Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmayanlarla doldurulan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri!

Konular
16
Reaksiyonlar
0
GÜNÜMÜZDE BİR ÇOK ASLINDA ENGELLİLER İÇİN UYGUN TASARLANMIŞ OLAN AMA MERKEZİ KURAN SAHİPLERİN ENGELLİLERE HİZMET DEĞİL DE GÜNÜMÜZ DE ARTIK ÇARK HALİNE GELEN SOSYAL HİZMETLİLERİN ZEKA BAKIMINDA YÖNLENDİRİRMİŞ OLAN ENGELLİ OLMAYAN FAKAT ENGELİ VARMIŞ GİBİ GÖSTERİLEN ÇOÇUKLAR

BEN BU YASAYA KARŞIYIM BEN ENGELLİ OLARAK BENİM FİZİK TEDAVİ ALDIĞIM MERKEZ BANA VE BENİM GURUBUMA AİT ENGELLİ ÇOÇUKLARIN VE GENÇLERİN OLMALIDIR. ARKADAŞLAR TÜM ENGELLİLER SESLENİYORUM LÜTFEN UYUMAYALIM YASAMISI ÇALDIKLARI KULLANDIKLARI GİBİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZLERİMİZ BİZİM İSMİMİZ ALTIN DA KURULAN MERKEZLERİN AMAÇLARI ENGELLİLERE HİZMET EDELİM DEĞİL ONLARIN AMACI ENGELİ OLMAYAN İLK OKUL CAĞINDAKİ ÖĞRENCİLERİ SOSYAL HİZMETLER TARAFINDAN YÖNLENDİRİLMİŞ OLAN ÇOCUKLAR ÇÜNKÜ ONLARA BU ÇOCUKLAR PARA KAZANDIRIYOR.
NE OLUR BUNUN ÖNÜNE GECELİM. SİTE YÖNETİCİSİNDEN KAMPANYA BAŞLATMASINI RİCA EDİYORUM.ÇÜNKÜ BU MERKEZLER TÜM ENGELLİLERİN

sana katılıyorum.gelir randını ele geçirmeye çalışan o şahılara karşı hep beraber mücadele etmeliyiz.

Başımdan geçen bir olay

Ben şu anda Balıkesir Erdek ilçesinde ikamet etmekteyim ve geçirdiğim bir travma sonucunda sol ayağımda RDS ve travmatik sinir zedelenmesi var.Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bu rahatsızlıktan dolayı aynı hastanenin nöroloji kliniğinde birbuçuk ay kadar yatarak tedavi gördüm ancak herhangi bir sonuç alınamadı ve sadece tanı konularak,altı ay süreli hava değişimi ve gerekli fizik tedavi ve rehabilitasyon görmem gerektiğini belirten ilaç ve rapor ile taburcu oldum.

Ayağımın iyileşmesi için muhakak suretle doktor tarafından verilen ilaçları kullanmam ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinden birinde egzersiz yapmam yada yaptırılmam gerekmekteydi.Ben de yanıma raporumu da alarak bize en yakın yer olan Balıkesir Bandırma ilçesine gittim.Pek fazla yer yurt bilmediğimden dolayı Bandırmada bulunan ve sitemizin de üyelerinden saygıdeğer ( Ozanelektrik ) Ali Osman ağbimin yanına gittim.Konuyu ona açtım ve ne yapabileceğimi öğrenmek istedim.Kendisi ile bir kaç yere uğradık ve sonuç itibari ile Bandırmada Fizik tedavi ve Rehabilitasyon hizmeti veren Devlet hastanesi ile bu hastanede fizyoterapist olarak görev yapan ( adı bizde saklı ) ve aynı kişinin özel muayenhanesi olan bir yeri olduğunu tespit ettik.

