Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli kişiler evliliklerde ne gibi sorunlar yaşıyor?

sevgidenizi

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
engelli evliliklerde ne gibi sorunlar yaşanıyor?
yada yaşarmı?

ne yaşanmaz ki!başlı başına sorunlarla dolu bir kelime engelli evliliği

Re: [Soru] Engelli kişiler evliliklerde ne gibi sorunlar yaşıyor?

Engelsiz evliliklerde yaşanan sorunların aynısını yaşıyorlardır sadece buna ek olarak tedavi süreçleri varsa o sürecin yarattığı sıkıntılarıda yaşıyorlardır.

Gülcan 'a katılıyorum..Engelli evliliği deyince hemen akla ürkütücü bir şeyin gelmemesi gerekli..
İki birey düşünün birbirlerini sevmişler ve hayatı beraber paylaşmaya karar vermişler ve evlenmişler.Normal bireylerin yaptıkları evlilikten bir farkı var mı ? ..
Gülcan'ın yazdığı gibi onların bedensel eksiklikleri ve tedavi süreçleri dışında bir farklılık göremiyorum.
Engelsiz insanların boşanma yüzdeleri engellilere göre daha fazla..
Evliliğin anlamı ve değeri , hayatta dayanışmanın, bütünleşmenin anlamı bir engellinin gözünde daha büyüktür.Çünkü hayatı ve evliliği bir oyun olarak göremeyecek kadar yaşam savaşı vermektedirler..En azından sağlığın ve sahip olduklarının kıymetini daha çok bilecektir...Buna eşi , çocukları ve yuvası da dahil..Böyle olduğu için gözü ayrılıkta başka seçeneklerde olmayacaktır..Evliliğini sürdürme daha iyi hale getirme çabası daha çok olacaktır...

gülcan ağzına sağlık. sana katılıyorum...

CEREN, daha buna ne eklenebilir... emegine yureginden gecenlere saglik...
bir engelli omirlik felcli birini taniyordum adam cok asabi cocuklara
tv kumandasi atiyormus karisina birseyler atiyormus karisida karsilik
vermiyor ki gururu incinmesin diye... bakin bu ornekte karekteri bozuk
biri var boyle biri ile ne kadar olabilirsin 5 sene 6 sene sonrasi olmaz
mumkun degil... simdi bizde tek bunye insanlar degiliz icimizde her tur
insan var biz kendimizi niye ayiriyoruz engelliyiz diye karektersiz sutu
bozuk insanlar bizim icimizde de vaar ... bu tur seyler sorun olabilir bak
her evlilikte olan sorunlar gibi sorunlar... ekonomik sorunlar kimde yok
herkeste var bu bosanma sebeblerinden bir tanesi ayirmayin kardesim
ayirmayin biz ve digerleri diye...

Engel=Sorun
Engelli=Sorunlu
Engelli Evlilik=Sorunlu Evlilik.

Bana kızacaksınız beLki ama iLk okuduqumda akLıma düşen buydu.

Eşimle ben ikimizde engelliyiz. Ama engelli olduğumuzdan dolayı pek bir sorun yaşamadık. Hatta birbirimizi daha iyi anladığımızdan birbirimize iyice kenetlendik. Engelli olmasaydım, yine eşimle evlenirdim. Önemli, olan iki insanın birbirine ne kattığı ya da katmadığıdır.

bLaCkRaCe' Alıntı:
Engel=Sorun
Engelli=Sorunlu
Engelli Evlilik=Sorunlu Evlilik.

Bana kızacaksınız beLki ama iLk okuduqumda akLıma düşen buydu.

Yok neden kızalım ki..Ama öyle kesin yargıda bulunman biraz yanlış değil mi sence..
Gerek medyada gerek çevremizde sapasağlam ama hayatın batağına sürüklenmiş , en kötü hayatı yaşayan binlerce sorunlu insan görmüyormuyuz..Peki bunların hangisi engelli..?

Bir çok erkek eşini ve çocuklarını dövüp hastanelik ediyor bu kişler mi engelli..

madem engelliler sorunlu bu site bu kadar yıl neden birbirine girmedi ,
Uygunsuz ve şiddet içerdiği için ve sorun yarattığı için bu site kapatılmadı..?Çünlü asla öyle bir şey olmadı...

Sadece engelli olup çok güzel bir işi yuvası olan, sorunsuz o kadar çok insan var ki..
Arkadaşım önyargını biraz arkaya atabilirsin bence..

