Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

[Duyuru] Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması

Oya Tekin

Üye
Konular
59
Reaksiyonlar
0
[size=4]T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.08.0.ÖRG.0.20.01.01/4206 15.09.2006
Konu : Engelli Öğrencilerin
Ücretsiz Taşınması

………………… VALİLİĞİNE
(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 23/11/2004 tarih ve B.08.0.ÖRG.0.20.01.04.120/4537 sayılı Bakanlık Oluru.

Özel eğitim gerektiren öğrencilerin okullara erişiminin sağlanarak okullara gelmesini teşvik etmek ve eğitime devamlarını sağlamak amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile “Özel Eğitime Gereksinim Duyan Öğrencilerin Okullara Erişiminin Sağlanması İçin Ücretsiz Taşınması Projesi” hazırlanarak 2006-2007 öğretim yılı için Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünden kaynak temin edilmiştir.

Proje 18 Eylül 2006’da başlayıp 2006-2007 öğretim yılı sonuna kadar sürecektir.

Bu tarihler arasında özel eğitim okullarında (görme, işitme, ortopedik ve zihinsel engelliler ile otistik çocuklar eğitim merkezleri) öğrenim gören gündüzlü öğrenciler ile ilköğretim okulları bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarındaki engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması yapılacaktır.

Projenin izlenmesi Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğümüzce; uygulama ise Genel Müdürlüğümüzce yürütülecektir.

Bu sebeple;

1- Valiliklerce, özel eğitim okullarında öğrenim gören gündüzlü öğrenciler ile ilköğretim okulları bünyesinde açılan özel eğitim sınıflarında öğrenim gören engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması için il/ilçe millî eğitim müdürlüklerinde öğrencisinin taşınacağı okul müdürü veya müdür yardımcısının da bulunacağı bir komisyon kurulması,

2- Ücretsiz taşınacak öğrencilerin, mesafenin ve taşınan öğrencilerin özür grubuna göre servis araçlarında yardımcı personel bulundurulup bulundurulamayacağının bu komisyon tarafından belirlenmesi ve ihalede bu şartlarda göz önünde bulundurulması,

1/2

HABERİN DEVAMINA BU LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ[/size]

ÇOK GÜZEL BİR HABER.....

bu habere çok ama çok şaşırdım nasıl akıl ettiler ya

çok güzel bir haber. umarım uygulanır!

guzel haber umut verıcı .ama uygulaması olurmu ondan emın olamıyor ınsan.
ama umarım dıger hıcbısey gıbı lafta ve kagıtta kalmaz gercekleşır....

çok güzel bir haber umarım gerçekleşmesi dileğiyle..

Geçen yıl 1.sınıflara sadece sol elini az miktarda kullanabilen ve öğrenme güçlüğü çeken engelli bir öğrenci başlamıştı. Bir süre sonra RAM a gönderildi ve özel eğitim görmesi gerektiği tespit edilmişti.

Geçtiğimiz perşembe günü hastanede karşılaştım. Ailesiyle konuştuk, yaklaşık 30 km uzaklıktaki başka bir ilçe de özel eğtim merkezine devam ettiğini öğrendim. Haftanın 2 günü, evlerinden alınıp tekrar evlerine bırakılıyormuş. Ailesi de bu durumdan gayet memnun.

Kısacası şuan AYDIN da bu uygulama gerçekleştriliyor. Umarım ki bütün illerde de gerçekleştiriliyordur.

Güzel ve yararlı bir uygulama..

Üst Alt