Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli Olmaktan Nefret Etmek

Konuya Kader ve kazadan girmeyi uygun buldum. Bildiğim kadarıyla keder; Yüce Allahın insan oğlunun dünyada neye karar vereceğini, nasıl yapacağını önceden bilmesine denir bunun diğer bir adıda alın yazısıdır. Kaza ise Allahın insanların kaderıne göre yaratığı doğa ve nesnelerle tecelli etmesine denir. ( Daha geniş anlam ve tanımlarıda vardır ben sadece bunu biliyorum) Buradan anladığımız kadarıyla engelli olmamızın Allahın bizi böyle yarattığınız düşünmek ynlş olur. Bizim kaderımız bizim olduğu kadar çevremızınde etkisindedir. Atom bombasıyla yada akraba evlilğiyle yada başka beşeri nedenlerden dolayı insanoğlunun dünyaya engelli olarak gelmesi yada sonradan bir ihmal, ynlş yada hata yüzünden engelli olması kaderidir fkt bu insan oğlunun yaptıklarından dolayı gelen bir kaderdir. Akla şöyle bir soru gelir neden başka ailede doğmadımda engelli olarak burda doğrum.( Bu sorunun cevabını anca alimler verir şahsen bilmiyorum)

Tüm insanlık dünyaya sınanmak için gönderilmiştir. Bu sınavda adalet beklemek realiteye aykırıdır. İnsan oğlu özgür bırakılmıştır gerek otoriteler gerekse örf ve adetler kültürler insan oğlunun kendi ürünüdür. İnsan oğlunun yarattığı dünya düzenınde patronada ihtiyac duyulur, işçiyede. Bir insanın patron yada işçi olması insan oğlunun meydana getirdiği düzenın getirdiği bir durumdur. Yani burda kaderımızı Allahın değil kendımız ve insan oğlu belirliyor Yüce Allah herşeyi önceden biliyor insanları özgür bırakmış ve yapılanalardan Allah değil insan oğlu sorumludur. Aslında daha adaletli konuşmak gerekirse bu dünya düzenınde bu şarttır aksi mümkün değildir. herkes patron olursa kim işçi olacak?

Yüce Allah mahşer günü hesap sorduğunda dünyada içinde bulunduğumuz konumu göz önüne alarak hesaplar. işçi, patron, engelli yada sağlam, hangi yy bunların hepsı ve daha fazlası göz önüne alınarak hesaba çeker. İçinde bulunduğumuz durumda zorlanıyorsak, muhakak öbür dünyada bu göz önüne alınır ve hafifletme nedenı olur. Yani engelli olmamız vereceğimiz hesap açısından bir avantajdır. Allah çektiğimiz sıkıntıları mahşerde hesabı hafifletme nedenı olarak ele alır.

Bir insan nasıl düşünürse öyle görür öyle inanır. Kalp gözümüzü yönlendiren beyındeki düşüncelerdir. Daima pozitif olmak bardağın dolu tarafına bakmak en hayırlısıdır. Hiç kuşku yok ki dertler insanı pişirir olgunlaştırır insanı insan yapar. İsyankar olmasak elimizdekiyle şükretmesını madden değil manevi yönden mutlu olmasını bilirsek çektiğimiz sıkıntılar bizi ruhen daha sağlam daha olgun insan yapar.

allah bılmıyorsa haşa allah ınsanlardan acızmı ınsanların duzenını kurmada mesut bey adem a.s lam bu dunyaya geldıkten sonra nasıl yasayıcana ruya alemınde gosterılmıs nasıl hayat surecegıne gostermıstır hersey allahın hukmundedır peygamberlerde olsa allah olmadan onlarda bır hıcdır kaınatın tek yonetıcısı cenabı haktır varmı bundan otesı basda guzel gıttın sonra sacmaladın

Fulya haşa ben Allah bilmiyorum demedım. Aksine herşeyi önceden biliyor dedım yani Allah dünyayı yaratmadan dünyada yaşanacak olan herşeyi önceden bilir. Allahın bir insanın dünyada ne yapacağına önceden bilmesıne kader denır buna alın yazısıda denir. Gayet tabi herşey Allahın hükmündedir lakin insan oğlu sınavdadır sınav vermesi için özgür olması lazım yani yaşadıklarmıza kendımız karar veriyoruz ki öyle olmazsa sınavın anlamı kalmaz. İnsan oğlunun dünyada özgür olması için Allahın buna izin vermesi lazım kendı hükümleriyle yarattığı doğayla bunun tecelli etmesini sağlaması lazım bunada kaza denir. Ben öyle biliyorum bana yanılıyorsun diyenler ltf doğruyu yazsınlar bende öğreneyım.