ßiraz zaman ßirde qüveniLir ßir insan Lazım demek ki.
ßen o tür sorunLardan söz etmemiştim asLında.
Düşünce,mantık yaşayış tarzı deqiLde daha çok ßedenseL oLarak sorun...

Her enqeLLinin qörüşü farkLı oLacaktır her enqeLLi oLmayan insanın qörüşünün farkLı oLduqu qißi.
Ama ßen aşk hayatımda sorun yaşadım enqeLimden doLayı evLiLikte ßana sorunLar kümesi qißi qözüküyor.

Haklısın tabiki...Mutlaka öyle ..
Ama bedensel durum mutluluğun tek kaynağımıdır..Önce bunu düşünmek lazım..
Sorunlu olmak tamamen kişinin psikolojisiyle ilgili bir durum , ayağı kolu bacağı ile değil..
Haa tamam bunların işlevsizliği tabiki insanı üzer , üzmez demiyorum ama hayat bir bacağın kolun etrafında dönmüyor sürüp gitmiyor..
o kadar çok unsur var ki insanı mutluluğa ve mutsuzluğa götüren..
Eksik taraflarımıza yoğunlaşıp üzülmeyi bırakıp gözümüzü ve dikkatimizi başka şeylere yönlendirirsek sanırım bakışımız da , duygularımızda değişecek...

8 senelik evliyim ve ortopedik engelliyim.
5.5 yaşında ikiz çocuklarımız var.
Eşimde bende çalışıyoruz ve her ikimizde engelliyiz.
Evliliğimizde engelimizle ilgili hiç bir problemimiz yok Allah'a şükür. Tek sorunumuz klasik erkek tembelliği. Yani mi. Yani bir bayan olarak benim habire koşuşturmam ve eşimin de habire TV kumandası elinde koltukta uyukluyor olması. :)

Biz engelimizi hiç sorun etmedik. Aksine iyiki birbirimizi bulduk ve evlendik diye hep şükrettik.
Ne o bana engellisin bunu yapamazsın dedi ne ben eşime engelinden ötürü sitem ettim. Aksine her ikimizde engelli olduğumuz için birbirimizi daha iyi anladık ve daha güzel destek olduk birbirimize.

Darısı tüm bekarlara.

eğer birbirrini seviyorsa iki kişi engelleeri engel değil ki.herşeyi paylaşıp üstesinden gelebirler sorunların.sağlıklı evlilikleride görüyoruz koz kabuğunu doldurmayacak şeyleri sorun edip herşeyi bitiriyolar bir anda birbirlerine destek olacakken köstek oluyorlar

hayatımız boyunca kazandıklarımızı normal kişilere oranla daha fazla emek harcayarak elde ettiğimiz için kıymetini daha iyi anlıyoruz.evlilik hayatı da bunlardan sadece biri. engelli olup evli olanlar tabi ki artı sorunlar yaşıyorlardır ama önemli olan evlenecek kişilerin birbirlerinden beklentilerini iyi bilmeleri, karşılıklı saygı, güven bir tutam da sevgi olursa gerisini engelliler zaten aşar. normal insanlar bizim gibi acılara dayanıklı olmadığından belki de karşılarına çıkan küçük sorunlarla başedemeyip hemen boşanma yolunu tercih ediyorlar. engelli kişiler zaten evlenecekleri kişiyi zor buldukları için öyle kolay kolay bırakmazlar.

engellilerin evlilikleride engelsizlerin ki kadar zor oluyordur mutlaka ki kardeşlerinizle bile anlaşamadığınız zamanlar oluyorsa karı koca arasında hayli hayli olur bende iki yıldır evliyim arada bir tartışsakta çok iyi bir evliliğimiz var yalnız bizdeki tek sorun çevre yani bizden kaynaklanmıyan ben kifoskolyoz hastasıyım eşim ise engelsiz yani herhangi bir bedensel sorunu yok çevre bizi bir rahat bıraksa. önce bu çocuk doğuramaz dediler neyse hamile kaldım çocuk bekliyoruz şimdi de bu çocuk bakamaz evliliğiniz çok uzun sürmez diye söylenmeye başladılar.rahat bıraksınlar bizi biz çokkkkk mutluyuz.

