Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doktor Hatası: aslında basit bir bademcik olayıydı... [O an]

mooncam

Üye
Konular
10
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaslar, bu sıtede yenıyım ve cok guzel paylasımların oldugunu gordum... ben de hıkayemı paylaşmak ıstedım...
Ben de 3 yasında doktor hatası yuzunden JRA (İltihaplı eklem romatızmasına yakalndım) Doktorlara guvenım kalmadı desem yeridir ama malesef onlarada guvenmek zorundayız... basıt bır bademcık olayının bır ınsanın yasam kalıtesını dusurecegı kımın aklına gelır acaba... ama ısmı bırcok kısı tarafından bılınen doktorlarımızdan bırı bunu basarmayı becerebıldı kutlamak lazım :))
bebeklerın en sık yasadıgı bademcık olayının antıbıotıkle geçiştirilmesi ve bu antıbıotıklerın hıcbır sekılde fayda etmedıgını gorup baska doktorlara yoneldndırmek ya da dıger meslektaslarında degerlendırmelerını almadan aynı tedavıde ısrar etmek... bu sure zarfında bu ıltıhabın vucuda yayılması ve ıltıhaplı eklem romatızmasına donusmesı... 2.hata; bellı bır sure sonra kednılıgınde yok olan su kesecıklerıne kesınlıkle ve kesınlıkle bıcak vurulmaması gereken bıcak vurulması (amelıyat edılmesı) bunun bana bıraktıgı hatıra ıse deformasyonlar.... kısaca adını bıle anmak ıstemedıgım doktorumuzun bana bıraktıgı hatırlar yasam boyu kullanmam gerekn ılaclar ve 2 ayda bır doktor kontrolleri...
aslında cok da sıkayetcı degılım tabıkı bunlarla ugrasmamk varken kalıtelı bır yasam surmek varken neden olsun... bana bu eksılerın yanında cok buyukte bır artsı var. hayatı cabuk ogrendım... mucadele etmeyi ve elımdekının degerını bilmeyi öğretti, en ufak seyı sorun yapmamayı ogretti... yınede herseye sonsuz sukur... degnek vb aparat kullanmıyorum %80 kendı ısımı yapabılıyorum. üniversite egitimi almıs su anda kednı meslegını ıcra eden bır kısıyım, seviyorum ve sevılıyorum. hersey bı yana konusabılıyorum, duyabılıyorum, hıssedebılıyorum, yuruyebılıyorum, dusunebılıyorum, kendımı ıfade edebılıyorum, dokunabılıyorum daha ne olsun... :)
ozel hayattaımda sorun yasadım mı? zaman zaman yasamadım dersem yalan olur, ama bu da bu bakıs acısına sahıp bırıyle karsılasmakla alakalı bısey sanırım :)
neyse ben fazla döküldüm sanırım :) daha fazla kafanızı şişirmiycem :) HERSEYE RAGMEN YAŞAMAK GÜZEL!!!! :wink:

arkadaşım görüyorumki yaşadığın talihsizliklere rağmen hayata en olumlu yönünden bakmayı beceebiliyorsun...senin adına çok sevindim..

umarım bu bakış açını hiç kaybetmezsin

Bu ülkede yaşamak için şanslı olmak gerek!

haklısın abi bende şunu düşünüyorum nasıl bi elektironik eşya alıyorsun bozuk çıkıyor yada randıman vermiyor şans işi diyoruz bizimkide aynen o hesap.yaşadığın sıkıntılar için geçmiş olsun diyeceğim inş da geçer şükür etmen çok güzel daha kötüsüde olabilirdi,şifalar diliyorum.Herşey gönlünce olsun

olumlu olmak sart

kotu konusmak ıstemıyorum ama malesef doktorlara guven olmuyor.en azından sunu bılıyorumkı tek doktorla yetınmemek lazım...ıyı denılen doktor bunu yapıyorsa dıgerlerını tahmın edemıyorum bıle muhakkak herkes aynı degıl ama yınede tek doktorla yetınmemelı derım ben...olumlu olamk zorundayısınız baska sansınız yokki :) hayata bır kere gelınıyor zaten olan olmus gerı kalan zamanıda ah vah la gecırmek aptallık olur dımı :) allah beterınden saklasın dıyelım ve yola devam edelım :wink:

Geçmiş olsun mooncam,

Genelde iyileştiğimizde Tanrıdan, iyileşmediğimizde ise doktordan biliriz. :)

"JRA" ile "ARA"yı karıştırıyor olabilir misin? Halk arasında beta olarak adlandırılan ve bademcikte sıklıkla yerleşen bir tür mikroptan antibiyotik tedavisi yapılmadığında kaynaklanabilen ARA'nın tersine, JRA (Juvenil Romatoid Artrit) aileden geçen genetik özellikli zeminde çevresel faktörlerin tetiklemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır, yani doktor hatası ile pek ortaya çıkartılamaz.

Üstelik;
Kod:
  Tanı:   JRA nın hiçbir kesin tanı koydurucu klinik ve laboratuar bulgusu yoktur.

Kaynak: [url]http://pedkard.uludag.edu.tr/cocukkard/dersler/jra-jas.htm[/url]

Diğer bir kısım benzer hastalıkların olmadığına karar verilirse JRA olduğu düşünülüyor; yani teşhis doğrudan tanıyla hemen değil, ancak süreç içinde bir tür eleme metodu ile konabiliyor. Umarım kısa sürede tedavisi bulunur.

23 senedir JRA tedavasi goruyorum.Raporlarda vs tanı JRA olarak geçiyor sence karıstıryo muyum yada karıstırıyolar mı?Bu konunun ılerı gelen ınsanları tarafından tedavı edılıyorum.hadi ben karıstırıyorum onlardamı karıstırıyor :) üstelık 23 sene....evet jra dıger rahatsızlıklarla cok benzerlık gosterıyor nedeni için genetik yada cevresel denemez cunku nedenını halen tıpta bılmıyor..genetık olabılır mı bılmıyorum benım aılemde yada geçmiş kusaklarımda degıl boyle bır sorun seker,tansyon vs gibi saglık sorunları yasayanda yok...bızım aılemızdekıler bırden gıdıyor : :D genetik olduguna ınanmıyorum...."genelde iyileştiğimizde Tanrıdan, iyileşmediğimizde ise doktordan biliriz. "demıssın...tabıkı hersey allahtan,kullarda vesıle...eger ıse bu acıdan bakarsan...yanı kadercılık yonunden bakarsan..evet bısey vesıle olucak ve yasanması gerekenler yasanacak..ama saglıklı dogan bır ınsanıda bu sekılde yasam kalıtesını dusurecek hale getırmek tamamen hatadır!neden aynı seyler baskaları ıcınde soylenmıyor.bundan 1,5 yıl once rahatsızlıgımdan dolayı goz problemı yasadım goz doktoruna gıttım,1-2 ay doktor tarafından tedavı gordum bu sure zarfında herhangi bır degısım olmadıgı ıcın saygıdeger doktorum benı bu konuda daha prof bır arkadasına yonlendırdı ve ben goz saglıgıma kavustum.şimdi bu 2 doktor ıcın nasıl kalkıpta farklı seyler soyleyebılırsınız.2 sınede mınnetarım...fark,ılk gıttıgım doktorun bılınclı olmasından kaynaklanıyor.bu sorunu basıma saran doktor gıbı bılıncsızce yada bencılce o tedavıye devam etseydı yada ya tutarsa mantıgıyla yola devam etseydı belkıde ben suan gozumu kaybetmıstım.bu ulkede bılınclı doktorlarımızda var.bunlara rastlamaksa sansa kalıyor sanırım....kıssadan hısse 23 senedir jra tanısıyla tedavı goruyorum eger 23 sene boyunca yapılan bır hata varsa bu ulkede doktor yok demektır! Ayrıca jra nın kesın bır tedavısıde yok yani tedavi oldum bitti diye bısey yok şeker hastalıgı gibi ılac tedavisiyle bır takım seylerı mınımumda tutmaya çalısmaktan baska bısey yok.herkesın bır yasam tarzı vardır buda benım yasam tarzım :) ıyıkıde boyle bı yasam tarzım var benı cabuk olgunlastırdı,hayatı cabuk ögrettı,mucadele etmenın ne demek oldugunu gosterdı :) bu acıdan bakınca ıyıkıde yasanmıs bu tur sıkıntılar :) ama dılerımkı herkes bu olgunluga bu farkındalıga bıseylerı kaybetmeden ulasır...HERSEYE RAGMEN YAŞAMAK GÜZEL YAHUU :D

Selam mooncam,

Hastalığının JRA olmadığını söylemek istemedim. Bahsettiğin sürecin JRA ile ilgili olmayabileceğini söyledim.
Senin de bildiğin gibi JRA'nın bademcik ya da yanlış tedavi ile pek ilgisi yok. Bahsettiğin süreç daha çok ARA'ya uyuyor. Nedenler ile ilgili olarak yanlış yönlendirilmiş olabilirsin. :)

Yeniden acil şifalar dilerim. :)

HERŞEYE RAGMEN YAŞAMAK GÜZEL.Tebrikler İnşallah hayata hep böyle pozitif bakarsın.Ümidini kaybetmemen dilegiyle.

arkadaşlar oyle bi konusuyosunuz ki..kendımı sona gelmıs bırıgıbı hıssettım :))))))) umıdını kaybetmemen dılegıyle falan :))) bunu boyle kabul ettıkten sonra yasamak guzel :) yasam tarzı deyıp cıkmak lazım ısın ıcınden :)

fulyacım suclamak degil...suclasam nolur suclamasam nolur sadece forumda paylaşmak ıstedım :) tabiki boşveriyorum her zaman dıyorum ya herseye ragmen yaşamak güzel :)

Ee bizlerin ortak kaderi bu sanırım.. Bende bir doktorzede olarak diyorum ki bu ülkede sağlıklı yaşamak bir şans..

Kesinlikle şans arkadaşlar...Fazla soze gerek yok...olan olmus yaşananlar yaşanmıs...doktorların bıze bıraktıgı bır anı olarak dusunup yola devam etmekten baska care yok :)her zaman dedıgım gıbı...konusaılıyoruz dusunebılıyoruz dokunabııyoruz hıssedebılıyoruz,kendımızı ıfade edebılıyoruz vs..gorsellık boş arkadaşlar..yarın oburgun ınsanın basına ne gelecegı bellı olmaz ama malesef ınsanlar bunun bılıncınde degıl..sankı kendılerıne bısey olmıycakmıs yada olamazmıs gıbı sanıyolar ama bu rısk herkes ıcın gecerlı bız sanslıyız kolay adapte olduk :D cok yol kateetık yani :D....kalan zamanı en ıyı sekılde degerlendırmek lazım yasanılanlar geçmişte kaldı...şimdi gelecek var :wink:

Ben her zaman mücadele edeni severim bu sitede çoğu arkadaş armut piş ağzıma düş kimse kımıldamak bile istemiyo :?: :?: :?:

Hayatta başarılar

ılkokulu beraber bıtırdıgım kalca cıkıgı olan zorlukla yuruyen canım fatmcıgımıda doktor hatası yuzunden yıtırmıstık
bogaz agrıları gecmek bılmez butun kısı hasta celımsız okul yollarında zorluklarla gelsede dortgozle okulda bulusup bırbırımızı gormek ısterdık
ben zor ısıtır o aksadıgı ıcın yaramaz cocuklar pek oyunlara katmak ıstemezlerdı
bız ıkımız hıc ayrılmaz kavga etmez herseyımızı paylasır beraber oynar beraber fıkır alısverısı yapar bırbırımızı her konuda destekler dıgerlerını kıskandırırdık arkadaslıkta
bademcık amelıyatında anestezıden uyanamadı canım arkadasım o zaman o doktorları ellerımle bogasım gelmıs cok uzulmustum nur ıcınde yat fatmacıgım senı cok ozluyorum hala yıllar gecsede aramızdan ayrıldıgın

Çok geçmiş olsun yaaa nereye baksam hep doktor hatası hep hayret yani yinede çok şükür demekten başka bişi gelmiyor aklıma inanınki bu hayatı yaşamaya değer biz inanıyorum ki bu dünyada yaşayamadıklarımızı ahiret te yaşacağız Allah tüm mümin kullarımı vede bizi affetsin tekrar geçmişler olsun arkadaşım :)

Doktorlarımızın canı sağolsun ama bende doktor hatası bir hastayım buna da şükür, ya öldürseydi bu hata diye düşünüyorum. Hepimize bununla geçmiş olsun.

mehaba bende jra hastasıyım. ne kadar güzel alışabilmişsin ben hala alışamayanlardanım şikayetim seninkiyle aynı başladı bademcik şişmesi sürekli grip hali sebepli sebepsiz ayak şişmeleri ve morluklar vs. ama önce ara mı jra mı diye aradılar hep doktor hatası sandım ama malesef dediğin gibi hala sebebi bilinemeyen bir rahatsızlıkmış dogumla beraber başlayan bir hastalık diye biliyorum. ama en güzeli senin yaptığın alışmak ve ona göre hayatını yönlendirmek uzun bir süre ben hayatımı değil hastalık hayatımı yönlendirmişti.ne kadar güzel düşünmüşsün. inşallah bende biran evvel senin gibi güzel düşüncelere sahip olurum. geçmiş olsun

Üst Alt