Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli çocuk evlat edinir miydiniz?

Bacıbey

Aktif Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
Ben çok merak ediyorum tıbben anne baba olma şansınız olmasaydı engelli bir çocuğu evlat edinir miydiniz?

Edinirim diyorsanız neden?
Edinmem diyorsanız neden?

Yuvalardaki engelli çocukların 18 yaş sınırından sonra ne olduğunu merak ediyorum engelsiz çocuklarla aynı prosödüre tabi mi oluyorlar?
Belki bir çok insan samimi olarak cevap vermeyecek bu soruma ama ben yinede düşüncelerinizi merak ediyorum..

Özellikle yuvalardaki 18 yaşını dolduran engelli çocuklar hakkında bilgisi olan arkadaşlarım cevap verirse çok sevinirim..

Serap Sevgili hemserim Bize kalırsa bizler özürlü cocuk evlat ediniriz. Ama sağlıklı insanlar edinirmi :? Zanletmem

Serap_vuu bizim evlat edinme hakkımız var mı ki,engelli çocuk evlat edinebilelim... :roll:

Her yıl yılbaşına doğru " Büyük ikramiye size çıkarsa ne yaparsınız" geyiği dolaşır. Yukarıdakini kandırmak için de "yarısını hayır kurumlarına bağışlarım" derler.
Yalan atmayalım lütfen. Engelli bir çocuğu kimse evlat edinmek istemez. Çünkü yakınlarımız hala "neden biz, bizim çocuğumuz" derken, bütün bunlarında ayırdındayken lütfen samimiyet!.. Çünkü kendi yaşamımızı dört dötlük idame ettirebiliyormuyuz ki, daha büyük bir sorumluluk üstleniyoruz?

Doğru söylüyorsunuz makri, görüşlerine katılıyorum.

Ben şu andaki engelli halimle yorum yapmak istiyorum.
Eğer çocuğum olmasaydı engelli bir çocuk evlat edinmezdim.
İki tane sağlıklı çocuğum var ve sağlıklı çocuk büyütmek bile bu denli zor iken engelli çocuk büyütmeye çalışmanın bizlerin halinde ne kadar sıkıntılı olacağını hayal dahi edemiyorum.

Ama sağlam olsaydım evlat alırmıyıdm onu bilemem. Sağlam olmadığım için şu anda ne desem uydurma olur.

Engelli insanların evlat edinme hakkı varmı? yasal olarak yani buda başka bir soru tabi ama yuvadan değilde başka yollardan evlat edinme şansınız olsaydıda diyebiliriz..

Tüm zorluklarına rağmen anne baba olma duygusunu yaşamak isteyen engelli çifler var biliyorum..onun için sordum zaten bu soruyu..

Bakabilir miyim bakamaz mıyım korkularının önüne geçen bir duyguymuş annelik istediği babalık istediği..
Evli ve çocuk sahibi arkadaşlarımız anlatabilir ancak bu duyguyu evlat sahibi olmak nasıl bir duygu?
Zor bir soru sordum galiba kendimde yorum yapmakta zorluk çekiyorum..Ama kendi adıma düşününce kesinlikle evlat edinirdim diyorum.. Detaylara inince kafam karışıyor yani diğer arkadaşlarım adına düşünürken..

Ben ne yapardım böyle bir durumda gerçekten ilginç bir soru..

Kendim sandalyedeyim ki bu durumda bir bebeğin sorumluluğunu almak hiç kolay değil.. Değil engelli bir bebek sağlıklı bir bebeğe bile bakmak için düşünürdüm önce sanırım.. Ama çocuklarda dünyanın en tatlı varlıkları işte..

Ben sağlıklı olsaydım o zaman durum ne olurdu bilemiyorum.. Belkide engellerden bile bihaber olurdum.. Çünkü bizim ülkemizde çevresinde engelli bir birey olmayan kişiler engellilerden ve onların yaşadıklarından bihaber maalesef.. Elbetteki istisnalar kaideyi bozmaz..

evlat edinmek günahmış namehremmiş die duydum bilmiyorumki ne derece dogru

Evlat edinmenin dini hükmünü soran kardeşimize:

Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı.
(Ahzab / 4)

Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise evin hanımına, kız ise beyine yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz.

Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birisini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz olacağı için yabancı olmaz.

Kız bebek alınca da, beyinizin kız kardeşlerinden birisi veya kardeşlerinin hanımlarından birisi emzirirse, beyinizin yeğeni olacağı için ona yabancı olmaz.
Buluğ çağına kadar büyütüp yetiştirmekte ise bir sakınca yoktur.

"Engelli bir çocuğu evlat edinirmiydiniz?" sorusunun cevabı bu mu şimdi yelizz?
Sadece size değil aslında bu cevabım .
Ne olursunuz aklınızı mantık süzgeçinden geçirin ve günahmıdır yoksa hacca gitmekten daha mı sevaptır bir çocuğu evlat edinmek öyle cevap verin.
Engelli yada sağlam olsun kimsesiz bir çocuğun hayatını değiştirmenin ,ona tüm sevginizi ve olanaklarınızı vermenizin neresi günah olabilir.
Ama aslında sizde bu yazıyı yazarken günah olup olmadığına emin değilsiniz zaten.

her konuyu nasıl dönüp dolaştırıp din e getiriyosunuz şaşıyorum doğrusu.artık hiç bir konuyu içine din i katmadan konuşamaz olduk.

serap vuuuu ben bizzat sahidim ingilterede durumu iyi zengin bir bayan kashastasi bir cocugu evlatlik aldi ... bu bayan ayni zamanda toplumsal bir cok olayda yerini aliyor afrikali cocuklar icin temiz su kampanyasinin da basindaydi ... :) bu gercek anlamda cok nadiren yasanan bir olay oldugu icin
basinda yer aliyor...
flash flash fianca yerde bir engelli kiz engelsiz engel tanimayan gencle evlendi gibi..

Din,siyaset değildir,politika değildir.
Din yaşamın kuralları,yaşamın kendisidir.
Bir müslüman her işinde İslam'a uygunluğunu elbette düşünecek,elbette merak edecektir.
Bir kardeşimiz sormuş cevap verdim,bunda ve de o kardeşimizin sorusunda yadırganacak hiçbir durum yoktur.
Ha kabul etmeyen çıkar,olur mu öyle şey diyen olur o kendi bileceği iş.İslam'ın bir konudaki hükmünün nüfusunun %99 unun müslüman olduğu söylenen bir ülkede paylaşılması neden tepki çekiyor anlamakta zorluk çekiyorum.

vuuu benim konu hortlamış unutmuştum ben bu konuyu açtığımı..:) bayağa bir zaman olmuş:)

Yeliz arkadaşımın anlatmaya çalıştığı şeyi anlıyorum ben sadece "Günah mış" lafı yanlış olmuş.. Dinimizde yetime öksüze sahip çıkmak varken neden günah olsun ana-babası- olmayan bir bebişi evlat diye bağrına basmak aman günahmış banane ne hali varsa görsün denilebilinir mi hiç..?

Yalnız namahrem olduğu konusunda bilgiler veriliyor bilir kişiler tarafından..O zaman akrabadan nikah düşmeyecek birilerinden evlat edinebilir insan demekte içime sinmiyor akrabası olmayan bebişler ne olacak..?..Niyeti temiz tutmak çok önemli..

Geçenlerde yurt dışında yaşanan bir haber duymuştum evlat edindiği kızı ile evlenen bir adamdan bahsediyordu yıllarca baba bildiği adamla evlenen kız yani.. Galiba birazda meshep mide meselesi bu iş..

Çok ayrıntıları var çok çok dikkatli olmak özenli olmak gerekiyor evlat edinilmişse bir çocuk iki misli üstüne titremek gerekiyor ki buda herkesin harcı değil heleki bebeğin engelliyse zor ama imkansız değil..

Ben kimi kimsesi olmayan çocuk olsun yetişkin olsun Devletin kurumlarında yada özel kurumlarda yaşamasını istemiyorum.. Aile sıcaklığının yerini hiç birşey tutmaz koruyucu ailede olabilir ne bilim Aile olsunda işte soğuk ve sevimsiz geliyor bana yetiştirme yurtları..