Ben ortopedik engelliyim ve eşim engelsiz. 20 yıllık evliyiz , iki de oğlumuz var(19 ve 14 yaşlarında). Benim engelli oluşum hiç sorun yaratmadı aramızda ama çevrenin psikolojik baskısı çok oldu. Ancak eşim de ben de çevreye hiç kulak asmayanlardanız. Evlendiğimiz günden beri 10 yıl boyunca ayrılmamız beklendi, sonra herhalde alıştılar. Sonuç olarak evliliğin iyi ya da kötü gitmesi kişilerin özgüveni ve karakteri ile ilgili diye düşünüyorum. Engelli olmak eksi getirmiyor ya da engelsiz olmak artı getirmiyor bence.

İşin içinde aşk olmadığı sürece ki - aşkın varlığı da tartışılır fikrimce- iki engelli insanın evliliğini dürüst bulmuyorum****Dürüst bulmuyorum***** Çaresizliğin ya da toplumun dayatmasıyla oluşan birlikteliklerdir bir çoğu.Engelli damada da, geline de analar öyle kolay kolay onay vermez. Siz hiç ,engelsiz bir evlada sahip annenin "paşama engelli kız alacam" dediğini duydunuz mu? Ya da " kızımı illaki bir engelliyle evlendirmek istiyorum" diyeni?

Her ikisi de engelli çiftlerin ,su katılmamış,hasar görmemiş eşit haklara ve vasıflara sahip olmadan yaptığı tercihleri, nedense samimi bulmuyorum.Çaresizlikten doğan alternatiflerin ürünüdür bir çoğu... Kesin çizgilerim yok,ama fikrim bu yönde...

Nasıl bir ötekileşirmedir bu mezopatamya;

"iki engelli insanın evliliğini dürüst bulmuyorum" cümlesi çok ciddi ve sert bir yaklaşım.

Muhtemelen dürüst kavramını yanlış kullandığını düşünüyorum.

Dürüstçe yapılan bir evlilikle, dürüstçe olmayan bir evlilik arasındaki benim mantığıma göre yaptığım ayırımda sadece engelilik ile ilişkilendirilecek bir boyut göremiyom.

Ayrıca çaresiz durumda olduğunda yapılan (ki burda da çaresiz olma durumu ayrıca tartışılır.) evliliklerin dürüst evlilikler olmadığı yönündeki mantıkta çok acımasızca. Yani kişilerin ama engelli ama değil bir ortak amaç ve gelecek kurma doğrultusunda hayatlarını birleştirmeleri yönünden ütopik değilde mantıklı bir seçim yapması sonucunda gerçekleşen birlikteliği dürüst olmamakla itham etmek çok acımasızca geldi bana.. : )

Saygılar...

Öteki beriki yok sevgili Wale,

Lütfen yorumumda çatacak yerleri ararken esnek olduğum yerleri görmezden gelmeyin.Kesin çizgilerim yok.Ben tecrübelerimin tercümanıyım.Yok mu Allasen kendi engelli olduğu için evleneceği kişinin de engelli olmasını isteyen ve olası üstünlük kurma durumuna karşı yerini sağlama almak isteyen?

İşin içinde gönüllülük olmadığı sürece iki engellinin evlenmesi toplumun "iki çıplak bir hamama yakışır;tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş" sözleriyle eş değerdir.Bu dayatmalar da mı ütopik? "Sağlıklı biriyle evlenemiyorum o zaman ,kendim gibi biriyle evlenirim bendeci" ciler görmüşsem, arada dürüst bulmadığımı yazmamın da bir sakıncası olmasa gerek.Yargılamak için değil anlamak için okuyun yorumlarımı.Zira ben öyle yapıyorum...:)

saygılar bizden..... :D

bence iki engellinin evliliği kendileriyle değil çevreleriyle mücadele etmekle ve kendilerini ispatlamakla geçer.bunun ötesinde hiç bir engelli çiftin normal çiftlerden daha farklı sorunlar yaşayacaklarını zannetmiyorum.aksine bu çiftler dahada birbirlerine kenetleniyorlar.çevremizdeki evlilikleri görüyoruz.en ufak fındık kabuğunu bile doldurmayacak meseleler yüzünden ayrılıyorlar.

