Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli emekliliği için başvuruya nereden başlamalıyım?

GürkanA1

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
Engelli emekliliği için başvuru yapacağım. Buradan bilgi edinmek istedim SGK'ya gitmeden. Ben daha önce heyet raporu almıştım iş yerimin istemesi üzerine, ve çalışamaz raporu çıkmıştı. Bulunduğum ikamet de değil bu veren hastane. Tekrar oradan alabilmem mümkün mü. Yani oraya sevk eder mi beni.

SGK'ya gittim bizim ile alakalı değil, siz rapor alıp vergi dairesine gidip vergi indirimi alırsınız diyor. Sonra başvuru yaparsınız dedi. Ama bir şey daha var, 4400 gün 20 sene dedi yanlışlık var sanırım, yanlış bilgi veriyorlar. 4100 18 bilinen yasa

@GürkanA1 ilk işe giriş siğorta tarihiniz ne ! engelli raporunuz varmı ve oranı süreli sürekli raporunuz?

Son düzenleme:
2003 ilk işe giriş tarihi 2007 sigorta pirimi odenmeye başlama tarihi

@yoksul,
Bir kere rapor aldım iş yerinde çalışamaz raporu verdi heyet, astım hastalığı ve kalp kapak hastalığından, ama ben oran almak için görmemiştim, iş yerim çalışıp çalışamayacağım için rapor istedi, aldım. Şimdi oran alacağım ama, net bilgi nedir. 3600 15 yıl, 4100 18 yıl olarak biliyorum yüzde 40 için, doğru değil mi.

@GürkanA1, 2008/Ekim öncesi girişiniz olduğu için %40-59 arası bir engelli oranınız olursa 20 Yıl - 4400 Gün gerekli. Engelli raporu aldıktan sonra vergi indirimine başvuracaksınız. Şartları sağladığınız gün bu belge ile emekli olabileceksiniz.

2008_oncesi.PNG

@GürkanA1 yukarıda @BnymnYldz arkadaşım yazdı bilgiyi. en kıssa sürede rapor alman lazım %40 ustu ve sonra vergi indirimi alman lazım sonrası sigorta girişin tarihi kaçsa o sürede emekli olabılırsın yukarda @BnymnYldz yazdı yasayı

@BnymnYldz,

Çok sağolun tabloyu sonra araştırdığım da gördüm, yani 3600 15 diye bir şey yok o zaman isteğe bağlı

@GürkanA1,
2008 öncesi SGK grisin var ise ve sürekli SGK odendiyse 3600 ve 15 yıl sigorta süresi ile emekli olabirsin .tabi vergi indirimi aldıktan sonra @BnymnYldz belirtmiş zaten

yani 3600 15 diye bir şey yok o zaman isteğe bağlı
@GürkanA1 var ama sartlari var 2008 öncesi sigorta ve yüzde 80 en az rapor ve vergi indirimi olur ise emekli olabilirsin yuzde 60 18 yıl yüzde 40 20 yıl

Üst Alt