Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli sayılmıyorum, sağlam da değilim! Neyim acaba?

Konular
23
Reaksiyonlar
0
Ben sağ gözümü bir kaza sonucu kaybettim ve tamamen görmüyor. 2005 yılında çıkardığım raporda yüzde 32 özür 2007 yılında çıkarttığım raporda ise yüzde 20 özür oranı verildi. 2007 yılında askerlik muayenesi sonucu askerlikten muaf tutuldum.
2005 yılından beri engellilik durumumun verdiği sıkıntılardan dolayı iş konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktayım. Özel sektörde işverenler işe almak için sağlık raporu istiyorlar fakat verilen sağlık raporu oranım muafiyetin altında kaldığı için işe alınmıyorum, mevcut olan engelimden dolayı sağlam olarak da istihdam edilmiyorum nasıl yaşanabilir bu koşullar altında Allah aşkına.
Şu an sağlık durumuma etki eden geçici bir işte çalışmaktayım ve durum sağlığım açısından sıkıntı yaratıyor.Mevcut olan kanunlarda benim akşam üstü araç kullanmam yasak iken çalışma hayatımda bana ciddi derecede rahatsızlık vermesine rağmen gece çalışmak zorunda kalıyorum neden bu kadar çok çelişkili durum var bu çelişkilere bir çözüm bulun lütfen.

Bir diğer sorun olarak Polislik sınavlarına başvurmak istiyorum fakat yine hiçbir işime yaramayan bana ayak bağı olan engelim var olduğu gerekçesiyle burada da sorunla karşılaşıyorum. Mevcut olan kanunlar dolayısıyla NE SAKAT NE DE SAĞLAM kabul edilmekteyim.
Bu durumun ne kadar zor olduğunu ancak bu durumda olan en iyi bilebilir.Evliyim ve çocuğum var ailemin geçimini sağlamak için çalışmak zorundayım ve tek istediğim sadece eşit ve haklı davranılması ve anlattığım bu sıkıntıların çözülmesi sonucunda aileme bakabileceğim bir işe sahip olmak. Bir hafta önce tekrar sağlık raporu için tekrar başvuruda bulundum fakat yine özür oranım 32 ve yine sıkıntılarıma bir çözüm olmayacak. Tüm bu yaşadıklarımdan dolayı ciddi boyutta psikolojik rahatsızlıklar da yaşamaktayım.Size soruyorum Allah için Ben Ne Sağlamım Ne de Sakatım neyim ben TC. vatandaşı değil miyim onu geçtim ben bir insan değil miyim.
Bir insan gibi değerlendirilmeyi hak etmiyor muyum niye bir beni bir asalak gibi yaşamak durumunda bırakıyorsunuz. Uzaydan mı geldim buraya başka bir dünya ya mı aitim. Tüm bu olumsuzlukların giderilip eşitlik, hak ve adalet içinde yaşamak istiyorum. mevcut olan kanunların düzeltilmesini ve diğer insanlar gibi hakların muafiyetin altında kalan engellilere de sağlanması konusunda ciddiyet içinde düşünüp vicdanınızla karar vermenizi rica ediyorum.

İşte Bimer'in cevabı:Engelllilere sağlanan hak ve hizmetlerden yararlanabilmek için engel durumunun ve engel oranının belirtildiği Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınması ve raporda engel oranının en az %40 oranında olması gerekmektedir.

Koskoca bir yazıklar olsun başka birşey demiyorum...

türkiyenin kanayan yarası siz ve sizin gibiler sizlerin toplu olarak birleşip bişeyler yapmanız lazım

Hayat sana yamuk yapıyorsa sende hayata yamuk yapacaksın.Hakkın olanı alman lazım.

