Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli geçişine uygun düzenleme talebi [İzmir]

Jem

Aktif Üye
Konular
91
Reaksiyonlar
4
Sürekli kullandığım bir durak var. Karşıya geçmek burakın engelli için, sıradan insan için bile cambazlık gerektiriyor. Ne yaya geçidi, ne ışık olmadığı gibi, ortada atlamak zorunda olduğumuz bir refüj var...
Belediyeye mail attım, bakalım nasıl bir tepki verecekler.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

İyi Günler.
Kapılar semtinde, Gaziler Caddesi üzerindeki otobüs durakları için şikayetim olacaktı.
Bu duraklardan, Yenişehir, Gürçeşme istikametini kullanan onlarca hatta, yüzlerce otobüs, benlerce defa geçiyor. Bu duraklar konumu gereği aktarma vazifesini görüyor. Gürçeşme istikameti ve Yenişehir istikametinden gelen yolcular karşılıklı olarak diğer yolun otobüslerine biniyorlar.
Örnek; 42 numaralı hat ile Kapılara gelip, karşıya geçiyorum ve 36 numaralı hat ile Şirinyer'e gidiyorum. Buradaki ESHOT yoğunluğunu zaten sizde uydu verilerinden biliyorsunuz.
Burada ayrıca sivil araçlarda büyük oranda trafiği kalabalıklaştırıyor.
Şimdi; bu yoğunluğun olduğu duraklar arasında karşıya güvenli geçiş bulunmuyor. Nedir güvenli geçiş? Trafik polisi, trafik ışıkları, yaya geçidi, alt-üst geçit vs.
Pekii buradan vatandaş nasıl geçiyor? Paldır küldür kontrolsüz ve hızlı akan trafik içinde.
Üstelik tam ortada kaldırım var ve ben engelli olarak çok zor atlıyorum. Son asfaltlamada Yenişehirden Konak yönüne giden kısım yüksek, karşıya geçerken Yenişehir yönüne olan iniş alçak yapılmış, orantıda yok. Birde burada görüş alanını kısıtlayan zakkum ekilmiş, bazen sürücüler yayayı, bazende yaya arabayı farkedemiyor, komedi gibi! Pekçok yerde olduğu gibi; bu geçiştede kaldırımın yaya geçişine yetecek kadar düzeltilmesini (1m olsa dahi yeterli) rica ediyorum. Bu durakların orada bulunan engelli derneği bile var, onlarca engelli ve yaşlı zorlanarak kaldırımı atlıyor. Trafiğin yoğunluğu ve yol verilmemesi cabası. Bugünlerde Kemer Aktarma Merkezinin açılacak olması, otobüslerin azalması gibi bahanelerle lütfen bu kaldırımı ve yaya geçişini güvenli hale getirmemeyi düşünmeyin. Siz belki farkında değilsiniz ve iyi niyetlisiniz, o zaman size vatandaş olarak verdiğim şikayeti değerlendirip lütfen gerekeni yapınız.
İyi Çalışmalar Diliyorum, Saygılar...
1Nolu resim: Otobüslerin ne kadar yoğun olduğunu gösteren uydu görüntüsü
http://img225.imageshack.us/img225/4952/61255728.jpg
2Nolu resim: 1-Konak'a gidiş yönünde indi bindi yapılan durak 2-Gürçeşme yönüne giden otobüslerin kulandığı durak 3-Yenişehir yönüne giden otobüslerin kullandığı durak
http://img841.imageshack.us/img841/9949/51458896.jpg
3Nolu resim:Benim kabaca montajlayarak yaptığım, duraklar arasındaki güvenli geçişi sağlayacak yaya geçidi ve kaldırımın geçişe imkan tanıyan boşluğu.
http://img213.imageshack.us/img213/5086/69126565.jpg

Ayrıca her metro girişlerinde asansör bulunmuyor. asansörlü girişi bulmak için engelli arkadaşlarımızın tüm metro girişlerini gezdirmeleri yerine, her metro girişine asansörün olduğu girişin tarif edildiği levha asılırsa daha iyi olur.

Vay anasını, neredeyse iki sene olmuş...
Defalarca mail, defalarca telefon...
Kimsenin umrunda değil. Olumsuz dahi cevap dönmediler. Zahmet olacak haşmetmahaplara...
Bu akşam Büyükşehir Belediyesinin iftarı vardı. Başkanın bizzat katılacağını bildiğim için, gündüzden hazırlık yapmıştım.
En cahil biri dahi okusa anlayacağı şekilde raporladım. Başkan ilgilendi, bu işi çözün diyerek kurmaylarına havale etti...
Bakalım göreceğiz, inşallah kurmay amcaların çalışkan tarafına gelirizde, bu işi çözeriz.

Başkanın incelediği resim de bu. Nasıl bir geçiş istediğimizi fotoşopla belirttim. Bu arada kanedyen kullanan bir kişiyi resimlemiştim. iyi denk geldi çalışma yapmak için:

Peşini bırakmamanız isabetli olmuş , tebrikler.
Umarım en kısa zamanda çözüme kavuşur.
Yaya geçidinin önünde hız kesici kasis olması iyi olur. Yayayı görünce yavaşlamıyorlar, kasis mecburen yavaşlatıyor yurdum şöförlerini.

