Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ellerini-kollarını-ayaklarını kullanamayanlar için yaşam kolaylaştırıcı ipuçları

bayke

Üye
Konular
58
Reaksiyonlar
0
Önce omurga kırık seviyemi yazayım C 4-5 yani umuzdan aşağısında duyu ve kuvvet kaybı.
sol el ve ayakta bu durum sağa göre daha iyi durumda. Ama sol elim "görünüşte" iyi olmasına rağmen kuvvetsiz tabii ve parmaklarımda koordinasyon yok.yani beynin verdiği komutları kaytarıyo yarım yamalak iş yapıyor.Beceriksiz. ,bi de sıcak ve soğuğa çok duyarlı, bu sebeple

1_
Sıcak çay bardağını tutamam, müthiş bi güçle ve tabii istem dışı olarak kaldırıp fırlatıyor. Çaysız bi ömür geçer mi yaaa.
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
Çay bardağının dışına yün ve merserizeden kılıf ördürdüm. Bu kılf hem bardağı kavramamı kolaylaştırdı hem de elimin ısıyı algılamasını engelledi.
Tabii bardağı öyle elde uzun süre tutmak yok. Fırtınızı çekin bırakın.
Daha sonra parmaklarım biraz güçlenince labunya gibi kulplu bardak kullandım.
Şimdi Kız beli bardakta ve kılıfsız içiyorum ama bardağın üstünde biraz boşluk bıraktırıyorum ve oradan tutuyorum. çünkü parmaklarım hala çok sıcağa ve çok soğuğa tepki veriyor.

2_
Hastanedeyken veya evde yatarken(yatalakken) su içmek bi dertti birisinin vermesi ve içirmesi gerekiyordu tabii.
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
Suyu serum şişesine koydurttum ve ucuna bi hortum taktırttım. Hortumun ucu ağzımın bi karış yukarısında duruyordu, suyu ordan emerek içtim. İçme işlemi bitince suyu geri üflemek gerektiğini söyliim. Kısa zamanda bu yöntem hastanedeki her koğuşta uygulanır oldu..
Yıllar yıllar sonra ben bunu genç bi hemşireye anlattım, aaa biliyom o yöntemi biz de uyguluyoruz dedi. Ben bu yöntemi icat ettiğimde o hemşire daha doğmamıştı bile. Şimdi merak ediyorum. ben var olan bi şeyi yeniden mi keşfetmiştim,yoksa benim yöntemim yurt çapında yayılmış mıydı..!

3_
Parmaklarımda tekerlekli sandalyeyi itecek kavrama gücü yoktu.Ama deltoidler,bisepsler ve trisepsler nispeten sağlamdı(yani omuz,pazu ve arkasındaki kaslar)
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
Tekerleklere çaput sardırdım ve çubuk monte ettirdim. Arabayı avuç içimle iterek bağımsız kullanabilir hale geldim. Yakın zamanda bi Alman firmasının katalogunda gördüm, çubuklu tekerlekleri ve tekerleğin yanında kalın silikon kaplı ekstra çemberi.
Ulan bu gavurlar ya benim projemi çaldı yada ben Amerika'yı yeniden keşfetmişim de haberim yok :)

4_
Özel tertibatlı otomobilin (hani itince gaz,kolu aşağı çevirince fren yapanı) fren çubuğunu avucum kavramıyordu
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
oraya koltuk değneğinin lastik papucunu taktım OHHH KEBAP :)

5_
En önemli buluşum: Taburcu olduğumda sabit sonda kullanıyordum..bilen bilir boktan bi şeydir, en az haftada bir değişmesi gerekir. vucut kireç yapar sondanın ucu çaydanlığın dibi gibi kireç kaplanır..ne olursa olsun çekip çıkarırlar idrar yolu parçalanır..kan kan kan..! falan filan.
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
Çözümmm..tabii sondadan kurtulmak..sondayı çıkarınca mesane azar azar taşma şeklinde dışarı atıyo idrarı. Mesanenin üstüne elimle belli aralıklarla vurunca (şartlı reflex deniyor) %60-70 oranında boşalıyor. Tehlike = enfeksiyon. Çaresi bol su ve antiseptikler.
İlk başlarda bu azar azar idrar kaçırmaya bi yöntem bulmuştum.yaklaşık 25x10cm ebatlarında şeffaf naylon torba alınır. bu torbanın bir yüzeyi ağızdan 7-8cm aşağıdan penisin -biraz zorlanarak-geçebileceği şekilde delinir. penis burdan torba içine sarkıtılır ve torba yukardan çengelli iğneyle fanilaya tutturulur ki idrarla dolunca paçadan aşağı kaymasın.
Yatarken bu yöntem geçerli değil tabii.

