anlamlı olarak kabul edilen "farklılaşmış" deyiminin kullanıldığını söyledi. Bu deyimin, diğer insanlardan "farklı" özelliklere sahip anlamına geldiğini belirtti. Bu deyim benim çok ilgimi çekti ve bir araştırma yaptım. Bu deyimin Türkçe' de kullanımı daha çok tıp alanında anlamlandırılmış. İngilizce'deyse "differentiation" olarak geçmekte. Hemen ingilizce karşılığına baktığımdaysa esas şaşırtıcı tabloyla karşılaştım. Aynen aktarıyorum:

differentiation Show phonetics
noun
1 [C] when you differentiate:
a differentiation between mental illness and mental handicap
(akıl hastalığıyla zihinsel özür arasında bir farklılaşma)

2 the process of becoming or making something different:
Product differentiation is essential to the future of the company.

http://dictionary.cambridge.org ' den alınmıştır.

Bu deyim tüm "engel" gruplarını içermiyor mu yani? Bu konuda bir bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Şahsen ben "farklılaşmış" şeklinde bir tanımlamayı kendime yakıştırmıyorum. Çünkü ben toplumla aramda bir fark göremiyorum.

Zaten bizim itirazlarımız farkllılaştırılmalara değilmi?
Zihinsel engelli leri bilmem ama diğer engel guruplarındaki insanlara farklılaşmış şeklinde hitap edilmesini onur kırıcı olarak görürüm.

FARKLILAŞMIŞ KELİMESİ BENİM İÇİN,ÖNCEDEN NORMALMİŞTE DAHA SONRA FARKLILAŞMIŞ GİBİ GELİYOR.VE SANKİ HERHANGİ BİR ŞEYİN BİRŞEY KARŞIINDA DEĞİŞİKLİĞE UĞRAMIŞ OLDUĞUNU ÇAĞRIŞTIRIYOR.BEN ENGELLİYİM.BEN İNSANIM.

aynen katılıyorum ne demek farklılaşmış biz zombimiyiz

Bence çok çok yanlış bir tanımlama
İster zihinsel özürlü,ister bedensel özürlü olalım,ister zenci ister beyaz olalım,ister fakir ister zengin olalım,ister müslüman ister musevi ister hristiyan ister budist olalım....
sonuçta hepimiz allahın huzurunda eşitiz "FARKLILAŞMIŞ"ne demektir kim açıklamasını yapabilir???????????
Zaten bugüne kadar hor görülen ,farklı davranılan,aşağılanan olmuşuz biz
Hakketten biz neyiz hırsız mıyız insanlar bizden bu yüzden mi kaçar yoksa biz katil miyiz bizden korkarlar BİZ NEYİZ??????????????????????????????????
NE DEMEK BU FARKLIILAŞMI???????????????????????????????????????
AYRIMCILIKLA MÜCADELE EDEN BİZ NASIL BUNU KABULLENİRİZ :?:
BİRİ BANA AÇIKLAMASINI YAPABİLİR Mİ BUNUN :evil: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

farklılaşmış olmak ısteyen kım?
farklı değiliz kımseden.ıkı bacagımızın uzerınde duramıyoruz dıye yada daha farklı engellerımız var dıye farklımı oluyoruz?
nıye?
kabul etmıyorum bu deyımı....
cok sacma ya....

engellilerle ugrasilmasa yaralari desimese isim yakistirilmasa nasil olurki
zaten herkez eksikliginin bilinciyle uzgun kirgin ayaga kalkip kendi kendilerine yetmek insanca yasamak istiyorlar
onlari memnun etmek istesek isim aramak yerine nasil bir toplum icinde eksikliklerini en az sekilde hissetmelerine care aranmali derim

es, bu konuyu biraz daha detaylandırabilir misin lütfen?

Sakat/engelli yerine 'farklılaşmış' kelimesi bana doğru gelmedi. Nasıl bir mantıkla açıklanıyormuş bu kavram? Ya da şöyle sorayım, belki de milyonlarca fark varken insana dair, bu 'farklılaşmış' tanımının sınırları (sakatlarla) nasıl belirlenebilir?

