Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Emekli maaşım yeniden rapor almam için durduruldu! Ne yapabilirim? [Hukuk]

bünyamin kardeşim tamam katılıyorum bazı süistimaller oluyorda o zaman ssk emekli olurken tekrar hastaneye sevketsin öyle emekli yapsın sen emekli olacan aradan 2-3 yıl geçecek senin raporun sürekli olduğu halde hastalığın değişmeyecek ama bu arada kanunlar değişecek rapor oranları düşecek sende tabii emekli oldun diye kurumdan ayrılmış olacan aynı oranı alamayacan bu sefer mahkeme sonuçlanıncaya kadar mağdur oalacan bu haksızlık değil mi?

Bünyamin kardeş.
Hiç bir zaman suistimallerin cezasını dürüst vatandaşlar çekmemeli.
Devlet ona göre tedbirini alsın,ne yapıyorsa yapsın.
Ancak usulüne uygun emekli edilip de sonradan maaş kesip tekrar rapor istemek akla mantığa ve vicdana aykırıdır.
Uygulamaya maruz kalanlar birçok maddi külfetle,psikolojik baskıyla,diğer emekliler de her an sıranın kendilerine de gelebileceği yönünde endişelerle yaşamaktadır.
Buna kimsenin hakkı olmamalı.

İlker arkadaşım hala uğraşıyorum yaklaşı 25 gün önce yani kasım ayının başlarında rapor sgk.na ulaşmış rapor % 44 olarak gelmiş sgk.mu o kadar ağır çalışıyor ki adamların umrunda değil biz bu adamları mağdur ettik bir an önce açalım sosyal haklarını umurlarında değil sağlığımı bugün açtılar maaşımı da. 21 aralık ta bağlayacaklar.
inan o kadar mağdur oldum ki çocuklar hasta oldu doktora zor götürdüm 5 ay dan beri eşden dostan borç harç idare ediyorum Müdüre de çıktım müdür muavinine de sgk.mu bir ay geriden çalışıyormuş. Sanki suçlu biziz .
Ayrıca şunu da belirteyim eski hastalığım % 30.a düşmüş ilave astım hastalığım olmazsa % 40 da alamayacağım o zaman mahkemelerde uğraşacağım Eskiden % 40 aldığım raporumda astım hastalığımı belirtmemiştim.
Bana hala bu konu çok haksız geliyor hazmedemiyorum.

Slm arkadaşlar sonunda emekli maaşım sonunda bağlandı.Geçmiş maaşlarımı toplu aldım.bütün arkadaşlara yardımlarından dolayı teşekkürler.

Hayırlı olsun mücadelenizi başarı ile noktaladınız.

Merhabalar,
bende vergi indirimden yararlanarak 2017 yılının mart ayında emekli oldum.
Hastalığımın tedavisi yok ama raporuma iki yıl süre vermişler.
Rapor tarihi 01.11.2016 - 01.11.2018

Buna istinaden 2018.11 ay emekli maaşım durdurulmuş.
SGK ya gittim sürekli kontrollerimi olduğum hastaneye sevk etti. Hastane yeni raporuma %30 oran vermiş.
Rapora İtiraz ettim 15.01.2019 tarihinde.
Bu süre zarfında diyelim ki 5 ay sonra raporum %40 kesinleşti, varsayalım

* emekli maaşım toplu yatar mı?
* çalıştığım işyeri primi S.G.T.P. olarak mı yoksa normal S.G.K. primi mi yatıracak?
* İlçe Sağlık Müdürlüğüne itiraz ettim 15 gün oldu bilgi gelmedi. Süreç çok uzun sürer mi?

Süreçlerle ilgili bilgisi bilgisi olan varsa yardımlarınızı rica ediyorum.