Haklısınız birleşip birşeyler yapılmalı bu böyle nereye kadar gider ki sağlam değilsin, fakat sakat da sayılmıyorsun herkes bunun ne kadar zor bir durum olduğunu biliyor da baştakiler bunu neden görmüyor hiç :(

arkadaşlar bu durumdaki arkadaşlara belirli dereceler verilebilir bence ama yapılmıyor

tek kelimeyle saçmalık , aydınlısınız gelin şansınızı izmirde deneyin 9 eylül üniversitenden rapor alın , ordaki göz doktorları biraz daha insaflı

rapor alırken doktorların o günkü ruh hali , genel karakteri çok önemli

Oncelikle gecmis olsun.

Haddim olmayarak sorayim: tekrar rapor icin basvursaniz ve bu kez psikologa "bu durum psikolojimi bozdu, depresyona girdim" deseniz, psikolojik durumunuz raporunuza ek yapilamaz mi? Nitekim durumunuz sizi oldukca yipratmis ve caresiz birakmis gozukuyor ve bu beyaniniz da yalan sayilmaz.

geçmiş olsun arkadaşım.gerçekten zorbir süreç benim başımdan geçti .sonuna kadar uğraş .sonunda kakını alacaksın tabi gerçekten kakkın varsa iyi bir haça bulman lazım senin gözle ilgili senin derdini anlaya bilen o anlarsa hakkınıda veri diye umit ediyorum. christian arkadaşımın dediği gibi birazda pskiyatriden al alki raborun yüzde 40 geşşin

Haci benim sol far is kazasinda ampulu patlatti.tek farla devam bana psikolojiden verdiler ama sureli iste.dedigin gibi ne saglam ne engelliyiz bende anlamadim

tek elde, tek ayakta, tek gözde böyle sorunlar çıkıyor.adamlar rapor vermiyorlar. benimde ayağımda çocuk felci var adamlar % 40 tan aşağı rapor veriyorlar.bu sorunu her yerde yaşıyoruz.
sarosta nın dediği gibi bazı kriterleri değiştirip , yeni düzenleme yapmaları lazım yoksa bu anlayışın cezsını biz çekiyoruz. Hala dışarıda engelli olmayan kişilerin , bir yolunu bulup % 40 veya üzeri rapor aldığını duyuyoruz. sınavlara girip engelli arkadaşların hakların gasp ediyorlar.

Ah be kardeşim sen bu konuda ne ilksin nede son.Aynı durumu defalarca yaşadım ve yinede devam ediyorum.Bu hükümet bizim durumumuzda olan arkadaşları farketmedikçe böyle sürünmeye devam ederiz.Oysa bu konuda bazı düzeltmeler yapılabilir veya bazı durumlar kısıtlanılarak şartlar da değişikliğe gidilebilir.Ama ya biz bunu dile getiremiyoruz yada onlar görmüyor.İnşallah bir şekilde farkederler.Allah kolaylık versin....

konuyu mahkemeye taşı beni engelli saymıyorlar o zaman sağlamların hakkından yararlanmak istiyorum diye

Bimer'in dediğine baksanıza ya engelli haklarından yararlanmak için %40 raporum olması lazımmış sanki biz bunu bilmiyoruz, ben istekte bulunuyorum çektiğim sıkıntıyı bildiriyorum bir çözüm bulunmasını istiyorum verdikleri cevaba bakın Allah aşkına, bu hak yemektir bir insanı ne sakat sayıyor ne de bu insan bir sağlam vicdan meselesi yazıklar olsun. Polislik sınavlarına başvuramıyoruz sakatsın diyorlar, ehliyet alıyoruz kısıtlı ehliyeti veriyorlar, akşam saat 6 dan sonra araba kullanmamız yasak, işe girebilmek için başvuru yapıyoruz raporun yok sakatsn seni bu şekilde işe alamayız diyorlar ne söylenmesi gerekiyor
Allah sizi elbet görüyor ve bu yapılanların hesabı elbet sorulacak..Ve ne var ki akşam üstüden sonra araba kullanması yasak olan bir insanı hem kimyasallı bir ortamda hemde gece çalışması serbest söylenecek söz yokk....

Üst Alt