Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

En son 93 yılında protez aldım. Şimdi alsam SSK karşılar mı?

şerife telli

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Herkese selam. Ben de yaklaşık 28 yıldır sağ diz üstü, sol diz altı protez kullanıyorum. İlk yıllarımda küçük olduğum için fazla sorun yaşamadım. Fakat büyüdükçe ve kilo aldıkça sorunlarım olmaya başladı. O zamandan bu zamana çok protez değiştirdim. En son 93 de Ankara Dışkapı da yaptırdım. Aslında çok da mremnun değilim ama maddi imkansızlık sebebiyle mecburen sabrediyorum. SSK lıyım bu yüzden her imkandan faydalanamıyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkürler. Allah hepimizin yardımcısı olsun. HAYAT HERŞEYE RAĞMEN ÇOK GÜZEL.....

SSK protez ödemesi

SSK protezi 3 yılda bir ödüyor.

Modüler Diz üstü protezi için 2141.53 ytl,
Modüler Diz altı protezi için 1328.39 Ytl ödüyor.

En son 93 te yaptırmışsınız. Bu da demek oluyor ki yine yaptırabilirsiniz.

SSK DA 18 YAŞINA KADAR SENEDE 1 KEZ
YETİŞKİNLER İÇİN 5 SENEDE 1 PROTEZ YENİLEME HAKKI VAR.
HATTA BU 5 SENE İÇİN DE PROTEZ KULLANILMIYACAK DURUMA GELDİĞİ ZAMANDA YENİLEMEYE HAK TANIYO Kİ SENİN YENİLEME HAKKIN GELMİŞ ZATEN

BİLGİLERİNİZ İÇİN ÇOK TŞK. BİR SORUM DAHA OLACAK. BEN BU ZAMANA KADAR HEP SERT PLASTİKTEN YAPILAN PROTEZLER KULLANDIM. BU SİTE DE BİR KAÇ KİŞİNİN SLİKON PROTEZ KULLANDIĞINI VE ÇOK MEMNUN OLDUKLARINI, FAKAT BİR KİŞİNİN DE RAHAT OLMADIĞINI ÖĞRENDİM. BU KONUDA DA YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

merhaba arkadaşlar (Otto Bock ) nicli arkadaş demişki SSk 'dan 3 yılda bir değiştire biliyorsun protezini ben 2004 yaptırdım ve bildiğim kadarıyla 2 senem daha var yani 5 senedir değiştiriyorlar biliyorum

yoksa bir değişiklikmi var SSK da

sorunuza biraz gecikmeli bi cevap olcak ama... silikon liner kullanan kişilerin en büyük sıkıntısı ağır olmaları ve ter olayı ama bu geçici bi sorun bazı kişilerde 2 hafta da bazı kişilerde de 3 4 hafta da geçen bi sorun . bu süreç için de gerçekten fazlasıyla terleme oluyo ama zamanla da geçiyor bu model özelliklede şeker hastaları için güzel bi malzeme yumuşak olmasının getirdiği bi rahatlık var siz pinine basmadığınız sürece çıkması söz konusu bile değil. kararınızı vermeden önce mutlaka malzemeyi görmelisiniz.

ssk her 2 yılda bir uzun yürüme cihazlarını yenileme hakkını veriyor ancak yeni düzenlemeden sonra raporunuz da eskidiğinden yenilenmesi ibaresi geçmesi şart

ben de rapor yenilenerek yaptırıldığını biliyorum. yalnız son yaptırdığım cihazın fatura onay işlemleri sırasında bir şey yaşadım. herşey bittikten sonra eve telefon geldi ve yenisini giyip eskisini kendilerine göstermemi istediler. eskisini alıp ssk sağlık işleri müdürlüğüne gittim. eskisine bakıp yenisi için faturayı onayladılar. eskisini atmış olabilirdim çünkü yenisini 5 aydır kullanıyorum. ilk defa böyle bir uygulama ile karşılaştım. memurlara da ağzıma geleni saydım zaten. onların bir suçu yok ama uygulama çok saçma. görevli bir memur cihazın eskiliğini nasıl anlayabilir ki? ama yeni uygulamayı müfettişlerin yolsuzluğu önlemek için istediklerini söylediler. bence hiç bir işe yaramaz, bize eziyet etmekten başka... ama aklınızda bulunsun eski cihaz veya protezinizi yenisinin parasını alana kadar atmayın!

özellikle bu aralar cihazlarda yaşanan yolsuzluklar nedeniyle denetimler daha da sıkılaştı hatta evinize ssk görevlisiyle beraber mali polis gelip eski ve yeni cihazınızı görmek isteyebilir ayrıca yerlimi ithalmi konturolünü de yapabilirler.çünkü bazı firmaların ithal cihaz raporuna yerli malzeme kullandıkları anlaşıldı. aslında burda en çok kullanıcıya iş düşüyor en çok da kendi sağlığı için bunu kontrol ederek almalı.bu denetimler hem sektördeki kalite için hemde cihaz kullanan kişiler için çok iyi oldu.hatta yeni düzenlemeden sonra herürün barkotlanacak büyük bi yolsuzluğun önüne geçilmiş olacak.

bu denetim şeklini onaylamıyorum. çünkü oradaki memur cihazın ithal olup olmadığını ya da eski olup olmadığını anlamıyor ki! denetim için bu işten anlayan kişilerden anlayan bir komisyon olmalı. bu komisyonda işi bile bir ortopedi doktoru, bir medkalci, bir protez-ortez teknisyeni... olmalı diyorum. bu şekilde amacına ulaşmıyor. onun içinde eziyet diyorum. ben eski cihazımı götürdüğümde memurlara bunun eski olduğunu nasıl anlayacaklarını sordum. yenisini gösterip ithal olduğunu nasıl anlayacaklarını sordum. cevap veremediler. veremezler de ... onların uzmanlık alanı değil ki...

sanırım sizin şansınıza işi bilmeyenler denk gelmiş. bu şekliyle haklısınız . aslında onların niyeti sizin gerçekten yeni bi cihaz yaptırmış olduğunuzdan emin olmakta olabilir. çünkü öyle kişiler var ki yaptırmadığı halde firmayla anlaşıp faturasını kestiriyor ve sadece parasını alıyor. kurumlar birazda bunun önüne geçmeye çalışıyor.tabi bu şekilde işi bilmeyen görevlilerle ne kadar geçilir orasıda bilinmez

Ben de aynı şeyi söylüyorum. Denetim olmalı ama uygulama şekli yanlış. Şu an benim elimde 2 adet eski yürüme cihazı var. Öyle ise ben istersem yenisini yaptırmış görünerek sadece parasını alabilirim ve eskilerden birini götürerek her seferinde de bunu ıspatlayabilirim. Uygulamadaki eksiklik te burada değil mi? Hangisinin eski olduğunu kim anlayacak? İş birazda insanların ve medikallerin vicdanına kalmış. Doğru iş yapan firmaları tenzih ederek söylüyorum, medikal firmalar bu işe öncülük ediyor. Ben dahil birçok arkadaşıma parasını paylaşmak şartıyla protez-ortez yapmayı (yapıyor görünmeyi) teklif ettiler. Hatta rapor işlemlerini bile halleden firmalar var. İşte bunun için bu uygulamayı yetersiz buluyorum.

Üst Alt