Aynı sorun bende var maaşım durdurulmuş yazıyor ne yapmalıyım

Dondurulan malulen emeklilik ise çalıştığınız tespit edilmiş ise kesilir.
%40 ve üstü ile erken emeklilik ise
Daha önceki engelli raporundan sonra %40 altında rapor,
Kontrol şartı ile emeklilik olmuş ise
Emekli maaşı ile aynı süreçte başka bir aylık yada yardım varsa (emekli maaşı kesilme nedeni bu ise dilekçe verip diğer gelirden feragat edip tekrar emekli maaşı alınabilir) sebep bunlardan biri olabilir.

bilgenirol
Yeniden %40 Rapor alınca tekrar maaş bağlanır

elifsancar
Raporu eski raporun tarihi dolmadan başvuru yaptıysanız biriken maaşı da alırsınız. Vergi indiriminden emekli olup sonra çalışmaya devam ederseniz SGTP olarak tatar

arkadaşlar kontrol muayenesi gününe göre hareket etmeyiniz bir ay yada iki ay kala giriniz ki maaşınız kesilmesin. her ihtimali göze alınız. illaki günü gününe girmeye gerek yok. lütfen. gerçi biz insanlar hep son güne bırakırız ödemeleri olsun faturaları olsun. kendinizi zor durumda bırakmayınız

peki sgk neden önceden bildirmez de şakk diye keser oda başka bir mantıksızlık...ha bu ülke den mantık beklenmez o ayrı konuda!!?

Benim olayım farklı ben sgk25 Ekim'de gittim hastane20kasima gunverdi ve 17 Aralık'ta heyet ten geçtim busefer %50 aldım 4 ocakta raporu aldım ve SGK 8 ocakta gitmiş 19 ocakta Ankara ya gitmiş rapor ve şuan maaşım durdurulmuş yazıyor sistem otomatik durdurmuş Ankara dan evrak gelmedi SGK 4 ay sonra gelir diyor saçmalık

Madem öyle ise gelince de toptan ödeme yapması gereklidir diye düşünürüm. Onu sordunuz mu?

Öyle denildi ama gelir idaresi başkanlığı SGK maaş ini durduramaz dedi tazminat hakkım doğuyor Muş şuan bekliyorum çünkü onların verdiği tarihi ten önce kontrol muayenesi oldum 25 Ocak son gundu

Ankara gelir idaresi başkanlığı

Merhaba benim sorum şu olacak Ankara gelir idaresi başkanlığı tarafıma 3 aydır ses yok emekli maaşı m durduruldu evrak ne hikmetse gelmiyor aynı şekilde ben gibi sorun yaşayan varmı

@bilgenirol]

Ben rapor bitiş tarihinden 3 ay önce kendim gidip sevk almama rağmen hastanede işlemler için çok uzun tarihler verdikleri için 3 ay bile yetmedi yeni rapor alma sürecine.

Daha Sgk -Ankara-tekrar Sgk ya dönüp de ayligin tekrar bağlanma süreci için değil 3 ay bazen 5-6 ay bile yetmiyor.E burada hastane ve diğer kurumlardan kaynaklı gecikmenin cezasını bize cektiriyorlar.

Üstelik ben 3 değil 4 ay önce sevk istedim ancak en erken 3 ay önce alabilecegimi söyledi Sgk daki görevli.

Emekli olunca eve evrak da gelmedi,sordum sms mesajı ile bilgilendirmelerin yapıldığını evrak gönderilmediğini söylediler.
Dolayısıyla ben kendim telefonla Sgk ya Kontrol Muayenem var mi diye sorup öğrendim. Yoksa büyük ihtimalle maaş durduruluna kadar Kontrol Muayene şerhi olduğunu bile bilmeyecektim.
Maalesef işler günümüz dünyasına göre çok geriden yürüyor

Sayın @bilgenirol
Evet maalesef süreler böyle uzun ve süreçler de bu şekilde can sıkıcı olabiliyor çoğu zaman.
Alo 170 i aradığımda rapor yenilenene kadar maaşın kesilmemesi için en az tam 4 ay önce Sgk dan hastaneye sevk alınması gerektiğini söyledi oradaki görevli.
Ayrıca Sgk yı aradığımda da rapor yenilenene kadar yapılacak birşey olmadığını, yenilenen rapor % 40 ve üzerinde Ankara dan onaylanıp döndüğü takdirde arada alınamayan maaşların toplu olarak ödeneceğini söylediler.
Geçmiş olsun umarım islemleriniz bir an önce olumlu şekilde tamamlanır.

Üst Alt