Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli araç kullanıcılarına ucuz veya bedava akaryakıt verilsin

aynen dediğin gibi esat yalnız sınırsız indirim zaten söz konusu değil ihtiyaçlar dahilinde mesela aylık 50 -100 lt kota koyulur bunun ötv bedeli ödenir böylelikle engelliler desteklenmiş olur kimilerinin dediği gibi araba alan yakıtınıda alır mantıgı yanlış engelli araçları engelli birey için zaruri ihtiyaçtır keyfi değildir ötv açılımı özel tüketim vergisidir ve ayrıca kimse kdv alınmasın demiyor gene devlete vargimizi ödeyelim ama ötv denilen lüks tüketim vergisi alınmasın sadece bu.ayrıca tamamen engelli aracına mecbur olan arkadaşlarımızı düşünerekten öyle aymaz bir şekilde boş mezar yorumu yapmayalım.

selamlar öncelikle öle birşey olursa türkiyedeki bütün araçlar engelli olur maalesef bunun örnekleri çoğaltılabilir herkes benzini ucuz almak için istismarlar yapar sağlıklı kişiler otobüslere biniyor ama bizdede o hak var engelli otobüse binemicek durumda ise refakatçısındanda para alınmıyor herşeyi devletten beklememek lazım bu arada benimde aracım var ama param olduğu kadar gezebiliyorum bütçemi ona göre ayarlıyorum bezinin engellilere ucuz verilsin diyene kadar herkese indirimli verilsin diyebiliriz zira benzinin litresi normalde vergisiz 1.250 kuruş ama vergilerle 4 lira benzine zam demek herşeye zam demek

bencede mantıklı sadece ötv yi almasın devlet zaten keyifden almıyoruz ki arabayı ihtiyaçtan madem araç alırken ötv almıyor benzin alırkende ötv almasın

araba engelliler için zaruri ihtiyaç,toplu ulaşımı kullanmaları imkansız.onun için aylık kota hakkı verse ve bu akaryakıttan ötv almazsa batmazya.

benim arabam yok ama bende özürlüden akaryakıta ötv alınmamasından yanayım .çünkü ülkemizde nice tekerlikli sandalyeli ve ağır özürlü insanlarımız var bu engelli insanlarımız
ulaşım araçlarına binmekte zorluk çekiyorlar bu nedenden dolayı akaryakıttan ötv alınmaması gerekir

merhabalar tümm insanlar..böyle bir uygulama olsa tabiki de iyi olur.ama bunun bir kotasıda olmalı mesela haftada 50 litre vergisiz akar yakıt engelli tanıtım kartıyla..biz engellilere otomobil lüks diyen arkadaşa birazcık düşünmesini tavsiye ederim engelli olmak öyle dışarıdan bakıldığı kadar kolay değil.mesela ben ve eşim engelliyiz oto'muzda yok toplu taşıma yı da kulanamıyoz inmek binmek malesef mucide bu günki şartlarda taksi tutsan altından kalkamassın 50 km lik yolda napabilirsin senin uzakta işin olduğu gün tanıdıklardan rica etmeye devam tabiki işi olmayanı bulana kadar kendi aracın olsa kimseye muhtaç olmadan işini görebilirsin.devletten ricamız denizciye ciftçiye gösterdiği özeni bizlerede göstermesi yani.kdv ötv siz gelişine akar yakıt haftada 50 litre yeterli......

Prens Esat;

sadece akaryakıtdan degil yapilan bütün alişverişlerden fatura,fiş yada makbuzla vergi dairesine başvurup fazla odemeleri almak.
kolay gelsin

aynen arkadasım özürlüysek dilenci degiliz

Bence bukadarını vermezler ya verselerde kabul etmemek lazım milleti sakatlığa özendirmeyin bu memlekette köprüden atlayan salaklar çıkar be ya

konuyu ilk gördüğümde ilk duygumun 'OHA' olduğunu belirtmek isterim

engel dereceleri neden düşürüldü hep derizya işte o nedenlerden bir tanesi.
arabası olanında ihtiyaç sahibi olan biri kanısında değilim.
eğer araba ya bineceksen benzininide koymasını bileceksin.
gariban engelli arkadaşlarımız zaten hakkını alamamakta,sesini duyuramamakta ,bırakın arabayı almayı bir medikal cihazı almak için 5 sene beklemekte.birşeylerin mücadelesini verecekseniz haklılık payı yüksek olsunki diğer arkadaşlarımızda katılımda bulunsun...

