Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli otomobili alırken araç fiyatı nasıl hesaplanır ?

engelli araba alamak

arkadaşlar benim 52raporum vardı şuan 32ye düştü ehliyet aldım sol göz görmedigi için monküler yazıyo ben araba alcam nasıl yol çizmeliyim bu ötv kadeve konusundan nasıl faydalana bilirim şuan rapora ihtiraz ettim tekrar hastane işlerınde rapor için uraşmaktayım teşekürler

özel tertibatlı araba alımında kullanılmak için başvurunu yap buna istinaden raporun sonucunda özel tertibatlı araç alabilir yada alamaz diye ibare koyarlar ona görede alır yada alamazsın bu şekilde bi ibare olursa raporda yüzdesi önemli değil.

bu uygulama doğru değil. önceden dediğiniz gibi vergi piramitleşmesi dediğimiz olay oluyordu. yani ötv , kdv nin üstünden hesaplanıyordu. ama artık düzenleme mi yaptılar ne olduysa bir çok üründe ötv ve kdv ayrı hesaplanıyor . bunları telefon faturalaırnda elektrikte vs görebilirsin.dolayısıyla vergi dairesi aracılığıyla hakkını ararsan sonuç alacağını tahmin ediyorum.aksi halde bayilerin cebine 1-2 bin tl gibi ekstradan para girmesine neden olursun ki bu parada zaten senden çıkar.

maliyeye dilekçe yolladım sizde yollyın hakınızı arayın bakalım ne çıkacak bizim gibi engelliler üzerinden geçinen okadar çok insan varkii

Bak arkadaşım sana bayiden aldığım fiyatları yazıyorum.Öyle uzun uzun hesaplamalara gerek yok bayi sana bu dökümlü listeyi zaten vermek zorunda
Net fiyat 34.613
ötv 12.806
kdv 8.535
mtv 324
plaka 420
brüt fiyat 56.700

Ötv-mtv siz fiyat

net fiyat 34.613
kdv 6.230
plaka 420
brüt fiyat 41.263

gördüğün gibi ötv ye kdv uygulanmadan çıkan fiyat 41.263 yani bana kdv uygulanmamış oluyor
doğrumu ?
Halen araçımı almadım bekliyorum, ama bundan farklı bir hesaplamayı zaten kabul etmem, vergi dairesine baş vurup doğrusunu bayiye bildiririm.
Ayrıca bunda bayinin karı olmaz zira bunlar vergi olup devletin cebine giren paralar bayi her halukarda net fiyatını alır, karıda bunun içindedir.

bildiğim kadarıyla devlet sadece kdv den muaf tutmuş engellileri.maliye'den engelli araç alma muafiyeti ile ilgili maddede açık açık yazıyordu.
ne yazıkki ötv'den kdv muaf değil.geri kalan ödemeler normal satış fiyatı üzerinden hesaplanır.
rapor,ehliyet,ruhsat apayrı şeyler bunları biliyorsunuzdur.
ben açıkcası bayilerin işgüzarlık yapabileceğine inanmıyorum.
1 engelliye araba satarken,vergi ve hesaplamada düzenbazlık yapayım diye işyeri ruhsatı ve otomotiv araç satma ve sözleşmelerini riske atmazlar.
maliye çok sıkı takip eder mutlaka.

Ben 33.000 tl'lik aracı 23.000 tl'ye aldım.plaka ve diğer tüm masraflar dahil.aparat hariç.selamlar

son kez yazıyorum arkadaşlar yeni bir mevzuatmı yaratıyorsunuz, alınmayan verginin vergisi olmaz, alınmayan ötv nin kdv si olmaz matrah oluşmaz. vergi matrah üzerinden tarh edilir.

hesap makinesiyle örneğin aracın anahtar teslim fiyatı 45000 olsun
45000 x 37 % 16550 - = 28350 olarak çıkar.

herkez birşey yazmış ama oto firmalarıda çelişkili bilgilere sahip;
Örneğin fabrika çıkış fiyatı 10000 bin olan bir araca + %18 katmadeğer vergisi ödedikten sonra tescil masrafınıda topladı. Mtv ödemiyoruz ama tesçil masrafı ve proje masrafınıda hesap ediyorlar. Yani mtv ödemiyoruz, ÖTV de ödemiyoruz, hadi proje masrafını anladıkta bu tescil masrafını alıyorlarmı yoksa odamı muaf?