öteki tarafata boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hesapını soracak öyle bi yer elbet sağlam insanlardan biraz eksiklerimiz olabilir hareketimiz kısıtlıdır yada farklı şeylerdir biraz bnlarda günahlarımıza kefaret olabilir tabiki isyan etmden sabırlı olursak

mesut katılmadıgım konu su dıyorsunkı kaderı ınsanlar belırler dımı bunu dıyorsun pekı sunu bılıyormusun ınsan oglu allahın kudtretı ırayetı olmadan yerınden kımıldayamaz demı allah ınsanları soyle serbest bırakmıstır sızlere akıl verdım nımetlerın en buyugu ve ıkı yol verdım bırı egrı bırı tasavvuf yolu benım yolumdan obur yoldan da gelırsenız sectıgınız yola gore cızegınız herseye hayırda serde var senın secegın yolda secımı sana bırakmıstır sadece ha burda sen bır yol cızdın bısey yapıcaksın yaparken basına bır olay gelecek bunu kendım cızdımmı dıyeceksın

fulya bence boşa yazmışın kendimiz söyler kendimiz dinleriz hemşo hayır olunca insandan şer olunca llah tan bilecez sanırım yani bilmezlerki allah dilemedikce kuru yaprak dalından düşmez

hayatda her yapılan kader degıldır her kaza bela kader degıldır kader bırkere yasanır olur omur boyunca olmaz meala bız bır engellı olduk oyle veya boyle bu kader saglam olursak sıfa bulmus oluruz derız kaderde bu da varmıs kaderın manevı anlamı omur demektır mesut mesala bırı kafasına sıktı dıyelım bunu allah dılemezse o kısı ırdasıyele yapamaz allah sace yamına gore cezalar verır ınsan ogluna bazı cezayı budunyada bazısını obur dunyaya bırakır

Fulya dikkat edersen kader insanın kendisi kadar çevresınınde elindedir dedım. Yani başına gelen bişeyi sen çizmedın ama Allahta çizmedi başkası çizdi. Vebalide başkasının boynunadır. Yüce Allah dünyada başkasının senın başına böyle birşeyi getireceğini önceden bilir.

Bazen düşünüyorum, insanlar yaratılış olarak elleri ayakları olmasaydı, bütün günlük hayat onlara göre olurdu herkez mutlu huzurlu olurdu, körün istediği bir göz allah verdi iki göz, bence bütün kötülüğü insan insana yapıyor.Demekki bizim ruhumuzda birşeyler eksik.

Siz okuduklarınızı anlamıyorsunuz:) Fulya ne dmek Allah dilemezse o kişi iradesiyle sıkamaz:) Tam aksine o kişi iradesiyle sıkar Allah buna izin verir nitekim sınavdasın Allah sınavına müdahale etmez kötülük yapma hakkında vardır. Allahın bunu önceden bilmesıne kader bunun teceli etmesınede kaza denir. Ayrıca dikkat ederen ben kader senın elinde olduğu kadar çevrenınde elindedir dedım yani biri başına bişey getirirse sen çizmiş olmazsın başkası senın kaderını çizmiş olur. Allah ezelden beri o kişinin senın başına böyle bişey getireceğini bilir.

faruk bey dogru adem a.s mın ılk cocukları cobanlık yapıyordu dıgerı oburunu oldurdu ve sonra kardesler arasında kotulukler basladı ogun bugun dunyada kan dokulur ve ınsan oglu gunahkar olarak yaratılmıstır meleklerden bıle en sereflısı ınsan ogludur

bak mesut yanlıs yapıyorsun allah cızmedı dıye allah cızdı ve beyınlerıne sunu yerlestırdı akıl verdı yapılan kotulugun yanls oldugunu ogrettı ınsanlara yanı allah dılemedıkce kımse bısey yapamaz kardesım

Kaderimiz de kısmetimiz de ne varsa onu yaşar ve onu görürüz.Ne kadar çabasakta bazı şeylerin daha iyi olması için, kısmetimiz de yoksa o bize nasip olmaz.Allah cc.herkesin hakkın da herşeyin hayırlısını nasip etsin.
Herkese hayırlı geceler:)

Amin, hayırlısı derken eş falanmı dilediniz :)

İnsan oğlu günahkar olarak yaratılmamıştır. Çocuk yaşta vefat edenlerın cennete gideceği kur an haber veriyor.