kelimelere fazla takılmamak lazım derim ben.. genede secim sizlerin ama..
ben kendi pozisyonum için sakat kelimesini kullanıyorum, omurilik felclisiyim.. ama sakat dediğimde aman o kelimeyi kullanma diyeceklerini tahmin ettiğim kşilerin yanındada özürlü yada engelli kelimelerini kullanıyorum.. sonucta hepsi aynı seyi temsil ediyo dolayısıyla kelimeler önemsiz.. saygılar

bana bu sözcüğün ilk yansıttırdığı evrim geçirmiş veya mutasyona uğramış başkalaşmış tarzında insanı irrite eden bir anlam çok doğru bulmadım bir engelli olarak bu tanımlamayı :!: ( bakınız daha rahat bir şekilde telaffuz edebiliyorum engelliyi) ama kendim için farklılaşmışı rahatsız edici buldum :x :?:

farklılaşmış: nasıl yani kabul etmiyorum

engelli :engelli derken çeşit çeşit engel vardır atların yaptıgı engelli koşu yarışması gibi bunuda kabul etmiyorum

özürlü:defolu anlamı taşıyo mesela sökük bir kazak yırtık bir pantolon

sakat :en iyisi bu arkadaşlar :D :p

BENDE KATILMIYORUM.ENGELLİ BENCE EN İYİ TANIM ŞUAN İÇİN.FARKLILAŞMIŞ DENDİNMİ ARKADAŞIN DEDİGİ GİBİ MUTASYON GEÇİRMİŞ GİBİ :lol:

Sevgili arkadaşlar konuya göstermiş olduğunuz ilgi için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu sözcüğü ilk duyduğumda bir an, Avrupalılar bu işleri iyi biliyor olsa gerek, mutlaka bir iyiliği vardır diye düşündüm; ama bulamadım olumlu tarafını. Yoksa ben mi dar kafalıyım diye düşündüm sonrasında :) ve sizlere açmak istedim konuyu.

Evet bu "farklılaşmış" sözcüğü, mutasyona uğramışlığı akla getiriyor ilkin ama bir de şöyle düşünelim: Her insan doğası gereği zaten farklı değil midir? Tek yumurta ikizlerinde bile birtakım farklılıklar bulunurken gerek genetik gerekse de kişilik özellikleri bakımından hangi insan bir diğerinin aynısı olabilir ki? Üstelik dikkatinizi çekerim bu terimi akıl hastalıkları ve zihinsel engel durumları için kullanmışlar.
1 [C] when you differentiate:
a differentiation between mental illness and mental handicap
(akıl hastalığıyla zihinsel özür arasında bir farklılaşma)

Bunlar bir yana, bir kez daha yeri gelmişken şu sözcük karmaşasında ben de fikrimi belirtmek isterim. Buradan anladığım kadarıyla çoğumuz "engelli" sözcüğünü tercih ediyoruz; ama bu sözcük bizleri öğrenilmiş çaresizliğe götürmüyor mu? Oysa aramızda engelini aşmış pek çok arkadaşımız var ki bu onlara haksızlık olmaz mı? Kanaatimce özele indirgenmiş ve daha nesnel bir tanım kullanmak en yerinde olanı. "Omurilik felçliyim", "işitme kayıplıyım", "görme kayıplıyım", "öğrenmede güçlüğüm var" gibi.

birde boyle dusunelim
akil hastaliklarida herhangi bir engellidir
bu dunya herkese yeter
engelli kendini zor kabul ederken
uluorta ben engelli degilim dusuncesinde olantoplum icinde
bu tartismalarla uzulmuyormu

Arkadaşlar, dün bir arkadaşıma sordum konuyu. Olay tamamen bir yanlış anlama.
Engelli'ye alternatif olarak farklılaşmış kelimesi önerilmiyormuş. Yani buradaki tartışma kadük :)

Farklılaşma Kuramı diye birşey varmış. Detay bilmiyorum, ama (inşallah yanlış olmaz) şu örnekler karşılıyor sanırım:

Akıl hastalığıyla zihinsel özür arasındaki fark(lılaşma)
Amasya elmasıyla Ankara elması arasındaki fark(lılaşma)
Grip olduğu için evde yatan kişiyle, cam kemik hastası olduğu için evden çıkmayan kişi arasındaki fark(lılaşma)
Ayağı kırık olduğu için yürümekte zorluk çeken kişiyle, ayağı ampute olduğu için yürümekte zorluk çeken kişi arasındaki fark(lılaşma)

Yani, kimse engelli yerine farklılaşma kelimesini kullanalım dememiş zaten...