MUTLU ENGELLİ HATTI’NDAN ENGELLİLERE ÖNEMLİ DUYURU:
ÖTV MUAFİYETİNİ BAŞKALARINA KULLANDIRMAYIN!

Son aylarda çağrı merkezimize gelen sorular nedeniyle aşağıdaki bilgilendirmeyi yapma zorunluluğu doğmuştur.
4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7.. Maddesinde yurt içinden sıfır araç alımında özürlülere ÖTV muafiyeti tanımıştır.
Bu maddeye göre, %40 ve üzeri H sınıfı sürücü belgesi olanlardan aracı hareket ettirmek için özel imal edilmiş hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyan özürlülerle, %90 ve üzeri özürlü olanlar bu muafiyetten yararlanabilmektedir.
Özürlü vatandaşlarımıza tanınmış olan bu hakla ilgili iki hususa dikkatlerinizi çekmek istiyoruz;

1- Muafiyetten faydalanarak araç almak isteyen özürlü vatandaşlarımız hiç ÖTV ödememektedir. Yani bu araçlara kesilen faturalarda ÖTV gösterilmemektedir. Fakat bayiler ne yazık ki hesaplamayı doğru yapmamaktadır. Araç fiyatlandırılırken şunlara dikkat ediniz;
  1. 1- Aracın bayi satış fiyatı ( vergisiz olarak ),
  2. 2- Aracın ÖTV’li fiyatı,
  3. 3- Aracın ÖTV’li ve KDV’li yani satış fiyatı,
  4. 4- Son olarak da plaka, tescil ve bandrol giderleri eklenmektedir.
Araç kullanıcıya bu şekilde teslim edilmektedir. Bayiler hesaplama yaparken önce ÖTV ekleyip daha sonra KDV’sini hesaplıyorlar. Satış esnasında ÖTV’yi düştüğümüzde şu kadar kalmaktadır gibi hesaplamalar yanlış olmaktadır. Zira bu şekilde yapılan bir hesaplama sizden ÖTV’nin KDV’sinin ( yani fazla ücret alınması ) anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bayinin yapması gereken vergisiz fiyat üzerinden KDV hesaplayıp size ödemeniz gereken tutarı bildirmektir. Ne yazık ki bazen vergisiz fiyatların da yüksek söylendiği durumlarla karşılaşılıyor, Bu durumda da eğer ki fiyattan kuşkulandıysanız aşağıdaki yöntemle aracın net fiyatını bulabilirsiniz.
  • Söylenen fiyattan tescil plaka ve bandrol masraflarını çıkarın,
  • Kalan fiyatı 1.18’e bölerek aracın KDV’siz fiyatını bulun,
  • KDV’siz fiyatı da 1.27’ye bölerek aracın net fiyatını bulabilirsiniz,
  • Son olarak da bulduğuz bu son fiyatı 18 ile çarpıp 100’e bölerseniz ödemeniz gereken KDV’yi bulursunuz.
  • İşte bulmuş olduğunuz net fiyat ve KDV toplamı sizin bayiye ödemeniz gereken fiyattır. Ayrıca tescil masrafları adı altında alınan ücretten de bandrol giderini düşeceksiniz zira özürlüler Motorlu Taşıtlar Vergisinden de muaftır.
2- Dikkat çekmek istediğimiz ikinci husus ise ÖTV muafiyetinden yararlanılarak alınan araçların ( kasko ) kaza sigortalarıdır;
Yukarıda da belirttiğimiz gibi ÖTV muafiyeti 4760 Sayılı Kanunun 7. Maddesinde sayılan kişilere tanınmıştır ve aynı maddede aracın sel, heyelan, deprem ve kaza nedeniyle kullanılamayacak duruma gelmesi halinde beş yıl beklemeksizin yeniden araç alınabileceği düzenlenmiştir. Çağrı merkezimize gelen sorularda ise özürlü vatandaşlarımız, sigorta firmalarının ödeme yapmak durumunda kalmaları halinde ÖTV’siz fiyatı ödeyeceklerini söylediklerini bildirmektedir. Bu ise söz konusu muafiyetin özürlüye değil sigorta firmasına tanınması anlamına gelmektedir.
Yani Devlet özürlülerin almış oldukları araçların kullanılamayacak hale gelmesi halinde ikinci hatta daha fazla muafiyeti tanırken, amacı sizin aracınızı gelebilecek zararlara karşı korumak olan sigorta firmalarının tutumu son derece yanlıştır. Bu nedenle böyle bir poliçeyi özürlü vatandaşlarımız kesinlikle kabul etmemelidir.
Bilgilerinize sunar(alıntı)

