Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diyabetik ayak yarası tedavisi için önerileriniz..?

VaKKo

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
0
Merhaba arkadaşlar.Diyabetli (Şeker Hastalığı) olan kişilerde yaralar çok geç iyileşiyor.Benimde ayak parmağımda çıkan ve aylardır geçmeyen bir yara var.Tırnak büyüklüğünde sanki içi hafif oyulmuş gibi,bir türlü kapanmadı :( şu an sadece rif ile pansuman yapıyorum ama pek faydası da yok gibi.Yara örtücü Comfeel kullandım o da yarayı sulandırdı,bende daha kötü olduğunu düşünerek bir daha kullanmadım.Sulandırdıktan sonra iyi olur muydu bunu bilmiyorum?Benim gibi diyabet hastası olan veya bir tanıdığında bu şekilde yarası iyileşmeyip her hangi bir tedavi ile iyileşen birisini tanıyan...Kısacası yaranın iyileşmesi/kapanması için tıbbi ya da farklı bir tedavi önerecek arkadaşlardan cevap bekliyorum.Teşekkürler

Senin durumunda olan hastalar oksijen tedavisne gidiyor. Belki duymuşsundur. Yüksek basınçla oksijen veriliyor, oksijen hücrelerin yenilenmesini hızlandırdığı için diabetten kapanmayan yaraların tedavisinde destek olarak kullanılıyor.

Ben diabet hastası değilim ama benim de ayaklarım nöropatik, yani dolaşımı iyi değil ve yara olduğunda iltihaplanıp kapanmıyor, senin durumuna benzer şeyler yaşıyorum. Kuş gözü tabir edilen, dışta ufak görünen ama içeri doğru genişleyen yara oluyor ayak tabanımda.
Kapanmayan yaranın içine gümüş sargı bezi koydukları ve özel kolajen maddesi ile doldurdukları oldu, faydası oldu, bu arada RIF ile de düzenli pansuman yaptım. Kurtuldum çok şükür.

Ankara'da aşağıdaki hastanelere başvurabilirsin:

ANKARA
GATA Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı
Etlik/Ankara
Doç. Dr. Şenol Yıldız
Tel: (0312) 304 20 00
www.gata.edu.tr
Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Akyurt Hiperbarik Oksijen ve Yara Bakım Merkezi
Ülkü Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:5 Altındağ/Ankara
Uzm. Dr. Gamze Sümen
Tel: 0 312 508 40 00
http://www.anh.gov.tr
Özel Fora Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi
Ziyabey Cd. 5 Sk. 4B/5 Balgat
Uzm. Dr. Esra Akgül
Tel: 0312 285 58 75
www.ankarahiperbarik.com.tr

İhmal etme lütfen, bir an evvel hastaneye git, yukarıda bilgilerini verdiğim hastanalere gidebilirsin
İhmal edersen geri dönüş olmayan bir noktaya varıp iltihaplı bölge ampüte edilemk zorunda kalabilir ( Allah korusun).

şekerinide kontrol altında tutmalısın hap yeterli gelmiyorsa insilüne geçmelisin.

Arkadaşlar bilgiler için teşekkür ederim.Bu arada Ertuğrul arkadaşım ben 23 yıldır tip1 DM'liyim ve zaten insülin kullanıyorum,diyabeti ben kadar iyi bilen yoktur.Ama bu sıkıntı beni maf etti.Şekeri düzenli tutmaya çalışıyorum tabii ki,ama yara bir türlü iyileşmiyor işte.Landish arkadaşın söylediği oksijen tedavisini de bir araştırıcam,oraya giden bir çok tanıdığım var pek faydasını görmediler onun için üstüne düşmemiştim.Bakalım ne dicekler?

Gümüş yara örtüsü kullanmanızı tavsiye ederim. Endokrin doktorunun önermediği krem bitkisel karışım vs gibi şeylerden uzak durun Sterilizasyon için batikon vs gibi yara bölgesindeki hücreleri öldürecek çözeltiler yerine serum fizyolojik kullanın. endokrin doktorları bu konuda daha bilgililer ortopedislerden ziyade . Her diyabetik ayak mutlaka doktor gözetiminde olmalı bulunduğunuz yerde üniversite hastanelerinin yara bakım üniteleri varsa oraya mutlaka gidin. çinko demir selenyum b 12 vitamin eksikliği yara iyileşmesini geciktirir. takviyesinin uygun olduğu düşünülürse doktorunuz bunları önerir. sigara içiyorsanız bırakmaktan başka şansınız yok en önemli konuda budur.Gümüş iplikli diyabetik çorap diyabetik ayakkabı kullanın yara bölgesine kan gitmesi önemli bunun için damar cerrahi ile görüşebilirsiniz bunun yanı sıra fizik tedavi hareketleri ayak bölgesindeki kasları güçlendirip iyi kanlanma sağlar. protein ağırlıklı beslenin şeker mutlaka kontrol altında olmalı.