100m. Kadar ileride ışıklar var. Kırmızı yanınca burası tenhalaşıyor.
Ha, diyeceksin ki 100m. ileriden geçin sizde karşıya...
Bu da şu anlama geliyor, bir otobüsten iniyorsun ve tam karşıya geçerek diğerine bineceksin.
Tam karşıya 15-20m. geçme,
100m. indiğin yerden ileriye yürü ve ışıklardan karşıya geç, sonra 10m. gerisin geriye yürü ve durağa gel.
Bu ortadaki refüj yüzünden ya 200m yürüyeceksin, ki bu esnada otobüsü kaçırdığını düşün, sonrakini bekle 35-40 dakika.
Ya da atlaya zıplaya riske girerek bu dengesiz yerden geçeceksin.

*Refüj yüksek.
*Kenarındaki kaldırım taşları tekerleklerin sürtmesinden dolayı cam gibi kaygan.
Kaygan yere basıp denge kaybetmemek için taa ilk noktadan hışımla gelip refüjün ortasındaki kilit taşlara zıplıyorum.
İnerken de kaymamak için daha ortadan kendimi caddeye atıyorum...

Engelli olmayanlar için ne kadar anlamsız cümleler değil mi?
Ama bizler için riskli bir karşıya geçiş şekli...

Lanet olası durak o kadar işime yarıyor ki, (pek çok kişi burayı aktarma noktası olarak kullanıyor, çok kişinin işine yaradığı bir nokta) diğer durakları kullanmak istemiyorum.

yaa bu kocaoğlu ne yapmak istiyor.engellileri insan olarak görmüyor.kolaysa jem abimin resmini görüp oradan geçmeye çalışsın hatta denemek amacıyla bende gelecem ama bornovada engelliler için rampalar var kücükparkda tabi bu rampalara arabası olan öküzler aracını bırakıyor.bunlara ben insan demem .allah nasıl biliyorsa o kişilere öyle yapsın.

Umarım jem in problemini çözerler. Ama bence İzmir engelliler için aman aman yaşanamaz bi şehir değil öyle diyen gitsin Ankara'yı görsün, evden çıkabiliyormu kendi imkanı yoksa bir baksın..:) İzmirde güzergahlarını bilmiyorum ama basınsitesinde ve inciraltı konak arasında gördüğüm engelli otobüslerinin onda biri Antalya da bile yok olanlarda ana hatüzerinde gidip geliyor arada biryerlerde oturuyorsanız akünüze kuvvet..:)

hatta engelli otobüsünü tıklım tıklım doldurup tekerlekli sandalyeli engellilerin binmesini engelliyorlar

Özer :) Ankarada "Ülen otobüsü doldurmuş tekerlekli sandalyeli engelliyi almadı" diyebileceğin bi otobüste yok ona bakarsan..:)
Ayrıca o kadar sık geçiyorlar ki boş olanı mutlaka bulursun..:)

İzmir'de otobüse sağlam insan binse haşatı çıkar...nefes almak bile zordur ama en azından engellilerin de binebileceği çeşit otobüs mevcut şükür ki...
ama bornova küçükpark civarı normal insan için bile yürümesi zor bir yer zira arabalar pek fırsat vermiyor
benim engelliler için yapılan ve benim dikkatimi çeken şey (2 yıl önceydi sanırım) Ege üni. Ege meslek y.o binalarının girişlerine engelli rampası yapılmış olmasıydı... gerçi şu da eksik ki asansör yok içeride, merdiven var... ama o da bir başlangıçtır değil mi?

gül haklısın engellilere ait rampaları bazı arabası olan insancıklar arabasını park ediyor.bırak tekerlekli sandalyelileri benim gibi iyi yada kötü yürüyen vatandaşlar bile yolun ortasından yürümek zorunda kalıyorlar.yaa bu arabaları engelli rampasına park edenlere ne denmeli bana yardımcı olun

valla tosun paşa bişey denmiyor maalesef zira bu konuda yaptırımlar mı az nedir her önüne gelen boş bulduğu yere park ediyor arabasını ben ehliyet alırken direksiyon derslerinde zorlanıyordum mesela hoca sağdan git der sağ kısımda arabalar park etmştir soldan araba geçer çarpmaya ramak kalır falan...
izmir otobüslerine gelince... benim günümün en az 2,5-3 saati eshotlarda geçiyordu üstelik gün boyu yorulup bir de ayakta gittiğimde artık hal kalmıyordu hergun aynı çile zor valla... ama buna bir çözüm bulunmalı nasıl olur bilmiyorm:confused:

Kaldırım çıkışlarına park edenleri nasıl engelleyeceksin? daha pazar günü engelli çıkışına park etmiş amcanın engelli bi doktor olduğunu gördüğümde epey bi şaşırdım hakikaten cehalet gidiyor ama mayası baki kalıyor.. Bu arada bu olay İzmir de oldu.

tebrikler duyarlı ve mücadeleci olmak güzel bir şey

birde istanbulda yaşamak zor derler ben istanbula gittim orada böyle bir sorun yok ama izmirde engellileri yaşatmıyorlar

İzmir için mega köy diyorlar demek ki doğruymuş.
1994 te ne ise hala o.

aynen öyle gelen gideni arattırır derler yaa doğrumu ahmet piriştinayı mumla arıyoruz

Üst Alt