son nokta

2312.jpg

26.908*37/100=9.956 (ÖTV miktarı)
26.908+9.956=36.864 (ÖTV’si eklenmiş net fiyat)
36.864*18/100= 6.636 (ÖTV’si eklenen net satış fiyatının KDV miktarı)
36.864+6.636=43.500 (ÖTV ve KDV’nin de eklenmiş hali= ATF)

Otomobil bayilerinin engellilere yönelik Ötv’siz araç satış fiyatlarında ATF hesaplama formülü aşağıdaki gibidir.

ATF/1,18/1,37*1,18= Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF
Bu hesaplamaya göre yukarıdaki aracın Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF’si; 43.500/1,18/1,37*1,18=31.751

Diğer bir hesap ile
net fiyat + net fiyat*KDV oranı = Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF
26.908+26.908*18/100= 31.751

Şimdi arada gezen ve bayiler kandırıyor dedirten hesaplamayı yapalım.

43.500*18/100=7830 (KDV miktarı)
43500-7830=35.670
35.670*37/100=13.198 (ÖTV miktarı)
35.670-13.198=22.472 (net fiyat)
22.472+7.830= 30.300 (Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF)

Dikkat ederseniz net fiyat tablodaki net fiyata göre düşük çıktı. Eğerki bu net fiyata kdv ve ötv eklersek bakalım ne çıkacak.
22.472*37/100+22.472=30.786 ötvli hali
30.786*18/100+30.786=36.327 ötv ve kdvli hali

Yani ATF burada 36.327 çıkıyor. Oysa tabloda görüldüğü gibi 43.500 çıkmalıydı.

Dolayısıyla bayiler doğru hesaplıyor arkadaşlar.

Kdv oranı 6.636 tl değil 4.843 tl olması gerekir 29.908 tl nin yüzde 18 i okadardır yanı bu listedeki kdv bizim şikayet ettiğimiz şekildedir. Birde normalde sıfır araç satışlarında normal vatandaşlar için hesap bu şekildedir yani ötv- kdv ye dahildir ama ötv ödemeyen birisinin ödemediği bir paranın kdv sini vermesi biraz tuhaf olmaktatır saygılarımla.

Bu konuda bir ilerleme kaddeden bir arkadaşımız var ise paylaşırsa seviniriz bizlerede emsal olur.
Yokmudur ÖTV NİN KDV sini ödemeden araba alan bir arkadaş.
Yada vergi dairesinden bir sonuç alan.

arkadaşlar tsk ederim cok ayrıntılı cok guzel anlatmısınız ama ben pek birşey anlamadim.
benim bi sorum olacak
benim %51 raporum var sürekli.
şimdi H sınıfı ehliyet alıyorum araba almak istiyorum acaba ÖTV indirimi alabilirmiyim. 30 yada 25 bin tl lik bi sıfır arabayı ne kadara alabilirim.
yardımcı olursaniz sevinirim.