Buraya kadar herşey,en azından Türkiye sağlık sisteminde olması gerektiği gibi :wink:

Lakin Şöyle bir durumla karşılaştık ki,yukarıda sizlerinde yazdığından pek farklı sayılmaz ne yazıkki :(

Ben daha sonra yeri yurdu da öğrenmem sebebi ile tekrar Bandırmaya gittim ve Devlet hastanesinde Fizik tedavi bölümüne başvurdum.Amanın da amanın :!: :!: :!: Söz konusu yerde öyle bir sıra var ki akıllara zarar doğrusu.Değil tedavi olmak içeriye bile girmek,hele hele engellileri düşünürsek muazzam bir iş başarmaları anlamına gelir :) Neyse zar zor da olsa içeri girdim ve orada kendini Türkiyenin zirvesinde hisseden bir zat-ı şahane ben daha bir şeyler söylemeden ve elimdeki raporu gösteremeden " Sıra yok.Ancak,çok istiyorsanız hocamızın özel muayenhanesinin telefon ve adresini vereyim o size yardınmcı olur" dedi. :?: Kimi tanıdığım ve tanımadığım bir çok insanın yapamayacağı bir şekilde şartları zorlarcasına kapıdaki adama bunun gerekçesini sordum. o da" Hoca yok ancak o bilir" gibi manasız ve tek düze bir cevap verdi.

Velhasıl,Malum hocanın Özel Muayenhanesine gitmekten başka çare göremedim doğrusu.Elimden geldiğince ve hızlı bir şekilde tarif edilen malum yere gittim.Beni tanıyan arkadaşlarım bilir,ben böyle salakça şeylere oldum olası iflit olmuşumdur.Elimden ne geliyorsa ardına kadar yapmayı kendime bir borç edinirim.HOCANIN yanına gittim.Durum hakkında bilgi aldım.Aynen söylediklerini de buraya yazıyorum.
"Sizin durumunuzu anlıyorum,ancak sırada yüzlerce hasta var ve biz bu hastalara yetişemiyoruz.sizi de sıraya koyarız,ama ne zaman sıra gelir bilemeyeceğim.Sırada kalıp beklemek istemiyorsanız küçük bir ücret karşılığında ( :?: ) sizi özelden takip edebilirim.Seçim sizin" diyerek Malum HOCA beni dumura uğratmayı başardı doğrusu. :evil:

O sinir ve aklımdan geçen türlü türlü yasal prosedürler eşliğinde malum HOCA nın bağlı bulunduğu hastaneye tekrar gittim.Beni tekrar o koridorda gören ve ismini bilmediğim ancak kıyafetinden orada çalıştığı besbelli olan bir şahsiyet yanıma gelerek" Hayırdır kardeş olmadı galiba " gibi bir laf sarfetti.Adama şaşkın ve nedemek istediğini anlamaya çalışarak baktım ve ancak "buyur" diyebildim."Kusura bakma ama bu bölüm Bandırmada tek olduğundan adamlar işi büyüttü.Eğer paran yoksa artık sürünmek zorunda kalıyor insanlar.İnanın ki Fizik Tedaviye gelen hastaların belkide % 10'u hastane kayıtlarına alınıyor "

Son yazdıklarımı bana söyleyen kişi ortada hemen önümüzde duran RANT ( PASTA ) ın ne kadar büyük olduğunu göstermiş oldu. :evil: :evil: :evil:

Ben Kusura bakarım diyerek Başhekimliğin yolunu tuttum şikayet için form doldurdum.Ordan da Sağlık Grup Başkanlığına bir dilekçe.

Düşündüm sonra,benim gibi bu yollardan geçen kaç kişi vardır :?: ve kaç kişi hakkını aramaya çalıştı. :?: Muhakkak ki bir çok kişi hakkını aramak için en azından birşeyler yapmıştır.Peki o zaman neden hala durumda hiç bir değişiklik yok :?:

Bu konu benim başımdan geçti ve hala üzerinden dumanlar yükselmekte.Ben sonuna kadar en azından kendim için irdeleyerek bu işin peşini bırakmayacağım.Param var. Arabam var. Kimselerden yardım almadan yüriyebiliyorum ayağım ağrısada.Gider gelir diyebiliyorum.