Bülent Bey, konuyla ilgilenip durumu açıklığa kavuşturduğunuz için teşekkür ederim. Evet sosyolojide farklılaşma kuramı var; ancak bunun hakkında detaylı bilgiye ben de ulaşamadım. Ayrıca bir yanlış anlamanın olduğunu ve kimsenin "engelli" yerine "farklılaşmış" sözcüğünü bir alternatif olarak sunmadığını söylemişsiniz. Bir yanlış anlaşılma varsa kaynağı neresidir bilemeyeceğim ama katıldığım seminerde "artık Avrupa'da engelli yerine 'farklılaşmış' deyiminin kulanıldığı" şeklindeki ifadenin sarf edildiğini iyi hatırlıyorum. Öyle ya da böyle sizin açıklamalarınız akla daha yakın geliyor.

arkadaşlar engelimiz ne olursa olsun yaşama sımsıkı tutundukmu ?evetleri duyuyor gibiyim.gerisini boşverin.özürlü,engelli,sakat,kör,topal,farklı vs.bu kadar önemlimi :?: :?: :?: :?: :?:

katiliyorum su isim bu isim hepsi laf salatasi amac ne demek degil ne ben bilirim degilmi

es arkadşım. ben seni sanırım anlamadım. seminere katıldığını söylüyorsun ama, orada anlatılanlar hakkında sen açıklama yapman gerekirken, konuyu bülent aydınlığa avuşturuyor. bundan çıkardığım sonuç senin toplantının sonuna kadar salonda kalmadığın :) çünkü bülentin açıklamasıyla senin bize soruyu soruş şeklin arasında dünyalar kadar fark var.

keza, bir engelliye "farklılaşmış kimse" denilmesi mümkün olamaz. hadi mümkündür diyelim, bu kelimeyi tüm engelliler için telafuz etmemiz imkansız çünkü mesela ben sonradan farklılaşmadım. doğuştan farklıyım ;)

yeni bir kelime türetmenin de bir anlamı yok zaten. henüz engelli bireye sakat=çürük=defolu diyen bir toplum, bu tür yenilikleri hepten kaldıramaz. çöker mazallah :D
görüşmek üzere...

Dilemma arkadaşıma aynen katılıyorum... :)

Sevgili Dilemma,
Konuya gelen yanıt sayısı arttıkça en başta konuyu açan asıl mesaj unutuluyor olmalı. Bir çıkarsamada bulunurken daha özenli olmanızı öneririm. Ben seminerin sonuna kadar o ortamda, konuşmacının en yakınındaydım. Üstelik seminerdeki konuşmacı olan klinik psikolog, üniversitedeki hocamdır. Seminerin konusu "farklılaşmış" sözcüğüyle direk bağlantılı değildi. Esas konu, en başta da belirttiğim gibi Transaksiyonel Analiz kuramı açısından davranış değiştirme tekniklerinin uygulanmasıydı. Seminerin girişi bir sohbet havasında olmuştu ve bu sırada artık Avrupa'da engelli yerine "farklılaşmış" teriminin kullanıldığını bildiğini söyledi. Bunun üzerine zaten orda da ufak bir tartışma oldu; ancak tüm bilgi bundan ibaretti. Kişisel araştırmalarım sonucu da bir şey bulamayınca bir bilen çıkar diye buraya ekledim (niyetim sözcük oyununa girmek değil, öğrenmek ve düşündürmekti). Nitekim sağ olsun Bülent Bey tatmin edici bir açıklama edinmiş.

Yeter ki birileri yeni bişeyler söylesin ve varolanı sorgulasın. Ortaya sorgulanacak birşeyler çıkarmak, ileriye gitmenin tek ve şaşmaz yoludur. Bu anlamda es'e bu başlığı açtığı için teşekküe ederim :)
Sayesinde yeni birşeyler öğrenip, üzerinde yorum yapma fırsatı bulduk. Hatta önemli olan öğrenmek de değil belki! Önemli olan, insan için en güzel olanı 'arar' olmak.
Bu konuda söyleyecek eminim çok şey vardır, ama bilgimiz sınırlı. Belki zaman içinde daha detaylı bilgiye ulaşabiliriz..

bence hiç biri kulanılmasın

bence hiç biri kullanılmasa daha güzel olur

ENGELLİ VEYA ÖZÜRLÜ, VARSAYALIM SAĞLAM DEDİLER DEĞİŞEN BİR ŞEY KENDİMİZİMİ KANDIRACAĞIZ

MERHABALAR.

Es arkadaşım. inan bana seni üzmek, kızdırmak değildi niyetim. birazcık latifeydi benimki sadece :) kırdıysam affet.

bana garip geldi farklılaşmış kelimesini kullanmaları. merak ettiğim bir mevzu var. acaba bu terimi diğer ülkeler kullamaya başlamışlar mı? başlamışlarsa, engelliler bu şekilde tariflenmekten memnun mu?! :roll: çünkü bunu kabullenmek bana accaip saçma geldi :? :)

(soru es arkadaşıma değildir. yoruma açıktır. :) yine yanlış anlaşılmak istemem )

görüşmek üzere...