Kamilihan tşk ederim...Üniversiteler emin ol başlarından savıyorlar! Hacettepe'ye gittim adamlar baktı direk ampute dediler! Cap canlı parmağı nasıl oluyorda hemen kesiyorsun?birkaç farklı doktora gittim tabii ki,hiç kimse canlı parmak kesilmez dedi,Hacettepe işin kolayına kaçıyor yani.Diğer bahsettiğiniz diyabetlilerin kullanacağı herşeyi harfiyen kullanıyorum zaten.Tahliller deseniz hepsi normal.Şeker deseniz açlık 100ü tokluk 150-160ı geçmiyor.Kısacası DM'le ile ilgili her şey normal ama gel gelelim yara iyileşmiyor :( Bu gümüş yara örtüsü diye bashettiğiniz şey nedir biraz bilgi verir misiniz? Ben Comfeel yara örtüsü kullandım ama yarayı sulandırdı ve kötü mü oldu diyerek kullanmayı bıraktım.Bir de bir doktordan Froximun toz kullan diye bilgi aldım,acaba bunun faydası olur mu ki?

ortopedi bölümüne gitmeyin aman onların ilk çözümü ampütasyon olabilir endokrin bölümüne başvurmakta fayda var gümüş yara örtüsü olarak ben enfekte yara olduğu için Actıcoat(Nano kristal gümüş antibakteriyel jel bariyer) | Anka Medikal şuna benzer bir ürün kullanmıştım bu yara örtüsünün uygulanması ilk başta biraz tecrübe istiyor o yüzden bir doktortan yardım almak iyi olur iki gümüş örgü tabaka arasında emici bölge var yara bölgesini serum fizyolojik ile temizleyip gümüş örtüyü üzerine serdikten sonra serumla tekrar ıslatıp sarıyorsunuz. yara bölgesi fazla basınca sürtünmeye maruz kalmamalı yara ne kadar derine gidiyor bilmiyorum ama kemik enfeksiyonu olması halinde tedavisi çok daha zor . diyabetik yaralar patlmaya hazır bomba gibidir derinlerde ne olduğunu bazen kestiremezsiniz bile. bu yüzden akıntı ateş kızarıklık olduğunda acile başvurun hiç vakit kaybetmeden. mutlaka işin ehli endokrin doktorun önerilerini dinleyin iyi geleceğini düşündügünüz kremler tozlar durumu kötüleştirir .ben çok sıkıntısını çektim diyabetik yara kemik enfeksiyonuna dönüştüğünde aylarca antibiyotik tedavisi almanız gerekebiliyor çok önemseyin ayaklarınızı günlük pansuman yapın. diyabetik yaranın tedavisinde endokrin ve enfeksiyon hatta ortopedi ve nöroloji ortak çalışabiliyor gazi hastanesinde diyabetik ayak heyeti var bu konuda gazi hastanesi endokrin kliniğini arayıp daha fazla bilgi alabilirsiniz sanırım her çarşamba toplanıyorlar hep birlikte hastaları görüyorlardı.diyabetik ayak yaralarının tedavisi konusunda şu sitedeki bilgiler çok işinize yarayabilir. Diyabetik Yara, Diabetik Ayak, Diyabetik Yara Tedavisi, Prof. Dr. Muzaffer ALTINDA