Soru: Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm demek ne anlama geliyor?
Cevap: Bu zikrin anlamı şudur:“Güç ve kuvvet, sadece Yüce ve Büyük olan Allah’ın yardımıyla elde edilir.”Bir kişi bu cümleyi söylediği anda “Allah’ım! Senin yardımın olmadan ben hiçbir şey başaramam. Ve senden başka dayanacak hiçbir şeyim yok” itirafında bulunmaktadır.

mesut yaratılısda oyledır bak sen bıldıgını okuyorsun cocuk yasda olenler cennetlık dır burda ınsan oglu derken cocukarı kastedetmıyor bak sana allahın kudretının ne kadar buyuk oldugu ayetı verdım onu okuda allahın dılemesıylemı yoksa ınsanın kendı kudretıylemı oluyo ıyı oku benım lafım degıl allahın sozu

sgurkan arkadaşım senin dediğin gibi olsa herşey hazırsa yaşamımızda hiçbir şey yapmadan oturmamız gerekir. Kaderim buymuş diye oturup kalırız çırpınmaya gerek yok. Ancak ne demişler deveyi sağlam kazığa bağlamadıktan sonra bırak istediği yere gitsin. Birde engeliyle barışık olmak ne demek? Koyunu saldım çayıra orada mevlam kayıra misali eli koynunda oturmak mı, engeli varmış da yokmuş gibi davranmak mı, engeli yaşam faaliyetlerine sakınca vermeyecek onu zora sokmayacak kadar azsa üstüne gitmemek mi? Engeli yaşamını zora sokuyorsa kimle barış içinde olacak önündeki kaldırımı sünger olarak mı görecek, basamakları merdivenleri gökkuşağı olarak mı görecek, karşısına çıkan şeytanları kanatlı melekler olarak mı bilecek, kalbi kan ağlarken Pollyannacılık mı oynayacak işte böyle sahte davrana davrana burnumuz pinokyo gibi iyice uzadı bakın gittikçe uzuyor daha da uzayacak.

Fulya ben Allahın kudretini inkar etmedım senın verdiğin örnek kaza ya giden yolu gösteriyor. Daha fazla yazmayacam çünkü yazmam gerekenleri yazdım.

engelimden nefret mi ediyorum yoksa barışık mıyım...her ikisi de değil, sadece kabullendim diyeyim, en azından şimdiki şartlarda bir iyileşme durumum sözkonusu değil bu sebeple yaşayamadıklarımı hayata kusmak yerine, kadercilik kesinlikle değil, yapabildiklerimle biraz da şartlarımı zorlayarak yaşıyorum...

allah bizi nasıl görmek istiyorsa o haldeyiz. allah duaları geri çevirmez. dua et tevekkül et.

yahu kabullensende kabullenmesende bu durumdasın bulunduğun gerçeği değiştiremezsin bu neden le kendine bu günleri zehir etmekten se bırak gitsin akışına ben 6 aylıkken engelli oldum doğuştan engelli sayılırım bu neden le neden ben böyleyim sorusunu sormuyorum kendime sorduğum da ne değişiyor hiç tanıdını çıkarmalı hayatın kafaya çok takmamalı ..

çok sağlıklı biri iken hastalığım çıktı. engellerle karşılaşıyorum. başta kabullenemedim. ama başka çarem yoktu. hayat devam ediyor. iyi günde kötü günde hastalığımla beraber olacağız beraber yaşlanacağız :) herne kadar ben istemesem de...

Benim rahatsızlığım doğuştan olmasına rağmen bi türlü kabullenemedim durumumu. Burada sonradan engelli olup öylesine kabullenebilimiş olanlar varki... bu beni çok etkiledi...
mesela eskiden engelli biriylen karşılaşınca bakamazdım ona, konuşmazdım, beni bana hatırlatıyorlardı...
Ama şimdi artık kabulleniyor gibiyim.. insan bi yere kadar direnebiliyormuş...sen yok sayınca o yok olmuyor işte

Tüm dertleri, sıkıntıları sabırla göğüsleyelim arkadaşlar. Allah hepmıze yardımcı olur bol sabır verir inş. Amin.

