Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diz üstü protez kullanımı ile ilgili detaylar, tecrübeler..?

esmer can

Yeni Üye
Konular
11
Reaksiyonlar
0
arkadaşlar, ben de sol diz üstü protez kullanıyorum.. lütfen benim gibi olanlar.. MESELA : ne kullanıyorlar? rahat yürüyebiliyorlar mı? baston kullanıyorlar mı? yoKUŞU RAHAT ÇIKABİLİYORLAR MI? DİZ KISMINI RAHAT BÜKÜP dolaşıyorlar mı? oturup kalkınca ayak da çıkma riski oluşuyor mu? yazın sıcaklarda terleme sorununda ne yaptınız?

bu soruların cevabı isim vermeyeyim ilgili kişilerden zor alınıyor. üsteleyince de yanlış yönlendirilmekten çekiniyorum.
lütfen biz kullanıcılar bu sorunları birbirimizle paylaşabilirsek BİRBİRİMİZE DAHA FAYDALI OLABİLECEĞİMİZ KANISINDAYIM.

Cevaplarınızı hasretle bekliyorum.. selamlar....

Slm. Mesut bende diz üstü protez kullanıyorum ve oldukça rahatım. Ben inteligant elektronik diz üstü protez kullanıyorum.baston hiç kullanmadım. Yokuş çıkma yada inmede çok çok dik deyilse sıkıntım yok. Normal yürüşten pek farkı yok hafif bir aksama olabiliyor yazın terleme konusunde pek birşey yapamazsın yazın kendini dinlendirmen en iyi çözüm olacaktır.

yoKUŞU RAHAT ÇIKABİLİYORLAR MI? DİZ KISMINI RAHAT BÜKÜP dolaşıyorlar mı? BU sorularin SIKKi hayir digeleri ise
baston kullanıyorlar mı? 12 yildir bacagim yok Ama halen bastonsuz yürüyemiyorum hatta protezimi hic kullanamiyorum
oturup kalkınca ayak da çıkma riski oluşuyor mu? evet bende herzaman oluyor en ufak bi terlemesinde bile bacagim cikabiliyor.
yürürkende oturukende feci agrilar cekiyorum.

ve biliyorumki sadece ben bu sekildeyim ... :S

Ben de yeni dizüstü protez takındım 4. günümdeyim eklem şuan 3R80 sonra 3R60 olacak yada bununla devam edeceğim...soket ise Silikon lineer sistem olmadı güdüğümde fazladan cilt dokusu bırakılmış yani bildiğin lop et parçası kesilen kemikten sonra 12 cm fazlası var oysa 4 cm olsa yeterli dediler 8 cm fazladan yani birde sert olmadığı için silikon lineer sistemde olmadı vakumlu sistem yapıldı ama dizim diğerinden 8-9 cm önde duruyor..Kasıklarımda acı bacak aralarımda yara oluştu şuan değnksiz yürüyebiliyorum ama cok değil ve de oldukça dengesiz ilk günler için tavsiyeleriniz uyarılarınız nelerdir ?

Dizüstü protez Kullananlar ...

tecrübe ve yorumlarınız ...

Merhaba,

Ben Sol aktif V. Sağ C-leg kulanıyorum beston vs gibi destek ürünlerine ihtiyaç duymadan iyi bir şekilde yüreye biliyorum.

Sormak istedikerliniz sorabilirsiniz.

Hepinize çok geçmiş oldun.

erman hairlı olsun henüz çok yeni 4 gün diorsun soket yer yapana kadar biraz acın olacak pes etme alışacaksın ben 30 senedir diz üstü protez kullanıorum hiç baston kullanmadım şimdi bende protezimi yenileceim 3r80 kaça mal oldu bende 3r80 düşünüorum

sami-1967;

3r80 eklem 2500-3000 euro arası kullanacağın ayağa ve soket ya da slikona göre üstüne eklenir hocam ayrıca ben 3r80 kullanıyorum güzel bir eklem bilginize

elvismail 3r80 fiyatını istiorum kezıklamaim die yazıorum fiyatları ögrenirsem benim için iyi olur ben bulgaristan macırıim burda ilk defa protez yaptıracam sgk nın farkını verip 3r80 alaim diorum ben raporumu aldım pinomatik 3r78 verdiler raporda 6500.tl karşılıor ama ben istiorum 3r80 farkı ne olur bilmiorum daha medikalcinede konuşmadım burdan ögrenirsem iyi olacak

sami-1967;

sadece eklem fiyatını söyledim 2500-3000 euro arası ama eğer uzun zamandır protez kullanıyorsan mikro işlemcili de ödeniyor bilgin olsun

biliorumda emeklie vermiorlar şu an vermei durdurmuşlar

Herkese merhaba, geçmiş olsun...

Farklı başlıklar altında yazmıştım. Protezimi kullanmaya başlayalı yeni olduğundan çok detay yazamamıştım. Şimdi çok mu eskidim :) hayır tabii daha tecrübeli kullanıcılarımız vardır elbet ..

Erman Hoca ve İsmail ile diyaloglarımız olmuştu...

Şimdiii, benim soket ocak ayına tam istediğimiz ölçüde bacağıma tutundu. Öncesinde Erman Hoca nın güdüğündeki et fazlalığı bende tam tersi olmak üzere sorunluydum. Soket ölçüsü çok iyi alınıyor tüm detaylar hesaplanıyor, milimlik ölçülere tamah eder hale geliyorduk. Sabrından dolayı Tamer abi ve Özcan'a buradan saygı ve sevgilerimi gönderiyorum :) Bir kere de sık dişini diyip az yarayla başlar bu işler.. filan ! kesinlikle, asla ağrı yapmayacak, acıtmayacak, bacağında uzun süre rahatlıkla taşıyabileceksin dediler. Ve o raddeyi bulana kadar da hem sabırsal hem düşünsel hem teknik açıdan emeklerini yok sayamam. Onlar da biliyor ya ben de sabırlı, iyi olup nefis adımlar atacağıma inançlı ve inatçı oldum hep ! ikinci gün değnekleri bırakıp şubat ayında dans etmeye başladım :) Mart ve Nisan da da patlattım oyun havalarını hehhe :)

Silikon liner system + 3R80 eklem + triton 1C63 ayak. Bunlar benim eski yaşamımı %90 yakalamamı sağlayan mekanik kodlarım :) tıpkı ismim selma demeye benziyor :) Merhaba ben R80 Selma memnun oldum :D :D

Ayaklanmakla birlikte zayıflamaya, güdükte incelmeye başladı.. Soket bol geldikçe içten besliyor, liner içine çorap giyerek aynı soketi kullanmaya devam etmek istiyoruz. Güdüğün incelmesi ve bedenin daha da zayıflayacağını düşünerek soket masrafını olabildiğince ötelemeye çalışıyoruz. Soketin ilk ölçüden şaşmasıyla elbette ki dokunduğu yerler oldu, kasık bölgesi, zayıflayan güdüğün soket içine yerleşip güdük ucunun dokunması... gibi, hepsinin çözümünü bulup, oluşan tahrişlenmeleri kısa sürede iyileştirip protezi kullanmaya devam ediyorum.

Benim şu kısa dönemde, ama zor bir güdük sahibi olarak ve çok gezenti kimliğimle söyleyeceklerim umarım faydalı olur. Protezcinizin haricinde kişisel olarak bize düşenler ;

1. Ayakkabı. Taban yapısı, ortopedik özelliği ve HAFİFLİĞİ ile en önemli unsurlardan birincisi. Özel gün özel bir kıyafet haricinde günlük kullanımda ENNN HAFİF ayakkabıyı tercih etmeye çalışmalısınız.

2. Silikon. Eğer Silikonlu bir protez kullanılıyorsa mutlaka ilk öğretildiği şekilde güdüğe geçirilmelidir. Tamamı ters çevrilerek hava kalmayacak şekilde. Bacağınıza göre kestiğiniz uzunluk kısmının doğru denk gelmesine dikkat ediniz. Bu da kasık için önemli, kasık bölgesinde katlanan silikon tahrişe sebep olabiliyor.

3. İç çamaşırı. Kenarları çift dikişli çamaşır et kalınlığı verdiği için silikon ile fazla gelebiliyor tahrişe sebep olur. Dikişsiz olanları diz üstü protez kullanıcıları için daha uygun olabilir.

4. Güven. Kendinize güvenin. Ben short kapri giymeyi seviyorum. Saklamak gibi bir amacım hiç olmadı. Hatta protezimi bu kadar iyi kullanabildiğim için üzerine bu kadar acıya gülebildiğim için kendimle gururlanarak yürüyorum :) güvenerek attığım her adımda karşımdakinin bana engelli olarak bakmadığını BA KA MADIĞINI görüyorum ;) Ben engelli olduğumu unutuyorum bazen :) hihih

5. Dinlenin. Fırsat bulduğunuzda bacağınızı revize edebileceğiniz bir ortamda, hiç sıkıntınız olmasa bile güdüğünüzü dinlendirin. 10 dk. mola size fazladan 3-4 saat kazandırabilir ;)

6. Kremleyin. Her gece yatmadan önce mutlaka masaj yapıp kremleyin. Bütün gün size yardım eden güdüğünüzü ödüllendirin :) Vücut sabaha kadar ona yardım edecek ve toparlanacak ertesi gün tekrar sizin için hazır olacaktır ;)

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.. Sormak istedikleriniz varsa konuşalım arkadaşlar.. İthal protezler Euro bazında geliyor. Kur farkıyla benim senin yada bir diğerinin ödediği rakamlar birbirini tutmayacaktır. Yanıltıcı olmayalım derim ;)

İyi günler dilerim...

Selma hanım güzel bir paylaşım öncelikle teşkkürler....
Ben 3R80+1C40(C-walk) ve Vakumlu soket kullanıyorum yaklaşık 3 aydır bu sistem var.

En çok takıldığım konu soket ilk başlarda c leg alma çabalarına istinaden 3 ay kullandığım 3r15 ve pinli silikon sistemde silikon hep rahatsız etti beni ve Ankara İstanbul gezdim araştırdım uzun süredir kullanan arkadaşların tecrübelerinden faydalandım ve en son olarak istanbul da iyi bir protez ustası buldum bilgili ve iyi işçiliği olan biri (İzmir uzak olmasa duru ortopediye de gelmeyi düşünüyordum) güdüğümde yer alan greft doku ve biraz şekil bozukluğu nedeniyle silikon kullandığımda silikon içinde kalacak havanın zamanla ter etkisiyle mantar ve greft bölgeye zararı olabileceğini söyledi. En mantıklı söylediği şey ben sana silikonlu yaparsam daha çok para kazanırım ama senin güdüğün silikona uygun değil sözüydü ve şuan istanbulda yaptırdığım test soketini kullanıyorum. silikonlu 3 aydan farkı ne ? kontrol daha çok sende gerçi eklem değişti onun etkisi büyük ama vakumlu sistemi sevdim ve yakında flexble soket yaptıracağım onunla ilgili deneyimlerimi de paylaşırım...

Selma hanım sanırım siz Össur x5 kullanıyorsunuz ?

Merhaba ismail bey,

Silikon ossur kullaniyorum doğrudur. Anlattiklariniza bakilirsa guduklerimiz aynı tedavileri görmüş. Çok zor bir süreç ayrıca geçmiş olsun demek isterim.. greftli alan ve gudugun yamuk yapisi silikon olayını zorlaştırıyor evet. Benim de zaman kaybim tek körüklü silikon kullanimi oldu.. sokete tutunma problemi yaşadık. Bu guduk yapısına göre ossur un onerisiydi. Zayifladikca dıştan çorap geçirilerek et kalınlığı saglanacakti. Fakat tutunma yapilamiyordu... beş körüklü silikon ile istedigimiz soketi yaptik.

