Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli iki insanın evliliği?

tuval

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Engelli iki insanın evliliğindeki zorluklar, problemler nelerdir? (bu herhangi bir engel grubu olabilir)

*bayanın engeli erkeğe göre daha ağırsa...veya tam tersi erkeğin engel derecesi daha ağırsa

*Her ikisinin de engeli aynı ise ve aynı derece de ağırsa..

Yaşayacakları zorluklar ve çözüm yolları nelerdir?

seviyorsa insan ne engel tanır ne bişey Allah herkesin gönlüne göre versin

bence engelli iki insanın evliliği engelsizlere göre daha iyi olur çünkü gerçek anlamda hayatı onlar paylaşıyor.engelsiz insanlarda sadece figüranlık kısmını yaşıyıor.

Evet birçok engelsize göre çok daha iyi sürüyor evlilik.Hele birde bunu birkaç çocuklada süslerseniz deyme keyfinize. Yeterki karsılıklı sevgi saygı yok olmasın.Taraflardan kimin özür oranı fazla olursa olsun farketmiyor. Asıl önemli olan tüm zorlukları birlikte paylaşabilmek.
Biz bunu başardık.
Ha bu arada Abdo 58 kardeş; haydi hayırlısı.İnşallah seninde mutlu bir evliliğin olur. :lol:

Evlilik

Valla bana özürlü bir insanın evlenmesi imkansız gibi geliyor.

hakan sen o zaman imkansızı görmemişsin

kuşkusuz sevgi her şeyin çözümüdür!

ama sevgi var diye zorluklarda yaşanmayacak değil. mutlaka zorluklar olacaktır.

benim asıl merak ettiğim bu tür evliliklerde yaşanan zorluklar nelerdir?

mesela en basiti iki engelli insan evlendiğinde ev temizliği ve kendi kendilerine nasıl bakacaklar? çocukları olduğunda nasıl üstesinden gelecekler kaygıları??

ve daha başka başka kaygılar ve ardından yaşanan problemler??

özellikle evli olanlar çok daha iyi bilir bence?

engel vucutta degıl her zaman kafalardadır.. daha oncede bu konuda baslık atan arkadaslarla paylasımlarımız oldu... iki kişi bırbırınde pozıtıf elektrık alıyorsa... bırbırlerını gorunce yureklerındekı kalp atısı hızlanıyorsa ekonomık olarak da evlılıge hazırlarsa bıze sadece mutluluklar demek duser bunun aksını dusunen varsa kendı zaaflarını ortmek ıcın bunu bahane edıyordur derım... ben engellıyım hemde bayagı ama esımle ve aılesınde hıcbır sorun olmadı ve cok mutluyuz...

slm

slm arkadaslar ben engelli insanların kendi gibi engelli biri ile evlenmesine sizler kadar sıcak bakmıyorum ama su olabilir eslerden biri hafif engelli digeri ona gore eksileri cok ise biri birini tamamlar dusuncesindeyım ornekle anlatmak gerekirse iki kiside ortapedik engelli tekerlekli sandaliye kullanıyor mutfaktan sofraya caydanlık gelecek iki kiside tekerlekli sandaliye kullanıyorsa kim getirecek yada cocuk oldu onu kim kucagında tasıyacak vs ornekler cugalır gider ama dersek ki sevgi her engeli asar bence bir yere kadar asar gun gelir oda bir yerde tıkanır cunku biz engelli insanlarda evlilik bir yapmak zor vede 1 defa yapılır dusuncesindeyım onun icin iyi dusunmek vede saglıklı karar vermek gerekir ilerde yurumedi yapamadık vs demedense iyi vede saglıklı karar vermek en iyisi HER İNSANIN SEVMEK SEVİLMEK HAKKIDIR TUM ARKADASLARA MUTLU EVLİLİKLER DİLERİM

Slm arkadaslar

ben hic evlenmeden dedigim ilk soz kendim gibi bir engelliyle evlenmek derdim ama malesef olmadi.
bencede engellı arkadaslar engelımız aynı olursa evlılık cok zorlasır cunkı dıyer arkadasların dedıgı gıbı yapılması gereken ısler var evde bebek bakımında onuda goz onune almak gerekır bencede.
Fakat evlılık yapacak arkadaslar
bır ornek vermek ısterım . Bırımızın ayagında sorun varsa dıyerımızınde kolunda olmalıkı bır bırımızın yapamadıgını yapalım.
Bolece sorun kalkmıs olur.
Ben engelsız ınsanla evlendım cok pısmanım ama keskeler gerı getırmıyo bırseylerı.
Kendımı dınleseymısım suan su durumda olmazdım (((oncelıkle kenınızı dınleyın aılerı ıkıncı pılanda bırakın ben gıbı ıkı kez yanmayın))))

engellı olarak bı evlılıgı yurutmek zor tabıkı.ama eger hayat dogru yerlerde dogru sekılde paylaşılırsa neden olmasın.
paylasıldıkca hersey onundekı engellerde yasanarak asılacaktır.ve mutlu olunacaktır.
yeterkı sevgı ve saygı bıtmesın.