SLM

SEVGİLİ ES BU KONUYU DAHA ÖNCE SİTEDE TARTIŞMIŞTIK OTURANBOĞA ENGELLİNİN ALTARNATİFİ OLARAK KELİME ARIYORDU VE HERKES Bİ ŞEKİLDE FİKRİNİ BEYAN ETTİKTEN SONRA BEN DE BU KELİMELERİN YERİNE BENCE "FARKLI" KELİMESİNİN UYGUN DÜŞEBİLECEĞİNİ BELİRTMİŞ VE O ZAMANDA KABUL GÖRMEMİŞTİ BU TERCİH GÖRÜYORUM Kİ AYLAR SONRA DEĞİŞEN HİÇBİŞEY OLMAMIŞ.
ASLINDA BANA İLGİNÇ GELEN DİĞER KONU ŞU BU KONUYU BİR PSİKOLOGTAN ÖĞRENMEN BENDE PSİKOLOJİK DANIŞMANIM VE MESLEKDAŞIMLA FARKLI FALI YERLERDE OLUP AYNI KONUDA MUTABIK OLMAK BENİ AYRI OLARAK SEVİNDİRDİ. DEMEKKİ ÇOĞU PSİLOJİYLE İLGİLENEN İNSANLAR YADA BU MESLEĞİ YAPANLAR BU KONUDA AYNI FİKİRLERİ PAYLAŞIYORLAR. HEMEN ŞUNUDA BELİRTEYİM BU KELİME HER YENİ OLUŞUM GİBİ KABUL GÖRMESEDE İLERDE HER YENİ ALIŞKANLIĞIN OTURDUĞU GİBİ TOPLUMUN DİLİNE OTURACAKTIR. BUNU YENİÇIKAN ENGELLİLERLE İLGİLİ BİLİMSEL KİTAPLARDAN YADA MAKALELERDEN ANLAYABİLİYORUZ. TOPLUMUN İHTİYACI OLAN ŞEY HER ZAMANKİ GİBİ BİRAZ ZAMAN VE BİZE DÜŞEN ŞEYDE HER ZAMAN Kİ Bİ BİRA SABIR VE İNAT
SAYGILARIMLA

spastik. bence bu tanımlama yavaşça toplum içinde adet haline getirilmeye müsait bir tanımlama değil.

farklı... kime, neye göre farklı?

aileme göre benim hiçbir farklılığım yok onlar için. beni normal herhangi biri olarak görüyorlar. arkadaş çevrem desek - ki benim arkadaş ve iş çevrem engelsiz insanlardan oluşuyor- onlara "ben engelliyim arkadaşlar yapmayın" dediğimde,"hadi oradan. bir daha kendine engelli dersen kafanı kırarız" derler. yakın çevrem ve ailem beni engelli olarak görmediğine göre, bu tabii manen beni diğer insanlardan ayırmama duygusudur, kim beni farklı olarak tanımlayacak? hiç tanımadığım isanlar ve engelli insanlar. engelli insanlara göre farklı bir engelim var.
tanımadığımız, toplumun bizim dışımızda kalan kesimi ise özürlü diyor...
sadece onlar içinmi olmalı bu tanımlama...

Sakat: Vücuttaki anatomik bir durumu belirtir
Engelli: Sakatlığı olan insanların (bu farklılık bahanesiyle) ayrımcılığa uğraması ve dışlanması sonucu ortaya çıkan sosyolojik bir tanımdır.

Benim, "rarklılık" kelimesi ile ilgili vurgum/kullanım alanım budur.
"Farklılık" kelimesi bence sakat kelimesinin de engelli kavramının da karşılığı değildir. Evet, "farklılık" özünde çok temel bir duruma işaret eder, ama ikisine de alternatif değildir. "Farklılık", toplumsal ilişkilerde karşılaşılan engelleme bahanesine işaret eden bir kelimedir bence.

"FARK" sözcüğü çok yerde ve farklı ;) anlamlarda kullanılan bir isim. -lı ekiyle ondan türetilen sıfat da aynı şekilde, çok yerde ve farklı anlamlarda kullanılabilir.

"differentiate" sözcüğünün tam karşılığı "farklı" mıdır? İkisi de aynı yerlerde kullanılabilir mi? Bunların eşanlamlısı olan sözcüklerin kullanım yeri ve koşulları nedir? Bu konularda ancak, her iki dili de bilen dil uzmanları yetkindir.. Fakat güzel yurdumda, isteyenin, istediği konuda, istediği konuda konuşabilme özgürlüğü var sanıldığından, çoğu zaman bu kural akla bile gelmez. ;)

Üst Alt