Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Duygularım, ben ve çocuklarım [Yaşam]

nida3

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
ben, engelli bir çocuğun annesiyim diyorum, ama bunu yazarken ne olur beni yanlış anlamayın, duygularım çok karışık kendimi ifade edememekten korkuyorum.
çünkü engelli bir çocuğum olduğunu henüz kabullenebilmiş değilim. sanki kızımın problemi bir enfeksiyon, bir-iki ilaçla düzelebilecek bir durum gibi hissediyorum ya da kendimi kandırıyorum; bilmiyorum...

ama insan herşeye alışıyor. ilk teşhis konduğunda inanamamışdım, neden ben, neden benim çocuğum? diye isyan etmişdim.
şimdilerde teşhisimiz 1,5 yaşında kondu ve şu an nida 3,5 yaşında; yeni yeni kendime gelmeye çalışıyorum.
zaman zaman istem dışı nedenler sorularım cereyan etse de artık neler yapabiliriz safhasındayım.
her ebeveyn gibi kızım için elimden geleni yapmak ve onun yardımsız hayatını idame ettirebilmesi için çaba sarfetmek istiyorum.
ama kendimi çok çıkmazda hissediyorum.
bir çok gelecek kaygılarım var. üç tane yaşıt çocuklarımın tek başıma bakımı ve maddi sıkıntılarımız beni yıpratıyor.
diğer iki çocuğum hiç durmadan koşuştururken nida'nın onlara buruk bir tebessümle bakması içimi buruyor ve her zaman bir tarafım yarım.
kendimle başbaşa kalınca ya kendimi uçurumun kenarında hissediyorum ya da kendimi kandırıyorum, yani sürekli düşünmemeliyim diyorum.
biliyorum engelli bir çocuk annesi olmak, dünyanın sonu değil, ama neden kendimi buna hazırlamamışım diye kendime çok kızıyorum.
itiraf etmeliyim ki spastisitenin başımıza gelene kadar sadece vücuddaki kas gevşekliği türünü biliyordum, ama şimdi başımıza gelince sağlığımızın inceliklerini ve bize sunulan nimeti anladım.

teşhis konduğu zaman hiçkimseye kızımın spastik olduğunu söyleyemedim. ondan utanmak gibi bir düşüncem asla olmadı, olamazda zaten; bu durum kimsenin seçeneği değildi çünkü.
tek korkum -yaşayacaklarımı biliyormuşum gibi- toplumumuzdu.
kimsenin kızıma ve bana acımasını istemiyordum, ama ne yazıkki öyle oldu.
bana:"vah vah, 22 yaşında üç çocuk; biri de sakat. sen yakında kafayı yersin" vb. kızıma: "ayyy yavrum pek de güzel, aaa bak anne dedi konuşdu, garibim, aaa elini kolunu hareket ettirdi, vah vah tüh tüh"ler. bunlarla karşılaşdım hemde çok.
ama artık bu tip insanlara verilmesi gereken cevapları çok iyi biliyorum. onlar öğretti bana bu cevapları.

kızımla gurur duyuyorum. onu her zaman yücelteceğim, ona yaşama sevinci işleyeceğim, ona nasıl ayakta durabileceğini öğreteceğim, hayatta bir engelli olarak nasıl yaşama savaşı vereceğini anlatacağım, pozitif düşünceyi öğreteceğim -ki o zaman bende bir oh diyebileyim-.
ama nasıl başaracağım bunları. önce kendi ruhumu nasıl tamir edeceğim bilmiyorum...
vicdanımla hesap muhasebesi yaptığım zaman, hiç bir yerde tökezlemek istemiyorum.
keşke kızıma maddi anlamda daha fazla bir şeyler yapabilsem, ona tıptaki teknolojinin her imkanını sağlayabilsem diye yakarışlarım oluyor.
o zaman da kendime gelmek için bir silkinip sabancıyı aklıma getiriyorum. işte adam her imkana sahipdi sonuç ne!?.
.ben elimden geleni yapabiliyorsam, gerisi allaha kalmışdır.
ben kaderci bir insanım, yarının ne getireceğini bilmiyoruz. herşeyden önce neyin ne zaman olacağına o karar verir.

hayatımda tek gerçeğim üç çocuğum. tek bildiğim bu...
çevremde bu konuyla ilgili bana yardımcı olabilecek, bilgilerinden yararlanacağım insan hiç olmadı. yanıma yanaşanlar kaşıkla verip kepçeyle almak isteyenler oldu.
kimseyle hiçbir şeyimi paylaşamadım, eşim bile beni anlamadı. ben zor bir insan mıyım acaba?...
ama her zaman beklentilerimden çok, karşılıksız verici oldum.

