Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olmasaydınız engelli ile evlenir miydiniz?

KOKO1968

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Engelli olmasaydınız engelli biri ile evlenir miydiniz?

tabii ki evt..
:!:
aşık olduktan sonra.. podyumlarda elele tutuşıp gezecek değiliz ya..

Engelli olmadan önce eskı işyerımde çalışırken üstkatımızda çalışan kişinin engelli olduğunu hemen farkedemedık.Fark edince de işyerindeki kız arkadaşımla konuşmaya başladık konu evliliğe geldi.Sen evlenirmisin diye sormuştu bende evet demiştim.
Engelli olunca o kız arkadaşım nafiye hatırladın mı bunları konuşmuştuk demişti.Şimdi bu soruyu okuyunca aklıma geldi paylaşmak istedim.Aşk herşeye değer diyorum. :)

asıl engel insanların kafalarındadır.o engeli yıkamayanlar aşkın önünede engeli koyarlar yaşamın kendisinede :lol:

güzel bir soru.
önce çuvaldızı kendimize batıralım..
Engelli olmasaydım karakterim değişir miydi diye soracaktım ben de.
Vallahi atıp tutmak bazen kolay.
İnsan işin ortasına düşünce yüzseksen derece kıvıraBiliyor dümeni.

Ama şöyle bir durum var ki:

aşk kimsenin iradesinden etkilenmeden yolunu buluyor.
aşkı takip etmek zor olan :oops:

engelliyim ve toplumun alışılanın dışına giderek "sağlam" olanı sevdim ve sevgimi cesurca ifade ettim. bu konuda top benden çıktı defalarca.

yazık ki hep gol yedim, taç oldu, penaltı oldu, hakem uyuzluk etti, seyirciler yuhladı vs vs..

sağlam olsaydım da pek değişeceğimi sanmıyorum. aşkı takip ederdim. :oops:

Geçim sıkıntımız olmaması, yani kendi kendimize yetebilirliği sağladığımız sürece, engelli-engelsiz ayrımı yapmaz, hayatımı yaşardım.

Re: slm..

ocean70' Alıntı:
Arkadaslar yazılarınız okuyorum, sanırım diger arkadaslarda okuyordur. Düsüncelerinize kesinlikle saygı duyuyorum...hepinize tesekür ederim...

paylamlışımın için ben teşekkür ediyorum..
konu açmaktan, mesaj yazmaktan çekinilmemeli.. (çekinenler için çağrıdır:)

saygılar..

ben olsam?
sanmam EVLENMEZDİM HERHALDE
podyumda yürümeyeceğim ama illede engelli olsun istemezdın yani :D

Doğuştan engelli biri olarak, "evlenirdim" desem yalan olacak, "evlenmezdim" desem yalan olacak. Bilmiyorum yaa, sanırım TIRTIL ın yanıtı düşünceme daha yakın. Aşık olduysam eğer, hiç bir şeyi görmezdi gözüm.

hemencik evet diyen bence kendisini aldatmış olur hemen yokta diyen öyle olur en iyisi oldugumuz gibi davranmak olanda olur olmayanda beyin ile kalp arsındaki emir degişikligine baglıdır

:)

Türkiyede yaşadıgınızı birkez daha hatırlatırım .
Dürüstce yazıyorum Hayır

birsey daha ekliyorum
"gunumuzde aşk denilen şey palavradan ibarettir ,pili bir süre sonra biter"

insan asik olmayi engelleyemiyor
eger engelli birine asik olsaydim neden olmasin

savgi ve hayranlık olduktan sonra sorun yok bence :wink:
bu yazıları okuyunca birini düşündüm( çok sevmiş olduğum birini),
eğer onun trafik kazası geçirmiş olduğunu ve beni çağırdığını öğrensem,hiç düşünmeden giderdim :wink:

Laf...