Bence iki engelli insanın evlenmesi olabilecek bişey.çok seviyolarsa birbirlerini bu mümkündür,her türlü zorluğun üstesinden geleceklerine inanıyolarsa tabi

Eğer engelli iki insan bir birini tamamlayacak şekilde engellere sahipse neden olmasın..
Hatta daha iyi anlaşırlar birbirlerini tamamlar, daha mutlu olurlar...

Ben Görme Engelliyim ,Evleneceğim kişinin de Görme Engelli olmasından sa Ortapedik Engelli olmasını Tercih ederim . Çünkü : gerektiğinde o Bana Göz OLur Bende Ona Ayak olurum bu şekilde birbirimizin eksiğini tamamlarız.

Haklısın Gülpembe...

Evlilik hayat arkadaşlığı değilmidir zaten... Arkadaşlar iyi günde kötü günde birbirlerinin yanında olmazlar mı....

merhabalar, bencede illaki engelli kişlerin engellilerle evlilik yapması gerek diye bir kural yok.önemli olan iki kişinin birbirinde beynen ve fikren birbirlerinde ki ışığı alabilmeleri.birbirlerinin eksiklerini kusurlarını örtecek bir sevgi olduktan sonra ha iki engelli olmuş ha bir engelli diğeri sağlıklı olmuş.önemli olan sevgidir.bir kişiyi herşeyiyle kabul edebilmektir.

Bakın Murat Bey her zaman size muhalefet olmuyorum...bana haksızlık etmeyin...
Katıldığım zamanlarda var..... :wink:

Murat Bey,
Tekirdağ tarafından hafif naftalin kokusu almaya başladım..... :)
Yürütmüş olmayasınız benim naftalinlerden :wink:

Tabiki 2 engelli insanın evliliği olabilir.ancak gerçeği söylemek gerekirse,ikisinin engeli farklı olursa daha iyi ve kolay olur.mesela 2 görme engellisimi daha rahat olur yoksa biri görme biri fiziksel engellimi.2 insan sandalyeye mahkumsa çok zor ancak biri değilse daha kolay olur.ben kas hastasıyım benim gibi kas hastasıyla beraber olabilirim.ancak ben ve arkadaşım sandalyeye mahkum olursak çok zor olur.yani o zaman samanlık seyran olmaz...

Engelli iki insanin evliligi cok zor olur bence aile destegi yuzde yuz olmali
aksi taktirde yurumez demiyorum ama cok zor...

İki gönül bir olunca samanlık mekanı seyran olur ya!
çok doğru ,süper olur evlensin iki engelli,.
ne güzel.. :lol:

bencede çok zor ...iki insanın,iki engelli insanın evliliği...hoş sağlıklı ve engelli ilişkiside çok zor...bbazen kısmette ne varsa diyoruz..ama genede engelli bireylerin evlenmesi çok zor

Bence önemli olan iki kişinin engelli olup olmamasından ziyade ilişkideki sevginin güvenin sakat olmamasıdır. Eğer ben birisini seversem onun fiziki durumu vs diğerleri hiç ılgılamaz.. Çünkü hayat herkes için zordu ve kimse dört dörtlük değildi. Birde şu var korkularım yüzünden sevgimi ertelemem kaçmam.. Çünkü bişeyden ne kadar çok korkarsan onu yenemezsin. Ve ben evleneceğim kişi ile o korkuyu değil, onu nasıl yenebilirizi yaşamak isterim. Ve yaşayacağım... Umarım...