çocuklarıma da özellikle de nida'ya beklentisiz bir şeyler, sevgisini, aşkını verecek tek insan da benim sanırım.
bu da galiba çocuklarım için beni özel bir anne yapıyor.
evet mütevazilik etmiyorum bu konuda. herkes kendi evladı için özeldir ama;
ben üç özel çocuğun bir özel annesiyim. :)
umarım kendi kafam gibi sizlerinde kafanızı karıştırmamışımdır.
iyi ki bu siteyi bulmuşum
iyi ki bu siteyi kurmuşsunuz,
iyi ki dertleşebileceğim, mutluluklarımızı paylaşabileceğimiz sizler varsınız...

Site de yazılan mesajları okudukça göreceksin ki burada harika şeyler yapmış arkadaşlarımız var.
Sen en zor olan ilk aşamayı aşmışsın gördüğüm kadarıyla "kabullenmek" bu bizler için de oldukça zor ve uzun süren bir aşamadır (en azından benim böyle oldu)
Her anne baba evlatlarının geleceği için kaygı duyar hele ki bu özel bir çocuksa bu kaygının daha fazla olması doğal ve tabii çocuğunuzun geleceği için yaklaşımınız çok önemli. Görüyorum ki sen bunun da üstesinden geleceksin.

Demişsin ki:
[size=4]kızımla gurur duyuyorum.onu her zaman yücelteceğim,ona yaşama sevinci işleyeceğim,ona nasıl ayakda durabileceğini öğreteceğim,hayatta bir engelli olarak nasıl yaşama savaşı vereceğini anlatacağım,pozitif düşünceyi öğreteceğim ki o zaman bende bir oh diyebileyim.ama nasıl başaracağım bunları önce kendi ruhumu nasıl tamir edeceğim bilmiyorum...vicdanımla hesap muhasebesi yaptığım zaman hiç bir yerde tökezlemek istemiyorum[/size]

Bence sen bu muhasebeyi yapmışsın bile ve bence tökezlemekten korkma, tekrar dengeni sağlayıp yoluna devam edebilirsin.

Daha konuşacak çok şey var hepsini tüketmemek lazım...
Sevgiler...

nida3' Alıntı:
[size=4]ben kaderci bir insanım, yarının ne getireceğini bilmiyoruz. [/size]
10 dakika önce bir telefon aldım.
Canımız, ciğerimiz, dostumuz, eski komşumuzdu arayan.
İki kelime söyleyebildi: "Oğlumu kaybettim!"

Üniverste Hukuk okuyan, annesinin kuzusu, babasının birtanesi, fidan gibi delikanlı bir kardeşim, biraz önce -trafik kazası sonucu- hayatını kaybetmiş.

Yaşam çok zor.
O kadar ki, direnecek, mücadele edecek şansı verdiğinde bile şanslı hisstmeliyiz kendimizi.
Zira bazen o şansımız bile olmuyor.
Alıyor bizden "onu"
Sadece ardından bakmak düşüyor payımıza...

merhaba canim...
oncelikle hosgeldin siteye....
bende 5 yasinda ebngelli bir cocuga sahip bir anneyim.....
benim caresizliklerimde oldu tabi ama hep guclu oldum ogluma en iyiyi nasil verebilirimin mucadelesini yaptim dahalada onu yapiyorum...
benim oglum tek cocuk oldugu icin belki daha kolay benim acimdan tum ilgimi ona verebiliyorum....]
yalniz ben oglumun engelli bir cocuk oldugunu aklima bile getirmiyorum ona hic acimadim kimseninde acimasina izin vermedim...
ben onu oyle kabul ettim....
sana her zaman destek olabilir....tum sorunlarini bana yazabilirsin ...
yardima ihtiyacin oldugunda elimden geleni yapmaya calisirim...

herkese sonsuz teşekkürler.
sıcak yaklaşımınız ve bana pozitif enerji yüklediğiniz için.....
ne mutlu bana ki, benim yaşadıklarımı anlayan insanları tanıma fırsatı buldum......