Çok güzel bir konuya temas etmişsiniz. Cevaplar da güzel ama hepsi iyi niyet sınırları çerçevesinde. Neden kimse "Evet, ben engelli birini sevdim ve evlendim. Onunla da çok mutluyum" demiyor? :evil: Yada normal bir insanla evlendiğini ve onu çok mutlu kıldığını...

arkadaşlar bu konu beni biraz ilgilendiriyor. 95 yılında 27 yaşındayım ve takıntılarım var engelimden dolayı. artık yaş gelmiş ama evlilik bana uzak görünüyor ve kendi kendime diyorumki sen olsan engelli biriyle evlenirmisin diye.
sonra bir gün biriyle tanışıyorum ve karşılıklı etkilenme gözlerdeki anlamlı bakış ve o aşk denilen şey kapını çalıyor. ben sağ ayağımdan % 40-45 engelliyim O ise cıvıl cıvıl bir halk oyunları hocası, bunu düşünebiliyormusunuz. Kendi ekonomik bağımsızlığı var işi var ve gayette güzel bir bayan ve sonunda çok güzel bir evlilik ve süren giden yıllar şimdi 10 sene oldu gene o sevgi, saygı ve aşk devam ediyor 2 güzel çocukla mutluluğa bezenmiş bir yuva. Yani kısaca sevgi engel tanımaz...

ne kadar karamsarsınız arkadaşlar. Ben 1976 yılında bankada işe başladığımda ilk gördüğüm (eşime) bayana aşık oldum. 1979 yılında evlendim ve hala evliyim 1979 yılında birbirimizi sevmiştik 2004 yılı hala seviyoruz. Ben engelliydim eşim sapsağlam üstelikte çok güzeldi, eşimin gelir düzeyi iyi benimki vasattı. 26 yıldır iki çocuğumuzla mutluyuz hiç kavgamız olmadı.Lütfen hayata poztif bakmaya çalışın

Arkadaşlar,dayımın herhangibir engeli yoktu.Bir gün evleneceği hanımı seçti ve sağ ayağı biraz kısaydı.Güzel güzel çocukları oldu,mutluydular ama bir gün dayım sol elini makinaya kaptırınca omuzundan itibaren sol kolunu kestiler.Önemli olan anlaşabileceğin birisini bulabilmek.

Engelli olmasaydım ve engelli birine aşık olup sevseydim onun engelleri benim gözümde gözükmezdi.Belkide onu o engelsiz düşünemez hale gelirdim zaten onu sevmişsem hele aşıksam her şeyi güzel gelir bana.Engel nedir ki arkadaşlar hangi sağlamın yarının sağlamlığına dail elinde garanti belgesi var:) Önemli olan kalp birbirini gönül gözüyle görebilmek...

Güzel bir konu ama bunun cevabını bizim gibi engeli olan kişiler değilde engeli olmayan kişiler cevap vermeli. Şimdi biz evlendirdim desek doğru olur mu? Çünkü biz bunu yaşıyan kişileriz ve çok daha farklı bakıyoruz. Ben sonradan engelli oldum. Engelli olmadan önce hiç tanımıyordum engelli kişileri. Öyle uzak, öyle farklı geliyorlardı ki, bana... Dürüstçe itiraf etmek istiyorum ki, değil evlenmek, arkadaş olurmuydunuz diye sorsaydınız ona bile olumlu cevap vermem çok güçtü o zamanlar :oops: Ne yapayım gerçeği söylemek istiyorum.

Re: Engelli olmasaydınız Bir engelli ile evlenirmiydiniz?

ocean70' Alıntı:
Arkadaslar hiç düsündünüzmü engelli olmasaydınız bir engelli ile evlenirmiydiniz? yada flört edermiydiniz? Dürüstçe cevap verenler yazsın...lütfen
belki size cok sacma gelicek ama ben kendimden az örnek vereyim
esim annesi ve babasi ayrilmis ortalilarda buyuyen birisiydi,
tras dahi olmasini bilmezdi, evlendim ve ona bir cok seyi ben ögretttim ama öyle bir zamana geliyorsunuzki evlilikde o artik sizi bir es olarak degil bir arkadas bir anne bir dost olarak göruyor ve evlilik kavramida anlamini yitiriyor.

ama bu soruya yanitim acik ve secik yuregimin göturdugu yere giderdim
severse insan özurleri görmez.

