Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli olarak hakkınızı aramak konusunda çaresiz kaldığınız oluyor mu? [Tartışma]

Eshat

Aktif Üye
Konular
141
Reaksiyonlar
0
Bir engelli olarak hakkınızı aramak konusunda çaresiz kaldığınız oluyor mu?
Size verilmiş bir hakkın kullanımı konusunda ne kadar ısrarcı oluyorsunuz?
Bir engelli olarak hak talep ettiğini kurum ya da kuruluşlarda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Engelli olsun ya da engelsiz olsun bizim ülkemizde genelde bir hak talep edildiğinde genelde karşımıza birçok engel veya sorun çıkarılır. Sanki oradaki yetkili olan kişinin inisiyatifindeymiş gibi; Oysa ülkenizde her şeyin kanunlar dâhilinde yapıldığını bilinmektedir.

Tabi bizim de kanunları en iyi bir şekilde araştırarak hakkımızı aradığımız konu hakkında bilgili ve bilinçli olarak hareket etmemiz kendimize birçok avantaj sağlayacaktır.

Birçok kanunun uygulanması aşamasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıları aşmak için elbette bir azim ve çaba göstermek gerekmektedir. Acaba hiç soruyor muyuz? Kendi kendimize biz bu çabayı gösterebiliyor muyuz? İşte bu nokta çok önemlidir. Her şeye önce kendimizden başlayarak kolları sıvamak gerekir. Diye düşünüyorum.

Bu konuda engelli olan bütün arkadaşlarımın en güzel gayretler içerisinde olduğunu düşünüyorum.

Haklısın arkadaşım.
Fakat bazı konularda da ısrarcı olabilmek bir çok kazanım elde edebilmemiz açısından yerinde olabilir. Tabi ısrarcı olabilmek için kendimze güvenenbilmeliyiz. Güvenebilmek içinde ısrar ettiğimiz konu hakkında bilgili olmak şarttır.

Bu hayatta engell ya da engelsiz herkesin bilinçli birer birey olmaları hakları armak konusunda mücadele için çok daha iyi olacaktır.

Kaybetmelere gelince her ısrarınız olumlu olmayabilir bazan haklı bile olsanız sizi haksız çıkartabilirler. Fakat yılmadan mücadeleye devam etmek gerekir diye düşünüyorum.

Haklısınız Arkadaşım Özel sektörde hak aramak çok zordur. Bende 5 Yıl süreyle Tekstilde çalıştım iplik üzerine bir firmada, bir noktaya gelince canın isterse çalış der gibi tavırların olduğunu bizzat yaşayan bir kişiyim. Tabi Ülkemizin içinde bulunduğu durumu da göz önüne alırsak, işsizliğin ne kadar fazla olduğunu düşünürsek, insanların bu noktalar da haklarını talep etmeleri hususunda büyük zorluklarla karşılaştıklarını kabul etmek gerekir.
Ama hak aramak sadece işyeri ile sınırlı değildir. Birçok kamu kurumlarında arkadaşlarımızın mağduriyetine şahitlik ettim. İşte bu arada şunu öğrendim. Önce öğreneceksin sonra hakkını arayacaksın bir hakkın varsa sonuna kadar ısrarcı olacaksın. Bunu da bilgili ve bilinçli olarak yapacaksın ki sonuç alabilesin.
İnşallah e güzel sonuçları alabilmek temennisiyle...

Hayatın ger alanın da mücadele etmek, her zaman için zor ve meşekkatlidir. İşte mücadele de bu bağlamda kendisini göstermektedir. Zor olan veya bize hakkımız olduğu halde zorluk çıkartılan konularda mücadele etmeliyiz. Çünkü haklı olduğumuzu düşündüğümüz her konuda, hakkımızı almak için mücadele etmek gereklidir.

Tabi bazen insanın elinin kolunun bağlandığı, adeta insanları sen bunu yaparsan, bende sana bunu yaparım, gibi durumlarda olmuyor değil. İşte yaşadığımız toplumda bunların olması gerçekten manidardır.

Oysa hakkı olanın hakkı en güzel şekilde verilse, ne kadar güzel olacaktır. Lakin insanlar birilerinin hakları üzerinden kazanımlar elde etme konusunda, o kadar insafsızca davranıyorlar ki; bu anlamlada bazen söze gerek bırakmayacak olayların yaşandığı ise malesef bilinmektedir.

Genelde Hak istenmez alınır diyorlar bence hakkını almak zorlamak bir yerde alacağın varasada zıt gitmek karşındaki kurum ve kuruluşa senin zararına olabiyor. Mesale Biz dernek olarak genelde haklarımızın ne olduğunu biliyoruz ama ne varki hak almaya kalktığımızda ters tepebiliyo onun için işin gerçeği onların huyuna suyuna gidip rica edip koparmaya çalışıyoz..

