Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ev sahipleri için kira beyannamesi..?

lehrerin

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
1
Doğrusu bu konuyu nereye yazacağımı bilemediğim için buraya yazıyorum. Yüzde 45 bedensel engelliyim . 2 evim var birinde oturuyorum diğeri kirada.
2023 te 10 ay için 30.000 ve 2 ay için 12.000 lira kira gelirim var. Yani toplam 42.000 lira. Daha öncesinde düşük kira bedeli ile başladığım için aldığım kiralar beyanname gerektirmiyor.

Soruya gelelim: Beyanname vermem gerekiyor diye biliyorum. 21.000 lira sınırı var yazıyor internette. Bedensel engelli olanlar 2 ev olunca kira beyannamesi veriyor mu? Muaf olabilir miyim? 1 evim varken emlak vergisinden muaf oldum. Ama 2. evi alınca (çok tuhaf) ikisi için de emlak vergisi ödemem gerekiyor. Sanki ceza öder gibi,
Sonuçta evleri de kendi çabam ile aldım... Böyle olunca şimdi kiraya verdiğim 2. ev için kira beyannamesi istenecek mi? Engelli olmamın ve eşimin de ağır engelli - çalışamaz durumda- olmasının hiçbir önemi yok ?

bu beyan nameleri 2023 yıllinimkinimi ödeycez şimdi yoksa 2024 içinmi bu ödiyceklerimiz

Kıymetli kardeşim; yazdıklarınıza bakarsak sanırım bazı yanlış bilgilere sahipsiniz diyebilirim. Benim yazacaklarımı doğru kabul etmeyin, siz de araştırın.

-Ben de engelliyim, oturduğum ev hanımın üzerine. Yüce Allah ayrıca bana da kuş yuvası misali minnacık (60 mkare) bir ev nasip buyurdu. Bu seneye kadar hep kira geliri vergisini tıkır tıkır ödedim çünkü muaf değildim. Bu sene ise ödemiyorum zira kiracıdan 2023 senesinde aldığım kiranın tutarı muafiyet tutarı olan 21,000TL’na eşit. Yani engelli kişi kira geliri elde ediyorsa engelli diye bu vergiden muaf olmuyor bildiğim kadarı ile.

-Beyanname derken ne beyannamesi kastediyorsunuz? Kira geliri elde ediyorsanız engelli de olsanız onun beyannamesini vereceksiniz. Kendi oturduğunuz ev için haliylen kira geliri istisnası/muafiyeti için herhangi bir beyanname verilmiyor. Ben sualinizi tam anlamadığım için bunları yazdım, yanlış anlaşılmasın.

-İkinci evinizde usul veya füru kapsamında birisini kira almadan oturttuğunuz takdirde bunun için de kira geliri beyannamesi dolduruyorsunuz ve evinizde bu kapsama giren birilerini oturttuğunuzu beyan ediyorsunuz/bildiriyorsunuz. İnternetten doldurulan beyannamede bunun için sol kısımda bir hane var. Araştırırsanız bulursunuz/görürsünüz. Bu, bilgi içindi, sizin sualiniz bu kapsama girmiyor biliyorum.

-İki eviniz var, engellisiniz, birinci evinizde siz oturuyorsunuz ve haliylen şu anda yürürlükte olan mevzuata göre emlak vergisinden muafsınız. İkinci bir eve daha sahip oldunuz. Engeliniz devam ediyor bu arada. İkinci bir eve sahip oldunuz diye iki ev için de emlak vergisi ödemeniz gerektiğini nereden çıkardınız? Bunu size kim söyledi? Veya bunu nerede okudunuz? Böyle saçma bir şey olur mu? Bunu kim söylediyse nerede yazdığını sorun, mevzuatı göstersin size.

Selametle?

@lehrerin,
Mesken kira geliri elde edenler elde ettikleri kira gelirinin 2023 yılı için istisna tutarı olan 21.000 TL’yi aşması halinde GMSİ beyannamesi verirler.

Bu durumda 42.000 TL gelir elde ettiğinize göre beyanname vermelisiniz. 42.000 TL'den 21.000 TL'yi düşüp geriye kalan tutar -ki yine 21.000 TL'dir bu sizin vergi matrahınız. İki türlü vergi ödeyebilirsiniz. Birincisi gerçek usül diğeri ise götürü üsülü. Hem beyanname vermek hem de diğer detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. Engelliler için kira gelirlerinde beyanname muafiyeti ya da vergi ödememe gibi durum söz konusu değildir.

Diğer yandan bir bilgiyi düzeltelim. Zira @alifatih1958, bir hususu sanırım gözden kaçırmış.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu'nun 8. maddesi göre adınıza birden fazla meskenin kayıtlı olması durumunda emlak vergisinden muaf olamazsınız.

(...) engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar (...)
denilerek kanunkoyucu bu haktan sadece tek meskeni olanların faydalanabileceğini hükme bağlamıştır.

Evet bu konuda bilgimiz hatalı imiş. Ben oturduğundan muafsın, sadece diğerininkisini vereceksin diye biliyordum.
Sağolasın Hakan kardeşim.
Selametle.

bilgi için teşekkür ederim.Evet,2 evi olan engelliler ikisi için de emlak vergisi ödüyor. Kira beyannamesini de vereceğim dediğiniz gibi.

Üst Alt