MEZOPOTAMYALI DEPRESYONDA. ONA ALDIRMAYIN VE İYİ DAVRANIN, MÜMKÜNSE. BİR İKİ HAFTAYA DEPRESYONU DÜZELİR.
Şaka bir yana bu konuda o kadar ağır, olumsuz düşünmek doğru değil.
Engelli insanlar da evlenebilir ve bu iyi de olabilir. yeter ki özürleri ağır zihinsel olmasın ve olayı algılayabilsinler. Gerisi evlenenlere kalmış, bizim yorumlarımız gereksiz kalır.................

iki engelli insanın bir hayatı paylaşması,
çaresizlikten ortaya çıkan facilar gibi..
gerisi evledikten sonra tabi ki ,evlenenlere kalıcak ismayil.
siz veya ben burdan yorum yapıca onların sorunları düzelmeyecek
ya da sorun oluşturmuycaktır.
diğer dileklerinizde dahil ,
çok laf olsun torba dolsun kelamı olmuş :lol:
dünyadaki adaletsizliklere ,iki engelli evlenerek katkıda bulunmayın
derim ben..

Yapma ismayil :)
Hemen teşhis koyma bana....Gerçekçi ve gözlemci olmanın depresyonla ilgisi yok.Tamam sizinle aşık atamam.Hekim olan sizsiniz.Ama tanıyı koyarken bu kadar fevri hareket etmeyiniz isterseniz.
Kendimi gayet iyi hissediyorum.Sabahları insanlar genelde yarı uykulu halde işlerine giderken bela okur gibi gider.O sıcak yatağı bırakmış olmanın kızgınlığı,trafiğin sıkışıklığı,hemen hemen bir saati zehir eder insanlara...6 da kalkarım ve okul hazırlığımı yaparım.Yürüyerek giderim okula.Yolda kimi görmüşsem bir selam veririm...Bir teyzem var okul yolumun üstünde.Onun bahçesinden geçerim ve genelde o pencerede olur.Sanırım ki beni yolculamak için erken oturur oraya.Bal gibi tesadüftür aslında.Ama ben öyle demem...Öpücük atarız birbirimize.Adını bilmem sadece "teyzem" diye seslenirim.O bana "kuzum" der.Daha geçen hafta yağmurlu bir havada okulun bahçesinden girdiğim gibi bir veli tuttu kolumdan." Hoca hanım,ne kadar güler yüzlüsünüz,Allah hep güldürsün,içim açılıyo sizi görünce " dedi... Bunları okurken yine hakkımda peşin hüküm vermeyin,sizin yakıştırmanızdan sonra kendimle muhasebeye oturduğumda aklımda kalanlar.Depresyona giren biri bu kadar pozitif olamaz heralde.Ya da ben kendimi kandırıyor olamam.Severim kendimi ve ona yalan söylemem...Bazen maske takılır takılmasına ama hüznüme başkasını ortak etmemek içindir bu.Hepimiz yaparız bunu.

Ben de engelliyim.Ne olmuş yani?Sadece bir engellinin değil, bir engelsizin de beni evlilik için uygun görmemesini yadırgamam.Dünyanın sonu mu?30 yıldır bu halde yaşıyorum,başımdan neler geçmiş depresyona girmemişm de şimdi mi gireceğim?

Malesef toplum dayatıyor.Engelliysen seçim yapma,tanıma,sevme,birlikte olma şansın yok.Olsa bile o şansı sana doya doya kullandırmaz bu toplumun bakışları...Cenderede kalan engelli "madem beni engelsiz birine yakıştırmıyor bu toplum ben de kendim gibi birini bulurum" diyiveriyor.Tahsil yapmış,kendini yetiştirmiş kaç engelli var ki bir duruşu olsun?Bu sitede iyi konuşan, iddalı yazılar yazanlardan ibaret değil toplumun içindeki engelli profili...
"Bu engelli " yani ben... Böyle düşünüyorum. İki engelinin evliliği üçüncü kişilerin de mutsuzluğuna neden oluyor. Anne babayı kastedmiyorum.Doğacak çocukları kastediyorum.Çocuğun gözünde anne nedir?Baba nedir?Herşeyden önce "güçtür".Bu durumda evliliği düşünen iki engelli kişi anlamıyorum ki ne için evleniyor?Sevgi varsa tamam... "ama evlenmek için evlenmek" varsa işte ben onun dürüstlüğünü sorgularım sevgili wale...

