Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli çocuğa sahip öğretmen anne-babaların atamasında kolaylık var mı?

OturanBoğa

Yönetici
Konular
674
Reaksiyonlar
710
bilgi@engelliler.biz adresime geen bir soru:

• Benim 11 yaşında bedensel engelli bir oğlum var. İlköğretim 4. sınıfa geçti. Ben ve eşim öğretmeniz. Çocuğumun okul hayatında annesi olarak bana ihtiyacı var.
    [...] bir öğretmen olarak bakanlığımın engelli çocuğu olan öğretmenlerin çalışmasında, atanma, görevlendirme vb hususlarda herhengi bir olumlu çalışması olup olmadığını bilmiyorum. Soramıyorum da. Göl - maya zihniyetiyle karşılaşmak istemiyorum. Sizin bu konu da herhengi bir bilginizvar mı, ya da düzenleme yapılabilmesi için bir etkiniz olabilir mi?

İkinci olarak söylemek istediğim husus; her okula asansör , her kata engelli tuvaleti yapılsa, bu şekilde pek çok engelli çocuk evlerinin yakınındaki okula gidebilir. Yeni okullar yapmak yerine var olanları kalteli hale getirmek gerekir diye düşünüyorum bir öğretmen olarak.Yine göl - maya kayasına çarptık.

Engelli çocuğa sahip öğretmen anne-babaların, çocuklarının eğitim gördüğü okullarda görevlendirilmelerine dair hiç bir yasal düzenlemeden ya da uygulama örneğinden haberdar değilim. Benden çok daha iyi bilirsiniz ki bizde bürokrasi ihtiyaca değil torpile bakar. Ne diyebilirim bilemiyorum...
Pratik bir çözüm açısından, AKP'ye yakın bir sendikaya üye olup, o sendika kanalıyla torpilli bir atama sağlamayı deneyebilirsiniz. Evet, maalesef bu kadar berbat!

Bir de, çocuğu özel eğitim alan memurların, çocuğun okuluna yakın kurumlarda görevlendirilmeleri gerektiğine dair yasa maddesi var (bkz: 5378 sayılı yasa)

• MADDE 21.- 657 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 39.- Devlet memurlarının, hayatını başkasının yardım veya bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede özürlü olduğu sağlık kurulu raporu ile tespit edilen eşi, çocukları ile kardeşlerinin, memuriyet mahalli dışında resmî veya özel eğitim ve öğretim kuruluşlarında eğitim ve öğretim yapacaklarının özel eğitim değerlendirme kurulu tarafından belgelendirilmesi hâlinde, ilgilinin talebi üzerine eğitim ve öğretim kuruluşlarının bulunduğu il veya ilçe sınırları dahilinde kurumunda bulunan durumuna uygun boş bir kadroya ataması yapılır.
Bunun dışında ne yapabiliriz bilemiyorum.

Evet var.SAĞLIK DURUMU ÖZRÜ
1. Kimler Başvurabilecek
a- Kendisi, eşi ve çocuklarından birisi,
b- Ana, baba ile yargı kararıyla vasi tayin edilmesi kaydıyla kardeşinin
uzun süreli tedaviyi gerektiren hastalığı nedeniyle, tam teşekküllü resmî ya da özel hastanelerden
son altı ay içinde alacakları sağlık kurulu raporuyla,
1. Kendisi, eş veya çocuğunun hastalığının ayakta tedavisinin yapılamayacağının sağlık kurulu
raporu ile kayıt altına alınması,
2. Hâlen zorunlu çalışma yükümlüsü olan öğretmen yer değiştirmek istediği takdirde zorunlu
hizmet bölgesi kapsamında tedavisinin yapılabileceği illeri talep etmesi
hâlinde yer değiştirme isteğinde bulunabileceklerdir.

ben de bu sorunun cevabını arıyordum...doğumda çocuğum oksijensiz kaldı %98 lik ağır özürlü raporu ve özel eğitim gerektiren raporunuda aldık bulunduğum görev yaptığım ilçede çocuk norolojisi olmadığı gibi rehabitasyon merkezide yok. il merkezine rehabitasyona götürmek getirmek çok güç rehabitasyon servisi sabah 7 de alıp öğlen de 13:30 da eve bırakıyor yarım ve bir saatlik bir rehabitasyon için. bende il merkezine tayin istedim ama 4+
+4 sisteminden dolayı branşımda il merkezinde branşınıa ait boş kontenjan bulunmadığından atanma gerçekleşmedi. ama sağlık durumu olduğundan ve çocuğumda beyin hasarından dolayı gün içinde kasılmalar nöbetler olmakta (sağlık raporunda belirtilmiş günlük hareketi etkileyen nöbetler geçirdiğine dair) anlık bir duurmda çocuk norolojisi üniv. 1 saat yetişmek çok güç oluyor. rehabitasyon haftada 2 gün gidip gelinmesi bir ölüm çünkü servis ilçedeki öğrencileri topluyor bazılarının evleri tali yollarda yani anlayacağınız çok zahmetli oluyor. bu durumu anlattım norm kadrosu fazlalığı var deniliyor. kişinin sağlığı hiç önemli değil herhalde bunlar için. hafta içi giidp il milli eğitim müdürüyle konuşacam baktım olmayacaksa mahkemeye vermek istiyorum. bilmek istediğim yukarda belirtiğiniz resmi gazeteyi indirdim. madde 39 bulamadım veya özürlü devlet memuru kişinin veya yakınları hakkında kapsayan genelgeler,anayasa, khk ler hangileri ve bunları döküman nereden bulabilirim. çünkü bulduklarım doğrultusunda bakanlığı mahkemeye vermek istiyorum.
bulduklarım :
T.C. Resmi Gazete

3 - Kamu çalışanlarının kanunen bakmakla yükümlü olduğu özürlü aile bireyinin bakıma muhtaç olduğunun ilgili mevzuatına göre alınmış geçerli özürlü sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi kaydıyla bu durumdaki personele; özürlü aile ferdinin günlük bakımı için izin kullanımında gerekli kolaylık sağlanacak ve personel mesai saatleri dışındaki nöbet görevinden ve gece vardiyasından muaf tutulacaktır.

7 - Kamu kurum ve kuruluşları, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmelik kapsamında yapacakları atama işlemlerinde, ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak eş, öğrenim ve sağlık durumuna dayalı atama taleplerinin gerçekleştirilmesine azami özen göstereceklerdir.
başbakanlığın genelgesi var görüldüğü gibi.

Yukarıda atıf yapılan madde 657 sayılı yasaya Ek Madde 39- (Ek: 1/7/2005-5378/21 md.) olarak eklenmiştir (bkz: sayfa 96)

engelli ailenin çalışma şartlarında
yani vardiyay gelmemesi gibi
bu hak sadece memurlar içinmi geçerli?
özel sektörde çalışanlar ne olacak?

Üst Alt