Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli maaşımızı bilmeden emekliliğe başvurmak..?

muhendis3232

Aktif Üye
Konular
75
Reaksiyonlar
11
OturanBoğa
ne kadar maaş alacağımızı bilemeden başvurmak sıkıntılı onu öğrenmenin bir yolu yok mu

lordert

orası doğru göstermiyor. ben 3600 gün dolmadığı için göremiyorum ama dolan arkadaşlar baktı 7500 civarı çıkıyor. mühendise :D

muhendis3232

Çok karışık ve bilgi kirliliği fazla.En sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz ssk il müdürlüğüne sorarsanız iyi olur. Ne zaman emekli olunulur ne kadar maaş alırım vb.

hanifeaydin

evet şuan maaşı 32 bin tl ama sgk sayfasında çok düşük çıkıyor.. 5510 sayılı yasaya yakalananalardan

maaşlar belli olmadımı emekli olanlar ne alıyorsunuz ? özellikle mühendis varmı

muhendis3232 ben de kamuda mühendisim sgk nın uygulamasına girdiğimde benim de maasım ek ödeme dahil 7500 tl cıkıyor aslında iyi bir sosyal güvenlik uzmanından, danısmanlık karsılığı dogru bilgi alabilirsin arastırmak lazım tabii

Rddvl

Ben 2007 EMEKLİ SANDIĞI girişli iken 2018 yılında SSK dan 6 aylık emekliliğim olmuştu.
Şimdi ben EMEKLİ SANDIĞI nda 16 TAM YIL ve
5.760 güne tabiyim 4C den emeklilik için.

(18 OCAK 2024 gününde emekli olmak istiyorum ben ve 280 gün askerlik borçlanması yaparak)
SSK=2.615 gün
EMEKLİ SANDIĞI=2.745 günüm var halihazırda.

Son düzenleme:
Rddvl
araştırdık malesef rakam doğru şuan maaşımız ek ödeme hariç 23 bin maaş bağlama oranı çalışıtğın yıla göre yıl x %2 misal 15 yılda emekli olacksın %30 maaş bağlama oranı en düşük emekli maaşı 7500 tl oldığı için o bağlanıyor 25 yıl çalışsan %50 olur o zamanda 11,500 tl fln bağlanır yani engelli mühendis şuan 7,500 tl den fazla almaz

muhendis3232
normal emekli olanda 7500 alıyor engelli hakkıyla olan normal emekli oluyor gibi degerlendiriliyor zaten 5510
2008 önceside 9500 alıyor zaten pek fark yok kalmadı

@muhendis3232 5510 sayılı kanuna göre emekliliğin normal statude degerlendirilmesi için, yas sartına bakılmaksızın erkeklerde 9000 kadınlarda 7200 gün fiilen calışmıs olmak gerekiyor diye biliyorum ancak ne kadar doğru ne kadar yanlış, kademeli emeklilik yasası cıkarsa degisirmi değişmezmi bir bilgim yok

bu konuda maalesef bende muzdaribim.. iki kez cimere yazdım emekli maaşımın hesabı için net cevap vermediler. 5510 a tabi 4c li olarak örnek yok varsada ben rastlamadım tahminen şuanki maaş ile emekli maaşı yarıyarıya fark var. ocak 2024 de maaşlar neredeyse 35 bin tl olacak . emekli olmanın cazip olması için en düşük memur emekli maaşı 25 bin olmalı, 5434 e tabi memur belki alır ama 5510 4c memur nerdeyse imkansız..

chelix

5434 de alamaz o kadar
eskiden memur maaşıyla emekli maaşı arası pek fark yoktu şıimdi dahada uçurum var

(Gölge)

aynen alamaz ama demek istediğim emekliliğin cazip olması için maaş kaybının yarıya değil 4/1 oranında olması lazım. misal ocakta 32 bin alacak bir çalışanın emekli maaşının 24 bin olması lazım..

istanbul da 2 oda ev 15000 tl kira ve çalışmak zorundasın emekli olup sonra haşmetlimiz çalışan emekli 5000 tl ikramiye alamaz desin

şuan ben 32 alıyorsam en az 20 almalıyım ki emekli olayım 32 den 7,5 a kimse razı gelmez emekli olmam gerekirse rapor ile hayatımı sürdürürm hastalanırsak..

@muhendis3232,

Bu sitede, emekliliğe esas derece ve kademeyi değiştirince maaşta değişiyor . Bu durum 5434 sayılı kanuna tabi olanlar için geçerli, 5510 da prime esas kazanç dikkate alınıyor, dolayısıyla bu site üzerinden sadece 5434'e tabi memurların maaşı hesaplanır diye düşünüyorum.

Üst Alt