Prezervatif benzeri ucu idrar torbasına bağlı zamazingolar vardır..yapışkanlıları bi derttir.Yapışkansız olanlardan alınır. Bi kadın çorabından 7-8 cm genişliğinde bi parça kesilerek bağcık oluşturulur.kadın çorabı esnek ve yumuşaktır. Üriner (veya external catheter ) denilen bu zamazingo penise takıldıktan sonra bu bağcıkla idrar çıkışını engellemeyecek sıkılıkta bağlanır.
imam bayıldı tarifi gibi oldu ya neyse. anlaşılmayan bi şey varsa bana mail atın.
GELELİM BU KONUDAKİ İKİNCİ BÜYÜK KEŞFİME:
İdrarın torbaya akışı sırasında Vakum yaparak penisi kavrayan bi ürinar tipi var (google ye certidom urinar yazın araştırın) bu urinar konik şekilde, ağız kısmı dar. Benim parmaklarım zayıf olduğu için takamıyordum..her gece aileden birine taktırmak da ağrıma gidiyordu...sonunda bi aparat icat ettim...çok basit bi şey ama artık kendi şeyimin ucuna kendi şeyimi takabiliyordum. Bu durumda olan varsa yazsın anlatayım..yazması uzun. Bakın yapışkansız condom/prezervatif tipi bi idrar boşaltıcıyı (yada aktarıcıyı diyelim )kullanmanın bazı ince noktaları var zamanla bunların hepsine çözüm ürettim. Kafanıza takılan varsa bana meyil atın.

6_
VE HAYATIMI KURTARAN Bİ BULUŞUM DAHA
Sol elle kanadien tipi değneği kavraya biliyordum ama bağımsız yürüyebilmem için sağ elimin de değneği tutması gerekiyor ,ama benim parmaklarım ve bileğim çok zayıf. 3 yıllık rehabilitasyondan sonra eve geldiğimde şöyle düşündüm
BEN DEĞNEĞİ TUTAMIYORSAM DEĞNEK BENİ TUTSUN.