HER SAGLIKLI İNSAN BİR ÖZÜRLÜ ADAYIDIR. bende özürlüyüm okuldan arkadaşlarım bilmiyorlar cogu benim özürlü oldugumu ilk basta hepiniz gibi bende cok zorlandım kabullenmek istemedim ama en sonunda kabullendim ewed özürlüyüz ama inanin ki bizden daha kötü olanları var her halimize şükretmemiz lazım koşup napacaz ki yada hızlı yürüyünce ne olacak? Bazen dalıyorum merdiven cıkanlara yada koşanara bakarken yaa keşkee diyorumm................. ve devamı gelmiyor cok şükür Alahım diyorum. aklımı baska şeylere takmaya çalışıyorum 15-16 yasında basladı hastalıgım 18 yasında özürlü raporu aldım şuan 24 yaşındayım alışmam zor oldu ewed ama başardım hastalıgımı sahiplendim nefret etmiyorum hastalıgımdan hatta seviyorum bile Allahım bana verdigi bu cana sahip cıkıyorum elimden geleni yapmaya çalışıyorum yapmam gerekenleri yapıyorum. ve katılıyorum ki Allah sevdigi kullarına dert veriyormuş beni daha çok ansınlar diye...Allah hepimizin yardımcısı olsun Arkadaşlar Allaha emanet olun inş Allahım yar ve yardımcımız olsun i GÜN DOGMADAN NELER DOGAR Allahım beterinden korusun inş......

şimdi şuradan başmak gerekir ne yazik ki eğitim seviyesi yetersiz vene yazik ki cahillerin önderliğinde bir toplum olduğumuz için engelli bireyler işe yaramaz gözle bakılıyor ve bu ortam psikolojisi zaten hüzünle dolu kalpleri içine çekiyor.Ancak şunu kesinlikle unutmayalım arkadaşlar:bu dünyadaki her bir canlı bir döngü ve fayda esasına göre işlemekte ve yaşamını sürdükmektedir.yararsız denilebilicek bir canlı asla yoktur.insan ceseti bile gerektiği yerde toprak gerekince birine organalrıyla umut olabilmekte.bu yüzden asla hiç bir yapamayız neden bole oldu suçum neydi gibi düşünceler yerine bundan sonra kendime ve topluma ne katabilirim diye düşünmek gerekir.Asla sürü psikolojisine kapılmayalım.Engelliler hiç bir zaman yararsız kişi olamaz.Leonardo da vinci koluna inme gelince tıpa mek sarmış ve modern tıpa büyük katkı sunmuştur.bunun gibi her koşulda insanların başarabilcekleri şeyler vardır ancak gerçek ölüm umutun yeşermediği yerde biter.Bunu aklınızdan çıkarmamanızı özellikle istiyorum kendinizden hayattan asla ve asla nfret etmeyin.çünkü bilin ki sizin nefret etttğiniz hayat aslında başkalarının hayalidir...

selam UZAKLAR kimse bu hayatından zevk almıyor kimse bu hale düşmek istemez ama yapacak bir sey varmı alternatif göster bize yaşama tekrar tutunmak ve baglanmak için 3 tane cocugum var en büyügü 7 yasında napalım bu saatten sonra allah muhafaza kendimizi öldürelim mi intaharmı edelim banada cevremdeki insanlar arkadaslarım şükret iyisin filan feşmekan diyorlar bende onlara diyorum ki en fazla şükredecek birileri varsa onlarda sizlersiniz çünkü saglam ve yürüyen ayakta duran sizlersiniz diyorum haaaaa elhamdülillah allah bundan geriyede düşürmesin suyu akışına bırakmaktan başka care yok kendimde dahil olmak üzere BIRAKIN HERŞEYİ ALLAHA GÜVENİN EGER HAŞAAA ALLAHA GÜVENMİYORSANIZ HAYATIN HİÇ BİR ANLAMI YOK SELAM VE DUA İLE

isyanla gecmez bu hayat zulüm olur insana cevrenizde okadar saglam ve parası pulu olan insan vardır sorun bakalım ne derdin var diye kesin onunda derdi vardır hayatınızı zehir etmeyin şükretmesini bilin yoksa cekilmez bu hayat

Üst Alt