Değerli Başkanım; Elbetteki, zıtlaşarak bir yerlere varılmaz. Bu konuda size katılıyorum. Ben de dernek yöneticiliği yaptım. Kamu ve özel sektörün önde gelenleriyle münasebetlerin iyi ve hoş tutmak her anlamda kazanımlar elde edebilmek için önem arz etmektedir.

Tabi bunun yanın da her şeye de tamam demekte olmaz. Haklarımızı bilerek, kanunları bilerek, haklarımızı aramalıyız. Yani mücadeleci de olmalıyız.

Sevgiler...

Aynen öyle eshat bende zaten her zaman bu yolda yürümüyoruz demem o ki bazen zoraki hak almak yerine biraz daha esnek olup daha iyi sonuçlar alınılabir olayı.

Zaten sizin esnek olmanız gerekir. Çünkü bir çok üyenizin sorumluluğu var üzerinizde. Haklar konusunda zaten dernekçiliğin önemi bence büyüktür. Bireysel olarak yapılan bir başvuru ile dernek yönetiminin yapmış olduğu başvurunun değerlendirilmesi çok farklıdır. Burada derneklerin önemi bana göre daha büyüktür.

arkadaşlar ülkemizde malesef kayırmacılık olduğu sürece hiç kimse kendine verilmiş gibi
olan hakkını alması mümkün değıl şünkü kayırmacılık memleketi tepeden tırnağa
kaplamış doğruluğun yüzü pek gözükmüyor

Arkadaşım dediğiniz konuda size hak veriyorum. Lakin şunuda unutmamak gerekir bizim burada bir mücadele etmemiz lazımdır. Kayrımcılık var diye de herşeyden elimizi çekmeyelim. Diyeceksin ki devlet kurumlarında torpilsiz giren var mı? Evet ben varım. Herşey kısmettir. Bunu unutma!

Haklarımızı kullanmak konusunda, gerekli girişimleri öncelikle biz kendimiz yapmalıyız. Hiç bir hak yoktur ki; gelipte size verilmez. Siz gerekli talepleri yaparak, o hakkınızı istemeniz gerekir. Hak talep edilir. Talep edilen hak ise takip edilerek alınması gerekli ise alınır.

Arkadaşlar artık eskisi gib değil, internette herkesin aradığı kanunlar mevcuttur. Buradan kanunen bize verilmiş haklarımızı, her zaman bulabilriz.Bunun yanında bilgi edinme kanunu çerçevesinde kamu kurumlarından gerekli bilgiler temin edilebilir. Bu konularda duyarsız olmayalım. İnanın belkide yazacağınız bir dilekçe bir çok şeyleri değiştirebilir.

Bu konuda bütün arkadaşlarımı, bilinçli birer birey olma konusunda, çaba göstermelerini bekliyorum.

Engellilerin kendilerine yapılan haksızlıklara tepkileri yeterli midir?

Siz bir engelli olarak size karşı yapılan haksız uygulamalara karşı yeterli tepkiyi gösterdiğinize inanıyor musunuz?

Çevremizde olsun, Kamu Kurumlarında olsun hemen her engelli arkadaşımız bir haksızlığa uğramıştır. Bu haksızlıklar karşısında kendimizi savunmak için neler yapıyoruz?

Biz engellilere verilen kısıtlı imkânları kullanma konusunda büyük handikaplar yaşamaktayız. İşte bu durumlarda hakkımızı aramak için, bilinçli bir engelli olmalıyız. Eğer kendimizi bu konuda yeterli göremiyorsak, kendimi bilinçlendirmek için haklarımızı iyi öğrenerek bu haklarımızı kullanmalıyız.

Büyük çabalarla alınmış bu hakları korumak bizlere düşmektedir. Kısıtlı olan haklarımızı artırmak, ihtiyaç duyulan her konuda yeni haklar almak için, de yine mücadele etmek bize düşmektedir.

Arkadaşlar burada bakıyorum da, birçok arkadaşımız bazı olaylardan dolayı haksızlık yapıldığını ve bu haksızlıkları kendi hayatlarında önemli ölçüde zorlaştırdığını veya büyük hak kayıplarını uğradıklarını dile getiriyorlar. Tamamen de haklılar. O arkadaşlarımızı yürekten destekliyorum. Lakin burada şunu da belirtmek istiyorum. Arkadaşlar haksızlık kapımızı çalmadan tepkimizi gösterelim. İlla ki; haksızlığın bizi de bulmasına gerek yoktur. Zaten bir engelli arkadaşımıza bir haksızlık yapılmışsa, hiç kimsenin şüphesi olmasın bir gün gelecek diğer engelli arkadaşımızın kapısını da çalacaktır. Bir gün belki bizim kapımızı çalacaktır.

Üst Alt