Diyelimki aracın fiyatı 35000 lira yüzde 18 ile çarpıyon yüzdesini buluyorun oda 6300 tl eder sonra 35000 lirayı yüzde 37 ile çarpıyor ve yüzdesini buluyosun bu da 12950 eder,35000 den 12950 çikarıyorsın,22050 tl kalır,sonra bunun üzerine 6300 yüzde 18 kdv ekliyorsun 22050+6300=28350 tl aracın fiyatı:D

Çirkin kiz;
30000 lira aracın ötv siz size olan fiyatını hesaplıyoruz?bu fiyat aracın kdv si 5400 tl eder,ötv si 11100 tl eder,30000 den 11100 çıkarıyoruz,18900 kalıyor buna ,5400 tl ekliyoruz,aracın fiyatı 24300 tl dir

25000 tl lik bir aracın fiyatı ise ötv siz size 20250 tl ye gelir

Güllerdiyarı arkadaş yanlış hesap ediyorsun önce 35000/1.18=29661 bu kdv siz fiyat şimdi ötv çıkacak
29661/1.37=21650 şimdi son fiyat kdv eklenecek 21650x1.18=25547 fiyat budur

35000tl lik araç 25547 tl ye geliyor ötv siz ayrıca bandrolde düşülecek yaklaşık 25 bin diyelim

arkadaşlar matematik formülleriyle kafanızı karıştırmayın. 10 bin tl de bir yaklaşık 3.000 tl indirim oluyor. yani 30.000 tl lik bir araç 10 bin tl gibi indirime uğramış oluyor. tabi bayilerden biraz daha indirim talebiniz olabilir ama aşağı yukarı hesap bu. ;)

çirkin kiz;

sürekli raporun olması birşeyi değiştirmez araba almak için rapor alacaksın rapor alış sebebini araba almak olarak belirteceksin ve heyet ona göre değerlendirecek raporunada şunlardan birini yazacak
özel tertibatlı araç kullanabilir
otomatik vitesli araç kullanabilir
otomatik vites yazarsa ötv den yararlanamazsın ama özel tertibatlı araç kullanır derse alabilirsin genelde h sınıfı ehliyet için rapor alırken arabayıda belirterek ikisi için aynı anda rapor alınıyor ben öyle yapmıştım benim raporda şu şekilde yazıyordu.
H sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanabilir ben bu raporla hem ehliyet hem araba aldım.
Saygılar.

Hesaba gelince çok uğraşma araç firmaları o hesabı yapar senin yapacağın hesap düşükte olsa zaten onları kendi hesabını bilir merak etme:)

arkadaşlar şimdi 50 000 tl satışı olan bir araç düşünün bayinin yaptığı çıplak fiyat+ötv+kdv dir araç alırken bu hesabı tersten yapın mesela 50000 den önce KDV yi çıkarın 41000 tl bundanda ÖTV yi çıkarın 7 25830 tl bu aracın çıplak fiyatı, buna KDV ekleyin 30479 tl ye geliyor . Tabi bu işlem bayiilerin işine gelmiyor ,toplam fiyattan ÖTV yi çıkarıyorlar bu durumda bizler ödemediğimiz ÖTV nin KDV sini de bayiye ödemiş oluyoruz, araç alacak arkadaşlar bayiide bu şekilde hesap yaptırmaları gerekiyor.

