Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emlak Vergisi Muafiyeti için gittiğim belediye tarafından tehdit edildim!?

login

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
Belediyeye daha önce sağlık kurulu raporumu da ekleyerek dilekçe vermiştim.Beni telefon ile arayıp muafiyetten yararlanamayacağımı zira evimin brüt 220 m2 olduğunu söylediler.Ben de bunun mümkün olmadığını bu hesabı nasıl yaptıklarını, ellerinde herhangi bir belge olup olmadığını sordum.Benim elimde proje var.Projede de böyle bir rakam yok dedim.

Onlarda belgelerde yazanların birşey ifade etmediğini, orada yazılanla gerçekte yapılanın farklı olduğunu, kendi hesaplamalarının doğru olduğunu söylediler.Ben bana cevabı yazılı olarak vermelerini istedim.(Bunu deyince sinirlendiler yazılı cevap vermek istemiyorlar)Bir digeri belgelere tekrar baktı ve sizin ev kritik 2 m2 geçerde geçmezde dedi.İsterseniz bir dilekçe verin inceleyelim ama o zamanda projeye aykırı yerler varsa ki mutlaka vardır (evlerin yüzde 98 i öyledir diye ekledi) sizin başınız belaya girer hiç kurcalamayın dedi.(Gayet açık aba altından sopa gösteriyorlar)

Evim kat mülkiyeti alınmış, tapulu, tamamen herşeyi yasal krediyle expertiz yapılarak alınmış müstakil bir ev.Projede taban alanı 192 m2 yazıyor.Tapuda depolu dupleks mekan olarak geçiyor.Bunların projede değisiklikle kastettiği kat mülkiyeti alındıktan sonra hemen her evde yapılan değişiklikler, depo olan kısmın genişletilmesi söz konusu olabilir vs..Bölgedeki evlerin istisnasız hepsi bu şekilde.Projeye aykırı bir değişiklik varsa da benim hiç alakam yok.Aldığımda bu şekilde idi.

Şimdi ben bunların üzerine gidip hakkımı sonuna kadar arayacağım ancak belediye şikayet var diyerekten tapulu kat mülkiyetli evime gelip projeye aykırı değişiklik var mi kontrol edebilir mi?

Müteahhit mühendis mimar vb. bu islerden anlayan arkadaşlardan acil bilgi bekliyorum.

HİÇ UGRAŞMAYIN DERİM..
neden derseniz..ölçüm için kontrol için geldiklerinde projede değişiklik varsa ölçülen ölçülerin tutmadığı görürülse ne olacak..kesin projede oynamalar vardır..ödeyeceğiniz verği kaç tl başınıza boşyere bela alıyorsunuz...bir de yediginiz ceza cabası olur.....okadar açık bir durumda yine siz zararlı çıkarsınız..Gerçekten adamlar size doğrusunu söylemişler...projede aykırılık varsa işiniz zor...verğiyi ödeyin başınız agrımasın...

Gerek inşaat aşamasında ve gerekse inşaat tamamlanıp da yapı kullanma izin belgesi alındıktan sonra binada projeye aykırı değişiklik yapılması yasaktır.

Böyle bir değişiklik ancak proje tadilatı yapılıp yetkili mercii tarafından onaylandıktan sonra yapılabilir. Bu değişikliğin tapuya da tescil ettirilmesi zaruridir. Proje tadilatı ancak bir mimar tarafından yapılabilir.

Binadaki ortak alanların daraltılması, işgali, bağımsız bölüme katılması, projede olmayan kapı açılması, kapının yerinin değiştirilmesi, yeni pencere açılması, eskisinin kapatılması, pencere veya kapının daraltılması veya genişletilmesi, yeni duvar yapılması, mevcut duvarın yok edilmesi, balkonun veya işyeri önünün ya da terasın sabit tesisle kapatılması, balkon duvarının demir veya balkon demirinin duvar haline getirilmesi, merdivenin kaldırılması projeye aykırı kullanımdır.

Yine duvarın cam, camın duvar haline getirilmesi, yol ile olan kod farkının değiştirilmesi, bahçenin bağımsız bölüme katılması, kaçak kat yapılması, depnun büyütülmesi projeye aykırı kullanımdır.

Projeye aykırılık tespit edildiğinde belediye görevlilerince ceza yazılmakta ve eski hale getirilesi yönünde rapor tutulmaktadır. Verilen sürede eski haline getirilmediği taktirde belediye araçları ile aykırılık giderilmekte ve masrafları ilgiliden tahsil edilmektedir.

Sn istanbul40 Ben zaten bana bunları söyledikleri için belediye yetkililerine tamam deyip sizin sisteminizde öyle görünüyorsa eyvallah deyip vazgectiğimi ima ettim.Verdikleri mesaj uzerine düşünmek icin zaman kazandım.

Esasında bunlar sisteme göre muafiyeti sağlamak zorundalar ancak işin esprisini iyi bildikleri için eve gelip ölçüm yapmaktan bahsediyorlar.Yoksa Türkiye'deki evlerin tamamına yakınının projeye aykırı olduğu biliniyor.En basitinden bir pencere kapatmanın bile projeye aykırı olduğu biliniyor ancak taban alanını geçmeyen ekleme ve düzeltmeler, kolon kiriş gibi taşıyıcı aksamlarda değişiklik yapılmayan tadilatlarda projeye uygun ilk hale dönüş yapılması gerekmediğiyle ilgili yargıtay kararları da var.

Ben şimdi elime kalem ve kağidı alıp çevremde gördüğüm tüm binaları belediyeye ihbar etsem hepsinde projeye uygunluk testi mi yapacaklar?

Ev zaten 200 m2 üzerinde olsa hiçbir talebim dahi olamaz ancak bunların yaptığını da etik bulmuyorum.

Esasında burada benim merak ettiğim evimde m2 tesbiti talebim olmadığı halde şikayet var vs.diyerek zorla eve gelip tespit yapıp yapamayacaklarıydı.

siz talep edeceksiniz ücretini yatıracaksınız ki gelsinler..yoksa gelemezler..Ancak komşularınızdan biri sizi şikayet ederse vede inşaat var evde çalışma var diye o zaman gelebilir..o da zabıta gelir tutanak tutar bir çalışma var ise...yoksa korkmayın..gelmezler...

Üst Alt