Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli ehliyetim iptal edildi! Ne yapmalıyım?

ipkins

Yeni Üye
Konular
3
Reaksiyonlar
0
2012 yılında almış olduğum h sınıfı özel tertibatlı ehliyetim 1. sınıf sürücü olur diye iptal edildi. Sağ el 2 ve 5 parmak eksikliği ve sağ kol 7,5 cm kısalık mevcut. benim durumumda ehliyeti 1. sınıf sürücü olura cevrilen arkadaş varmı ne yapmalıyım bir üst hastaneye gitsem durum değişir mi. Verilen teşhis: Q71.3 EL VE PARMAK(LAR)IN KONJENİTAL YOKLUĞU
1. sınıf sürücü olur kol kısalığını hiç yazmamışlar.

Yani engelli, statüsünden çıkardılar, doğru mu?

Evet çıkardılar

Benim merak ettiğim bir üst hastaneye gidip durumu düzeltebilen arkadaşlar varmı?

SAĞ 3.4 . PARMAK METAKARPAL FLANGİALLERDENAGANEZİ+SAĞ KOLDA 7.5 CM KISALIK SAĞ EL İŞARET VE ORTA PARMAK YOK. komisyona sevk kararım bu

@OturanBoğa
Hocam bana bir yol gösterirmisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ipkins, tüm engel bilgisi sadece yani tüm vücut fonksiyon kaybı ortopedik mi başka hastalıklarınız mevcut mu?

Ortopedik. Engelli raporumu 2011 yılında Giresun Devlet Hastanesinden almıştım. %40 ortopedik raporum var sağ el parmak eksikliği kolda kısalık ve incelik. var olan H Sınıfı ehliyetimi yenilemek için Giresun Eğitim ve Araştaırma Hastanesinden il sağlık kuruluna sevk edildim çarşamba günü kurula girdim bu gün e devlete düştü rapor 1. sınıf sürücü olur diyor. Sağlık Müdürlüğünü aradım itiraz dilekçesi verirsiniz sizi ya ordu yada trabzona sevk ederiz dediler. İtiraz etsem bu bulgularla değişiklik olur mu. İki kurul arasında fark olursa direk ankaraya hakem hastaneye gönderiyorlarmış. Ne yapmalıyım şaşırdım inanın benimle kurula girenlerin hepsine engelli ehliyeti verdiler iptal edilen sadece benim.

eğer itiraz etmesem var olan aracımı kullanamıyorum çünkü vites kolu yükseltilmiş özel donanım var ötv indiriminden almadım 1996 model kartal

@ipkins, tamam siz itiraz hakkınızı kullanın buna rağmen sonuç alınmaz ise Ankara'ya kadar gidin zaten Ankara'nın verdiği rapor artık kesindir onu bozamazlar. Elinizdeki tüm rapor tetkik tanı tedavi epikriz hastalığınız ile ilgili ne kadar bulgu varsa bir araya getirin başvurunuzu yapın değerlendirme yaparlar.

Bana Madde 9 / 2 / a ya göre sürücü olamaz verdiler(G80.8 SEREBRAL PALSİLER, DİĞER,H52.0 HİPERMETROPİ) 2012 yıllında aldığım H sınıfı otomatik vites araç kullanır raporum olmasına ve devamlı araç kullandığımı belirtmeme rağmen :) itirazımı yaptım dün hakem kuruluna girdim kontroller yapıldı nöroloji ve ortopedi doktorları tarafından bu kontroller sonrası benden herhangi bir göz doktorundan tam teşekküllü rapor istediler. Bir ay sonra bu raporla birlikte gel dediler.

Eğer olumsuz olursa ben bu işi hukuka taşıyacağım neden derseniz hastalık semptomlar var diye 12 yıldır 200.00km üzerinde araç tecrübesi olan insanın ehliyetini fesh edemezsin sürdüreceksin arkadaş ona göre parkurun olacak sürecek bu insan serebral palsi herkeste aynı mı etki ediyor bunu genele nasıl yorumlayabilirsiniz ve doktorlara dedim aracımla geldim istediğiniz yerde araç kullanırım diye bundan daha iyi kanıt olabilir mi soruyorum 12 yıl boyun bir kazam yok istanbul trafiği dahil sadece bu saçma yönetmeliklere gülüyorum arkadaşlar.

İtirazimi yaptım yönetmelikte sağ el baş parmak hariç güç kaybı yoksa engelli ehliyeti vermiyorlarmış. Ya başparmak olmayacak ya güç kaybı olacak yada hareket kısıtlığı olacak diğer parmakların önemi yokmuş engelli ehliyeti için. ben yinede şansımı denemek için itiraz ettim ama umutsuz gibi görünüyor. kol kısalığı ve kol inceliğinin yönetmelikte yeri yokmuş bunlar 1. sınıf sürücü oluyorlarmış. tek çarem eski ehliyetle araç alabilirmiyim onu araştıracam kurulun sürücü raporunu nüfusa verene kadar eski ehliyet geçerliymiş. O şansda bize gülmez. bir maceranın daha sonuna geldik.

İpkins kardeşim.
Sakatlığı bulunmayan bir kişinin -ÖTV muafiyetinden yararlanılmadan satın alınan- bir özel donanmlı aracı kullanamayacağından emin misin?
Ben bunu ilk kez duyduğum için soruyorum.
Selametle.

@alifatih1958,
Sorunuzdan bir şey anlamadım. Benim konumlamı ilgili sordunuz. Eğer öyleyse benim mevcutta h sınıfı özel tertibatlı araç ehliyetim vardı onu 1. Sınıfa çektiler yani normal ehliyete dönüştürdüler açıkca sen engelli değilsin dediler.

H sınıfı ile araca yada kullanıma yönelik bir avantajınız varmıydı ?

Üst Alt