Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engel ve istismar...

ekiden insanlar engelli olmaya çekinir aman allah korusun diye dua ederdi. Şimdilerde ise insanlar hayatlarını kolaylaştırmak adına nasıl engelli raporu alırım diye yırtınmaya başladı.. hatta yaşadığım ilçede geçenlerde bu çeteye operasyon düzenlendi bu çete vatandaşlara ücreti karşılığında anlaştıkları bir doktorcuk ile engelli raporu çıkartıyor işe girmeleri veya emekli olmaları konusunda yardımcı oluyormuş .. toplum olarak kanserli bir doku haline geldik olduğumuz yeri ve yaşadığımız devlete ölümcül zararlar veriyoruz ...

Uzaktan davulun sesi hoş gelirmiş. Benim de en çok kızdığım ve gerçekten üzüldüğüm konulardır.
Engelli haklarının istismar edilmesi. Engellilerin önündeki engelleri kaldırmak yerine bir çelmede böyle atan çok hayatın içinde.
Onlar sayesinde ,gerçekten engelli olanlar ihtiyaçlarında ve sosyal hayatında hep bir adım gerideler.
peki engeli olmadığı halde, dilenen çoğu dilencilere ne demeli? Düzenlemeler yetersiz, gerçek engellinin hayattaki rolünü üstlenebilmesi için kanunlar ve yasalar daha verimli ve caydırıcı olmalı.

ufukalp bey yazdıklarınızı okuyunca gerçekten bizim eğitim eksikliğimiz olduğu sonucuna vardım ancak hepimizin karıştırdığı öğretimle alakası yok eğitimin neyse eğitimin ne olduğunu bahsedipte kendimle çelişmek istemiyorum evet kendimizle çatışsak ta eğitim sorunumuz komple bir sorundur. ancak kendimizi geliştirmek yerine nasıl zaman ve emek harcamadan zengin olma derdine düşüp insanları ve devleti nasıl dolandırırım hesabı içindeyiz. Ancak genelde dolandırılan hep kendimiz oluruz.Hep biz dürüstüz başkaları sahtekar hayat felsefemiz bu yani biz hep kendimiz kandırıyoruz. Ülkemizdeki engelli haklarının eksikliğinden bahsederiz kendimizin eksiklerini görmek istemeyiz. Avrupa'yı öven yazıları çoğumuz okumuşuzdur ancak bunun temeline inmeyip hep yüzeysel konuşuruz Kısacası iğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmalıyız kardeş anlayacağın işin temeline inmedikten sonra hep havanda su dövmeye devam ederiz saygılarımla

Siteye yeni üye oldum ve bu durum benim de dikkatimi çekti. Çok fazla bilgilendirici yazı var ve bu sayede çok şey öğrendim. Bu tip sorulara cevap verilmezse belki sormazlar, zaten üye olup sorup cevap alınca ayrılıyorlar.

Davlumbaz

Maalesef böyle bir şey yok. Cevap alasıya kadar 1 den fazla konu açanı, sayısız özel mesaj atana şahit oldum.

Bizde bu bilinç olduğu sürece, verilen hakkı kötüye kullanma olduğu sürece daha çok bu konuları konuşuruz.

Destek veren arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Bazıları ise "engelli tabi hakkını arayacak" gibi, yazı ile verilmek istenen mesajla alakası olmayan cevaplar vermişler.
Burada kimse engelli haklarına karşı değil, aksine, engellinin hakkına sahip çıkıp, kendi üzerinden istismara izin vermemesi işleniyor.
Bu arkadaşlara diyeceğim tek şey; bir daha okuyun..!

İstismara izin vermezken ben de diyorum ki, dolaylı yollardan bu sağlanan faydanın bireye ulaşıp ulaşmadığını bilemiyoruz. Bilemediğimiz için; bireyin kendisi vasisi, yakını tarafından bilgi almak amacıyla sorulan her soruya yazılan her yazıya -bunlar devleti dolandırıyor düşüncesi ile bakmamak gerekiyor. Ama şuda bir gerçek ki; engelli diye insan türünden farklı bir tür de yok zihinsel engelliliğin ózgünlük olarak literatüre girmiş olduğu bir dónemde ortada sadece sakatlıklarımız ve bu sakatlıklara has sahip olduğumuz sosyo/kültürel - sosyo/ekonomik engeller var.
Keşke istismarcı / medikal model engellilik anlayışı hiç olmasa.

@GuemuessBurak
Örneğin adam arabanın yüzünü bile görmeyecek köydeki dedesinin adına %90 üzeri raporuyla araç almış, İstanbul'da fink atıyor.
Beyefendiye bu yetmemiş, araç engelli aracı ya, gelmiş burada engelli park yeri avantajından faydalanmanın yollarını soruyor.
Farklı konularda istismar olduğu çok açık böyle örnekleri istediğimiz kadar çoğaltabiliriz.
Bunun neresi engelli bireye ulaşacak ?
Bu istismar değil de nedir ?
Bu istismarcılar yüzünden değil mi gerçek hak sahibi engelliler için ötv muafiyeti prosedürünün zorlaştırılması ?
Hakkını arayan hak sahibine burada hiç bir şey söylendiği yoktur.
Tekrar tekrar yazmak zorunda kalmam bile tuhaf.

Son düzenleme:
Üst Alt