Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli Sandığı 3 Tekerlekli Özürlü Motorsiklet ücretini karşılıyor mu?

Cengiz7475

Yeni Üye
Konular
4
Reaksiyonlar
0
Slm, Memur olan bir ortopedik bir engelli 3 Tekerlekli Özürlü Motorsikleti almak istediği zaman Kurumu veya Emekli Sandığı bunu karşılıyorumu? SSK karşılıyomuş, fakat Emekli Sandığıda karşılıyomu? karşılıyorsa eğer ne gibi işlemler yapılması gerekir. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden tşk ederim.

• 20.4.2. Motorlu malul arabası verilmesini gerektiren hastalık ve arızalar

- El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller,
    - Kalp yetmezliği veya koroner arter hastalıkları,
    - Kronik obstrüktif akciğer hastalıkları,

gibi standart tekerlekli sandalyeyi hareket ettirememesi ya da hareket ettirmesi halinde kişinin sağlığının tehlikeye gireceği durumlarda, bu durumlarının ortopedi ve travmatoloji, beyin cerrahisi, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, erişkin veya çocuk nöroloji uzman hekimlerinden birinin yer aldığı sağlık kurullarınca düzenlenen sağlık kurulu raporunda belirtilmesi koşuluyla motorlu malul arabası verilmesi mümkündür.

Ancak;
    -Her iki üst ekstremite fonksiyonlarının çeşitli nedenlerle tam olmaması,
    -Epilepsi tanısı konulmuş hastalar,
    -Serebroskleroz ve seniliteler,
    -Debilite,
    -Şizofreni ve sklofreniler,
    -Dekompanse kalp yetmezlikleri,
    -Renk körlüğü,
    -Düzeltilmesi mümkün olmayan görme ve işitme bozuklukları,

durumlarından herhangi birinin mevcut olması halinde, motorlu malul arabası verilmez.

Motorlu malul arabasının verilmesi için düzenlenecek sağlık kurulu raporlarında, ayrıca yukarıda sayılan ve kullanıma engel teşkil edecek durumların olmadığının belirtilmesi gerekmektedir.
    Motorlu malul arabası verilecek kişilerce, arabanın teslimi sırasında (H) sınıfı sürücü belgesinin olması gerekmektedir.
    Motorlu malul arabalarının bedelleri, ilgili firma tarafından iki yıl garanti, on yıl yedek parça bulunurluk garantisi, teknik destek taahhütnamesi verilmiş olması halinde, Tebliğ eki EK-5/C Listesinde belirtilen tutarı aşmamak kaydıyla [Yani 4.650.00 YTL] ödenir.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok tşk ederim. Allah razı olsun.

güzel bir bilgi . bilmiyodum gerçekten . devletin engelli memuruna destek vermesi çok güzel . ama sadece motorlu malul arabası için değil engelli plakalı araba almak isteyenlerede bu çercevede indirim yapılmalıydı . örnek olarak ben . engelli plakalı arabam olsa bi yerde memur olmak için başvurabilirdim mesela . yürüme sorunum var . ulaşımımı dolmuş otobüs vs ile yapmam imkansız . ama engelli plakalı araba alabilsem ulaşımım kolaylaşır ve bir yerde çalışma şansım doğabilir . keşke bana da bu konuda yardım edebilecek düzenlemeler olabilseydi .

sigortalıya motorlu araç:
- El, ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller,
...de veriliyor
-Her iki üst ekstremite fonksiyonlarının çeşitli nedenlerle tam olmaması,
durumunda verilmiyor. burda bi çelişki var gibi geldi bana. tıp dilinde üst ekstremite diye kollara deniyor.
"eli ön kol ve kolun tek taraflı fonksiyonuna mani olan haller " cümlesini açabilecek veya örnekleyebilecek kimse var mı?

Üst Alt