İslam büyüklerinden öyle insanlar var ki "Hayat kadınlarına" alkol bağımlılarına kuçak açmış el tutmuş insanlar..Onları örnek alacak olursak kendimize burada evlat edinilir ama namahremmiş deyip geri durmak "Nefsiii nefsiiii" demek oluyor bence..:)

bukadar tepki alcagımı bilseydim yazmazdım arkadaslar üstüme gelmeyin pls

yazdıgıma pişman oldum bir yerde özür dilerim

Daha önce yazmış olduğum konuyu ararken aynı başlıktan bir tane daha buldum forumda ,
http://www.engelliler.biz/forum/yas...-engelli-bir-cocugu-evlat-edinir-misiniz.html

Ama benim yazıdan eser yok... Tekrardan yazmaya da üşeniyorum açıkçası :) Merak eden veya ciddi ciddi evlat edinme konusuna ilgi duyan olursa , engelli olup engelli çocuk evlat edinenler , engelli olup evlat edinenler ile engelli çocuk evlat edinenlerin üye olduğu bir grup var disabledadoptiveparents : Disabled Adoptive Parents (DAP) buradan inceleyebilirsiniz. Özellikle de aile albümleri bölümüne bakmanızı tavsiye ederim :)

Asker bile emre karşı mantık yürütüp karşı çıkma yetkisine sahip değilken,Tüm evreni yoktan vareden Yaratıcı'nın kurallarını mini minnacık mantığımızla eleştirebiliyoruz ya ne diyebilirim ki...
Kaldı ki bu konunun mantığı da açıklanmış,buluğ çağına kadar caiz görülmüştür.

TÜRKİYE DE yaşam kanunlara ve yasalara göre yürüyor şeriat kurallarına göre değil.

işinize gelen konuda yasalara başvurup işinize gelmeyen konularda burası müslüman ülke ben ona göre hareket ederim demek ne kadar samimi tartışılır..

Valla, Müslümansan her şey açık: Dışardan evlat edinemezsin. Bu kadar basit. Kimse bunu eğip-bükemez. Dolayısıyla kendini İslam'In sınırları ile tanımlayan herkes için de önemli bir ayrıntıdır o. Bilgiyi veren arkadaş da bunu düşünerek vermiş. Sağolsun.

Bundan sonrası kişilerin dinle olan bağı ile ilgili. İsteyen sümme haşa der, isteyen aklını ve vicdanını dinler ve ona göre karar verir. Kimse de kimseye karışamaz.

Bence evlat edinme çok önemli bir müessese. Dünyadaki her çocuğun bir himayeye ihtiyacı var. Bu bağlamda milyonlarca yetim çocuk şansı Müslümanlığın (ya da dinin) olmadığı yerlerde demek ki!...

levent retinis pigmentoza;

Burada tartışılan konu yasa,kanun ya da resmi bir devlet işi değil tamamen şahsi bir görüştür.Böyle olunca da ben şahsımı ve vicdanımı ilgilendiren konularda istediğim kadar,elimden geldiği kadar İslam'la uyum içerisinde olmaya çalışırım,bu da ne yasalarda ne kanun ve yönetmeliklerde herhangi bir suç teşkil etmez.
Merak etme biz dinimizi sevdiğimiz kadar vatanımızı,milletimizi,devletimizi ve cumhuriyetimizi de çok severiz.

emilio,senin yazı müsveddene ise hiç cevap vermeye değmez.
Sen kiiiiiimmm Yüce peygamberimizi eleştirmek kim.

Efendim,müjdecim,rehberim,peygamberim,
Sana uymayan ölçü,hayat olsa teperim.

N.Fazıl Kısakürek

Devlet yuvadaki çocukların her türlü ihiyacını karşılıyor , onların paraya değil anne-baba sevgisine ihtiyacı var.

