Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olarak işe girdim ama mobbing sonucu istifa edeceğim..?

loresima

Üye
Konular
6
Reaksiyonlar
0
Arkadaşlar kısa ve öz anlatayım normalde ölen babamdan maaş alarak geçimimi sağlayan biriydim.İşe girme ihtiyacı duydum telefonla konuştuğum ve cv mi gönderdiğim anda hemen evrakları istediler. oturup karşılarına konuşmadım bile.(özel sektör otel) evrakları hazırlayıp işe başladım(sgk ya dilekçe yollayıp işe girdiğimi belirttim) ilk zamanlar iyiydi sonrasında baktım bana kötü davranmaya başladılar ve ilk ay çıkmasına rağmen maaşımı yatırmadılar....mali olarak kötü duruma düştüm her seferinde hatırlattığımda geçiştirdiler ve son olarak sen bizim beklentilerimizi karşılayamadın deyip beni yıldırma politikasına gittiler bende işten ayrılmaya karar verdim.Ne gibi bir yol izlemeliyim.

Baskılara yilmayin devam edin yolunuza sakın işi bırakmayin bu devirde iş bulmak zor engelli ise daha zor sgkyi arayıp şikayette bulunun ilgineniyorlar ama işi birakmayin derim işinize devam

unutmayın siz onlara muhtaç değilsiniz aslında onlar size muhtaç. çünkü devletin kesin emri var engelli personel çalıştırmakla ilgili.

kendinizi ezdirmeyin dik başlı olun

İlk bir ay ki süreciniz deneme süresi olabilir mi? ''sen bizim beklentilerimizi karşılayamadın?'' bu sözü söyleyen kişi, performans ya da iş gücü niteliğinde mi söyledi? sözleşme yaptıysanız hak iddia edemeyebilirsiniz. Maddeler de bu durumlar mevcut olabilir.

Şuan işçi çıkarmak yasak olduğundan size böyle bir politika uygulanıyor olabilir. Normalde 2 aylık deneme süresi vardır evet. işveren bu sürede sizi çıkarabildiği gibi sizde istifa edip gidebilirsiniz ve arkadaşın dediği gibi iş bulmak gerçekten çok zor. Diğer bir konuda görüşme yapılmadan işçi almakta neyin nesi anlamış değilim

Ve burasi 5 yildizli bir otel hicbir kurumsalligi yok santral opr.olarak ise girdim mudur olacak beyfendinin beklentilerini karsilayamamisim.Zaten surekli firça-azar....evet sozlesme yaptik ama bana bunu yapmaya haklari var mi?

Dediğim gibi normalde 2 aylık deneme süresi içerisinde sizi sebep göstermeden çıkartabilir ama yasak olduğundan çıkaramıyor ve böyle yapmaları normal ama hak değil

loresima tabiki kimsenin kimseyi azarlamaya hakkı yok! egolu insanlar genelde bu yolu tercih ediyor. sen işini yapıyorsan gerisi önemli değil. gerektiğinde de kendini savun, seninde söz hakkın olmalı.

Cimer'e şikayet et hemen ilgileniyorlar. bilgi.

Mobbingden ötürü mahkemeye başvurabilirsin. İspat etmene bile gerek yok yanılmıyorsam. Bence mobbingi araştır ve nerelere başvuracağını öğren. Öyle deneme süresi filan hikaye. Kim 1-2 ay çalıştırıp maaş vermeyecekmiş haydi oradan! SGK ve CİMER’e yazın

4857 sayılı iş kanununun 15. maddesi 2 aylık deneme süresi, yazılanları iyi okursanız maaş konusunda bir şey yazmadım sadece deneme süresinin varlığından ve bu süre içerisinde işçi veya işveren sözleşmeyi feshedebileceğinden bahsettim. Parasını alamaması elbette sıkıntı bunun için başvuruda bulunabilir. + mobbingin ispatına gerek yok demek nasıl bir saçmalıktır oldu o zaman ben 10 yıl bir yerde çalışayım sonra bana mobbing uyguluyorlar diye haklı nedenle sözleşmemi fesih edeyim kıdemimi alıp çıkayım, eğer gerçekten mobbing uygulandığını düşünüyorsan kendine bunu ispatlaman gerekiyor.

“Yargıtay 22. H.D. 2013/693 E. , 2013/30811 K. sayılı ve 27.12.2013 tarihli kararı: Mobbingin varlığının kabulü için kişilik haklarının “ağır şekilde ihlali”ne gerek olmadığı, kişilik haklarına yönelik haksızlığın yeterli olduğu, ayrıca mobbing iddialarında ‘’şüpheden uzak kesin deliller’’ aranmayacağını belirtmiştir. İşçinin kendisine mobbing uygulandığına dair kuşku uyandıracak olguların ileri sürmesinin yeterli olduğu, mobbingin gerçekleşmediğini ispat yükünün işverene düştüğünü belirtmiştir. Önceki yıllarda Yargıtay mobbing için “kuvvetli emarelerin varlığını” ararken, bu kararı ile birlikte, mobbingin ispatı zor bir modern dönem çalışma hayatı olgusu olmasından hareketle, makul şüpheyi uyandıracak delillerin olmasını mobbingin varlığını ispat açısından yeterli saymıştır.”

her zaman söylüyorum özel sektör engelli bireyin çalışacağı biryer değil...özel sektörde engelli adamı çok eziyorlar eğer ki arkan sağlam değilse...
benide ekmeğimden etti şerefsizler Allah topunun bin kere belasını versn ......

engelliye mobbing için dava açıp kazanan var mı ? maaşta , yan haklarda , dağıtılan hediyelerde , emeklilik haklarında vs .açılan davalar ne kadar sürüyor? Dava açan varsa nasıl delil toplamam gerekir?

Allah belalaını versin bende kamuya bağlı şirkette çalışıyordum 10 ay önce işten çıkarttılar göz göre göre ekmeğimle oynadılar . ayağımı kaydırdılar . namussuz adamlar inşallah aynısını başkası onların çocuklarına yapar...

Kamu bankasında bende çalıştım yıllarca mobbing yapıldı ama bir şekilde sıkıntı stres birikip cimere şikayet edince tayin çıkarıp ayrılmamı sağladılar psikolojim sağlık durumum daha fazla kaldırmadı emekli olayım dedim raporuna vergi indirimi al dediler eski raporu yenilemem çalışırken çok zor oldu 9 ay sonra raporu alıp vergi indirimi ile emekli oldum çalışırken dava açarsan işinden olursun sağlıktan faydalanamazsın dedi sendika emekli oldum dava açayım deidm bende dava açtım kazanamadım dedi arkadaş Perinçek ne demişti hukuk siyasetin köpeği yada böyle bir şey

Üst Alt