kem kümlerden sonra kısaca hayır diyorsunuz değilmi

Merhaba

Evet engelli olmasaydım engelli birisiyle evlenirdim. Yalnız diğer şartları taşıması şartıyla. Yani kendini kabullenmiş, esprili, birazda dünyaya bakış açımız benzerse olabilirdi tabiki.Ayrıca engelli birinin çocuğunun da engelli olabileceğini düşünmek günümüzde saçma diye düşünüyorum.

engelli olsun olmasın dürüst olsun yeter gerisi zaten gelir gönüller bir olduktan sonra

evet

ben özürlü değilim,eşim ortepetik özürlü 2.5 sene önce evlendik ben 20 gün önce bir kızımız oldu

evlenme

:oops: Ben kesınlıkle evlenmezdım çünkü nerde karşılaşacaktımda aşık olacaktım ayrıca bulundugunuz ortama egtıme baglı düşünün zengin çocugu oldugunuzu çevrenızde güzel kızlar cebınızde para neden toplumun defolu dıye baktıgı bırıyle evleneyım
bu şuna benziyo cebınde paravar eskıcıde elbıse arıyo evlenmeye kalksanız çevrenize ailenize nasıl kabul ettireceksiniz bolkeseden atmayalım toplumun özürlüye bakışı bu günki gibi oldugu muddetçe özürlülerde kendilerını üçüncü sınıf vadandaş kabul ettıkleri sürece bu evlılıkler olmaz bızler bu ülkede yeşilçam filimlerıyle büyümedikmi filimlerde engellli olan kızları kocaları engelinden dolayı boşamadımı annnelerımız babalarımız hep bunları izlemedimi sizce nasıl kabul ettırecegız. beki evlenen yokmu var.ama onlarda üçüncü sınıf vatandaş ya işi yok ya ailesinden kopmuş yalnız sorunlu özürlü kızlarımızı adeta sıgınacak liman gibi görenler yapıyo onların sevgi boşluklarından yararlanıyor kızlarımız çalışkan mücadeleci oldugundan hayatı sırtlayarak götürüyorlar.veya özürlüyü tanıma fırsatı bulan onun sevgi dolu kalbıni keşfeden yüreklı insanlar yapıyo.istısnalar kaideyi bozmaz bunlar azınlıkta bır elın parmakları kadar.evet herşey gönlünüzce olsun ama ben yapmazdım

Evlenmezdim şünki hayatın farkında olmazdım engelliyle evlenmek hayatın farkında olmak demektir engelli olmayıpda hayatın farkında olan kaç kişi var bu ülkede sizde evlenmezdiniz yeşilçam filimlerıyle büyümedinizmi engelınden dolayı boşanan kacalar kendinizi aldatmayın bence bu çerçeveden bakın. Buluşuruz dostlar ne aşkı toplumun defolu gözüyle baktıgı kıza kım aşık olabilir ancak hayatın farkında olanlar. Sevgiyle kalın herşey gönlünüzce olsun

selam

Ben engelli değilim ama yüreğimin taa dibinden söylüyorum aslanlar gibi de evlenirdim. Adım gibi eminim ailem karşı çıkardı ama tek kelime ettirmezdim.

SEVGİ SEVGİYLE DOĞAR VE İNSAN SEVDİĞİNİ BİR BAŞKA GÖZLE GÖRÜR.

(samimiyetime inanmayanlar acımasızca eleştirebilir... eleştirilerinizi bekliyorum)

sevgiler

Bence Cemal Beyin yazdıkları çok iddialı.
Bir defa her insan birbirinden farklıdır.
Genelleme çok zordur.
Ve aşk, olabilecek en özel -tabii bir o kadar da kişisel- bir his ve davranıştır.
Ayrıca, tarih, zorlukları aşan aşklarla doludur. Normalleri kimse hatırlamaz bile.
Velhasıl zorlukları ve toplumun dayatmalarını (tabuları) aşmak imkansız değil, bilakis gayet doğaldır.
Kişisel güçle de orantılıdır.
Tıpkı -engelli engelsiz ayrımı olmaksızın- her insanda olduğu gibi.

Üst Alt