Yazdiklarinizda dikkati çeken önemli konu terlemeyle olacak mantar riski? Ben ocak ayından bu yana kullanıyorum ( ki ara ara da olsa öncesi de var bunun) beni rahatsız eden bir durumla karşılaşmadım. Bir önceki yazimda bahsettigim şu soketi son safhaya kadar kullanma çabasi nedeniyle incelen bacagim soketin tabanina değdi ve tahriş oldu. Dinlendirdim. Kabuk bağladı ve attı. Hiç krem yada ilaç kullanmadim. Demek istediğim dolaşım var ve vücudun diğer uzuvlarindan farkı yok. Elbette bir travma geçirmiş hassasiyet istiyor. Ben onu duş sonrasi iyi kurulama, protezi çıkarınca dinlendirip yikayip kremleme gibi özel davranıyorum. Ama elimin mantar olma riski kadar Gudugumun de eşit riskte oldugunu düşünüyorum. " konu hakkinda tibbi bilgisi olup açıklayacak varsa seviniriz"

Bir şey sormak isterim: silikonsuz kullanimda guduk sokete direkt değiyor doğru mu? Teninize sert bir malzeme sizi rahatsız etmiyor mu? Ve terleme olmuyor mu? Ben alternatif denemedim o yüzden bilgi almak için soruyorum.

Ayrica bir detay daha. C lag kullanma fırsatım oldu. Bi defa da r80 eklemime farklı bir ayak takildi. Öncelikle hepsi de ayak deyip gecmeyin. Müthiş fark var ! Bir ayağın bedeli diğerinin üç katı ise üç önemli özelliğim var diyordur :) Clag ayarlari size gore değilse bir hiç :) hersey tüm konfor sizin adım seklinizde ve temponuzda. Ayarsiz bacak, bacak değildir :) (reklam koktu) :p

Sselma;

Mantık olarak düşününce sanki üstüne bastıkça ağrıyacak gibi görünüyor ama yük taşıma bölgesi yine kalça kemiği olduğu için güdüğün uç kısmında küçük bir baskı hatta onu temas olarak nitelendirebiliriz. Ama ağrım yok şükür ve günde 2-3 km yürürüm genelde zorlarsam da mesafe artar. Terleme oluyor ama silikon kadar değil. Ben hep youtube vs sitelerde soket sistemlerini araştırdım genel olarak videolar silikonlu. Ama ben silikonu sevmedim sevmiyorum :) her gün yıkamama ve dikkat etmeme rağmen inanılmaz kaşıntı yapıyordu ve kontrol daha zayıftı(pinli sistemden bahsediyorum) ama vakumluda giydirme poşeti vasıtasıyla giyiyorum ve yola devam :) ayağın da önemli olduğunu araştırmalar sonucu öğrendiğim için c walk aldım baya da para bayıldım :D Reklama girmeyelim... sonuç olarak vakumluda ısrar edeceğim saygılar :)

merhaba özellikle 3R 80 İstediğinizi yazmışsınız ben ottobok C-LEK kullanıyorum önceki protezim 3R 80 'di 2 yıl kullandım şu anyedekte duruyor ayak olarakta mafsallı ayak (sol) var anlaşırsak size verebilirim telefonum 537 735 13 00

arkadaşlar ben de kullanmak istiyorum ama ankarada bana yardımcı olabilecek ilgili doktor veya mekanlar var mıdır bildiğiniz ...

ankarada birçok protez firması var doktorlar protez işinden anlamıyorlar maalesef cebeci ve civarda bir sürü protezci var ben bilim ve best ortopediye gittim memnun kalmadım sen iyi firma tavsiye edecek arkadaşlar varsa daha iyi olur

eyvallah ismail kardeşim :D inşallah vardı tavsiye edebilecek olan

merhabalar arkadaşlarlar çift diz üstü protez kullanıyorum.mikroişlemci diz eklemleri takmak istiyorum mikroişlemci protez kullanan yada hakkında bilgisi olan olan arkadaşalr beni bilgilendirebilirmi .cevaplarınız için şimdiden tşkler..

Arkadaşlar sol bacak dizüstü amputeyim. protez çalışmalarına başlamak istiyorum tavsiye ve yorumlarınızı paylaşırmısınız.

Saygılarımla.

