Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araçlarında damgalı-damgasız plaka seçme hakkı tanındı mı?

Bülent bey inşallah bir an önce bize sağlıklı bilgiyi ulaştırırsınız. Benim bildiğim sadece işitme engellilerin araçlarında damgalı plaka yok.

Eğer sadece %90 üzeri engellilerin 3. derece yakınlarının kullandığı araçlardan kaldırılmışsa bu işaret bence saçma olmuş... neticede bu araçların engellinin rahat indirilip, bindirilebilmesi için daha müsait yerlere park etme ihtiyacı var, Ee bu hak plakadaki amblem ile belirleniyorsa sadece bi kısmından kaldırmaları çok saçma, yok plakadaki amblem ile belirlenmiyorsa amblemin hiçbir anlamı kalmıyor...

Bence her türlü serbest bırakılmalı, isteyen kurallar çerçevesinde istediği plaka taksın kardeşim belki bi kaç yıldır tartışılıp duruyor forumda, acaba bu amblemin koyulması konusunda ön ayak olan bürokratlar bu konu ile ilgili engellilerin ne düşündüğünden ne kadar haberderler... Sadece bu sitedeki yazılanları okusalar eminim ufukları çok açılacak ve daha profesyonel uygulamalar önereceklerdir...

özürlünün binmediği araç özürlü aracımı olur?ben kendim kullanıyorum aracımı birgün aracım park halindeyken polisin aracıma ceza yazma hazırlığında olduğunu gördüm.özürlü aracı bu neden yazıyorsun dediğimde genelde özürlü araçlarını sağlam kişilerin kullandığını ve artık ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi ..ee onlarda haklı madem %90 özürlü olanlarada amblemli araç verecekler bari onların plakasının rengi farklı olsada bu karmaşa ortadan kalksa...

18 yaşımı doldurduğum için babam yeni aldığı arabayı üzerime yaptırmış..plakada sadece küçük bir tekerlekli sandalye işareti var.dikkatli bakmadıktan sonra belli olmuyor.mesela buralarda(fethiye) park sorunu çok oluyor..plaka özel olduğundan hiçbir ceza kesmiyorlar..vergisi yok.ötv indirimi yapmışlar.özel durumunuz varsa mutlaka plakada veya arabanın herhangi bir yerinde işaret olmalı.mecburrrr

bülent bey araştırmanızın sonucunu sabırsızlıkla bekliyoruz. bende damga istemeyen çoğunluktan biriyim. eğer sonuç pozitifse ilk başvuranlardan olurum :)

@Igotyou
Zahmet olmazsa plakanın bir resmini çekebilir misin?
Ya da benzer bi plakanın resmi varsa link ekleyebilir misin?

yav arkadaslar yorum yaparken bıraz cok boyutlu dusunun

1 aracmı engellı ozurlumu engellı ?
2 ozurlu park alanları ozurluyemı kolaylık aracamı kolaylık ?
3 otv mtv ındırımı ozurluyemı ındırım aracamı ındırım ?
4 damgalı plakalı aracları ozurlulermı kullanabılır baskalarıda mı kullanabılır?
5 butun ozurlulermı damgalı arac kullanır bazı ozurlulermı damgalı arac kullanır?
6 h sınıfı ehlıyete sahıp olan butun engellılerın aracı ozurlu aracımıdır?
7 h sınıfı ehlıyetı olan ortopedık engellı normal plakalı arac kullanıyorsa bu kısı engellımıdır
8 sag bacagı hıc olmayan bır engellının park yerınde ınıp bınmesı veya park sorunu yasamasında bır cok engel varda sol bacagı hıc olmayan bır engellının bu sorunları yok mudur ?
9 ...........
10 ........
11 ..........
12 .......
....
....
....
....

bosluklarıda sız doldurursanız guzel bır calısma olur kanısındayım . sonuc ıse engellılere bır muafıyet soz konusu bıle degıldır sadece ıcınde engellılerın gectıgı bır kısım evet sadece bır kısım engelılere bazı olaylarda ayrıcalık vardır bu kadar
saygılar sunarım

İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği'nce yanıtlanması için şu dilekçeyi gönderdim:

Bilindiği üzere Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53. maddesinin 4. fıkrasına göre bedensel engellilerin kullandığı özel donanımlı otomobiller ile %90 ve üzerinde sakat kişiler üzerine kayıtlı araçların plakalarında sakatlara mahsus işaret bulunmaktadır.
1- Son günlerde bu uygulamanın değiştiği ve damgalı plakanın isteğe bağlı hale getirildiği yönünde bazı uygulamalara tanıklık etmekteyiz. Yukarıda bahsi geçen sakat damgalı plaka zorunluluğu halen devam etmekte midir, yoksa damgalı plakayı tercihe bırakan yeni bir mevzuat düzenlemesi söz konusu mudur? Söz konusu ise bu yeni düzenlemeye dair belgeyi tarafıma gönderebilir misiniz?
2- H sınıfı sürücü belgesi almak için özel hastanelerden sağlık raporu alınabilir mi? Konu hangi mevzuata göre düzenlenmektedir?
3- Tüm vergilerini ödeyerek (yani hiç bir vergi istisnasından yararlanmaksızın) son model bir Ferrari alsam ve üzerinde kendi kullanımım için özel donanım olsa, bu aracımı kimlerin kullanabileceğine dair herhangi bir kısıtlama bulunmakta mıdır?
Yani a)aracın plakasında sakat işareti olmak zorunda mı? b)tüm vergilerini de ödeyerek 200 milyar verip bir Ferrari alsam, aracı benden başka kimse kullanamaz mı?

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince istediğim bilgi veya belgeler yukarıda belirtilmiştir.

Gereğini arz ederim.
Dilekçe numaranız [26994]. Başvurunuz yasal süresi içinde cevaplanacaktır.

merakla bekliyoruz dilekçenin karşılığını benim kullandığımı ailem onların kullandığını ben kullanamıyorum mevzuata göre

%90 üzeri raporla araç alan kişilerde(yan koltuk özürlü) rapor sahibi aracı kullanamayacagından özürlü işareti zorunlu degil.Ancak H sınıfı ehliyetine mehsuben araç alanlarda (kullanıcı özürlü) işaret zorunlu olarak takılıyor.Herkese tavsiyem taktırmalarıdır.Ben aracımı %90 özürle oglumun adına aldım ve bana sordular işret istiyonmu diye bende evet dedim:üstelik 15.00 tl fazla ödedim.Trafikte azda olsa duyarlı sürücüler var özellikle İstanbulda biraz saygı gösteriyorlar.tşk

arkadaslar ben daha bu ayın 2 sinde yani 2 kasımda sıfır kilometre arac aldım ve plakaya ozurlu amblemi takıldı aracı ben kullanıyorum ve ruhsatta kendisinden baskası kullanamaz diyor otv si odenmeden satılamaz diyor ruhsatında yani oyle bir uygulama yok.

bence engellierin kullanmadığı araçlara engelli plakasının olmaması gerekiyor,kalkmış ise cok doğru bir uygulama destek veriyorum,aksi halde zaten engelli park yerleri cok degil gercek engelliler madur oluyor,engelli bir sürücü olarak yazıyorum(engelli park yerine geliyosun dolu biraz bekliyosun sürücü geliyo sapasağlam araça binip gidiyor)...!!!!!

ya neden rahatsız oluyoruz plakada herhangi bir işaret olunca .hiç hoşuma gitmedi arkadaşlar bu tutumunuz...eğer siz böyleyseniz başkalarından saygı beklemeyin biz engelliyiz diye..

16.11.2009 tarihli başvurunuz incelenmiştir.
Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde; "İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, örneği EK:12/Z’de gösterilen, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilir." hükmü yer almaktadır.
Yukarıda açıklanan Yönetmelik gereği, başvurunuzda belirtilen araçlara tercihe bağlı plaka uygulaması bulunmamaktadır. İyi günler dileriz.
2069
Böyle bir uygulama yokmuş arkadaşlar.

17.11.2009 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesi gereğince; İthaline izin verilen veya ülkemizde imal edilen malul, sakat ve engellilere ait özel tertibatlı araçlar ile sakatlık derecesi %90 ve üzerinde olan malul ve engelliler adına Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak tescil edilmiş özel tertibatı olmayan araçlara, üzerinde sakatlara mahsus işaret bulunan plakalardan verilmektedir.

Başvurunuzda belirtilen konu hakkında yukarıda açıklanan Yönetmelik doğrultusunda işlem yapılmakta olup, engellilere ait araçlara plaka verilmesi işlemlerinde isteğe bağlı bir uygulama söz konusu değildir. İyi günler dileriz.

2069

Aynı cevap banada geldi :)

Üst Alt