Ha silinmiş o müsvedde yorum.Teşekkür ediyorum Bülent Bey.
O yorumda İslam'ın peygamberine hakaret olduğu için sertleştim mazur görünüz.

ufukalp cvp vermen yada vermemen umurumda degil kendi dinin yasa burda reklamini yapma.. nereye girsek ayni sey sizin dinden baska konusacaginiz sey yokmu

ne demelı
guzel muslumanlık dınımızı bole carpıtan kafalar olunca bılmeyen dını arastıran muslumanlıga sıcak bıle olsa kacar gıbıme gelıyor
masum kımsesız korunaksız bı yetımı korumak yetıstırmek gıbı ulvı bır duygu besleyen benım ınancımda buyuk sevap ısler
ıste yobaz guruhu fetva verırse saf vatandasımda ole ınanıyo

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın en üst karar alma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Doçent İsmail Karagöz:

MİRAS BIRAKMAK CAİZ DEĞİL: Tabii ve suni yöntemle çocuk sahibi olmayan çiftler, çocuk özlemini kimsesiz bir çocuk alarak giderebilirler. Ancak çocuğun nüfusa kaydedilmesi, neticede onun mirasçı olması dinen caiz değildir.

ERGEN OLAN EVLATLIK NAMAHREM: Ayrıca eğer nesep veya evlilik sebebiyle mahremlik söz konusu değilse, buluğa erince erkek çocuğu kadına, kız çocuğu da erkeğe karşı namahrem olur. Yani aralarında evlilik caiz olur. Kadının erkek çocuğu ile, erkeğin de kız çocuğu ile tek başına bir yerde kalmaları dinen caiz olmaz.

İLAHİ TAKDİRE BOYUN EĞİN: Çocuğun olmaması erkek veya kadında bulunan bir hastalık sebebiyle olabilir. Bunu, doktor marifeti ile öğrenmek ve tedavi olmak çiftlerin görevidir. Tedavi yöntemiyle de çocuk sahibi olmak mümkün değilse, çağımızda geliştirilen tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Ancak bu yöntemde, mutlaka çiftlerin yumurta ve spermlerinin kullanılması gerekir. Yabancı bir erkeğin spermi veya yabancı bir kadının yumurtası caiz değildir. Yapay döllenmeyle çocuk sahibi olmak mümkün değilse, çiftlerin ilahi takdire boyun eğmeleri imanları gereğidir.

Shukufe
Diyanet işleri başkanlığı İslam dünyasında kuralları en hoşgörülü yorumlayan kurumların başında gelir bunu unutma.

Kalem,
sizce ben bu hükmü paylaşmakla onlara illa da evlat edinmeyin mi demiş oluyorum?
Görüş paylaşılır o kadar elbette gerisi herkesin kendi vicdani muhasebesidir.
Ben son yorumu,shukufe'ye cevap olarak yazmıştım.
Arkadaşımız bu paylaşımı aslında dinde olmayan sadece yobaz guruhunun uydurma fetvası olarak yorumlamış ya ona cevaben yazdım.Bu görüşte ayet olduğu,tüm ulemanın ve diyanetin de bu yönde görüş bildirdiğini,dolayısıyla bunun yobaz guruhunun uydurma fetvası olmadığını belirtmek istedim.

musluman olmadigim icin bu yazdiklariniz beni ilgilendirmiyor iyikide degilim yani su yazdiklariniz mantikli bir aciklamasi olamaz

O kimsesiz ve biçare çocukların alınyazısında etkimiz vardır evet,ve asla da o bizim sorunumuz değil gibi bir yaklaşıma çanak tutamam.İslam'ın yaklaşımı da bu değil,bazıları öyle anlasa/anlamak istese de...
Mahremiyet ve miras konularında kesin kurallar olduğundan,o konularda çözümler sunmakta din.
''evlatlık aldığınız çocuğu mümkünse emziriniz,(2 yaşına kadar)değilse kızkardeşinize,erkek kardeşinizin hanımına emzirtiniz ki süt yeğeniniz olsun mahremiyet kalksın denmekte.Olmuyorsa buluğ çağına kadar bakıp sonrasında ayırarak madden destekleyin denmekte.
Miras konusunda ise ona hayattayken malınızdan pay veriniz buyrulmaktadır.
Ama amaç üzüm yemek olmayınca tüm sözler boş oluyor farkındayım.

Neyse ben de yazmıyorum artık.
Emilio sakın ola ki dini konuyu bu şekilde bitirdikten sonra İslam'a hakaret içeren yorumlar yapmayasın,sen de uy konunun dini yönünün kapanmasına.

Üst Alt