Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ehliyet yenileme ve yeni müracaatta mağdur olanlar birlik olalım!?

gokay
Yazıyı okudum, çok güzel net bir anlatımla dile getirilmiş, dilerim görsel, basılı ve dijital basında daha sıkça gündeme gelerek, hakkımızı alabiliriz.

Bence destek olmalıyız...

ŞehzadeEren
Ayrı, ayrı başlık açmak yerine tek başlık altında toplanıp, çoğunluk sağlayarak belki bir yere ulaşabiliriz.

MERHABA ,biz de sürücü olmaz verdiler ,bu haksızlık siz ne yaptınız acaba ben de mahkeme yoluna gitmek istiyorum.

sizinle aynı durumdayım işime nasıl gideceğim bilmiyorum ,ne yapabiliriz

sizinle aynı durumdayım işime nasıl gideceğim bilmiyorum ,ne yapabiliriz

Orangutan

Arkadaşlar, bende ilk mağdur olduğum zamanlarda mahkemeye gitmeyi, hatta Avrupa insan hakları mahkemesine dahi başvurmayı düşündüm,
Fakat, edindiğim bilgiler ve istişare yaptığım hukukçular, mahkeme işinin uzun yıllar sürebileceği gibi nasıl sonuç verileceğinin bilinmediğini,
Bu sebepden dolayı, en son çare olarak düşünülmesi gerektiği bildirildi.

En kısa ve çözümlü olanı ise, tıpkı EYT de olduğu gibi birlik olup, siyasilere kendimizi anlatma yolu.
Bunuda, yazılı, görsel ve sesli basınla olabileceğini düşünüyorum.

Yeterki bizlere, Engelli dernek ve Federasyonlarının sahip çıkıp, mağduriyetimizi öncelikli hale getirmeleridir.
Onlar getirmese dahi bizler birlik olup, kendimiz ses getirelim.

Şuana kadar hiç bir engelli federasyon ve dernekte biz mağdurlarla ilgili bir şey göremedim, gören varsa lütfen burdan yazsın.

Bir kişi, kamu denetleme kuruluna başvurmuş, onlarda Sağlık Bakanlığına uyarı yazıp yeniden komisyona sevkini önermişler, fakat sonuç ne oldu, nasıl sonuçlandı hiç bir bilgiye ulaşamadım, ulaşan varsa paylaşabilir mi.

Gerekirse, hepemiz KDK na başvuru yapabiliriz.

Fakat sizeden lütfen çok ama çok rica ediyorum, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığına mağduriyetinizi bildirir dilekçeleri verin, gerek posta ile gerekse cimer aracılığıyla...

Herkese merhaba,
dün eski ehliyetimi yenilemek üzere girdiğim komisyondan sürücü olamaz raporu çıktı,,
kafamı sağa sola tam çeviremiyormuşum..
29 yıldır kamyonet dahil her türlü aracı rahatlıkla kullanıyorum...ceza bile yemişliğim yok...bütün ihtiyaçlarımı aracımla görüyorum,
tertibatlı araçta önermiyorlar extra aynalar gibi,,normal aracıda artık kullanamıyacağım peki ben nasıl yapacağım hayatımın kalanında,,
mesajlarda birlik olup bildirim yapabileceğimiz yerlere benide koyarmısınız,

Ne yapılması gerekiyorsa birlik olup yapalım ben varım,,
Bunca yıl sonra ehliyet gitti,,

ben hazırım

en son durum nedir ortak bir karara vararak dilekçe oluşturabilirmiyiz

Arkadaşlar benim sol ayakta çocuk felci var sağ ayak sağlam. H sınıfı ehliyetimi değiştirirken neler yaptığımı nelerle karşılaştığımı burada çok detaylı şekilde anlatmıştım. Benim durumumda olan yani otom.vitesli aracı kullanabilecek birisinin heyetlik hiç bir işi yok devlet hast. İle de bir işi yok. Özel veya devlet hast. deki Ortopedi doktorunun oluru ile ehliyetini alması gerek. Neden mi:
Komisyonda başka bir hastalığınız olup olmadığı sorulmuyor zira bütün sağlık verileriniz doktorların elinde var, sadece ortp. Rahatsızlığınız bakılıyor ayağınızı oynamanız isteniyor. Dolayısıyla kişinin tıbbi verilerini her Dr görebilir yani ozeldeki bir Dr. kisinin nörolojik veya ehliyet almasına engel rahatsızlığı olup olmadığını görüp otm.vitesli araç kullanabilecek kişiye ehl. için onay vermeyebilir. Benim durumumda olan birisi için heyet şart değil demek istiyorum

Ben en baba merciye bir konuda bir yazı bilgi yazısı yollayacam kısmetse. Yazıyı hazırlamaya başladim. Kaç zamandır o bilgi yaxısına ehliyet için kendi durumumu da yazsam mı eklesem mi diye düşünüyordum. Şayet eklemeye karar verirsem bilgi veririm sizlere de
Selametle

alifatih1958

Lütfen artık bu konuda acil olarak birleşelim, hiç kimse bizi dinlemiyoru, hatta hiç haberleri dahi yok, Ama çok zordayız...