ada' Alıntı:
bencede çok zor ...iki insanın,iki engelli insanın evliliği...hoş sağlıklı ve engelli ilişkiside çok zor...bbazen kısmette ne varsa diyoruz..ama genede engelli bireylerin evlenmesi çok zor
bu yazıyı neye dayanarak yazıyorsunuz hıc anlamıyorum arkadasım.. daha oncekı yazılarımda defalarca da bu konuyu cok acık dıle getırdım. ben engellıyım hemde bayagı bır engellıyım.. eşimle aramızda 2 yıla yakındır evlıyız hıc ama hıc sorun yok.. ben onun yanında ordek gıbı yururken o saglıklı bır ınsan ve benım elımı sıkıca tutuyor ve benden gurur duyarak tutuyor.. ve o kadar cok mutluyuz kı benım sulalem ve esımın sulalesı arasındada hıcbır sorun yok kı ıkımızde engellı olsak daha kolay olurdu.. cunku eşım cok saglıklı ve esımın aılesıde ve sulalesıde benı kabullendı kayınpeder ve kayınpederım benı kendı evladından cok sevdıgını soyler. bence engel hıcbır zaman vucutta degıl kafalardadır bunu asmadıkcada hıcbır zaman mutlulugu yakalıyamayız.. yazılarınızı okudukca uzuluyor ve cok sıkılyıyorum arkadaslar.ama suda var bızler 25-30 şlu yaslara gelıp ne bır mesalek edınıp nede okul okumazsak.. hayatımızı kendı ayaklarımız uzerınde durma mucadelesıne adamassak karsıdakı kızın aılesı de kusura bakmayın kızı vermez.. bızde kolaya kacarak sakatız engelıyız ondan kızı vermedıler derız. ben hayatım boyunca eşek gıbı calıstım engelıme hıc sıgınmadım.. yerı gldı markette calıstım yerı geldı pazarda elma sattım.. ama sonucta bu mucadelemı kazandım kmseye muhtac degılım cok sukur..

kafa yapılarınız uyarsa bedenlerin özürlülüğü hiç göze görünmüyor.önemli olan insani duygularla yaklaşım :p eğer böyle bir sevgi yakalanmışsa ben şöyleyim o böyle diyerek hisleri yormaya gerek kalmıyor :p doğru insanla karşılaşınca zaten kader bir şekilde yardımcı oluyor insana :p çokta kafa yormamak lazım diye düşünüyorum :p

hakanarslan

sevgili arkadaşım;

engelli insanların evlenmesinin hala zor olduğu kanaatini taşımaya devam ediyorum..hele hele bu yazınızdan sonra..savunduğum şeyin arkasında durmaya daha sıkı durmaya devam edeceğim..evet siz o şanslılardan biri olabilirsiniz..bu site içerisinde rastladığım bir arkadaşımın yazısından örnekle devam edeyim yüksek müsadenizle; engelli erkeğin evlenmesi engelli bayanın evlenmesinden daha kolay..evet kadınların hissiyati ve en önemlisi kalbi erkeklerinden daha geniş maalesef..allah aşkına herkesin dediği temel prensip ;dış görünüş önemli değil kalbi güzel olsun..acaba kaç kişi bu yalanına gerçekten inanıyor..eminimki kendileriyle kaldıklarında dahi bu yalanlarını sürdürmeye devam edeceklerdir..kesinlikle sağlıklı bir erkeğin engelli bir bayanla evlenmesi mümkün değildir...hoş bir kaç istisnai durum var..(bir elin 5 parmağını geçmez)sağlıklı bir kadın engelli bir insanı daha çabuk kabul ettirir çevresine ..nedenmi çünkü sağlıklı bir erkekten daha cesurdur..hoş bir şey daha yazacağım;erkeklerin genelide neden engelli bayan istemez sorusuna cevap kabul edin...çocuğunu kim doğuracak,hizmetçiliğini kim yapacak,dışarda koluna takıp gezdirdiğine kim hayran olacak??yaw arkadaşım kısacası ben pembe yalanları ardıma bırakalı çok oldu..mucizeleri unutalı da...artık gerçeklerimle başbaşa olmayı öğrendim..tekralıyorum istisnai durumları ertelersek 9 milyona erişiyoruz engelli toplum olarak ülkemizde belki bin iki bin kişi şanslıdır aralarında ama herkes şanslı değil ne yazık ki...gerçeği görelim...bence...saygılar

ornek vermek gerekirse diyelim ileri duzeyde bir kas hastasi yatakta
donemiyor bile diger yandan omirlik felcli biri nasil olacak bu is... birinin engeli digerinin engeline gore daha az ise olabilir...mesela bir gorme engelli ile isitme engelli bal gibi olur.... bu insanlarin engeliyli ilitili birazda... diyelim birinin ayagi kissa ama gucu kuveti yerinde kendinede bakar evlenecegi kisiyede....

Üst Alt