Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Eleştiri] Büyükşehir Çalışıyor

Ergin

Üye
Konular
20
Reaksiyonlar
0
"Büyükşehir Çalışıyor"

Efendim bu yazımda siz değerli blog okuyucularına önceki gün Esenler Otogarı ve Taksim arasında başıma gelenleri anlatmaya çalışacağım.

16 Ağustos Çarşamba günü saat 14:00 sularında otogardaydım ve Taksime gitmem gerekiyordu. Önce Otogar-Taksim arası çalışan otobüs olacağını düşünerek otobüs durağına yöneldim. Lakin iki hat çalışıyordu: 1-Yeşilpınar, 2-Bağcılar. İçimden "Allah allah bu nasıl olur Taksime otobüs yok" deyip metroya yöneldim. Metro bankolarında (gişe?) engelliler için açılabilir küçük kapıcıklar var. Çok güzel, olması gereken de bu. Ve fakat burayı geçtiğinde çile başlıyor. Engelli asansörü yok. Bu durumda merdivenlere yöneliyorsunuz ama aşağıya doğru yürüyen merdiven yok. Engelli insanlar nasıl ineceklerse o merdivenleri. Neyse indik merdivenleri. Metroyla Aksaray istasyonuna kadar sıkış tıkış bi yolculuktan sonra varıyorum. Aksaray istasyonunda iki çıkış var. Biri 83T numaralı otobüsün olduğu yönde. Diğeride Aksaray kapalı çarşısı yönünde. Otobüsle Taksime aktarma yapmak için bahsettiğim çıkışı kullandım. Saat 14:26 ve otobüs 14:25`te hareket etmiş. Bir sonraki seferin 16:40`ta olduğunu öğreniyorum. Tam 2 saat 15 dakika sonra sefer konulmuş. Burdan benim anladığım göstermelik bir durum olduğu. Soran olsa "evt taksime otobüs aktarması var" diyebilirsiniz. Neyse devam ediyorum. Bi umutla vatan caddesindeki otobüs durağına yöneldim. Otobüs durağına vardığımda bu caddeden Taksime giden otobüs geçmediğini öğreniyorum. Ne yapmalı..? Millet caddesinden ya otobüs kullanmalı ya da tramvay. Kebap kokusu eşliğinde "muzik center" ların önlerinden geçerek Millet caddesine çıkıyorum. Üst caddeye çıkmak yeterli değil. Tramvaya ulaşmak için üst geçide çıkıp oradan tekrar inmeniz gerekiyor. Engelli birini düşünüyorum da.. Nasıl olacak bu pek aklım almıyor. Bu arada otobüs yada dolmuş kullanırım diyorsan yine karşıya geçmelisin. Tramvayla devam etmek istiyorum. Önce üst geçiti aş sonra tramvay. Yine burnundan soluyan insanlarla, Kabataş`a kadar seyahat. (kabataştan taksime aktarma olduğunu öğrendim bu arada) Kabataşta indiğimde Taksim aktarması için metroya yöneliyorum. Ama dik merdivenler çıkıyor karşıma. Önce bir kat iniyorum. Sonra karşıma engelli asansörü çıkıyor. O asansöre engelli insanlar nasıl ulaşacaklar. O merdivenleri nasıl geçecekler? Herneyse.. Engelli asansörü çalışmıyor. Ne yapıyoruz bir kat daha iniyoruz. Sonra metro geliyor biniyorum. Taksime varış 2 dk. evt ne güzel. Metrodan iner-inmez karşıma engelli asansörü çıkıyor. Ama bu da çalışmıyor. Ne yapıyoruz merdiven çıkıyoruz. Sonra tekrar merdiven. Nihayet İstiklal Caddesi girişindeyim.

Eve geliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesine telefon edip durumu anlatıyorum. Görevli adımı soyadımı ve telefon numaramı alıp, şikayetimi gerekli yerlere ileteceğini söylüyor.

Özetle, göstermelik engelli geçişleri, göstermelik engelli asansörleri, dağlar tepeler aşıp ulaşmanız gereken tramvay durakları. Aktarmalarla dolu bir gün.

Ne diyeyim; "Büyükşehir Çalışıyor" muş..

Not:Yazı blogumdan alıntıdır.

Evet arkadaşım dediğin gibi çalışıyor ama kime çalışıyor belli değil. Bu anlattıkların bir engelli için resmen eziyettir. Belediyelerin daha gerçekten çook çalışması gerek. Belediyeler çalışır belki bir gün herşey yolunda olur ama ben göremem sanırım bunu.

Ergin

Evet çok haklısın bende senin dediğin o yusufpaşa durağının ordaki üstgeçidi kullanmamak için ender karşısından karşıya geçip trafiğin en yoğun olduğu yer buraları tabiki telleri sökmüşler ordan atlayarak otobüs durağına geçiyorum..

Bigün oralarda bana bir araba çarpacak valla :(

allah göstermesin dikkatli ol lütfen gerekenden fazla dikkatli.

İstanbul dışına çıkıyorum arada (tatil vs.)
Gittiğim yerden diyelim 2 saatte geldim bu aşık olduğum şehire, indiğim yerden eve ulaşmam 2 saatten fazla sürüyor
(çoğu zaman).
E aşk ne oldu puf oldu (geçici bi süre tabi)
Otobüs bekle (in-bin vs.vs.) hayatı kolaylaştıracak çözümler üretmeyen ve üstüne bir de çekilmez hale getiren tüm kurum,
kuruluş, şahıs, şahıssız
(bu ne demekse uydurdum şahsiyetsiz diyesim geldi) insanlara şükranlarımı sunuyorum,
ne işim var dimi benim sokakta oturayım evimde paşa paşa..Ne diye sıkıntıya sokayım ki insanları (cık cık cıkkkk)

beledıyeler rüşvet yemek yerıne yada bırılerının cebını doldurmak yerıne işlerını yapsalar boyle olmazdı hıcbısey zaten.
ınanın sokaga cıktıgımda korkuyorum.cunku kaldırımdan gıtmek ımkansız ya bı dırek vardır yada kaldırımda araba park etmıstır....
yoldan gıtsenız araba vuracakmı korkusu.
zaten engelımız var bıde basımıza bı kaza gelıpte yenı bı engel eklemeyeyım dıyorum ama...
genede yoldan gıtmek zorunda kalıyorum malesef...
ey beledıyeler işinizi yapın cebınızı doldurmaktan bıkmadınızmı?

Üst Alt