Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli oranı ÖTV ödeme/ödememe miktarını değiştiriyor mu?

ist01

Üye
Konular
43
Reaksiyonlar
21
Yüzlerce sayfaya baktım onlarca video izledim fakat sorumun cevabını bulamadım
şimdi ben %74 ortapedik engelliyim engelli özel tertibatlı aracım var kullanıyorum fakat şimdi yeni araç alacağım kafama takılan mevzu ise %90 üstü ötv muafiyetli araç alımında ötv ödenmiyor
Fakat %90 altı engelli biri araç alımında nekadar ötv öder ve ötv hesaplaması nasıl yapılır alacağım araç 2024 yılında 1600.000 tl ben ortapedik engelli olarak bu araç bana nekadara gelir

Ortapedik engelli olarak %40 oran ve ustu yeterli...otv hesaplamayi en iyi bayiler yapar...araci kendin ve 1.derece akrabalarin kullanabilir...

Mathmen

madem ortopedık de % 40 uzerı yeterlı , ben neden % 16 ile aldım ? insanları yanlıs yonlendırmeyın. Orotpedık engelde % oranı yoktur . ısterse % 1 olsun doktor uygun gorurse yazar oraya . iç hastalıklarında ıse % 90 ve uzerı olmalıdır ...

Ortopedik engellilerde rapor oranı gerekmiyor %1 %5 %10 olsa bile yetiyor Yeter ki buna uygun engelli b sınıfı ehliyetiniz olsun ÖTV'den faydaların8rsiniz

ben ötv den yararlanırım veya yararlananma demiyorum rapor oranını sormadın demek isteidğim ortapedik engelli kendi kullanacaksa bir araç alımında ödiyeceği ötv oranı nedir diye sordum.

Onu bayi hesaplıyor işte. ÖTV oranlarına göre.

egemmm mrb sizin engeli raporda ne yaziyor acaba birde ehlitinizdeki kodlar nedir ayni durumdayim bayi beni tasitlar vergi dairesine yonlendirdi
Canim sikildi

Cidden bir şey anlamadım gitti zaten %90 engelli olsun yada tertibatlı araç olsun bunun ikisi içinde ÖTV belli. Eeee

umut2135

sol ayagımdan engellıyım otomatık araba kullanabıliyorum tertıbat yok otomatık yetıyor .

ist01

engellı ıse ÖTV odemez kardesım muaf olur . Araba kaça gelır dıye soruyosan google da engelli ötv siz arac hesaplama var yaz cıkar arabanın ne kadara gelecegı .

umut2135

nereye yönlendirsin bayi sizi. Doğrusunu yapmış bayi. ötv noktasında sizin işiniz bayi ile değil vergi dairesi ile çünkü. O vergi dairesi sizin raporunuzu kabul ediyor. Yine o vergi dairesi bayinin sizin adınıza düzenleyeceği belgeleri onaylıyor. O yüzden güzelce beglerinizi alın gidin vergi dairesine görüşün. Eğer sorun yok alabilirsiniz araç derlerse gidersiniz o bayiye tekrar. Görüştüm vergi dairesi bir sorun yok dediler aracı alacağım dersin. Yok vergi dairesi belgelerinde bir eksik görürse onları tamamlama yoluna gidersin.

ahmedduman60 bugun gittim vergi dairesine rapor uygun dediler bayi işleminizi yapa bilir dedi ancak raporu hastaneye gonderip görüş isteyecegiz
Anlamadigim rapor ortapedik rahatsizligim %25 sol bacak rapordada SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR.
Ibaresi mevcut tekrar hastaneye raporun gonderilmesi ve neden muayene olabilirim?

arkadaşın sorduğu soruya kimse direkt cevap vermemiş.

örnekleyerek açıklarsam arkadaş diyor ki; yüzde 60 ortopedik engelli raporu bulunan birisi ile yüzde 80 ortopedik engelli raporu bulunan kimsenin yararlanacağı ötv oranı eşit mi?

benim bildiğim kadarıyla raporun şu oran olursa ötv nin şu kadarını ödersin diye bir kanun yok.
yani ötv indirimden yararlanabiliyorsak her rapor yüzdesi aynı indirimi alıyor.

umut2135

hastaneden neden görüş isteyeceğini açıklamadımı. Memur ile görüşmeyin görüşebilirseniz şef ile görüşün ve neden rapor ile ilgili hastaneden görüş isteme gereği duyduğunu sorun. Sorularınızı muallakta bırakmayın vergi dairesinde. Kafanız net çıkın oradan. Raporda bir şey dikkatlerini çekmiş yada anlamamışlar muhtemelen onu soracağız demişler. İşte onu sizde öğrenin neden görüş istediklerini. Çünkü hastaneye gidip sizde sorarsınız ya benim raporun şurasında şu yazıyor. Vergi dairesi bunu anlamadı gibi.

ahmedduman60 vergi dairesinde 2 tane memurla görūştum raporuma ehliyetime bakip incelediler dedikleri şey ortopedik rahatsizliklari olan engelli bireyleri raporlarini hastaneden teyit yada aciklama isteye biliyoruz ama rapor ve ehliyetiniz bayilerden arac alimi yapa bilir sureci baslata bilirsiniz bize dosya geldikten sonra inceyip ona gore karar veriyoruz dedi 100 yuz onaylanir diyemeyiz dediler mualakta birakiyorlar bizi zirlastirarak vazgecirme takdigimi anlamadim oysaki raporumda güncel 1 yil once almistim ehliyetimde zaten her ikisini çikarmak zor olmuştu sürec yorucu idi kredi cektim pesinati verdim hepsini korkum olurda bir sorun olusursa
Çok zor duruma duserim maddi olarak oysaki bana gore tum evraklarim tam

umut2135

senın raporun yenı deılmı kardesım ? zatren e devlet uzerınden gorunmesı lazım teyıt neymıs ? sen bayi yi değiştir . Hıc muhttap olma vergı daıresi ile . Raporun 2019 ve sonrası ıse uzerınde barkodu varsa cok rahat alırsın merak etme .

sıkıntı çıkmaz siz süreci başlatın, barkodlu rapor ise biraz daha hızlı sonuçlanır. değilse bir 15 gün falan sürüyor kontrolleri. sonuçta engelin ve ehliyetindeki kodlar uygunsa aracını alırsın.

Değerli arkadaşlar bugün hastaneye rapor için gittim ortapedi ve fizik tedaviye muayene oldum ortapedi kalça çıkıklığı ve skolyoz fizik tedavi ise romatoid artrit kararıyla beni il sağlık kuruluna sevk etti özel tertibatlı araç almak istiyorum bundan sonraki süreç nasıl işliyor il sağlık kurulunda ehliyet kodu ve tertibat mı belirleniyor

egemmm zaten garip olanda vergi dairesi diyor ortopedik raporlari hastanedentekrar bildi istiyoruz diye yok ayak badma kuvveti emg falan zaten rapor alinirken yapildi yeni rapor barkotlu

Araç fiyatı / 1.80 = sonuç oduyecegın fiyat cıkar yani

1.600/1.80= 888 bin civari kaba hesabı

Üst Alt