Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EKPSS'ye ilk defa başvuracak kişilerin yapması gerekenler (2024)

can0138

Üye
Konular
9
Reaksiyonlar
2
Yüzde 40 ve üzeri engelli raporunuzun çıktısını, kimlik fotokopisini ve diplomanızın bir nüshasını alıp ilçenizdeki aile sosyal politikalar merkezine gidiyorsunuz.

Ben nereye gitmem gerektiğini Cimer'den sordum aile sosyal politikalar il müdürlüğü diye cevap geldi ama maalesef oraya gittiğimde ilçeye yönlendirdiler. (Ankara için)

Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar;

Kimliğiniz yanınızda olsun, fotokopisini bırakacaksınız.

Diplomanızın aslı yanınızda olsun fotokopisini teslim edeceksiniz. (E-devletten alınan mezun belgesini de kabul ediyorlar.)

Engelli raporunuzun bir çıktısı da yanınızda olsun.

İşin garip tarafı şu, bütün bilgilerimiz zaten devletin sisteminde var. (Kimlik, diploma, rapor)

Bunları alıp neden bir memura onaylatıyoruz? Kaldı ki benim işlemlerimi yapan memur ne kimliğimin aslına ne de diplomamın aslına bile bakmadı.

Neyse buradan size üç nüsha halinde ön kabul ve taahhüt beyanı veriyorlar. Bu belgedeki bilgilerinizin ve engel grubunun doğru olduğundan emin olmanız gerek. Elle yazıldığı için hataya çok müsait.

Sonra bu "ön kabul ve taahhüt beyanını" alıp ÖSYM bürosuna gidiyorsunuz. ÖSYM bürolarının güncel listesine ulaşamadım ben. Memurlar net üzerinden bir liste buldum, oradaki adrese gidince de büro kapandı dediler, oradan başka bir okula yönlendirdiler bu şekilde bulabildim büroyu.

ÖSYM bürosunda yapılan işlemler de hataya çok müsait, EKPSS kılavuzunu okuyarak nerede ne seçilmesi gerektiğini bilmenizi tavsiye ederim. Gerçi daha sonra büroda yapılan başvuruyu kendiniz güncelleyebiliyorsunuz. Büro kimliğinizi görmek istiyor sonra ön kabul ve taahhüt beyanını alıyor. Benim engelli raporumu ve engelli kimlik kartı fotokopimi de aldı görünce ama bunlar zorunlu değil anladığım kadarıyla. 45 lira da para alıyorlar.

Sonra ais.osym üzerinden başvurunuzu onaylıyorsunuz, 75 lira sınav ücreti ödüyorsunuz.

Ben bu işlemler için zorlandığımı söylemem ama online başvuru ile çok daha kolay olabilirdi diye düşünüyorum. Umarım bu kaşe-imza saplantısından bir an önce vazgeçilir.

28 nisan da ekpss sınavına girecek arkadaş varmi

18.28.subat arasi soru ve cevaplar açıklanmıştı ben kaçırdım bir günde soru ve cevapları olan arkadaş varmi aramızda

Son düzenleme:
Ben ilk kez bu sene başvurmayı düşünüp sonra vazgeçmiştim. Geç başvuru imkanı varmış, bugün başvurayım dedim ama bu belge işlerinin bu kadar yoğun olduğuna hiç dikkat etmemiştim. Çorum'un bir ilçesindeyim, ilk kez başvuracağım için merkeze gitmem lazımmış. Bir günde BÜTÜN BU İŞLERİ halletmem mümkün mü? Atıyorum, falanca belgeyi teslim ettim. Sonra ilçeye dönüp bir okulda işimi hallettim vs. Herhangi bir belgenin, başvurunun sisteme işlenmesi vs için günler geçmesi lazım mı?
İşi son güne bırakınca kendimi bir anda böyle saçma sapan gereksiz koşuşturmalar içinde buldum maalesef.

ben 18 28 şubat arası ortaöğretim sınav soru ve cevaplarını almayı bir günde kaçırdım 6 tane soru ve cvplari yayınladılar siz ala bildiniz mi osym uygulamasından

Üst Alt