Bu mantıkla resimde gördüğünüz gibi değneğin üstüne bir parça ekledim. Burada yazması kolay tabii bunu düşünmek en ideal şekle sokmak zamanımı aldı.Bi de elim kaymasın diye değneğin tutamak yerlerine kumaşlar sararak topuz yaptım. Üstteki parçayı da sarıp sarmalayıp daraltarak kolumu kavrayacak hale getirdim. VE BU APARAT BENİ 15 YIL TAŞIDI. (bkz resim 02-03)
Ev içinde bağımsız, kimseye tutunmadan iki değnekle yürüyebilir hale geldim. Şimdi bile o değneği kullanarak ve birisine tutunup ev içinde yürüyebiliyorum.Ama zamanla göbek göbeklikten çıkıp airbag halini alınca ferrariye düştüm.bağımsız yürüyemez oldum yani.
Bu aparatın şeklini çizdirip Ankara Rehabilitasyon Merkezine yollamıştım(1984). Benimle aynı durumda olanlara uygulasınlar diye..naptılar bilmiyorum. Umarım uygulamışlardır.
O yıllarda Türkiye'nin en gelişmiş protez-ortez imalathanesi oradaydı. Parmaklarım ıçin hiç işime yaramayan garip garip şeyler imal ettiler ama bu bilek kelepçesini ( bu ismi ona ben verdim) yapmak akıllarına gelmedi. Terapistler tutmayan eli sargı beziyle değneğe bağlıyorlardı.Düşersen shitty i yedin demektir..garanti kol omuzdan kırılır veya çıkar o zaman ilaveten bi de haaFucktirr.
7_
Sağ elim kalem tutamıyor, bilek hareketi yok. Ama yazı yazmam lazım..çıldırıyorum yazamıyorum.inanın yazı yazamamak konuşamamak kadar zordu benim için.
BULDUĞUM ÇÖZÜM:
Tabii ki daha iyi olan sol elimi yazıya alıştırmak..fakat kalemler ince geliyor kavrayamıyorum. Kalemin üstüne kağıt ,sargıbezi falan sarıp onu mangal sucuk kıvamına getirdim..sol elle adam gibi düzgün ve seri yazabilmek 6 yılımı aldı. şimdi bilgisayar var -maalesef mi demeli.! - her şeyimi onunla yazıyorum. Dolaysıyla parmaklarım biraz tembelleşti fakat ince tükenmez kalemle yazabiliyorum artık. ne demişler AZİMLİ SIÇAN TAŞI DELER.
Yukarda anlattıklarım bi çırpıda aklıma geliverenler. Zaman zaman hatırladığım, anlık problemlerime ürettiğim anlık çözümler de var ama yazmaya değmez.
Örneğin gecenin bi yarısı masanın altına yuvarlanan son sigara oradan nasıl alınır.. ?
Değneğin ucuna seloteybin yapışkan kısmı dışa gelecek şekilde sarılır ve değnek masanın altına uzatılır.

Yada gece odama bi sivri sinek girdi dii mii? Kalkıp onu kovalayıp öldürecek, kışkışlıcak durumda değilim. Yorganın yada pikenin altına tam tam siper yatmak çözüm değil..ısırıp kaşındırmasından çok o vızvız sesi uyutmaz insanı. Peki na’pıyorum..?
Onlarla uzlaşıyorum, çıkarıyorum bi kolumu dışarıya. Alın ulan diyorum sebil ül kemal. Doyurun karnınızı ve iktir olun gidin, ben de rahat uyuyayım. İşte böyle bükemediğin bileği öpeceksin  Gerçi çoğu zaman gitmiyolar. Değil diğer odalardaki sivrileri, civar il köy ve kasabalardaki hatta almanya’daki oğlunu bile bu ziyafete çağıran oluyor.
Valla bunlar benim önerilerim uygulayıp uygulamamak keyfe tabiidir.

ve bi not: ünv. de endüstri tasarımından şutlandım..mimarlığa geçtim,o da tasarım temellidir..bu icatlar 5 yıllık eğitimin yansımaları tabii..hayatımda hiç mimarlık yapmadım çünkü boynumu kırma becerisini de diplomadan bir hafta sonra gerçekleştirdim :)

KOLTUK DEĞNEĞİ LASTİĞİNİN ÖMRÜNÜ NASIL UZATIRIZ

Koltuk değneklerimin lastiği fazla dayanmıyor, hemen postu deldiriyordu. Daha sonra koltuk değneği kullanan birinin, koltuk değneğinin koltuk değneği lastiğinin başladığı yere daire şeklinde demir levha kaynatmış olduğunu gördüm, bir başkasının koltuk değneği lastiğinin başladığı yere bir vida taktığını ve vidanın diğer ucuna somun taktığını gördüm. İkinci yötemi denemek daha pratik oldu. Şimdi koltuk değneği lastiğim en az iki aylık ömre sahip!

Re: KOLTUK DEĞNEĞİ LASTİĞİNİN ÖMRÜNÜ NASIL UZATIRIZ

bak bu değneklerin dayanıklığı lastiğin içinde kullanılan kauçuk oranına bağlı.
otomobil lastiklerinde de bu böyledir ne kadar bol kauçuk o kadar pahallı lastik. valla bi gün bi yerden bi lastik papuç almıştım değneğe, tam iki sene dayandı..imalat hatasıydu herhalde :)
senin yöntem de iyiymiş

