Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Doktor da bunu yaparsa...

Lilyum

Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
1
Geçen sene yaşadığım bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum.

İşyerine kimyasal analiz için yeni bir cihaz alınacaktı. Cihaz X Işınları ürettiği için bakanlıktan özel izin almak gerekiyormuş. Şartlarda cihazı kullanmak için en az iki kişinin belirlenmesi gerekiyormuş ve izin bu kişiler adına verilecekmiş.

Asıl kullanıcı ile birlikte beni de kullanıcı olarak seçtiler. İstenilen belgelerden birisi de “Cihazı Kullanabilir” ibaresi bulunan bir rapordu ve bu belge sağlık ocağından da alınabiliyordu.

Sağlık ocağına gittik görevliye kağıdı hazırlatıp doktorun yanına gittik. Doktor bana şöyle bir baktı “Sen bu halde cihazı nasıl kullanacaksın?” dedi. Bu tepkiyi alınca biraz şaşırdım ve “Cihaz bilgisayarla kontrol ediliyor, sadece numuneyi koyup bilgisayarda gerekli ayarlamalar yapılıp çalıştırılıyor” dedim. Pek ikna olmadı ona 6 yıldır orada çalıştığımı, zaten cihazı başkasının kullanacağını benim sadece yedek olduğumu söyledim. Yine çok ikna olmuş gibi görünmedi fakat kağıdı imzaladı.

Odadan çıkınca kağıda baktım altına “Ağır işlerde çalışamaz” diye not düşmüş.

İşe girerken bir heyet raporu almıştım ve o raporda bu ifade yer alıyor. Zaten bana uygun olmayan görevi bana vermezler, ki diyelim ki verdiler ben kabul etmem. Bilgisayar kontrolü ile çalışan cihazlar ne zamandan beri “ağır iş” statüsüne giriyor anlamadım. Şu an arkadaş izinli olduğu zamanlar cihazı ben çalıştırıyorum ve hiç zorlanmıyorum.

Bana deseydi ki “Radyasyon sana rahatsızlığından ötürü zarar verebilir, o yüzden kullanıcısı olmamalısın” o zaman kabul ederdim. Bana rahatsızlığımı bile sormadı. O halime rağmen fabrikada çalışmam hanımefendiye tuhaf geldi herhalde.

Açıkçası bu tepkiyi herkesten çok eğitim gören bir “doktor” dan almak beni üzdü. Bilmiyorum belki de olayı ben büyütmüşümdür. Siz olsaydınız ne düşünürdünüz?

Bir insana egitim verilebilinir ama o insan egitimi alabiliyor mu, ona bakmak lazim. Onyargi, darkafalilik ve cahillik daim olabiliyor ne yazik ki... Ben sana hak verdim han777, eger cihazi kullanamayacaksam makul bir neden gostermeliydi bana doktor.

Sevgili Firuze,

Yaşadığın olay gerçekten beni de şaşırttı. Ben de engelli insanların birbirine destek olmasından yanayım.

Sonuçta mesleğini artık yapıyorsun ya, önemli olan bu. Sana meslek hayatında başarılar diliyorum:)

Sevgili Barış Gürol ve Zisbecer insanlığın alınan eğitimlerle kazanılmadığı konusunda sizlere katılıyorum.

Serdar ortaçın şarkısında söylediği gibi okumakla adam olmuyor yani sevgili doktorumuz hayata gözlerini kapayarak bakıyor sanırım sözleri biraz daha ılımlı yaklaşarak olmalıydı bence

Sevgili han777

Burada O raporu vermekle yükümlü kişinin doktor olması beni şaşırttı.Bahse girelim o aletin daha ne işe yaradığını bile bilmiyor.

Ayrıca o işi nasıl başardığını bence kameraya al ve bır örneğinide doktora yolla ya da doktorun onunde o ısı nasıl basardığını gösterebilsen.
O zaman o zamn işte verdiği kararın ne denli yanlış olduğunu anlayacaktır.

Kişilik meselesi, kişiliği gelişmemiş insanlar.
Ne kadar eğitim alırsa alsın bazı insanlar tuhaf davranışlarda bulunabiliyor malesef.
Engelli olması ya da olmaması da değil sorun.
Engelli insanların hepsi iyi, duyarlı olacak diye bir şey yok..
Ki bunun örneklerini defalarca görüyoruz...

diploma cehaleti alır eşşeklik baki kalır?

Arkadaşım bazı doktorlar böyle ön yargılı davranıyor cihazın sana zarar verebiliceğini düşünüyorsa eğer sana bunu söyleyip fikrini alabilirdi neyse takma kafana kader ortağım...

evet biz özürlülerin kaderi bu diyelim bizi kimse anlamıyor. tabi okumuş bir insanın düşünerek cevap vermesi aldığı eğitimden değildir. sosyal çevresindendir. bizi anlaması için bizim gibi olması gerekir. Umarım özürlülüğün ne demek olduğunu öğrenir ve ona göre davranır.

Bu tammen cehalet ile ilgili.

Okumuş olması meslek sahhibi olduğunu gösterir, insan olduğunu göstermez

böyle cahil insanlar yüzünden bizler mağdur oluyoruz

Üst Alt