ütopya diye bakmamak lazım olaya aslında olabilirliği zordegil yapılmak istenirse ve aylık birt kotada olabilir. call of duty araba lüks degil keşke lüks olarak görülse heleki ortopedik engelli yada tekerlikli sandalyedeki arkadaşlar için zaruri ihtiyaç çünkü heryere gidebilmek mümkün degil heleki bu kış gününde dahada zor oluyor. ama sen arabayı hala lüks görüyorsan birşey diyemem. araba almasıda zor degil tekerlikli sandalyeden ucuz arabalar var :) ama araba almakla iş bitmiyor. aldkdan sonra kullanamayacaksan yada yakıt sorunun olacaksa sen ona bakarsın o sana yani evet afaki ücretlerle alınan lüks araçlar için olabilir bence bunun içnide sınırlama getirilebilir. şu araç sınıfından alanlar için vs olmayabilir. ama ihtiyaç olarak alan ve kullanmak zorunda kalan insanlar için böyle bir kolaylıgı istemek bence fırsatçılık degildir. bendeva olsun demiyorum olmamalı zaten ama nasıl arabadan ötv alınmıyorsa bundanda alınmayabilir bu kadar

Aslinda bu tür uygulama AB de var yani engellinin yakitini devlet karşiliyor her ay belli bir litre olarak bu uygulama türekiyedede uygulanabilir diyorum ki biz sadece Akaryakit tan ÖTV alinmasi diyoruz kdv i ödemeye raziyiz sadece ÖTV ödemeye karşi olmaliyiz.

Arkadaslar anayasamizda devletin koydugu verginin adil olmasi ve vergi odeyenin gucu nispetinde alinmasi gerektigi soylenir. Bu baglamda benzinden alinan vergi bir dunya rekoru olmakla birlikte anayasal olarak aciklanmaktan uzaktir cunku insanimizin gucunun cok cok uzerindedir. Kisi basi milli geliri 50 bin dolar olan Amerikalilar benzini bir liraya biz dort liraya aliyoruz. Hele de engellilerin bu vergileri odemesi imkansizdir. Caresizce cok mecburi olmadikca arac kullanmama yoluna gitmek yegane cozum oluyor. Bu ise bizi eve tikamanin baska bir yoludur.

Engellier ozelinde arac ve dolayisiyla yakit bir luks degil zorunluluktur. Nasil arac aliminda otv muafiyeti makul bir uygulama ise aylik belli bir limitte engellinin kullandigi benzinden devletin vergi almamasini istemek son derece makuldur. Ornegin aylik 500 liralik benzin alan engelli vatandas daha sonra bu fislerle devletin ilgili birimine gidip vergi iadesi alabilmelidir. Limitli ve sadece engellilere saglanan bir hak oldugundan suistimale acik bir yani da yoktur. Son derece hakli anlasilabilir bir istektir. Engelliler sadece calismiyorlar. Henuz calismayan ama okuyan engelli arkadaslarimiz var. Kaldiki calisanalrin gelirleri de bellidir. Bu insanlar araba alabiliyorsa bir dunya rekoru olan benzindeki bu fahis vergileri de odeyebilir demek her seyden once haksiz bir soylemdir. Ayni sancilari cekien engelli arkadaslardan gelince de ayiptir...

Bazi engelli arkadaslarimiz engelliler bir sey istediginde bunu kafadan abartili bir istek olarak gorme egiliminde. Dunyanin gelismis demokrasilerinde bir engellinin nasil yasadigini bilseler bu taleplerin masumiyetini eminim anlayacaklardir.

Bu konuyu gundemde tutmaliyiz arkadaslar. Entellilerin belli bir limitte yakit ihtiyaclari ucret iadesi yoluyla vergiden muaf olmalidir.