Benim de sol kolumda ve ayağımda engelim var sol elimdeki kavrama sorunu nedeniyle sürücü olamaz raporu veriyorlar. Gerçekten araç kullanamasam doktorlar haklı diyip kaderime razı olacağım ama otomatik vites araçları çok rahat şekilde kullanabiliyorum. Bu ehliyet mevzuu yüzünden ortopedik engelimin yanı sıra bir de psikolojik olarak kötü etkileniyorum

Siz böyle bir başvuru yaptınız mı?

Cumhur Başkanımıza gidip konuyu anlatalım. Başka çözümü yok. Kimse ilgilenmiyor, hepsi boş.

Ben başka bir yazı yazacam kısmetse konusu sakatlıkla veya ehliyetle ilgili değil. Şahsi bir mesele. Cimer kanalı ile yollamayacağım. Belki bu konu ile ilgili bir bilgi yazısı da aynı anda yollayabilirim düşünecem karar vermedim henüz

NAZDEMİR

En az 3 4 yere cimerden yazdım, verilen cevaplar hepsi otomatik aynı, kimse ciddi olarak okumuyorlar bile, bu işi elden bizzat koşturacak birisi gerekli.

APS ile, Aile Sosyal ve Sağlık bakanlığına ayrıca resimler belgeler vs ile mektup da attım yine gelen cevap CİMER ile aynı malesef.
Bizim bu ehliyet mağduriyetimizi bizzat elden birilerinin takip etmesi şart.

İşin galibi, sözde engelli federasyonları, dernekleri vs var ama hiç birinin gündeminde dahi değiliz, buda ayrı bir sorun. Anlamıyorum, bizlerin sorunun çözmeyeceklerde ne işe yarıyorlar ki...

NAZDEMİR

Başkanımız ile nasıl görüşmeyi düşünüyorsunuz acaba.

Adamın biri hasta olmuş adama demişler doktora git. Demiş beni hasta eden zaten doktor. Anlaşılır olmuştur umarım.

ahmedduman60

size katılıyorum, burada yazmak vs hayıflanmak, tıpkı hamamda su dövmek gibi bir şey oluyor,
Aylar önce, daha ne deprem nede seçimler gündemdeydi, Aile Sosyal Bakanlığına dilekçe yağmuruna tutalım dedim, hatta kendi yazdığım dilekçeninde örneğini burda yayınladım.

Fakat kimse tınmadı, sadece tek yaptıkları hayıflanıp, sanki çözümü burada gibi hep buraya şikayet şekilinde yazmakda buluyorlar çareyi,
Hiç kimse öncülük yapıp da birliklik olmaya yanaşmıyor, bu işimiz zor çözülür bizim.

Geçmişte bimer vardı, o tarih oldu cimer geldi. Zamanında maliyeye bir yazı yazmıştım, maliye başından savarcasına bir cevap verdi. Bimere yazdım bimer konuyu filanca merciye yolladık diye cevap verdi. Filanca merci bimerin talebi üzerine bana cevap verdi ama üfürükten tayyare bir mesaj. Bunun üzerine bimere bir mesaj daha yazarak filanca mercinin mesajının doğru düzgün bir mesaj olmadığını baştan savma olduğunu ima ettim. Bimer o filanca merciye kalayı basmış olmalı ki o merci bana tam 2 sayfalık son derece detaylı ve beni net bir şekilde aydınlatan cevap verdi.
Bu hikayeyi şunun için yazdım detaylıca: cimere yazdınız diyelim, aldığınız cevap baştan savma ise yılmayın ikinci kez yazın şikayet edin. Sonunda adam gibi cevap veriliyor.
Selametle

alifatih1958

En az 4 yere yazdım defatle, hepsi bir yerlere havale etmişler ve hiç birinden cevap olacak nitelikte tek satır yazı dahi gelmedi.

Sorun kişisel mücadeleyi aşıyor, sorun toplu birlikte olup, çoğunluğun mağduriyetini duyarabilmekte geçiyor.
Yoksa, yıllarca, yaz yaz dur sonuç çıkmaz, üzgünüm benim kanaatim bu.

23 yıllık memuriyet hayatınında vermiş olduğu tecrübemde bu şekilde olacağını gösteriyor...