adriaan merhaba, paylaşımın için çok teşekkürler. ne mutlu sana ki güçlü olmayı başarmışsın en önemlisi de bu herhalde bir anne için. ama ben kendimi hiç güçlü hissetmiyorum. olaylar karşısında aciz hissediyorum kendimi.
belirttiğin gibi oğlunun tek çocuk oluşu senin ve oğlun için büyük avantaj olmuştur. çocuklarım doğduğundan beri çok ama çok zor günler geçirdik. hep hastanelerdeydik, hala öyle gerçi...
diğer iki çocuğum da epilepsili ilaç kullanıyorlar. allaha şükür şimdilik gözle görülür bir problem yok. benim ve çocuklarımın dezavantajı ise; üç tane yaşıt çocuğa aynı ilgi, alakayı, sevgiyi, bakımı, özveriyi üçe bölünerek sunmam herhalde. umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.
oğlunun engelli bir çocuk olduğunu aklına bile getirmediğini nasıl başardın bilmiyorum, ama ben henüz kabullenebilmiş bile değilim ne yazıkki...
onu öyle kabullenmek istemiyorum, onu her zaman koşarken oynarken hayal ediyorum.
yanımda olduğunu bilmek çok güzel, tecrübelerin ve dostluğun için emin ol çok kapını çalacağım :)

arkadasim inan senin durumunu anlayabiliyorum...
benim bir avantajimda hollandada yasamam ve oglumun her imkaninin devlet tarafindan rahatlikla karsilanabilmesi belkide....
birde ben pedegogum onun icindirki yaklasimim annelikten ziyade profosyenellikle....
ama inan benimde cok isyan ettigim zamanlar oldu...
benim oglumda yuruyemiyor....
ve bunu kendine cok problem ediyor....
her zaman yanindayim arkadasim...bana her seyini yazabilirsin.....

yeditepe merhaba,anladığım kadarıyla sende benim gibi çok detaycısın teşekkürler.gerçekten üçüzler için herşeyin kavgası oluyor.bırak tek bir şeyi genelde oyuncaklarını üç tane almamıza rağmen üçüde herşeyin kendisinin olmasını istiyor.kavgaları da çok komik. :)
çocuklarım doğduktan sonra iki yıl yanımda bakıcı vardı kendi ailem karşılıyordu.ama bazı özel sebeplerden artık yok.
benim en çok ufak tefek maddi şeylerden ziyade(çünkü şahsi hiçbir eksiğimi sorun yapmıyorum) evde bana yardımcı ve destek olacak adı ve konumu herneyse insana ihtiyacım var.buda şimdilik mümkün değil.
o kadar çok alışmışım ki sanki programlı bir robot gibiyim.hiçbirşeyi aksatmıyorum.fiziken yorgunluğuma şimdilik aldırmıyorum.ama ruhen kendimi zaman zaman 80 yaşında hissediyorum.bu arada 24 yaşındayım ,adım esra,çocuklarım:şevval,nida,ozan.
gerçektende herkesin getirdiği çözümüne açığım.ama nette çok uzun süre kalamıyorum ya öğlen uykusundalarken ya da gece uyuduklarından sonra.inşallah iletişimimiz kopmaz sevgiyle kalın.................

bende uyeyim esracigim bebek kokusuna...
ama ben asil annecocuk.com uyesiyim ordada harika bir ortam var....
cok fazla dostlarim var inanin beni cok iyi anlayan bir site..........

Nida3 sitemize hoşgeldiniz. (Dertler paylaşıldıkça azalır ve emin olun sıkıntılarınızı aşmanızda büyük etken olacaktır bu site) Çocuklarınızla size huzurlu,mutlu bir ömür diliyorum. Tekrar hoşgeldiniz :)

sevgili Bülent bey ve adriaan,bende bebekkokusuna üyeyim ayrıca uzun zamandır.bu siteye üye olma amacım kızımı ve durumunu daha iyi anlayabilmek ve sizlerle içiçe olabilmek.engelli insanlarla ve yakınlarıyla birebir dialog kurmak ve bilgi edinmek,araştırmak,öğrenmek.nidaya nasıl bir ruh haliyle yaklaşabilmem gerektiğini çözmek.
ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.......(ayrıca belirtmek isterim bebekkokusunda da nickim nida3)

cocuk

merhaba

benimde 2 yasinda engelli bir kizim var..zehra ..kas hastasi--yürüyemiyor..ama dünyanin en mutlu annesi benmis gibiyim sanki..bana cok sey ögretti..ona herzaman destek olacagiz ve inan bizde engellini görmüyoruz artikk..sadece o bizim icin sirin zehra..