Engelli olmayan vatandas toplu ulasim araclariyla sorununu asabilir. Ya engelliler ne yapacak?
Bunu en iyi anlayacak olan engelli arkadaslarimiza bile derdimizi anlatamiyorsak hukumetin buna "belescilik" olarak bakmasi dogaldir...

Sıla arkadaş galiba senin maddi durumun hayli iyi ama birde maddi durumu iyi olmayıp mecburiyetten zar zor eskide olsa araba almak zorunda olanlar var ve sana katılıyorum hak veriyorum Uzaklar arkadaş çünki bende spastik engelliyim otobüsle bir yere gitmem imkansız ve en büyük problem tekerlekli sandalyem merdivenler yaşamayan bilmez annem hergün beni oturduğumuz yerden 25 dakikalık uzaktaki iş eğitim merkezine götürüp getiriyor ve aylık 400tl benzin alıyor bazen öyle zorlanıyorki benzin alamıyor benide götüremiyor ki annem askeri ücretli gezmeye gidemiyoruz çünki o benzinle beni okula götüre bilsin diye servisle gidemiyorum çünki servis şirketinin bana uygun kolayca inip binebileceğim uygun aracı yok oturdoğumuz mevkide bana uygun okul yada iş eğitim merkezi yok yani arkadaşlar böyle giderse inşallah olmasın eve kapanmak zorunda kalacağım bu akaryakıtda fiyat indirimi ve bizlere daha ucuza verilse ne olur bu kadarcıkla devletimiz batmaz herhalde lütfen birlik olup sesimizi çıkaralım mesela ben bugün bimere yazdım sizlerdende aynı duyarlılığı bekliyorum bilik olalım selamlar

Türkiyede devlet bize babalık değil ,biz devlete babalık yapıyoruz.
Bu ülkede devlet karşımızda şımarık bir çocuk, biz de onun bütün bakımını üstlenen veliler gibiyiz.
Maaşımızın yarısı vergiye ,kesintilere gidiyor.Zenginlerden bir türlü alınamayan vergiler asgari ücretlinin yada bordrolu çalışan vatandaşın sırtından alınıyor.Dünyanın en yüksek vergili en pahalı benzinini kullanıyoruz.Bizimle aynı kaynaklara sahip ülkelere göre benzine % 50 daha fazla para ödüyoruz.
Özel şoförleri ile lüks arabalarıyla, benzine para ödemeden gezen devlet büyüklerimizin !!( bindikleri arabaların silinir büyüklüğünden bahsediliyor ) bizim düştüğümüz zor durumu anlamalarını bekleyemeyiz..
Gökteki uçan kuş ne yapsın yerdeki karıncayı değil mi :) yağ ve prinç dağıtıldıkça bu ülkede yıllardır böyle olmuştur ve böyle devam edecektir.
Bana göre devlet , vatandaşına kömür , prinç sadakaları dağıtan değil, vatandaşını kömür ,prince ihtiyaç duymayacak hale getirendir.
Neyse konumuza gelirsek;
Hayatında arabasını bir uzvu gibi kullanan biz engelliler için devlet böyle bir uygulama başlatırsa işte o zaman ben devlete ,devlet baba derim.

çok güzel bir öneri ceren hanım ama olacağını sanmıyorum

çünkü bende araba sahibi olduğum bedava değilde en azında daha ucuz olsa

Bu konuda muzdarip biri olarak, yapılacak bir toplu harekette bende varım arkadaşlar... :eek:

araba alırken ÖTV ödemediğimiz gibi yakıtı alırken de ÖTV muafiyeti olsun. plakalar belli zaten. devletten çok ta muazzam birşey istemiyoruz. öte yanda dünyanın en pahalı yakıtını biz tüketiyoruz verginin vergisini ödeyen tek millet biziz. dünya milletlerinin bu konuda bize şapka çıkarması gerekir.