Teyzemin 4 tane oğlu var.En büyüğü, trafik kazası sonucu engelli olarak yaşamaya başladı...O abimizden önce bir küçüğünü evlendirdiler.Üstelik kızı iğneden ipliğe inceleyerek.Fazla kilosu var mıymış?Hamaratmıymış?Eli yüzü düzgün müymüş?Velhasıl,buldular istedikleri gibi birini evlendirdiler.En büyük abi için ilk baktıkları kızda aradıkları özellik ve şart "engelli "olmasıydı...Onu da evlendirdiler...Bir gün sohbet arasında engelin olmasaydı böyle bir evlilik yapar mıydın diye sordum. "Yapmazdım" dedi.Bu örnek kanun değil biliyorum.Olamaz da.İstisnalar mutlaka vardır.Ama onların evliliği bir sorun yumağı.Çocukları 5 yaşına geldiğinde trafik kazası geçirdi ve vefat etti.Bu baba onu kucağına alıp hastaneye götüremedi.Napsın??? Acizdi...Çocuk elinden kaçmış gitmişti yola.Onu yakalayacak gücü yoktu.Keza annenin de...

Sevgili Gogolos, yazdıklarımın konuyla alakasız gibi durması sizi yanıltmasın,ilintilidir iyi inceleyin.Ben sadece ilk söylenmesi ya da sorulması gereken şeyi söylüyorum.Engelli çiftlerin karşılaştığı sorunlara gelmeden önce düşünülmesi gereken şeyler var.Ben sadece kendimin sesi oldum burda.sonuçtan önce konuşulması gereken sorgulanması gereken şeyler olduğuna inandığım için yorum yaptım.

Evlilik cidi bir kurumdur.Evliliği ciddiye almayan engelli olsun olmasın farketmez.

herkes kendi engeli üzerinden yola çıkarak yorumlar yapmış.
olaya şurdan bakalım arkadaşlar engelin ne boyutta nasıl bi engel oldugu muhakkak çok önemli iki tekerlekli sandayledeki engelliyi evlendirin sonra yok sorun olmaz deyin oldumu bu hayır...

bence en az azından birbirlerini fizksel olarak tamamlayabilecek kişiler olursa engeller mininuma indirilirse işte o zaman belki derim ama bence başlı başına bi sorun teşkil eder engelin hangi boyutta oldugu..

çok fazla detaylı yazmayım ama bence mutlaka engellerin artı eksileri göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyorum :!:

ikinci bahar' Alıntı:
iki engelli insanın bir hayatı paylaşması,
çaresizlikten ortaya çıkan facilar gibi..
gerisi evledikten sonra tabi ki ,evlenenlere kalıcak ismayil.
siz veya ben burdan yorum yapıca onların sorunları düzelmeyecek
ya da sorun oluşturmuycaktır.
diğer dileklerinizde dahil ,
çok laf olsun torba dolsun kelamı olmuş :lol:
dünyadaki adaletsizliklere ,iki engelli evlenerek katkıda bulunmayın
derim ben..

:D :D
ben ikinci baharın mesajına bakmadan ne yazdığını biliyordum desem

uzun süredir sitede yoktum tüm arkadaşlara selamlar en sonda dönebildim bundan sonra paylaşımlara devam edeceğim inş:))

bu konu üzerine

ben evliyim 8 ay falan oldu:) taze damat modunda...

herkes düşüncesini yazmış anacak olayın iç yüzü şöyledir

bir çok etken var tabı ama ben odak noktası olarak eşlerin hayat beklentileri üzerinde duracağım eğerki eşlerin hayat beklentısı aynı doğrultuda ise kesınlıkle kale alınır bir sorun çıkacağını düşünmüyorum
ve tabuları kıralım engelli olmak mutsuz olmak değildir:)

kişilerin hayat beklentileri uygun değilse arkadaşlık belki sürdürülebilir anacak elilik zor bu ister sağlıklı olsun ister enegelli değişmez zaten yaşanan bşanmaların buyuk bir oranaı hayat beklenti uyuşmazlığından kaynaklanmaktadır : kişiler arkadaş ken hep en guzel yonleri gösterilir ama elilikte artık saklıayacak bir yüz kalmaz ozunuz orataya çıkar ve beklenti uyuşmazlığı anında iş bitmiş demektır..

velhasılı kelam bence evliliği düşünen bu açıdan yaklaşsın olaya yanı evlenın bence sonuçta hayatın belli donemınde yapılması gereken bir mevzu ....

tüm eski arkadaşlar segi ve saygılarımla:))

her evlilikte yaşanan sorunlara ek olarak tedaviler sorun olur onun dışında sevgi aşar engelleri

Acındırma moduna girdiğimi sanmıyorum sayın buyucu...