Peki Hiç bie maddi geliri olmayan/lar,bir yereden bir yere gitmek için iki,üç vesait değiştirenler,araçları yada kendilerini dışarı çıkaracak kimseleri olmayanlar,vb Ne olacak bu insanların hali :?:

Yazımı bitirirken ve çok çok üzülerek bu konuya pekte yabancı olmayan ve şu sıralar Müslüm GÜRSESİN seslendirdiği Akbank reklamı geldi aklıma hani ne diyor? " Ben heğ mecburmuyum :?: " Ben hep mecburmuyum böyle denetimsiz,kimsesiz,başı bozuk bir sağlık sizteminin varlığına"

Saygı ve Sevgilerimle

engelliler bittide engelsizlermi kaldı :lol:

Denizli de bir çok merkez gezdim. bunların içinde sadece eğitim ve tedavi amaçlı 2,3 merkez var.ama çoğu fasa fiso.mesela bir merkez emekli sınıf öğretmenlerini toplamış 50 yaşında kişiler (sanmıyorum ;zeka engelli çocukları eğitim vereceklerine)güya eğitim verecekler.hatta görümcem öğrt. emekli arkadaşlarından birbayan gelir düzeyini artırmak için arkadaşına:
_nasılsa zeka özürlü vereceğim ne var sınıfa girer saat dolana kadar otur sonra çekip giderim .1 milyarıda cebe atarım, demiş. :evil:
bir merkezde eğitim ve tedavi çok iyi ama bina içi merdivenler maalesef engellilere uygun değil.
diğer bir merkezde amacı yine para olan öğretmen ve fizyoterapistlerle dolu.engellilere tutumları insanı kızdıracak kadar bayağı. :evil:
biz elele verip şikeyetlerimize dile getirmedikçe onlar büyüdükçe büyüyen gelir randına ele almış canavarlara yeni canavarlara davetiye çıkarmış oluruz.az sayıda kurum iyi hizmette elde edilen gelir randına sözüm yok.

Ben bahsettiğiniz bu ticari işletmelerle kavga etmekten yoruldun. Bir gün o kurumlarla ilgili yetkili makama geldiğimde ilk yapacağim iş eğitim kurumu olduklarını iddia eden bu ticarethanelerin kapısına kilit vurmak olacak. Bu işi en iyi milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okulların yapabileceğine inanıyorum. Her okulda ihtiyaca göre özel sınıflarla bu işi mükemmel ötesi yapabileceğimize inanıyorum.

umarım en kısa zamanda o makama gelirsiniz.size bu konuda kolay gelsin .

engellir için olan kurmlara eğgelli yada eğgelsizlerin gelmesi değil işin ehlinin gelmesi önemli. maalesef laf olsun diye göreve getirilen insanlar sadece özel eğitime zarar veriyor. para veriyoruz . yardım ediyoruz kaynaştırma yapcaz geçin bunları . sadece birileri bu işten iyi para kazanaıyor o kadar eğitim kalitesi iyce düştü .
siz doğrusunu söylediğniz zamanda kimse sizi adam yerine koymuyor muhattab bile almıyor . hem siz kimsinizki fikir yürütyorsunuz . mattık bu
bir kendinize sorun türkiyed engelli meselesi ve özel eğitim deyince kimler aklınza geliyor . ve bu insanlar bu işi biliyormu sizce bir düşünün . geçen engelli bir arkadaş kutu açtı sonra tv de de programlara başladı ya bakın ne güzel işte o arkadaşı getirelim bu işlerin başına o para zaten herkesde tanıyor artık onu herkese positif eneji dağıtır . yanlış anlaşılmasın kişilik olarak kimseyle sorunuz yok yada kimseyi kırmak için yazmıyor . hatta o arkadaşın olayı gündeme getirip bir şeyler e vesile olmak istemesini gerçekten taktir ediyorum . ama mantık maalesef bu. her zaman eksiksiniz yetersizsiniz

balık baştan çürümüş, ortada bir denetim mekanizması yok.. isteğinizi şikayetinizi bildirebileceğiniz bir üst makam yok, makamların altı üstü hepsi birbirine karışmış durumda.. her birinin kuyruğu bir diğerinin elinde çarkı/işleyişi korumak için.. olur da biri haksızlığa tepki göstermeye zinciri kırmaya kalkarsa diye..

bu sistem artık başı bozukluğu aştı, çürümüşlüğü kokuşmuşluğu geçmek üzere.. son zamanlarda bir iki ufacık düzelme var gibi; ama çözüm sistemin tamamen özerkleştirilme/özelleştirilme'sinde galiba..