Yara Tedavisinde Mükemmel Sonuç

Merhaba arkadaşlar.23 yıldır tip1 diyabet (şeker) hastasıyım.Bilindiği üzere şeker hastalarında yaralar ya çok geç iyileşir yada iyileşme görülmez.iki sene önce doktorun yanlış tedavi sonrasında ayak serçe parmağımı kaybettim,yaklaşık 6-7 aydır aynı ayağın 3. parmağında bir yara çıkmıştı -resmen içi oyulmuştu diyebilirim- bir iki hastaneye gittim ama verilen tedavi hep aynı rif ile pansuman yapmak ve bazen de bactroban krem sürmek -şekeri kontrol altında tutmak- ama hiç bir şekilde fayda etmedi.Hacettepe'ye gittim,bu parmak gitmiş ampute (kesilmesi) edilmesi gerek dediler.Yara örtüsü Comfeel kullandım o da hiçbir şey yapamadı...
Nisan ayı başında memleketim Balıkesir'e gitmiştim.Bir tanıdığın vasıtası ile Dr.Ogün Bey ile tanıştım,kendisi özellikle Diyabet yaraları ile çok ilgileniyormuş.Parmağımı gösterdim. "Bunun hiçbir şeyi yok,tedavisi çok basit" dedi.Şaşırdım açıkcası.Bana verdiği eczane dışı bir üründü,adı; "Froximun Toz/Pudra"
Bu tozu Nisan ayının ortalarında aldım ve sabah akşam yaranın üstüne dökerek pansumanıma devam ettim.İnanır mısınız o içi oyuk olan yaralı parmak 1 ay gibi kısa sürede kapandı :eek: benim gibi geçmeyen yarası olan kişiler varsa muhakkak kullansınlar derim.Mükemmel bişey...O tozu bana öneren Sn.Ogün Bey'e de tekrar teşekkürler
(Sizlerle de paylaşmak istedim)

internette satan firmalar var ancak herkes kafasına göre bir rakam yazmış.siz bi'araştırın fiyat öğrenin sonra bende aldığım yer ile görüşeyim eğer daha makul bir fiyat alırsam size gönderirim

Aslında konu başlığım "Yara tedavisinde mükemmel sonuç"tu.Mart ayı sonunda bir konu açmıştım.Ayak parmağımdaki yara bir türlü iyileşmiyordu,bende bu nedenle burada konu açarak bilgi edinmek istemiştim,admin arkadaş daha önceki konu ile yeni açtığım konuyu birleştirmiş.Zaten ilk mesajımı okursanız yaranın bir türlü geçmediğini ve neler yapabilirim diye sorduğumu görebilirsiniz.Ama o kullandığım "froximun toz" sayesinde aylardır çektiğim çile bitti.Şükürler olsun.Bu şekilde sıkıntı çekenler varsa muhakkak kullansınlar

Çok sevindim yaranın iyileşmesine, çok geçmiş olsun.
tavsiye için de teşekkürler, şu an ihtiyacım yok ama her an olabilir.

Şeker hastası değilim ayak tabanında nasır yuzunden oluşan yara vardı,ayak altı oyulmuş gibi idi, bir cok merhem denedim olmadı.Kalın tuzu suda erittim bir şişe içinde hergün onu sürdüm, kuruladıktan sonra gazlı bez koymadan flaster bant cektim iyileşti.Yanlız bu tür yaralarda yara etrafındaki deri cürük dokulu ise ben permatikle kazıdım ölu dokuyu yoksa ileşmez yara, en iyisi doktora görunmek.

Bu Froximun aslında doğada bulunan bir taşın tozuymuş. Yüzyıllardır yara yleştirmek için kullanılıyormuş. Sana da iyi gelmesi çok çok güzel. :)

faruk34;

Neden hazlı bez koymadan flaster bant kullandınız ne gibi bir faydası oluyor ?

diyabetik ayakta, ayak ülseri bazen çok derinde olabiliyor ve ilaçlar tam etkisini gösteremiyor. ben size kendi kullandığım ilacı önereceğim. hem hastalığa iyi geliyor, hem de cildi ve ayak derisini yeniliyor, düzeltiyor. adı Coresatin. Mor bir kutusu var ve artık çoğu yerde bulunuyor. eczacınız da getirebiliyor. reçetesiz satılıyor ama ben doktoruma danıştım, hiçbir sakınca yok dedi. kortizonsuz olduğu için tercih ettim. siz de deneyin ve bana yorumlarınızı, iyileşmenizi bildirin.

merhaba, benim annem da tip 2 diyabet hastası 3ay önce ayağındaki bi yara enfeksiyon kaptı hastanede 2 hafta kadar damardan antibiyotik tedavisi sonrasında tablet antibiyotik ve düzenli pansuman yapıldı.(doktorun tavsiye ettiği ilaçlarla)Ama yarada belirli bir iyileşme olmadı aksine yara bölgesi bir oyuk şeklini almış.Doktorların dedikleri birbiriyle çelişiyor.Artık hiçbir şeye güvenemez olduk ve son çare bizi ürkütüyor .Tabi bu süreçte annem çok yıprandı. İnt.ten bu siteyi buldum. VaKKo arkadaş Dr. Ogün Beyin soyadını ve ulaşabileceğim bir numara verebilir misin?Froximun hakkında bilgi almak ve gerekirse annemi kendisine götürmek istiyorum.Çünkü dr.lar ve eczacılar bu tozu bilmiyorlar.Geçen zaman aleyhimize cevabınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Merhaba Tower.Doktor ve eczacıların bu tozu bilmemeleri normal çünkü eczane dışı satılan bir ürün.Ogün Bey Balıkesir'deydi hatta Balıkesir'e gittiğimde yanına uğrayıp teşekkür etmek istedim ancak kendisine ulaşamadım.Hemşireye sordum Yurt Dışında olduğunu söyledi.Siz beni arayın size nasıl bir toz ve nasıl bir fayda sağladığını anlatayım.Bu tozu internetten araştırdığınızda satış yapan siteleri bulabilirsiniz ancak onlar biraz daha pahalı satıyorlar.Ararsanız görüşürüz iyi günler ve geçmiş olsun (506-662 24 46)

diyabet yaraları

selamlar tüm şeker yarası olan arkadşlarıma arakdaşlar annemin ayagında şekerden olan yaraların tedavisi icin izmirde bulunan neoks hiperbarik oksijen tedavi merkezine tam 26 gün gittik hic bir faydasını görmedik gidenlerdende cogu fayda görmediklerini soylüyorlardı yani saglıga kavuşayım diye bir cok para harcıyorsunuz resmen para tuzagı kurmuşlar yazık bir nezne bile fayda yok bunları ne devlet nede maliye kontrol etmiyorlar ne bir fatura veriyorlar nede fiş muayene desen yok ilgi desen yok sadece sömürmek var onun icin bende cok kapsamlı bir araştırmadan sonra froximun yara tozunu buldum ve innernetten aldım ve şu an onu kullanıyorum vede faydasını görmeye başladık önce yarayı serum fizyolojik su ile temizleyim yaraya tozu ekip sargı bezinle sarıyorum tozu dökünce biraz yakıyor ama faydasını görüyorsunuz herkese tavsiye ederim saygılarımla almak istiyenler istrse internetten araştırın cünkü herkes ayrı fiyat veriyor fiyatı kargo dahil ben 65 tl aldım bilginize

Ben seker hastasi degilim ama ayaklarda yari hissizlik felc durumu var.iyilesti sandigin nasir tekrar hortladi.
Bugun cildiye doktoruna gittim, nasirli ici oyulmus iltihapli yaraya Betasalic merhem+momecon pomad bunlari eczaci karistirdi ,bugun uygulamaya basladim.baska bir doktorun plastik cerraha ameliyat icin havale ettigi yara bakalim iyilesecekmi.froximun toz bende
fayda etmedi.15 gun bu karisimi deneyecegiz.aslinda gecen ay saglik ocaginin verdigi larpopen 1000 mg. Kullanim suresince yaradan baya bir su geldi.bu sefer karisimla 3 kat gazli bez ile pansuman yapiyorum bu doktor cok ilgiliydi birde silikon ayak tabanligi verdi.sureci sizinle paylasacagim.

yara detavisi

selam cümle kardeşlerime kardeşim firoxmiun tozu kulanmadan evvel yarayı serum fizyojilikle temizledeikten sonra rifosin ampullü kırıp yaranın üstüne dökecen ondan sonra tozu üstüne serpecen ondan sonra sargı bezinle saracaksın iki günde birde rivanol toz alıp önuda su kaynatıp ılıyınca icine döküp o suylada yarayı temizliyeceksin b,z böyle faydasını gördük şimdi de froxmiun toz bitti eczaneden sünnetcilerin kullandıgı yara tozundan aldık bakalım şimdi onu kullanıyorum bakalım fayda etcekmi
bütce kısıtlı yine firoxmiun toz alacgım gelmiş gecmiş olsun tüm hastalara acil şifalar saygılarımla.
.telden arayabilirsiniz 05332584081