Olayı daha acınası hale getiren sizsiniz bence. Merhameti Allah’tan başkasına yakıştırmam. Madem güçleri yoktu yanlarında birini daha götürselerdi fikri ,acizi daha da acizleştirmektir bana göre.Ben çocuğuma başkalarının yardımıyla bakacaksam, bunu onur haline getirir ,çocuğum yürümeye başlayana kadar, hatta aklı başına gelene kadar evden hiç çıkmamayı tercih ederdim. İnsanoğlu zaaf eseri dünyaya getirilmemeli. Söz konusu bir insandır. Büyüdükçe istekleri ve beklentileri olacak haliyle… Her şeyine yetişemeyeceğim çocuğu neden dünyaya getireyim? Hadi getirdim diyelim… Bana yardım etmesine müsaade edeceğim tek kişi eşim olur. Benim eksiklerimi tamamlayan ya da aratmayan bir eş... Ya da aileden biri olabilir. Birkaçı da değil... İnsanların hakkımda "hem bakamıyor hem doğuruyor" demesi hiç hoşuma gitmezdi açıkçası.

Verdiğiniz örneğe gelelim... Düşüncelerimi destekler nitelikte. Kendi kalenize gol atıyorsunuz ama farkında değilsiniz. Adam sağlam birini bulur bulmaz sizi silmiş. Daha iyisi varken ne yapsın sizi(!) Aman ha bunu bir saldırı olarak algılamayın. Ben sizin taraftayım ama illa ki kinayeli yazmam gerekiyor bu aşamada... Şayet diğer aday ortaya çıkmasaydı, belki de mecburiyetten, engelinin dayatmasından dolayı evlenecekti sizinle. Bence size geçmiş olsun. Allah’ın sevgili kuluymuşsunuz. E ben size daha ne diyimmm?
:)

öncelikle hocamın üstüne gitmeyin bu kadar bence haklı.Sanırım şunu demek istiyor evlilik yapanlar bir hayatı paylaşmaya adım atıyorlar.Dolayısıyla bu noktada paylaşım sadece duygusal anlamda değil.Biraz gerçekçi bakalım olaya.Ben toplumda kim tencere kim tava olayınıda geçtim daha gerçekçi bakmak gerek.Herşeyden önce evleneceğim insanla bir birimizin hayatını kolaylaştırmamız gerek.Örnegin görme engelli biri evlendiğinde eşide görme engelli biri oldugunda hayatlarında pek bişey değişmeyecek hatta daha fazla zorlaşacak.Dolayısıyla kimilerine çok pragmatik gelebiilir ama biz zaten toplumda tam olarak istediklerimizi yapacak durumda değiliz dolayısıyla toplumsal hayatın düzenlemeleri bize uygunda yapılmadığını düşünürsek engelli biriyle evlilik hayatımızı dahada zorlaştıracak.Bu konuda sevgiye inanan biriyim ama sevgi her engeli aşarmı derseniz bence aşmıyacaktır.Bir noktada hocamdan farklı bakıyorum enghel derecesi ve engel konusu bu noktada belirleyicidir.Yani benim yapamadıklarımı ve hayatımda yapmam gerekenler varsa eşimin bu noktada yardımıyla yapamadıklarımı yapmalıyım eger oda yapamıyorsa işte durum vahim.O nedenle sevgi varsa bişey diyemem çünkü sevgi vazgeçmektir birşeylerden elinde en değerli şey vardır o nedenle başka bişey isteyemezsin,ama yoksa işte o sağlıklı bir evlilik değildir.Bu noktada bence bir diger önemli hususta engelli birinin hayattaki duruşudur.
Aşk evlilikleri vardır mutlaka onlara saygı duyarım ama malesef diger evlilikler insanın kendini sağlam birine layık görmemesi yada onu kendinden çok uzak olarak görmekle ilgilidir.Buna çok kızanlar çıkacaktır ama biz bilinç altımızda bir ayrımmı zaten yapmışızdır o nedenle engelli olan dunyamızı engelsiz biriyle genişletmek yerine dahada adaraltıp yada aynı tutup engelli birini tercih ediyoruz......

arkadaşlar, birkaç kişi bu forumun depresyon derecesini yükseltiyor. dikkat edelim. isteyen, bu işi yürütebileceğini düşünen ve uygun bir partner bulan istiyorsa evlensin, yürütemiyorsa ayrılsın. normal yaşamda da böyle değil mi..............
fazla depressif yorumlar yapılıyor.
depresyon bulaşıcıdır.
birbirimize bulaştırmak için bu kadar uğraşmayalım.

Üst Alt