devlet dairesi'nde ve özel sektörde çalışan personel/işçi kıyasıyla bunu anlamak hiç de zor değil.. dilimize çoktan yerleşmiş "devlete kapağı atmak" deyimi de bu başı boşluktan, denetimsizlikten ve yiyicilikten gelmiyor mu?

onur, şeref, izzet, haysiyet ve merhamet taşımıyorsa bir insan ona kuyruk korkusu gereklidir insan gibi görünebilmesi insan gibi davranabilmesi için.. aksi taktirde ne olduğunu her an ıspatlayacaktır... işini kaybetme işsiz/aç kalma korkusunu verin bakın nasıl hizaya gelecek hatasız yol alacak..

merhaba
yazdıklarınızın çoğuna katılıyorum ancak denetleyecek olan hizmeti alanlardır diye inanıyorum devlet yetkilileri ya yetişemiyor ya da boş veriyor o halde iş hizmeti alanlara kalıyor ben de bir özel eğitim merkezi yetkilisiyim ve aynı durumlardan şikayetçiyim velilerimizin haklarını araması gerekir gerçekten eğitim aldıklarını görmeleri,aldıkları eğitimi takip etmeleri,imza attıkları ders sayısı kadar ders alıp almadıklarını takip etmeleri gerekir.gerekirse öğretmen değişikliği istemeleri.ayrıca kurumdan memnun kalmıyorlarsa değiştirmeleri.tabii özel eğitimin uzun bir süreç olduğunu bilmeleri de gerekir.özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin gerçekten yararlı olduğunu bu işe başladıktan sonra öğrendim.kurmumuza başladıklarında okuluna devam etmeyen,etmek istemeyen öğrenciler şimdi okullarına gidiyorlar,kısa zamanda kendilerine güvenlerini kazandılar,öğrendiler ve öğrenmek istiyorlar,ödevlerini yapıyorlar.ayda 6 saat ne işe yarar diyordum ki şimdi gördüm çok işe yarıyor.kurum aile okul öğretmenleri bir ekip olarak çalışıyorlarsa evet.sadece eleştirmeyelim eksiklik ve hataları düzeltmek için doğruya iyiye ve güzele hep beraber elele çalışmak gerekiyor.biz kendimize düşeni yapalım.herkese kolaylıklar ve başarılar.

Arkadaşlar özel eğitim merkezlerindeki denetim mekanizması önceki senelere göre daha iyi durumda sadece müfettişleri bırakın il/ilçe milli eğitim müdürleri bike kurumlarım ders programlarına uyup uymadığını kontrol etmek için okula zamansız ziyaretler yapmaya başladılar. Kurallara uymayanlara para hatta kapatma cezası vermeye başladılar, kurulan sistemin oturmaması nedeniyle mutlaka birçok eksik çıkacaktır ama sanırım bu eksikleri sadece bizler değil kurumlara milyonlarca ytl veren devlet de görüyor olsa gerek;özel eğitimin kısmen de olsa okullara kaydırılmasına yönelik çalışmalar var ama ne zaman sonuca ulaşır ve bu sonuç alınıncaya kadar daha ne kadar engelli hakettiği eğitimden yoksun kalır bunu kestirmek zor.

Maalesef özel sektör her konuda olduğu gibi "özel özel eğitim merkezleri" konusunda da acımasız, rekabetb arttıkça işin içine eğitim dışında şeyler de girmeye başlıyor. Kimse üstüne alınmasın ama bilinçsiz öğrenci velileri de bu ranttan pay alma derdine düştü, çocuğunu okul okul gezdirip, x kurum şu kadar veriyor siz ne kadar verecksiniz diye soranlar bile çıkmaya başladı. Ben2 senedir bu sektörde çalışıyorum ve devletin bu işe el atıp şartların düzelmesini umut ediyordum ama hiçbir gelişme yok. Bu gidişle bu günleri de arayacağız.

ben ramda özel eğitim bölüm başkanı olarak engeli olmayan bir kişiye rapor yazıldığını hiç görmedim

ancak bazı hafif düzey zihinsel engeli olanları normal zeka düzeyine sahip olanlarla ayırd etmek zordur
bu ancak zeka testleri ile tespit edilenilir

bu kişileri görmüş olmayasınız

eğer bu şekilde engeli olmayanlara rapor yazanlar var ise şiddetle kınıyorum :(

Üst Alt