Ben ortapedı engellıyım ve koltuk deyneklerıyle yürüyorum laf aramız
da koltuk deyneklerımle 35 yıldır aramızdan su sızmıyor bırbırımıze o kadar cok alıstık kı ne onlar benı nede ben onları bırakabılıoruz:)
tabı durum boyle olunca ınsanlar kendılerıne gore bazı yontemler buluyor bır nevı mecbur kalıyor .evde tek deynek kulanıyorum
ben bazen teevızyon karsısında kahvaltı yapmayı cok severım annem oldugu zaman sagolsun o getırıyor ama yoksa mutfakta kahvaltılık
ları kücük tepsıye koyuyorum tabı tepsı yerde sonra o tepsıyı deynegımle ıtekleye ıtekleye odaya kadar getırebılıyorum gercı bıraz zaman alıyorda olsun :)
mesela televızyonda kanal degıstırmek ıstıyorsam yanımda kumanda da yoksa degnegımı kullanarak acıyorum tabıkı bunlar cok bsıt gıbı gorünsede 2. Bır kışıye muhtac olmdan kendı ısını yapabılmek kadar güzel bır duygu yok:)))bızler gercektn herseyın üstesınden gelırız yeterkı bız ısteyelım :))
ayrıca sevgılı bayke ,yazınızı bıraz gec okudum ama gercekten harıkasınız :)

Bende icadımı açıklayayım. Kas hastası olduğum için kollarımda güç yok denecek kadar az. Güç az da olsa parmaklarda var. Bilgisayarla çok haşır neşir bir halim var. Cd'leri koyup almaya bir adam lazım :) Elime eski tırnakları kırık sırt kaşıma sopası geçti. Bunun diğer ucunda da delik yapmışlar. Duvara asmak için. Bu deliğe 3-4 cm'lik tahta vidası taktım. Vidanın iri başlı tarafı sopadan 1,5 cm dışarı çıkık şekilde vidaladım. Cd'leri orta deliğinden bu vidanın başına geçip doooğruu tepsiye usturuplu yatırıyorum. :D Sopanın diğer tarafı kalın olduğu için daha iyi elime oturuyor. Sadece cd için değil burnunuz, kafanızın neresi kaşınıyorsa birebir. Yanlız kullanırken vidalı uca dikkat etmek lazım. Yanlışlıkla kazaya uğramayın. :!:

Ha birde yere bir şey mi düştü :?: Sopa imdadınıza yetişir. Düşen şeyi takın vidaya çekin alın :wink:

Onur hani derler ya demokraside çareler tükenmez...

Onur'da çareler tükenmez... :)

tebrikler

Sayın Bayke, yazınızı ve yılmayan mucadelenizi okuyunca size bu yararlı buluşlarınız için candan teşekkür edemeden geçemedim, herkes keşke sizin gibi yılmadan bir çözümler üretebilse, yazınız ve yılmayan mucadelenizi okuyunca beni çok duygulandırdı ,size ne kadar teşekkür etsem az,
size sonsuz teşekkürlerimi ve sonsuz Saygılarımı sunarım...

Sıradışı düşünür ve bir o kadar da sıradışı mucit Bayke abicim:)
Danışmanlık da var tabi..
Danışıyorum şimdi sana :lol:

1) Akülü sandalye kullanıyorum, hız yapmayı severim. Sağ elimle joistiği dans ettiriyorum.
Diyelim ki yolda giderkene telefon çaldı, çantadan telefonu çıkarmak için joistiği bırakmam gerekiyor.
Neyse durduk telefonu çıkardık. Sol elimle telefonla konuşurken sağ elimle kulağımı kaşımam gerekti. Yine joistiği bırakıyorum.
Ama joistiği bıraktığım an araba duruyor.

Durmasın işte abi, ben ellerimi bırakarak 3-5 saniye gidebilmeliyim, o arada da bir iki işimi görmeliyim. Ne yapabilirz ?

2) Yine akülü sandalye kullanıyorum :p Yoldan karşıya geçicem, az ilerden bir araba geliyor. Geçsem araba üzerimden geçer, geçmesem zamandan kaybediyoruz. Ya da öyle anlarr geliyorki birden aşırı derecede hızlanman gerekiyor. Sandalyeye bi turbo motor taksak da, düğmeğe bastığın zaman kısa süreliğine çok hızlı gitsem olmaz mı abi?

