Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli emekliliği ile sıradan emeklilik arasında bir fark var mıdır?

Ufuk kardeş adam prof iş olsun diye soruyo takma kafana bildiği gibi yapsın

Uğur kardeş ne yaparsa yapsın ona sözüm yok da yardım etmeye çalışmaktan bile soğutuyorlar adamı.

Sen kalbini serin tut takma kafana küfür olmadiktan sonra bazen beterin beteri oluyor allah kolaylık versin

Sağol kardeşim, Allah razı olsun inşaallah.

Arkadaşlar ben mi anlatamıyorum. Bu konular hassas konular. Belliki Ufukalp genç daha. Kimse bilmediği bir şeyi yazmak için yazmasin buraya. Buna ben de dahilim. Yoksa yardım edene kızacak kadar cahil değiliz. Ben bilmiyorsam susuyorum burdan okuyorum öğreniyorum. Emekliyken çalışırsan maaş iptal olur diyor. Normal emeklilerin emekli maaşı nasıl iptal olmuyor sa bizimki de iptal olmaz (sakat emeklisi)

Kusura bakma amacım seni kırmak değildi kardeşim. Ufukalp Biraz agresif davrandım sanırım hakkını helal et

@RACER
Öncelikle yaşım 46.
Ben mi anlatamıyorum demişsin,hayır söylemek istediğin anlaşılıyor, ancak sen karşıdakini dinlemeye gönüllü olmayınca söylenenleri anlamıyorsun.
Şimdi yazacaklarımı şartlanmış fikirlerini bir tarafa bırakarak okursan anlayacağına eminim.
Malulen olmadıktan sonra normal ya da erken yaşlılık emeklisi evet çalışabilir,maaşı da kesilmez hem emekli aylığını hem de çalıştığı işteki ücretini alır okey.
Ancak bu emekli için uzun vadeli sigorta kollarına değil, sadece iş kazası ve meslek hastalıklarını kapsayan sgdp (sağlık güvenlik destek primi) ödenir.
Ama senin sorun neydi?
''Şu an 4000 günüm var ve 1430 tl emekli maaşı alıyorum, 4 yıl daha tavandan prim ödesem ve normal emekliliğe başvursam maaşımda çok bir yükselme olur mu'' şeklindeydi.
SGDP sadece iş kazası ve meslek hastalıklarını kapsar, emeklilik için prim günü de kazandırmaz,emekli aylığına her hangi bir etkisi de olmaz.
Sizin amacınız 4 yıl daha tavandan prim ödeyerek emekli aylığınızı yükseltmek olduğundan,sgdp değil,malüllük,yaşlılık ve ölüm sigortalarını kapsayan uzun vadeli sigorta kollarına prim ödeyeceksiniz,normal çalışanın ödediği prim budur.
Ancak hem emekli aylığı alıp hem de uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemek mümkün değildir. Ödendiği an emekli aylığı kesilir.
Bunun için de sana böyle bir şey yapmamanı o kadar yıllık emekli aylığına yazık etmemeni,farkın buna değecek kadar çok olmayacağını güzellikle yazmışım.
Amacım ne sence?
Bilmediğim konuları işkembeden sallamak mı?
Amacım burada bir engelli kardeşimin yardımına koşmak,doğru bilgilerle yanlış girişimlerinin önüne geçerek mağdur olmasını engellemek.Burada 3000 e yakın mesajım var ve tamamına yakını çalışma hayatı ve emeklilik konularıyla ilgili.
Ama işte senin gibi biri çıkıp tüm heyecanımızı,tüm hevesimizi bir anda yerle bir edebiliyor.
Biz yılmayacağız inşaallah, böyle tatsızlıklar karşısında genelleme yapmayacak,kardeşlerimize bir nebzecik yardımımız dokunursa mutlu olmaya devam edeceğiz.

Arkadaşım Allah razı olsun. Kusura bakma Özür dilerim. Matematik bilmiyormusuna takıldım ben. 36 yaşında engelli olunca da psikolojimiz haliyle bozuk. Kabullenmek zor. Bazen arada bir atarlanıyorum sonradan anlıyorum ama kalp kırılmış oluyor bir kere. Tekrar Özür dilerim

Üst Alt