Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diz üstü ampute olan kardeşimin emekliliği..?

Eyüp Öztürk

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Kardeşim sağ bacak diz üstü ampute.
Tarım bağkurlu.
İş kazası geçirdi ( tarlada çalışırken makinaya bacağını kaptırması sonucu)
11 yıl 8 ay prim ödemesi var.

Malulen emekli olabilir mi?

Sağ bacak diz üstü ampute olup mağlulen emekli olan var mı? İş gücü kaybı hangi oranda verilir?

Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Eyüp Öztürk

İş kazası olduğu için, sürekli iş göremezlik geliri bağlandı mı kardeşinize?

Üste/Kalçaya yakın diz üstü ampütasyonlarda %50 oran verilir. Bu da kardeşinizin 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göre emekliliği hak edebileceği anlamına gelir. İlk sigortalı olduüu tarihe bağlı olarak aşağıdaki tabloya tabisiniz:

bagkur.PNG

Bu şartlar tamamsa, 5510 sayılı yasanın 28. maddesi kapsamında erken Yaşlılık emekliliğiiçin sigorta müdürlüğüne bağvurabilirsiniz. Sigorta müdürlüğü hastaneye sevk eder...

Not: Sürekli iş göremezlik geliri bağlanırsa, yani oradaki oran sgk kayıtlarına geçerse, emeklilik için yeni rapor almanıza gerek olmaz.

Kaza 22 Eylülde oldu. Bir aylık raporlar verildi. En son aldığı rapor 28 ocakta bitiyor. SGK rapor bitiminden sonra yani iş görür hale geldikten sonra hastaneye sevk edeceğini söyledi. Bu arada sigorta başlangıcı 20 nisan 2004. Askerlik 18 ay ve sigorta başlangıcından önce. Sgk alınan raporu Ankara'ya gönderecek. Sürekli iş göremezlik aylığı ve malulen emeklilik aynı anda olabilir mi?

bu arada kardeşim iş kazası geçirdikten sonra sitenizi takip etmeye başladım. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Bilgilendirmeleriniz çok faydalı oldu. Keşke görevi vatandaşlarımıza hizmet vermek olan kamu görevlileride sizler kadar duyarlı olsalar. Hepinize çok teşekkür ederim.

Eyüp Öztürk

Askerlik ilk sigortalılılık tarihinden önce olduğuna göre, askerlik borçlanmasını yapıp sigorta başlangıç tarihininzi o süre kadar geriye çekebilirsiniz. Sonra da yukarıdaki tabloya göre emeklilik kriterleriniz belirlenir.

%50 ile sürekli iş göremezlik ile SGK kayıtlarına girerseniz, emeklilk şartlaro oluştuğunda yeniden rapor istenmez. Ama unutmayın, Malulen değil, 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göre erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanacaksınızç

yeni rapor isteği

kardeşime sürekli iş göremezlik geliri bağlandı. Kocatepeden %50 çalışma gücü kaybı var raporu geldi.
19 haziranda 16 yıl doluyor. bağkura sorduğumuzda tekrar rapor alması gerekir dediler.
Sizin verdiğiniz bilgiye göre gerek yok. emeklilik servisini nasıl ikna edebiliriz.

Bu arada 19.12.2002 tarihli ssk girişi ve ssk girişinden önce 18 ay askerlik var. Benim hesabıma göre askerlik borçlanması ile 19 haziranda 16 yıl doluyor.
Bağkurdaki memurlara gösrerebileceğimiz bir yönetmelik maddesi var mı? Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Eyüp Öztürk

Umarım tebliğ yürürlükten kalkmamıştır:

12 Haziran 2010 CUMARTESİ
Resmi Gazete Sayı : 27609
5510 SAYILI KANUNUN 4 ÜNCÜ MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASININ (a) ve (b) BENDİ KAPSAMINDA SİGORTALI OLANLAR İLE HAK SAHİPLERİNİN TAHSİS İŞLEMLERİNE İLİŞKİN TEBLİĞ

Madde 5 [...]
(9) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bendi kapsamındaki sigortalılardan geçirdiği iş kazası veya tutulduğu meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilenlerden malullük aylığı bağlanması için yeni bir sağlık kurulu raporu istenmez​

Bence memurun Ankara'dan görüş istemesini talep edin. Ben SGK'nın işleri bu bağlamda yürüttüğünü sanıyorum.

bağkurlu olup, sürekli iş göremezlik raporu alıp, 28. maddeden emekli olan var mı?
kardeşime sürekli iş göremezlik geliri bağlandı. Kocatepeden %50 çalışma gücü kaybı var raporu geldi.
19 haziranda 16 yıl doluyor. bağkura sorduğumuzda tekrar rapor alması gerekir dediler.

Sürekli iş göremezlikte emeklilik için yeni rapor istenir mi?

Kardeşim tarım bağkurlu. İş kazası sonucu %50 iş göremez raporu(rapor sürekli) ile sürekli iş göremezlik geliri bağlandı. Şimdi emekliliği geldi. (16 yıl, 4350 gün prim) Raporu alalı 15 ay oldu. Emeklilik için yeni rapor istediler. Biz ilk raporun geçerli olduğunu söyledik. Bugün yaptığımız görüşmede ısrar edince, müracaatınızı yapın sonucu bekleyin dediler. Aynı durumda olup yeni rapor almadan emekli olan var mı?

selamun aleyküm kardeşim rapor elinizdemi işkazası raporu
sgk verdimi size verdiyse o raporla vergi dairesine gidin bir sorun

Ankara Kocatepe sağlık kurulunun verdiği raporun fotokopisi var elimizde. Bağkur (4-b) lerde vergi indirimi olayı yok diye biliyorum. Emeklilik servisi raporla beraber dosyayı işleme alıyor. Bağkurda vergi indiriminden hiç bahsedilmedi.

Eyüp Öztürk

Aslında ben de böyle biliyorum. Yani sürekli iş göremezlik maaşı alan kişiler eğer malul değilse, yani malulen emeklilik için başvurmuyorsa, sgk yeniden hastaneye sevk eder. Ama burada bir arkadaşımız "sgk'da rapor oranım olduğu için beni yeniden hastaneye sevk etmediler" dedi: bkz
Bence sen de o bağlamda başvuru yap sgk'ya ve yeniden rapora gerek olmadan Yaşlılık emekliliği işleminin yapılmasını talep et.

Bağkurla görüştük. Yeni rapor almadan müracaatımızı alacaklar. İl sağlık kurulu rapor isterse o zaman sevk yapacaklar. Müracaatımızı 27 haziranda yapacağız.

Üst Alt