Birlik yoksa, bu konuda sonuca ulaşmak da yok hatta imkansız...

Hanımefendi ben bütün samimiyetimle söylüyorum ki bizim camiada birlik beraberlik yok, tesisi de pek mümkün değil bence. İstanbul Sakatlar Derneğinde gördüklerim, duyduklarım keza TOFD.deki gözlemlerim, başa geçerek bayrağı alması geren kişilerin sahsi menfaat ve istikbal uğruna bizden uzaklaşmalarını görmek beni yukarıdaki gibi düşünmeye sevk etti. Hoş bir durum değil ama maalesef gerçek de bu. Dolayısıyla ben bir bütünlük, beraberlik beklemiyorum. Sıkıntımın azalması veya mümkün ise ortadan kalkması için tek başıma bir şeyler denemeyi tercih ediyorum. Olumlu bir şey çıkarsa ne ala, çıkmazsa da şanssızlık diyorum.
Yani işin özü biz sakatlar camiasında beraberlik kültürü diye bir şey yok, kişiler bireysel takılıyor. İyi mi? Değil ama vaziyet böyle. Selametle

alifatih1958

Size çok çok hak veriyorum. Aydurumu bende yaşadım ve yaşıyorum da. Yıllarca engelli derneğinde yönetim kurulu üyeliği yaptıgım halde. Çoğu olaylardan haberim dahi olmuyordu, başkan bey kendi menfaat ve ailesi için kullanıyordu.

Şuanda da, bakanlara yakın birokrat diyebileceğim engelli insanlar var, çoğu da engellilerin ehliyet sorunu başta olmak üzeri, bir çoğunu biliyorlar fakat, kendilerinin aldıkları kadro makam mevki sebebiyle, üç maymunu oynuyorlar. görmedim, duymadım, konuşmadım.

Rabbim mücadelemizi inşallah boşa çıkarmaz, kendi adıma tek kalsamda mücadeleye devam ediyorum...

Makam, mevki, istikbal beklentisi olandan hiçbir şey beklemeyin. Bayrağı almaya çekinirler ama sonra havalarını alırlar o başka.
Hadi kalın sağlıcakla.

Bende 18 yaşındayım sağ kolum humerus bölgesi dirsekten omuza kadar olan bölge içten protez kolumuda kısıtlı kullanıyorum fakat araba v.b kullanabiliyorum yorumları genel olarak okuduğumda ehliyet alınamıyormuş ben sürecide hiç bilmiyorum

Mustafa kardeşim sendeki rahatsızlık konusunda, daha doğrusu bu rahatsızlık ehliyete engel midir değilimdir konusunda bilgi sahibi olmadığım için yardımcı olamıyorum. Ancak bir kolu omuzdan itibaren olmayan (elektrik çarpması nedeniyle kol yok onun yerine sert plastik gibi bir maddeden sabit bir protez var) bir arkadaşımın ehliyeti var hatta yeniledi de.

Atipik psikoz hastasıyım. doktor epikrizleri incelemeden kalktı önce benden alma dedi sonra gitti ehliyetime kısıt koydu. Ticari araç, ambulans ve resmi araç kullanamaz. 3 yılda bir sağlık kontrolünden kısıt koydu. Kullandığım ilaçlar ağır değil. Daha önce doktorum ben veririm sana ehliyeti diyordu. Şimdi ise artık verilmiyor öyle kalacak diyor. İtiraz ettim yine vermediler. Yazık ne iş bulabiliyorum, ne dışarı cikabiliyorum. Bu Allah'tan reva mı?kimsenin birşey bildiği yok. Durumunu saklayanlar yollarda cirit atıyor. Bize bütün kanun maddeleri uygulandı. Günahtır, günah!!

Nakliyecilik ile uğraşıyordum. Arabamı yok pahasina sattım. Şimdi ehliyeti verselerde işimi yeniden kuramam. Çok büyük ah alıyor bu düzenlemeyi yapanlar.

Merhaba organik olmayan psikoz tanisiyla emekli oldum.ehliyetlerin değişimi sürecinde ilk muracati yapanlardan biriyim psikiyatri doktoru vermek istemedi ehliyeti yönetmeliğin ilgili maddesi gereğince remisyonda olan hastaya verilir diyor o madde sayesinde ehliyetimi yeniledim üç ayda bir sürekli remisyondadir araç kullanabilir raporu aldım.taki haziran2023 e kadar doktor sistemlerimiz yenilendi artık veremeyiz diyor bunun aslı astarı nedir yönetmelik değişikliği yok sanırım bilgisi belgesi olan yazsın saygilat

Merhaba herkese,
hali hazırda var olan H sınıfı ehliyetimle 2018 yılında araç alımı gerçekleştirdim ve 5.yılını doldurdu.
ehliyetimi yeniletmeye fırsatım olmadığı için sürece yeni başlıyorum. Fakat hastaneden aldığım yanıt sağlık müdürlüğünün kurula cağıracağı ve 2 ayda da arayabilirler 5 ay olup hâlâ bekleyenin olduğunu da söyledi.

