Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Eğitim deneyimleri

cefobid, ben uzun boyuma rağmen hep ön sırada oturarak çözmüşdüm konuyu dudak okuduğum için kolaydı ,ama çok sorunu insanların çözmeye çalışacağından eminim ve sen kendini çok iyi hissedeceksin bir çok yönden buna inan yolun açık olsun .

merhaba gelişim yolcusu,
mimarlık mesleğini de isteyerek seçmedim. 1996 yılında öss' ye girerken engelli öğrencilere tanınan haklardan habersizdim ve öğretmenlik için puanlarım yetmedi. Gönlümdeki meslek öğretmenlik olduğu halde, tercihimi engell,iler entegre mimarlıktan yana kullandım. İşitme engelli olduğum için mimarlık yapmayı engelleyici bir durumum yok, olsaydı da zaten icabına bakardım. '. üniversiteyi sadece öğretmen olup hayallerimdeki meslee kavuşmak için okuyorum. Bölümüm rehberlik ve psikolojik danışmanlık. İleride bir işitme engelliler okulua rehber öğretmen olarak atanmayı istiyorum.

Sevgili Mimar,

Seni kutluyorum, geçte olsa ideallerinin peşinden koştuğun için.. Benim profilime bakarsan benimde Mimarlık Fakültesi mezunu olduğumu göreceksin.. (Şehir Planlama Bölümü) ..Şu anki durumunla meslaktaşız.. :) İlerde ne olur bilemem ama :D

merhaba gelişim yolcusu,
Hsngi üniversiteyi bitirdin, mimar ve işitme engelli olduğunu görünce tanışıyormuyuz acaba diye düşündüm.
yasemin

Sevgili mimar,

Sen öss ye girerken ben üniversiteden çıkıyordum.. :D

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunuyum..

Böylece tanışmış olduk işte :)

İçiçe meslek gruplarından arkadaşlar olduğunu görmek ne güzel.. Ben de içmimarım.. ve bende sizlerle aynı kaderi paylaştım.. Marmara Güzel Sanatlar Fak. mezunuyum ve okulumu ilk kazandığım yılın ilk günü sanat tarihi dersinde herşey kararmıştı gözümde. Hocamız dersin taa başında "bu yıl ders işleyişimizde farklılıklar yapacağız,her hafta derslerimizi değişik müzelerde, sanat merkezlerinde gerçekleştireceğiz"diye söze başladı.. ve tahmin edersiniz ki; ben bir engelli olarak, ayrıca son ameliyatını 2 ay önce yaşamış biri olarak o an yıkıldım.. Aklımdan ilk geçen "ben yetişemem, ben gidemem, onlar beni beklemezler" oldu.. Herşey dönüyordu çevremde. Ders biter bitmez çıktım ağlayarak,yıkılmış vaziyette eve geldim ve aileme "yarın okuldan kaydımı alıyoruz, sakın birşey sormayın"dedim.Hiçbir soruya cevap vermeden okulun yolunu tuttuk birlikte ailecek ağlayarak. Gittim ve ben kaydımıalmak istiyorum dedim. Herkes şaşırdı. üstelik orada eğitime başlayabilmek için Marmara İngilizce Öğretmenliğini bırakarak kumar oynadım. Yetenek sınavını kazanabilmek, diğer okuldan kayıt alabilek inanılmaz zordu.. ve ben yıllarca çalışıp giremeyenler varken,yeteneğimle ve az bir çalışmayla kazanabilmiştim. Herkes ağlamaklı oldu. Öğrenci işlerinde herkes dondu kaldı.. Ve fakülte sekreteri olan Duran bey (ona çok şey borçluyum. Allah ona hayırlı bir ömür nasibetsin)odaya girdi ve ona anlatmak zorunda kaldım. Bana " sen nasıl kaydını alırsın? bu okulu kazanmak için insanlar kendilerini parçalıyorlar, sen kazandın ve kayıt almak istiyorsun, bu nasıl iş? Gerekirse seni kendi arabamla götürür, gerekirse 4. kata seni sırtımda çıkarırım" dedi.. ve benim kaydımı sildirmedi.. talimatıyla kaydım donduruldu.. Eğer seneyede okumak istemezsen o zaman alırsın. Git bu yıl dinlen eğlen" dedi.. Ve ben ertesi yıl inanılmaz bir güçle ve mutlulukla okuluma başladım ve çok iyi bir dereceyle okulumu bitirdim. İstediğim meslekti. Hayalimdi.. Ha, daha sonra zorluk yaşamadımmı? Yaşadım.. Ama onları daha sonra dökerim..:) ve benim 2 yıl öncesine dek hiç engelli arkadaşım olmamıştı.. siz daha şanslısınız. Ben tek başımaydım, tek başıma savaştım.. Hep tektim.. Ama kendimi engelli gibi görmeme de engel oldu. Daha engelli olduğumu yeni algılamaya başladım.. Ve mücadelemi farkında olmadan yapmış olduğumu görüyorum..

HERKESE SELAMLAR

YAZ GÜNÜNÜN KAVURDUĞU BU AKDENİZ ŞEHRİNDEN MERSİNDEN MERHABALAR.GÖRGÜĞÜM KADARIYLA OKUYUPTA ZORLUKLA KARŞILAŞMAYAN ENGELLİ ENGELSİZ KİMSE YOK. UCUNDAN KIYISINDAN KİMİDE İÇİNDEN TATMIŞ BU ŞEYDEN.
HERŞEYE RAĞMEN OKUYUPTA BİRYERLERDE OLAN HERKESİ YÜREKTEN KUTLUYORUM.

BEN BU ARALAR AVRUPA GENÇLİK DEĞİŞİM PROGRAMI KAPSAMINDA BİR PROJEYE HAZIRLAMIŞTIK O KABUL OLDU PASAPORT VİZE VE SPONSOR İŞLERİYLE BİRAZ MEŞKULUM. 13 EYLÜLDE İSPANYA /GRANADAYA GİDECEGİZ.PROJEMİZ ENGELLİ VE POTANSİYEL [/img]ENGELLİ ARASINDAKİ FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ. 15 KİŞLİLİK BİR GRUBUZ GRUPTA 2 ORTOPEDİK 1SPASTİK 1GÖRME ENGELLİ ARKADAŞ VAR. KARŞI GRUPTA ÜNİVERSİTELİ VE O GRUPTADA 5 ENGELLİ VAR.
BİLET PARALARININ %30NUBİZ KARŞILAMAK ZORUNDAYIZ.BU DA YAKLAŞIK 250 YURO YAPIYOR .BİZ BU MEMLAĞI KARŞILAYACAK SPONSORLAR ARIYORUZ. AKLINIZDA OLSUN BİRŞEY ÇIKARSA BİLDİRİRSENİZ SEVİNİRİM
HOŞÇAKALIN

sevgili cefobid
ben bu siteye yeni üye oldum o yüzden yazılanları basından itibaren okuduğumda gerçekten çok duygulandım ve şu anda olduğun yeri gururla izledim.bende yüksek lisansımı yapıyorum ve istenince her şeyin basarılabileceğine inanıyorum.umarım daha güzel haberlerini de duyarız.hoşçakal

Üst Alt