Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Elektrik, doğalgaz, su, telefon vb. faturalarda engellilere indirim var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

eroxsiss

Yeni Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
DİKKAT! ESKİ TARİHLİ BAŞLIKTIR.
BU TARİHTEN SONRA İNDİRİM UYGULAMALARI BAŞLAMIŞTIR.

________
benim aklıma birkaç soru takılıyor. engelli ve özürlü arkadaşlar elektrik doğalgaz su cep telefonu ev telefonu faturası indiriminden özürlülük oranına göre mi yararlanıyorlar? ve ileride evlenip sigortalı bir işe girseler kendi adlarına fatura edilen elektrik su doğalgaz ev telefonu faturalarında indirim istemeleri sözkonusu olabilir mi?
sorularımı cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik, doğalgaz ya da telefon faturalarında engellilere bir indirim yok ki! :)
Bir tek bazı -küçük- belediyeler su faturalarında indirim uyguluyor o kadar.

Uygulanan indirimin %40 ve üzerinde sakatlığı bulunanlara uygulandığını sanıyorum. Bazen de artı olarak muhtaçlık/yoksulluk aranıyor.

internetten araştırma yaptım bu konuyla ilgili yeni bir yasa tasarısı hazırlanıyormuş.eğer bu tasarı yasalaşırsa muhtaçlığını belgeleyen özürlüler elektrik,su,doğalgaz faturalarında yüzde 50 indirimden faydalanacakmış.ayrıca bu yasa tasarısında belediyelerce işletilen veya kiraya verilen büfe, tuvalet, otopark gibi işyerlerinin yüzde 10'unun öncelikli olarak özürlüler ve özürlülere hizmet veren vakıf ve dernek tarafından işletilmesi sağlanacakmış.inşallah bu tasarı hemen yasalaşır.

arkadaslar bugün vodafone abone merkezine gittim orada engelliler için olan tarife ücretlendirmesi hakkında bilgi veridi görevli iyikide bilgilendirdi vodafone tarife bilgilerini verirken 45 ytl llik vergiden bahsetmiyor yada ben göremedim haberiniz olsun... bence turkcell daha mantıklı.

Arkadaşlar ben şahsen İstanbul için İğdaş,Ayedaş ve İSKİ'ye engellilere tanınan hakların olup olmadığına dair yazdım, Ayedaş hariç diğer ikisi cevap verdi.

İğdaş ve İSKİ engelli/özürlülere uygulanan herhangi bir uygulamanın olmadığını belirttiler. Sanırım Ayedaş'tan da aynı cevap gelecektir.

oturan boğa değerli arkadaşlar faturalar konusunda bir çalışma başlatamazmıyız ben evli 3çocuk babasıyım yani 5kişilik aileyim emekliyim faturalar çok canımı yakıyor eminim sizinde öyledir çalışacak iş arıyorum malum özürlüyüm ya iş bulamıyorum sosyal devlet işte burda devreye girmesi gerekiyor siyasetcilerimiz konuşuyor hep si kuru laf

Bazı belediyeler sadece engelli bireylere değil aynı evde yaşayan ailesinede su faturasında indirim uyguluyor. Benim down sendromlu kızım var, bu haktan yararlanmak için belediye'ye başvurdum. İstenilen evraklar şunlar.
1- Hastaneden alınan yüzde bildiren rapor
2- İkametgah senedi
3- Vukutlı nufus cüzdanı örneği
4- Vasi belgesi.

Eşim ve benim evliliğimiz sürdüğü halde vasi belgesi istemelerine çok şaşırdık. Bunun için mahkeme'ye başvurmamız istendi. Böyle saçma bir durum olurmu, çok sinirlerim bozuldu. Bir yığın maddi ve manevi kayıp.
Artık vazgeçmişken , birden hakkımı arama içgüdüsü ile belediye başkanına telefon ettim ve durumu anlattım. Kendisi gerekli birimi arayarak evlilik kurumu devam ettiği durumlarda bu belgeye gerek olmadığını söyledi. Bakalım bu hafta tekrar başvuracam, bir sorun çıkmayacağı söylendi.

arkadaşlar İSKİ de gazilere bir indirim söz konusu.
ilgilenen arkadaşlara yardımcı olaabilirim.
saygılarımla..

elektrikte hiç olmazsa indirim yapılmalı nerde bu erdoğan seçim yaklaşıyo yahu oy istiyosan elektrikte hiç olmazsa engellilere indirim yap 8 milyon oyu kap :mrgreen:

izmitte oturanlar için isu atık su parası almıyor yani fatura yarı yarıya düşüyor.

LostBoy' Alıntı:
Ankara aski su faturasında engellilere yüzde 60 indirim yapıyor .Dün ben yaptırdım..ve bu tüm ülke geneli için geçerli bir indirim .bakanlar kurulu kararınca .

Nasıl yani ben İSKİ'ye yazdım, böyle bir şey yok dediler.
Bununla ilgili bakanlar kurulu kararının bir kopyasını koyabilirmisiniz veya link verebilirmisiniz.

Olur canım bakanlar kurulu bölgesel ve kısmi kararlarda alabilir.

arkadaşım ben İSKİ ' de çalışıyorum.herhangi bir bakanlar kurulu kararı bize ulaşmadı olsaydı ilk önce ben kendi faturama indirim hakkı için baş vururdum.önceden yazdığım gibi İSKİ 'DE SADECE GAZİ ve GAZİ YAKINLARI için indirim sözkonusu.