Oncelikle geçmiş olsun bende yeniyim 1yil oldu ilk etapta eklem olarak otto bock 3R60 ile soket olarak silikon liener sistem var ayakts ossur esnek ayaklardan biri memnunum insanoğlu zamanla herseye alısıyor sıkıntı etme kib hersey gönlünce olsun

ErmanHoca;

hocam silikona geçtin rahat ettin sanırım :)

Mrb arkadaşlar ben 10 yildir dizustu protez kullaniyorum . Size birkaç tavsiyem olucak. Her ne durumda olursanız olun hareketsiz kalmayın. Kendinizi tembelliğe alıştırmayın. Özellikle rahatına düşkün silikon kullanan arkadaşlara sesleniyorum. Silikon güdüğünüzü sararak kaslarınızın hareketini kısıtliyor buda fiziki güç kaybina neden olur. Bu yuzden egzersiz yapmalari faydali olacaktir. Malesef protezciler hastayı biran önce rahat ettirip parayi almaya bakiyor. Genc ve orta yastaki kisilere vakumlu silikonsuz soket tavsiye ediyorum kaslarinin aktif olarak calismasi icin. ileriki yaşlarıda düşünmek lazım dimi. Herkese selam harekete devam ;)

Arkadaşlar bende 16 yıldan beri diz üstü protez kullanıyorum. 14 yıl 3R 15 protez kullandım. İki yıldan beri mikro işlemcili silikonlu protez kullanıyorum. Yürüme mesafesi olsun yürüyüş kalitesi olsun mikroişlemcili gerçekten süper bir protez.Silikon kullanmanın artıları şunlar yürüyüş mesafeniz uzuyor ve bacağınızı istediğiniz zaman istediğiniz kadar çıkartıp takabiliyorsunuz. Eksileri 3,4 ayda bir silikon yırtılıyor ve bir silikon 1.000 TL bu da bana ağır geliyor maddi olarak. ve başka bir eksi tarafınıda bordomavi41 arkadaşımızdan alıntı yapıp yazıyorum buraya.Mrb arkadaşlar ben 10 yildir dizustu protez kullaniyorum . Size birkaç tavsiyem olucak. Her ne durumda olursanız olun hareketsiz kalmayın. Kendinizi tembelliğe alıştırmayın. Özellikle rahatına düşkün silikon kullanan arkadaşlara sesleniyorum. Silikon güdüğünüzü sararak kaslarınızın hareketini kısıtliyor buda fiziki güç kaybina neden olur. Bu yuzden egzersiz yapmalari faydali olacaktir. Malesef protezciler hastayı biran önce rahat ettirip parayi almaya bakiyor. Genc ve orta yastaki kisilere vakumlu silikonsuz soket tavsiye ediyorum kaslarinin aktif olarak calismasi icin. ileriki yaşlarıda düşünmek lazım dimi. Herkese selam harekete devam

Izmirde diz üstü soket yapan bir firma önerirmisiniz

Sselma

İyi günler selma hanım 2008 yılından beri protez kullanmaktayım sadece 1 firmada soketim çok iyi olmuştu , şu an o firmayla görüştüm fiyat çok yüksek geldi , izmirde soket dökümü vede baglantısını iyi yapabilecek bir firma öneriniz varmı şimdiden çok teşekkür ederim saygılar Not c leg kullanmaktayım

Merhaba Mustafa Bey,

Protez kullanmaya 2013 itibariyle başladım ve Duru Ortopedi ile çalıştım... Sadece onları tanıdığım için bir görüşün diyebilirim.

Duru Ortopedi Tamer Bey : 0532 5265684

merabalar selma hanım izmirde diz üstü soket yaptırabılecegim adam gibi bi firma varmı önereceğiniz 2008 den beri sağ ayak diz ustu kullanmaktayım 1 kere soketım olmuştu x bı fırmadan şimdi tekrar o firmaya muracat ettım fıyat cok yuksek geldı izmir de cleg bağlayıp vede guzel sket yapan bı fırma aramaktayım yardımcı olursanız cok sevinirim ilgilerinize şimdiden teşekkür ederim

karşıyakada diye biliyorum yeri doru mudur ? c leg tecrübeleri inşallah vardır şimdiden cok teşekkur ederim

Üst Alt