Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekliyim. Eşim benim için Evde Bakım Aylığı alabilir mi?

çelik1

Üye
Konular
24
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar ben polio sekeliyim. raporum ağır özürlü, %64, bakıma muhtaç yazılı. ssk'dan emekliyim, aylık 550 ytl alıyorum. 4 kişilik aileyim. eşim için başvurmak istiyorum.
eşim önceden ssk lı olarak çalışıyordu şu anda işsiz. bakım ücreti alabilir miyim?
beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim .
şimdiden teşekkürler..

Eve giren toplam gelir kişi sayısına bölününce kişi başına 305 ytl yi geçmediği sürece alabilirsiniz...!

kendi geliriniz 550 lira oldugundan bakım maaşı alamazsınız..
ancak sizin degilde ailenizin geliri 550 olsa bölünür ama kendi şahsi geliriniz 550 oldugundan bölünmez yani alamazsınız..

kendi gelirim derken ben 4 kişilik bir aileyim 2 oğlum var okuyor evde bakımdan yararlanmam gerekmezmitekerlekli sandalyedeyim.

Kişinin kendi geliri önemli değil aile ye bölündüğünde kişi başına 305 ytl yi aşmıyorsa gelir hesabın da sorun yok demektir.Sakatlık oranınız %64 müş yasa %70 ve üzeri sakatlığı olanlar Bakıcı Aylığın dan yararlanır diyor ama %70 in altın dakilerde alabiliyor burada sakatlık oranı nın yüzdeliği tek başına yeterli değil örneğin hafta da 3 gün diyalize giren kronik böbrek hastaları na standart olarak %80 sakatlık raporu verilmesine karşın bunların hiç birisi Bakıcı aylığın dan yararlanamıyor zira yasada bakıcı aylığın dan yararlanmak için en önemli şartlardan biride kişinin banyo tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlarını mutlak suretle "başkasının yardımı" olmadan yapamaması gerekiyor.%80 sakatlığı olan böbrek hastaları sakatlık oranları %80 olmasına karşın banyo,tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlarını kendileri karşıladığı için bakıcı aylığın dan yararlanamıyor.bu örneği şunun için verdim sakatlık oranı tek başına yeter sebeb değil bunun yanı sıra zorunlu ihtiyaçlarınızı başkasının yardımı olmadan yapamamanız gerekmektedir sizin böyle bir durumunuz varsa alırsınız.kişi başına düşen gelirde bir sıkıntı olmaz.kolay gelsin...

Üst Alt