:roll: Saol abi

engellerime bulduğum bazı çözümler başlığı altında icatlarımı(!) yazmıştım.
bugün nette gezerken bu konuda yalnız olmadığımı gördüm.
engelliler karşılaştıkları problemlerle ilgili kendi buldukları/icat ettikleri ve evde imal ettikleri "şeyleri"
resimleyip bi sitede toplamışlar.
http://www.workshopsolutions.com/index.htm
eğer sizlerinde ürettiğiniz şahsi çözümler varsa burada paylaşalım.
aslında yeni bi icat peşindeydim :)
du bakiim dedim amerikayı yeniden keşfetmenin anlamı yok. belki aradığım şeyi nette bulabilirim ve buldum.
konu şu. yataktan veya tekerlekli sandalyeden ayağa kalkabiliyorum.
ama ayağa kalktıkdan sonra olduğum yerde şöyle bi 90 derece dönüp yatağa veya sandalyeye geçmekte zorlanıyorum.
ayağımın altında bi zamazingo olsa o beni döndürse falan diye kafa yordum. googleye tahmini ingilizce kelimeleri yazdım...
ve evet böyle bir hatta birçok yardımcı cihaz varmış.

aşağıdaki minderde kendi ekseni etrafında dönebiliyor.
faidesi ne derseniz. arabadasınız ve tekerlekli sandalyeye poponuzu burkturup geçeceksiniz diyelim.
alın size kolaylık :) bu minderin altı sabit üstü dönüyor. gavur yapmış aaabii :)

işte sitelerin adresleri çok lazımsa sipariş edin

http://1800wheelchair.co.uk/asp/view-product.asp?product_id=451

http://www.allegromedical.com/daily-living-aids-c519/safetysure-transfer-pivot-disc-p189367.html

http://www.handyhealthcare.co.uk/mobility-aids/moving/transfer-discs-and-turners/medidisc.html

http://www.handyhealthcare.co.uk/mo...fer-discs-and-turners/rota-pad-turntable.html

http://www.handyhealthcare.co.uk/mo...fer-discs-and-turners/transfer-turntable.html

Hey gidi yaşam... Kısa süre önce vefat eden Bayke (Kemal) ve Onur kardeşimi sevgiyle anarak...

İsveç'de ellerini-kollarını-ayaklarını kullanamayan kişilerin gündelik yaşamda karşılaştıkları sorunlara kendilerince buldukları bazı çözümleri paylaştıkları bir site: www.spinalistips.se (sitenin google ile Türkçe'ye çevrilmiş hali için buraya tıklayabilirsiniz). İsteyen kişiler buldukları çözümleri siteye ekliyorlar. Sitede gezerken enteresan şeyler görürseniz siz de bu başlığa aktarın e mi?

Kalem tutma aparatı mesela:

77_2_Skrivskena1_mediumplus.jpg
77_2_skrivskena2_mediumplus.jpg

Kalemi ağızda tutmak için:

904_48_underskrift1_mediumplus.jpg
904_48_underskrift2_mediumplus.jpg

bayke'ye

çokk üzüldüm bayke ye sevenlerine sabır dilerim msjımın yeri burası olmammalıysa özür değiştirisiniz.onun yazılarını okumaya doyamıyordum.

Engelinizle, engellenmenize hangi pratik çözümlerle çare buluyorsunuz ?

Aramızda mucit çoktur eminim.:) Hadi anlatın .Bizler de faydalanalım . Teşekkürler.

engelli olduktan sonra hayatımızı kolaylaştıracak şeyler neler

mrb arkadaşlar annemin 1 hafta önce yürüme şansının yzde birin altında oldugunu ögrendik.sizde engelli olduktan sonra hayatınızı kolaylaştıracak şeyleri nasıl buldunuz bunlar neler annemi nasıl arabaya alıp koycaz yatakta nasıl daha kolay çevrilir banyosu vs.bunların daha kolayı vardır elbet diye düşünüyorum bunları paylaşırsanız sevinirim

Üst Alt