özür diliyerek birşey eklemek istiyorum otomatik vitesli araç ötv den muaf diil diyorsunuz ancak 2010 da çıkan yasaya göre sol bacaktan engelliler otomatik şanjımanlı araç alımında otomatik şanjıman tertibat olarak geçiyor ve ötv den muaf oluyor tabii sadece sol bacaktan engelliler için geçerli.Ayrıca alacagınız raporda otomatik şanjımanlı ve tertibatlı ibaresi kullanılırsa ,yine ötv muhafiyeti var,örneğin gaz ve freni sola kaydırmak otomatik araçta tertibat sayılıyor ve ötv muhafiyeti var.

en kısa yöntem 1.37'ye bölmek.Yukarıda bahsedilen hesaplamalar ile aynı sonuç çıkıyor;

35000/1.37= 25.547

slm snipper gecen hafta bende 0 bi araba aldım bayii fiyatı 50.750 tl idi ötv indirimiyle arac bana 36.600 e geldi

snipper arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun,

sol ayakyada bacaktan engelli olan benim gibi arkadaşlar Otomatik vites kullanabilir raporu ile ötv indiriminden yararlanıyor.
ilgili site linki :ENGELLLERN ÖTV STSNASINDA SON DURUM

Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

ve son olarak haziran 2011 de duyurulan düzenleme linkinide burdan inceleyebilirsiniz.T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

Düzenlemede desol ayaktan özürlü h sınıfı ehliyeti olan kişiler ötv indiriminden yararlanır ibaresi açıkca belirtiliyor.

Ben sol ayak ampute olan bir insan ötv den yararlanamaz demedim doktor otomatik vites kullanabilir derse buna özel tertibat gerekmez yani h sınıfı ehliyet alamaz demektir. en azından böyle idi.
Yeni kanuna göre değişti ise güzel olmuş iyi bi gelişme.

iki gün önce bi araç bayisine gittim. sıfır araç fiyatını öğrenmek için 38000 TL liste fiyatı olan bi aracı bana vergi muafiyetli olarak 28000 TL olarak hesapladılar. Hesap detayını sormadım ama biraz yüksek hesapladı sanki bilgisi olan ya da hesaplamayı tam olarak bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

38000/1,18(kdv)=32203
32203/1,37(ötv)=23,506
23506 tl damga vergisi düşülür aşağı yukarı 500-700 civarında 23000
araç alırken 23000*1,18(kdv) 27140 tl olur (tabi bayii ile pazarlık yapman halinde daha düşecektir. çünkü bayii karı 23000'in içinde kendi payından biraz daha fedakarlık yapabiliyorlar.)son olarak emsal karar olduğu için KDV iade yolu açılmış görünüyor.kdv'yi mahkeme kanalı ile geri alabilirsin.Ger aldığın takdirde 23000 :D

arkadaşlar öncelikle slm ederim şimdi araç alırken %hesabını şu şekil yapıyoruz
megane fiyatı 57500-37%36225 tl bu sonuçtan şuan kdv de alınmıyor buna göre
36225-18%29704.5 tl para ödeyeceksiniz ok
arkadaşlar hesap makinasında = yerine % ye basın sonuç kolay :D

yanlışım varsa düzeltin

arkadaşım ozaman hesap makinalarıda yanlış hesaplıyo

Kesin ve doğru hesaplama

Arkadaşlar konuyu okudum , araştırdım , sonuç olarak aşağıdaki formül 1600cc altı araçlar için bir engellinin

normal fiyata göre , alacağı fiyatı hesaplayan kesin formüldür. Diğer formuller eğer kafanızı karıştırıyor ise

aşağıdakini uygulayınız.

Araç Satış Fiyat X 0,7299 = Sizin Alacağınız Fiyat.

Araç satış fiyatına bandrol+plaka dahil olmamalıdır.

Araç alırken pazarlık yapın.

mayıs ayında honda jazz i shift 6 ileri otomatik aldım.

36450 / 1,37 = 26 605

ötv si cıkınca 26 605
engelli aparatı. plaka ve muayene vs.. tüm masrafları içinde ve park sensörü ( park sensörü, aparat ve masrafları 1 000 tl nin üstünde )

aracın bana olan maliyeti 26.000 tl ye teslim aldım.

Sizde araç alırken pazarlı kyapmayı unutmayın 0 araçta pazarlık olmaz deyip geçmeyin.

Üst Alt