Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli olduktan sonra kontrol muayenesi yapılırsa, kriter ne olacak?

hamido

Yeni Üye
Konular
8
Reaksiyonlar
0
kimler emekli olduktan sonra kontrol için tekrar hastaneye gönderiliyo mart ayında bir aksilik olmasa 16 yılumı dolduruyom kontrole cağirıp 40 olan oranımı düşürürlerse emekliliğim iptal olurmu (böbrek nakli) şimdiden teşekkürler.

Teorik olarak kurum istediği zaman kontrol muayenesi yapabilir... Ama pratikte raporunda belirli bir geçerlilik süresi bulunanlar ve haklarında (raporu tartışmalı olduğu öne sürülerek) kuruma ihbarda bulunulanlar kontrol muayenesine tabii tutulurlar.

Ama önemli bir ayrıntı var. O da, kazanılmış hakkınızı elde ettiğiniz tarihteki mevzuata göre kontrol yapabilirler: http://www.engelliler.biz/forum/huk...igi-tarihteki-mevzuat-temel-alinir-hukuk.html
Yani, "o zaman sizin sakatlığınıza %40 veriliyormuş, ama artık %30 veriyoruz. Emekliliğinizi iptal ettik" diyemezler...
Raporu aldığınızda, vergi indirim hakkı elde ettiğinizde yürürlükte olan yönetmelik ve cetvele göre %40 ve üzerinde raporunuz usulüne uygunsa, hiç bir sorun olmaz...

rapor süresi

iyi akşamlar kolay gelsin siteden okuduğum maillerde rapor alan bazı arkadaşlar rapor süresinden söz ediyorlar benim raporum % 40 ve maliyedende % 40 onaylanarak vergi indiriminden yararlanıyorum böbrek nakli olarak aldım rapor süresi işaretlenmemiş boş sadece iş gücü kaybı % 40 rakamla ve yazıyla onaylı emekli olmama engel olurmu?

5510 sayılı yasanın 94. maddesi kontrol muayenesine tabi olanların malüllük, vazife malüllüğü veya sürekli iş göremezlik geliri alanlar olarak belirtiyor. Bu da vergi indirimiyle erken emekli olanların bu tür bir işleme tabi tutulacağına dair bir ibare yok. Bu da sadece ve sadece Kurumun yürüttüğü soruşturmayla sınırlı olarak uygulanabiliyor.

Özellikle organ nakilleri için, kazanılmış emeklilik hakkının elden alınmamasına, kontrol muayenesi yapılmamasına dair bir SGK yazısı var (bkz). Dolayısıyla, kontrol muayenesi rutin bir işlem olarak karşınıza çıkmaz. Ancak ihbar vb. bir durumda denetleme olabilir, o zaman nasıl bir yol izleyeceklerini de şimdiden kestirmek güç.

sayın oturan boğa iyi akşamlar diliyorum annem bağkur emeklisi ve maaşinı bankamatikten kartla alıyoruz 4 yıl oldu dün maaşinı cekmeye gittim 390 tl var hesapta ama sadece 90 tl sini veriyo herhangi bir para cekimi ve kredi yok olduğu halde matiklerden cekenler için bankalar başka bir iş yapıyomu şimdiden teşekkürlerr.

c.tesine denk geldiği için sormadım ama şubeye gidilmesi gerekiyo diyolar

Üst Alt