DUYGULARINI BİZLERLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER. SÖYLEYECEĞİM TEK ŞEY YALNIZ DEĞİLSİN.

ÖZGÜL MERHABA
ALLAH SABIR VE SAĞLIK VERSİN MİNİK ZEHARANA.
NE GÜZEL DÜNYANIN EN MUTLU ANNESİ GİBİ HİSSETMEN KENDİNİ.
MESAJIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.

Nida hanım duygularınızı çok iyi anlıyorum.Anne olmak bambaşka bir şey.Biz dört kardeşiz ve benim anneminde ne yazıkki üç çocuğu engelli.Babamda böbrek hastası.Yani kısacası bir yada üç önemli olan engelli doğmaları ve engelli olmaları değil.Onlara vereceğimiz kazanımlar.Güçlü olabilmelerini hayatlarını sizler yokkende yapabileceklerini öğretmek.En güzelide sevgiyi en iyi şekilde verebilmek.Sevginin yapamayacağı hiç birşey yoktur.Yıllar önce otistik bir çocukla ilgili bir flim izlemiştim.Anne ve babanın çocuklarına inançları ve verdikleri sevgiyle o çocuk konuşmayı başarmıştı.Sevgimizi verelim yeter diyorum.Ki siz bunu fazlasıyla göstermişsiniz,göstermektesinizde.Sizi ancak sizin gibi yaşayanlar anlar.Başkalarından zaten beklemeyin anlaşılmayı.Siz doğrularınızı bilin yeterli.Acımak biz Türk toplumunun zaten yapısında fazlasıyla var olan birşeydir.Çoğuz zaman sevgiyle acımayı karıştırırız.Bu yüzden hiç isyan etmeyin yanlız değilsiniz.Bizler yanınızdayız ve sizi anlıyoruz.Çocuklarınızı kocaman sevgiyle öpüyor kucaklıyorum.

Merhaba nida hanim Allah yardimciniz olsun.Bende sizin gibi ilk duydugumda irkildim olamaz dedim ama kisa sure sonra kabullenmek zorunda kaldim.Sevgili adrian gibi benimde sansim Hollandada yasiyor olmam.Bu ulke bize ve cocuklarimiza cok genis imkanlar taniyor,benim oglum 19 yasinda su an askerlik yoklamasi geldi ve o hicbirseyden habersiz.Her ne olursa olsun yapabilecegimiz hic birsey yok bunu Allah verdi , kuldan gelmedi ,demeliyiz ve hayata dort elle sarilmaliyiz.

çok teşekkür ederim ilginiz için
her zaman sanki bu dünyada bir tek ben bu sorunları yaşıyor gibi hisse kapılıyordum.kısacası yanlızdım.konuşamıyorum,göremiyorum,paylaşamıyorum,anlaşılamıyorum,anlatamıyorum.ama öyle değilmiş.
allah hepimizin yardımcısı olsun.
:cry:

Engelli çocuğu olan tüm anneler asla ve hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Güçlükleri aşıp çocuklarınıza faydalı olmayı hedef edinmişsiniz bir kere bu bile o kadar güzelki. Gerisi zamanla gelir Allah hepinize önce sabır versin ve yardım etsin. Elimizden gelen birşey olduğu müddetçe dertlerinizi sıkıntılarınızı paylaşmaktan ziyade yapabileceğimiz şeyler oldukça bizlerde varız yanınızda bunu unutmayın.

engelli kizim

merhaba

söylemistim..kizim su an 2,5 yasinda..oda yürüyemiyor ve hastaligi artik umurumda degil..
onu o oldugu icin seviyorum..
onu yürüyemez haliylen seviyorum inanin bana..
ilk duydugumda haykirarak agladim..cok zor günler gecirdim..saglikli cocuklar göremiyordum ve inanin eve kapaniyordum..zamanlan allah bir güc verdi bana ve tabiiki esim..
artik zehra bizim herseyimiz inanin..onu cok seviyoruz ve elimizden gelen herseyi yapmaya calisiyoruz..
herzaman ümitliyiz ve bana burda yasli bir türk doktor amca dediki:yarin ölecekmis ayni zamanda yarin yürüyecekmis gibi bakmaliyiz ona..
artik onun yürüyemedigini aklima hic takmiyorum..böyle olmasi gerekiyormus ve ben korkak,gücsüz ve aglak bir insanken artik bambaska bir insan oldum..cok güclu bir annee oldum..esim hep der bana:inan der bukadar iyi bakacagina zehramiza inanmazdim..cünkü ben cok güclü biri degildim ama kizim sayesinde cok güclü bir anne oldum..