Bu durumda ben mevcuttaki H sınıfı ehliyetimle yeniden ötv indirimli araç alım işlemine girebilir miyim aydınlatabilir misiniz?

NAZDEMİR

Mhb, Naz Demir hanım, paylaştınız bu resmi gazeteye göre, biz ortopedik engeli olup, daha önce H grubu tertibatlı kullanmabilir ehliyeti olup, yürürlükde ki sağlık raporu uygulamasına istinaden, sağlık kurulunca sürücülüklüre iptal edilen, ehliyetini yenileyemeyenler olarak ne yapmamız gerektiği konusunu pek anlayamadım,
Biraz açıklarsanız sevinirim.

Merhaba 2021 yılında beyin sapı pıhtı atma spnucu tüm vücut felç ama sağ tarafım iyi ağırlıklı sol taraf neyse ehliyet değiştirmek için başvurdum aile hekimi hastaneye sevk etti belli bir ücret yatırdıktan sonra yaklaşık 10 bölüme girdim hepsi komisyona sevk verdi( sağ tarafımın gücü yeterli olduğundan göz kulak sağlam çok şükür) neyse ilçe sağlıktan komisyon için tarih aldım komisyon kapıdan girer girmez yaşadığım hastalık için olur veremezlermiş kontrol bile etmediler git itiraz et dediler.Tamam dedim itiraz edeyim bilmiyorum ya o da çok zor imiş en yakın 2 ilde komisyona gireceksin tarihleri bekliceksin falan oralardan olur raporu alırsanız oluyormuş. Şehir dışına nasıl çıkayım ben yani skıyorsa itiraz et (ama itiraz hakkın var) bıraktım artık 2 yıl sonra tekrar başvurabiliyormuşum.
Şimdi herkes söylüyor ki hayata tutun hayata tutunmaya çalıştıkça tokat yiyorum.İş hayatıma zor da olsa geri döndüm, (araba ihtiyacım çok fazla, fizik tedavim devam ediyor, yakın zamanda karar verecem o kadar yapılan muameleye göre emekli olup evde oturcam.)Bana o muamele yapılarak bu hayatta yoksun deniliyor.Ben nasıl mücadele edeyim.%72 ortopedik engel raporum var ehliyet olmadığı için hiç bir işe yaramıyor.(Olsun sen hayata tutun.)Engelli yaşamak her anlamda çok zor Allah herkesin yardımcısı olsun.Saygılar

Engel_yoK

öncelikle hastanenin verdiği cevap doğru. İl Sağlık Müdürlüğünün iş yoğunluğuna göre değişiyor çağırılacağınız zaman.

2018 yılındaki ehliyetiniz ile değil 2018 yılında aldığınız rapor ile ötv muafiyeti oluyor. O Rapor elinizde olacak öncelikle. Ondan sonrasında ise size daha net cevap verebilmek için engeliniz nedir onu yazın ona göre cevap verebilelim. Çünkü 2019 yılında yönetmelik değişti bazı ortopedik engeller için yeniden rapor alma zorunlu hale geldi, bazı ortopedik engeller için ise eski raporlara göre de işlem yapılabiliyor.

Sefad

Geçmiş olsun inşallah. Bu ülkede böyle oluyor malesef. Pes etmeyin o iki il neresi ise gidin itiraz edin. Onlarda vermezse dava açın hakkınızı sonuna kadar arayın. Şimdi bunlara ne gerek var diye geçiyor içinizden biliyorum. Malesef güzel ülkemiz bu hale geldi artık. Engeli olan insanların haklarını savunacak ölye doğru düzgün bir mercide yok. Yılda sadece engelliler gününde hatırlanıyor engelliler o güne işte bir kaç değişiklik sıkıştırılıyor sonra bir sene kimse ortada olmuyor. Güçlü durun şehir dışına tek başına seyahat imkanınız yoksa bir arkadaşınızdan bir yakınınızdan yardım isteyin beraber gidin rapor için uğraşın. Başka türlü kimse sizi düşünmez kimse evinizde beklerken size hakkınızı vermez. Sonuna kadar mücadeleye devam.

Ortaklaşa oluşturacağımız bir mektupla veya verirlerse birlikte toplanıp randevu alabilir onu ziyaret ederek derdimizi anlatabiliriz.

Üst Alt