Benım yara kuş gözü gibi ,içerde göz odası gibi akıntılı adeta içi boş gibi, dezenfekte olarak ojsijenli su kullandım çünkü oksijenli su icerdeki oluşumu dışarı veriyordu ,sonra froximun toz döküyordum toz içeri işlemediği için dışardan sıvanmış gibi kapatıyordu yarayı fakat 2-3 gun sonra yara kusuyordu.Oksijenli su doktor tavsiyesi değildi kafama göre uygulamıştım.Şu anki tedavi iyi gidiyor ayakta ikinci nasır cıktı toplu iğne başı kadardı batma yapıyordu ben capak falan battı sandım cımbızla cektiğimde 1 cm. boyunda dış köku gibi oluşum cıktı ağrı gitti şu anda karışımı orayada uyguluyorum.Şu üç gun tedavi sürecinde akıntı olayı kesildi ,yara şeffaf bir tabaka ile kapandı dışarı kusma olmazsa bu işten sıyrılacağım Allahın izni ile.

Tedaviye devam ediyorum ,yara baya kapanmıştı 3 gun önce koşuşturmadan dolayı yarada ufak çaplı kanama oldu, dun doktora kontrole gittiğimde sadece momecon pomad ile pansumana devam etmemi söyledi.Bir hafta sonra tekrar kontrol.

Tedavi devam ediyor kullandigim merhem nasir katmanini tabaka halinde kaldirdi kalan kisminida bugunku kontrolde hemsire bisturi ile temizledi, kaldik kusgozu yara ile basbasa degisik merhem hipokort la devam ediyorum doktorum iyiye gittigini soyledi 20 gun sonra tekrar kontrol.

Faruk Bey,
Benim de aynı sizin gibi ayağımın altında nasır oluıyor, sonra o nasır içten iltihaplanıyor,sonunda ortası delinince iltihap akıyor ve kuş gözü şeklinde yara oluyor. Ve cok acı veriyor tabii ki. Yara uzun süre iyileşmiyor iltihabı da kurutmak cok zaman alıyor.Öncelikle önlemek için haftada 1 veya 5 günde 1 kalınlaşan nasırları törpülüyorum (30-45 dk kadar vaktimi alıyor ama ...)
Olur da önüne geçemediysem yara olduysa, steril neşterle kalın nasır tabakasını ince ince alıyorum, sonra betadinle temizliyorum, kuş gözü yaranın içine steril şırıngayla RIFOCIN antibiyotik ampulden biraz sıkıyorum. Üzerine antimikrobiyal gümüş yara örtüsü (bulmak zor, bazı medikalcilerde var) minik bir parça kesip tam yaranın üzerne koyuyorum. Üstüne de steril sargı beziyle kapatıyorum pansumanı tamamlıyorum. Gümüş iltihabı kurutmada tek başına bile yeterli olabilyor bazen. - rifocin kullanmama gerek kalmayabilyor.
Eğer ki kuş gözü yaram çok derinleştiyse ; yarayı temizledikten sonra o kuş gözündenn içine CATRIX yara tozunu döküyorum öyle üstünü kapatıyorum. CATRIX hayvansal keratin içeriyormuş ve yaranın içinde doku oluşmasına yardımcı oluyormuş.
BUnlar da benim yöntemlerim, yara bakım hemşiresi olmama ramak kalmış değil mi? :)
Bu arada ben de şeker hastası değilim, bizimki malum nöropatik ayak

Aynen katılıyorum, bu nasırı kazımak törpulemek care değil, bu kullandığım momecon pomat nasırı yoğurdun ustundeki kaymak tabakası gibi kaldırdı, nasırdan kurtulduk bukuşgözü yara yana doğru deri altında yol yapmış ama durumu iyi sanki bir kat daha deri atacak gibi 2 senedir cekiyorum kazıya kazıya fayda etmedi nasır dahada derinleşti bu tedaviden memnunum iyi olacak Allahın izni ile.

Arkadaşlar başlıkla tam alakalı değil fakat konu yara olunca belki benim durumumda olan arkadaşlar bu konudan faydalanabilir.Benim ayaktaki nasırlı bölge tamamen temizlendi fakat altındaki, et doku bir türlü kapanmadı.Kanama yok agrı yok sonuç olarak ameliyat oldum bu doku ameliyatla komple alındı ve patolojiye gönderildi.Kemikte ufak cıkıntıda törpülendi .Bu cıkıntıda nasıra sebeb oluyormuş.Hakkımızda hayırlısı olsun. Bu ayaktaki geçmeyen yaraları bu kemık cıkıntısı, nasır gidi sert oluşumlar oradaki dokuyu bozarak yaranın iyileşmesini engelliyor.Bir de diyabet varsa iş kördüğüm oluyor.Bu tür sorunlarda en başından doktora gidin derim.

dr.ogün beyin tam olarak isim ve soy ismini öğrenebilirmiyim .Mardinde görev yapan ve enrokrin olan ogün bey var ve işinden çok iyi anladığından eminim . büyük ihtimalle odur ismi ogun olup endokrin olan kaç kişi olabilirki türkiye de :)

Daha çok yakın zaman önce bası yarası (Nöropatik ülser) teşhisi ile samsun 19 mayıs ün. de plastik cerrahi ve kronik yara bakım merkezinde ameliyat oldum. ameliyattan önce başka bir hastanenin cildiye polikiliniğinde 4 ay yaranın kapanması için uğraş verdik, rifocin ampul, bactroban krem vs. vs. nasır etrafında oluşan kuş gözü kadar yara boşa geçen 4 ay sonucu 1 tl kadar büyüdü ve en sonunda ameliyata karar verildi bende oldum. diyabetik olmayan bası yaralarında ayaklarımızın bası şekli ayak bası merkezi çok önemli ve genelde yaralarımızda tam bu bölgede oluşuyor. Ameliyat öncesi ayak bileğim sıkça döndüğü için bası yarasına imkan sağlayacak ortam zaten oluşmuştu. Ameliyata girmeden önce ayak ölçüm alınarak bası merkezini eşitliyen bir protez yaptırdım. Karbon malzemeden ayakkakabı içine biraz zorda olsa giyilebilen bir cihaz ayrıca ayak bileği hareketide sağlıyor bu çok önemli yoksa ayağınız donmuş gibi oluyor ve palio sekelilerde diz kitlemesini engellediği içinde düşebiliyorsunuz. Sağ ayağımı dışa doğru basdığım için oluşan bası yarası ameliyatla temizlendi oradaki açıklık 1 tl büyüklüğündeki alana ayak üstünden yaraya yakın bi yerden deri ve dokusu ile birlikte bir parça aşağı doğru çekilerek yaraya yama yapıldı, yamanın alındığı alanda normal süreçte ve çeşitli medikal malzeme ile normal iyileşmesine bırakıldı 45 gün ayağımın üstüne basmadım, ev içinde koltuk değnekleri ile dolaştım. 45 gün raporum bittiğinde doktor artık işe başlayabileceğimi söyledi ama ben bundan tam emin değildim tam olarak dikişlerimin kaynamadığını düşünüyordum ve üzerine bastığımda açılabileceği korkusu yaşıyordum şimdi öyle bir hal aldıkı; dikiş ne açıldı nede tam kapandı. yakın bir zamanda kontrole gideceğim aynı sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyorum. sadece dikiş kısmımdan hafif bir sızıntı var iltihap değil ama ileride ne olur bilemiyorum. Ayağıma yapılan protez çok terleme ve koku yapıyor birde ayakta his olmadığı için ayağımızda neler olduğunu sadece gözlemleyerek anlayabildiğimden tüm gün ayakkabı içinde ne hal aldığını anlama şansım yok. İş yaşamım gereği çok da yoğun bir dönem içindeyim çalıştığım kurumum da idareci olduğum içinde ha deyince doktordu, hastaneydi, rapordu olmuyor. Ama genede sağlık ciddi bir olay ve asla ihmale gelecek konu değil bu nedenlede kontrole mutlaka gidecem. Zaten samsunda doktorum prof. dr. ahmet demir, olursa tek sıkıntının ayak bası merkezinin eşit olmaması nedeniyle olabileceğini bana söylemişti. protezle eskisi kadar ciddi bir bası sıkıntısı olmamasına rağmen genede çok düzgün bastığım da söylenemez, ayak bileği dönmüyor ama protez içinde ayak gene alışık olduğu basış pozisyonuna zorluyor kendini ya protezi çok sıkı şekilde ayağa tutturup hiçbir şekilde dönme şansı tanımayacam ki o zamanda protez başka yerlere yara açabilir, yada biraz daha rahat edeyim ayağımı çok sıkmasın diyerek biraz bağlantı yerlerinden gevşeteceğim ki şu an bunu yapıyorum. neyse dr gidip kontrol sonrasını zaman bulursam sizinle paylaşırım. tüm dostlara sağlıklı günler diliyorum.

Üst Alt