sevgiler

ben engellı bır cocuga sahıp degılım ama ben 2 sene once kaza gecırdım su anda yurume zorlugu cekıyorum ama benım 7 yasında bır kızım var ve benım en buyuk destekcım hatta hayat kaynagım ben dua edıyorum allaha ıyıkı bu kaza benım basıma gelmıs kızıma degıl bunun mutlulugunu yasıyorum o yuzdende hıc sıkayet etmıyorum cunku cok vefalı bır kız cocuguna sahıbım onu canımdan cok sevıyorum hayatta sahıp oldugum tek sey belkıde benım bana aıt herseyım :lol: :D :wink: 8)

re

merhaba nıda3 benımde şu anda 14 yasında olan bır kızım var oda sp hastası. ilk teşhıs ve doktorların düşüncelerı çok acı ve üzücü oldu.kımı en fazla 3 ila 4 yıl yaşar ve yurumezde boşuna çabalamayın dedı. o an bunların bır ana ve babaya soylendığı zaman ne beynınızde şimşeklerın çaktığını hıs edıyorsunuz. kap karanlık bır tunele gırıyorsunuz.
neyse bunları bır kenara bırakalım sızı çok ıyı anlıyorum.ben kızımı 2 yaşından ıtıbaren ANKARA'DA YENİDOĞUŞ FIZIK TED.REHABL.MERKZ.'ne götürüyorum. çok şükür kızım kendı ayakaları uzerınde duruyor yuruyor okula gıde bılıyor.onun sakatlığını kabullenmeden hıç bır sey yapamazsınız.ınanın bana normal bırıymış gıbı davranın.
ustelık ben VAN gıbı ucra bır köşedyım yokluk, bılım ve teknolojının nerdeyse sıfır olan bır yerdeyım.
SONUÇ:Yılmadım, bıkmadım, uğraştım ve başardım bunu çevrenın dedıklerını duymamazdan, görmemezden gelerek başardık eşımle bırlıkte.
sızde devamlı yarın bır umut olacak dıye düşünün. saygılarımla.
vanlı brukan

slm

merhaba nida, kafandakinedenleri atarsan gerisi kendiliğinden çözülür. gelecek için ben varım sorun yok da ben olmayınca diyorsan onu senden daha iyi düşünen ve gözeten ALLAH var merak etme. ondan sakın şüphe duyma üzerine düşen görevi yap gerisini yaradan'a bırak zaten sen çözümü bulmuşsun ama uygulamada tereddüt ediyorsun
selamet ol sağlıkla kal

ben birbabayım

bende oğlumun hastalığını öğrendiğimde adetaşokgeçirmiştim nedemekti musküler distrofi doktorunsözleri adetakulaklarımda yankılanyordu(malesef oğlunuzun kaslarıeriyor kesintanıiçin ileribirmerkeze tıpfakültesine gitmengerekiyor-peki ilaçverecekmisiniz bununiçin-neyazıkki bunun nebirilacı nedetedavisi varşuan üzgünüm) yıkılmıştım ilk işim budurumueşimden saklamakoldu başardımda netesadüfki aynıgünlerde günlük ulusalgazetelerden birisindekashastalığından bahsediyorama tedavisiyok yazıyordu tanıdığım emeklibir öğretmen böyle biröğrencisinin olduğunuama uzun yaşamadığınıanlatıyor vebirbaşka hastanınöldüğünü ailesiyleyaptığım telefongörüşmesinde öğrenmiş oluyordum allahım çıldırmak üzereydim sonradüşünmeye başladım ve seninolannevarki böyledavranıyorsun? evladısana veren ALLAH dilerseverir dilersealır seninelinden negelir? sonrası kendiliğinden çözülüyor ALLAH tümengellilere ve ailelerine sabırversin

Üst Alt