teşekkürler CEREN kardeş harika yazmışsın bende akaryakıt bedava verilsin demiyorum sadece ÖTV indirimine dahi razıyız ve bunun istismar olasılığı çok zayıf plaka belli ruhsat belli hadi arkadaşlar hep birlik olalım haa unutmadan devlet baba gene halkının ağzına bir parmak bal sürdü bakalım ne kadar dayanır benzin fiyatlarında litrede 4tl ila 2tl indirim yapıp lutufta bulunmuş lütfen arkadaşlar bimere engelliler için ÖTV indirimi istediğimizi yazalım

Fırsat eşitliği adına yapılabilir... Şöyle bir gerçek var ki bu ülkede engelliler ortalama yaşam şartlarını yakalamak adına diğer insanlardan daha fazla para harcamak zorundalar... Örneğin akaryakıtta... Ancak diğer arkadaşların dediği gibi buna gelene kadar daha bir çok konu var...

Selam arkadaşlar; evt engelliyiz. ama bu demek değil ki herşeyi bedava alalım. bizler çalışkan mücadeleci ne istediğini bilen haklarını bilen gururlu ve bi o kadarda mantıklı insanlar olmalıyız. düşünün engelli bi arkadaşımız otomatik vitez 1600 cc lik bi engelli aracı alıyor zaten vergilerden muaffff. bi de akaryakıt bedava olsun dersek insanların bize bakış açıları değişir. bunlarda buldukça bunadılar derler o nedenle her şeyi tadın da bırakalım. ve haklarımızı iyi bilip vatandaşların bilgilenmelerini sağlayalım. teşekkürler....

değerli arkadaşım selam... 4 tl ila 2 tl indirim yapılmadı akaryakıtta... 4 ila 2 kuruş yapıldı.... teşekkürler

ugur beyin bu görüşüne katılıyorum. insanların bize bedavadan yaşayan ikici sınıf insan gözüyle bakmasını istemem.

herkese selam

sırdaş;

Sevgili arkadaşlar, evet herkes haklı gibi. ben sitede dolaşırken en çok konuşulan konular , kpss kamu kurumlarının açtıgı sınavlari, çalışanlar, işe girmeye çalışanlar, bu arada işe girmiş olup çalışanlarda bir magrurlanma hissetmiyorum desem yalan olur.
Peki hiç benim gibi özel sektöre iş yapmaya çalışan, hatta inşaatlarda ekmek parası çıkartmak zorunda olanınız yokmu. O inşaatta 1.80 boyunda 90 kilo agırlıgında saglam bir insanla yeri geldiginde aynı işi yapmak zorunda kaldıgım çok oluyor.
İşte bunun için arkadaşın söyldigi gibi bazı pozitif ayrımcılık gereklidir. Bunu duygusal degil , gerçekci düşünmek gerekir.
Elbette bu işide suistimal edenler olacaktır. Ama bunun bir kanuni yaptırımıda olur o gün geldiginde aglayıp sızlamak onu kurtarmaz.
bu arada 2006 da çıkan kanun elimdeki %40 belgemi de yok saydı o yüzden ben büyük ihtimal saglam insanlarla aynı mesafede koşuya devam edecegim. hepinize hayırlı günler dilerim. Saygılar.

DJ UĞUR;
ben bedava olması taraftarı degilim. ama devletin aldıgı %65 oranındaki vergiyi % 15 civarına düşürsün az kar yapsın. benzinliklerin karı degişmesin çünki ticarethane onlar. sonra orakarda istenmeyen kişi konumuna düşmek istemem.

Arkadaşlar, burada önerilen şey ütopik değil. Avrupa'nın bir çok ülkesinde özellikle üniversite öğrencileri söz konusu olduğunda bedava ya da indirimli benzin sağlanması söz konusu.
Ben de bu uygulamanın yürürlüğe konması gerektiğini düşünenlerdenim. Burada amaç sakatların evden çıkmasının özendirilmesi olmalıdır. Okula gitsin, işe gitsin, gezmeye çıksın...

Sevgili Uzaklar'ın fikirlerine tamamen katılıyorum. Ben C-5 seviyesinde omurilik felçlisiyim. Her yere özel aracımla gitmek zorundayım. Bu talebe karşı çıkan arkadaşları anlamakta oldukça zorluk çekiyorum.

Üst Alt