Teşekkürler Mehmet Bey, verdiğiniz bilgi için,
Bu durumda böyle bir imkan olursa ilerisi için demek ki zaman geçirmeden sizlerin burada bizlere duyuracağınıza inanıyorum.

Lostboy Arkadaşım ben samimi bir yazı için kullandım bu "canım" lafını.
Ama sizi rahatsız etmiş,olabilir.Doğrudur,haklısınız da.
Sizlerden çok özür dilerim. :oops: Herhangi bir kastım kesinlikle yoktu.
Size ne bir ithamda ne de bir iddiada bulunmak istemiştim.
Tekrar tekrar özür dilerim. :oops:
Saygılarımla.

İNDİRİMLİ TARİFEDEN YARARLANACAK ABONELER

Gaziler, şehit/gazi dul ve yetimleri, özürlüler ile aile bireylerinden biri spastik özürlü olan (memur, işçi, küçük esnaf ve muhtaç durumdaki veli veya vasilerin adına abone olmak kaydıyla), 65 yaşını doldurmuş muhtaç, yoksul ve kimsesiz Türk Vatandaşlarına aylık bağlanması hakkında kanun kapsamındaki kişiler, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınacak belgelerle tek bir meskene abone olmak, ayrıca her yıl aboneliğini yenilemek koşuluyla %50 oranında indirimli olarak yararlandırılacaklardır.

Ben mersin de ikamet ediyorum MESKİ de böyle bir uygulama mevcut
kaynak:http://www.mersin.bel.tr/abonesozlesme.asp

eroxsiss' Alıntı:
internetten araştırma yaptım bu konuyla ilgili yeni bir yasa tasarısı hazırlanıyormuş.eğer bu tasarı yasalaşırsa muhtaçlığını belgeleyen özürlüler elektrik,su,doğalgaz faturalarında yüzde 50 indirimden faydalanacakmış.ayrıca bu yasa tasarısında belediyelerce işletilen veya kiraya verilen büfe, tuvalet, otopark gibi işyerlerinin yüzde 10'unun öncelikli olarak özürlüler ve özürlülere hizmet veren vakıf ve dernek tarafından işletilmesi sağlanacakmış.inşallah bu tasarı hemen yasalaşır.

eroxsiss bu gelişmeler kanunlaşır veya bir gelişme olursa lütfen bana email atın. görüşmek dileğiyle....

Engellilere elektrik ve su faturasında indirim var mı?

arkadaşlar elektrik ve su faturasında biz engellilere indirim var mı varsa şartları nedir ?
cevaplarınızı bekliyorum

istanbulda engellilere yönelik bir su indirimi mevcut değil ama gazilere böyle bir hak tanınmaktadır.bilginize

memuriyete girdiğinde bile senin hakkın devam eder.su,cep telefonu,otobüs,tren,belediye otobüslerinde,indirimler var

açıkçası sadece muhtaçlar değil %40 'ın üzerindeki tüm engellilerin yararlanması daha uygun olur böylesi bir haktan..Çünkü ücretler çok ahım şahım değil neticede..

ben ASKİ ye başvurdum. su faturası artık %90 indirimli geliyor son ödediğim fatura 5.12 ytl (normalde 40 ytl ye yakındı). keşke elektrikte ve doğalgaz da da bu kadar olmasa da biraz indirim olsa. Ozaman hayat daha güzel olur diye düşünüyorum :)

Ankarada engelliler için su ve elektrik faturalarında indirim varmı? varsa hangi kanun ve yasaya dayanarak müracat edebiliriz

bir kere akp ye oy verdim bir daha vermem oyunma kurban ederim onları bu şekilde ülkeymi yönetilir kardeşim beee halkının çıkarlarını değil kendi çıkarlarını gözeten bir insan oldu çıktı hepsi o koltuk ta ne varsa oraya gelen 180 derece dönüyor...oğluna gemi alacağına o bütçeyle engellilere indirim yapsaydı o zaman hacca felan gitmelerine de gerek kalmazdı,yazıklar olsun bana ki bunlara oy verdim...

kardeş eğer bir engelli akp den yana tü kaka derse ben ona nankör derim unutmayalım bundan 6 sene önce 3 aylık 67 tl aldığımızı ve artık akülü arablar ında 1700 tl sini karşılayanda akp hükümeti oldu ben hastanede sıra bekliyordum şimdi ilk ben giriyorum sebebi kapılarda artık yazıyor ilk öncelik engellilere ve ağır yaşlılaradır diye nankör olmayın nankörlük yapmayın at gözlüğü ile dünyaya bakmayın

su indirimi

arkadaşlar dün askiye gittim. özürlülere %40 ve üzeri raporu olanlara %90 su indirimi var. gerekli belgeler su aboneliğinizin üzerinize olması gerekiyor. 35 TL abonelik parası veriliyor. kiracı iseniz kira kontratı, ev sahibi iseniz tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi, sağlık kurulu raporu.

not: elektriktede indirim varmı bilgisi olanlar lütfen paylaşsın. biz özürlüleri bizden başka anlayan olmaz. bildiğimiz herşeyi paylaşalım lütfen. sağlıcakla kalın. Allahım başka hastalıklar vermesin...

Ankara ASKİ engellilere su faturalarında indirim uyguluyı ASKİ'nin ulus taki yerine başvurunuzu yapın..
istenilen belgeler
özürlü kimlik kartı veya özürlülüğünüzü gözteren herhangi bi belge ve kimlik

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt