Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Diyabet, kalp, nörojen mesane vb. rahatsızlıklardan hangi oranda rapor verilir?

samsunspor

Üye
Konular
7
Reaksiyonlar
1
Oğuzhan s.a hemşerim

Annem için ötv muafiyeti için rapor çıkaracağım hastalıkları aşağıda sıraladım.

ESANSİYEL (PRİMER) HİPERTANSİYON

DİYABET ŞEKER insülin kullanıyor.

KOLESTROL

KRONİK İSKEMİK KALP HASTALIĞI (2 defa kalp krizi geçirdi kalp yetmezliği mevcut pazartesi doktora getireceğim hangi derecede bilmiyoruz genel bir muayene olacak.En son 2019 da kalp krizi geçirdi medicanada 10 gün entübe yattı.

NÖROLOJİK MESANE TANIMLANMAMIŞ ( 1 yıldır ilaç tedavisi alıyor bugün tekrar doktora getirdim fakat farklı bir ilaç yazdı. Doktora sordum rapor oranı için bilgilendirme yapmadı. Sadece sorunca onun için bir test var onu yapmanız gerekir dedi salladı. Verdiği ilaçlar idrar yolu enfeksiyonu ve idrar kaçırmayı önleyici ek ilaçlar bitince getireceğim tekrar ama nasıl bir yol izleyeceğiz bilmiyorum idrar kaçırma ileri derecede doktor NÖROLOJİK MESANE diyor ama hangi oranda olduğunu bilmiyor tanımlanmamış.

ORTAPEDİ bölümüne götürdüm 20-30 adım atamıyor iki dizinde de ileri derece kireçlenme var doktor ikisi içinde protez dedi fakat teyzenin yaşı 75 kalp yetmezliği ve şeker tansiyon var kaldırabilir mi iyileşme olur mu bilemeyiz dedi bu rahatsızlığın oranını sordum bilgilendirme yapmadı yada doktor bilmiyor anlamadım bu rahatsızlık için oran yok mudur yürüme güçlüğü ve ağrı çekiyor.

GÖZ için randevu alamadık bekliyoruz.

UYKU APNESİ var randevu alındı bekliyoruz muhtemelen yüksek bendede var ağır uyku apnesi uykuda nefesi duruyor.

PSİKİYATRİ Yaygin Anksiyete Bozuklugu(F41.1)(F41.2) 30 yıldır çeşitli ilaçlar kullanıyor psikiyatriden ilaçları otomatik yenilendiğinden doktora uzun zamandır gitmedi. Bu bölüme kontrol amaçlı getirmeli miyim. Bu kadar uzun süredir ilaç kullanıyor hangi oranı verir doktora danışmak gerekirmi.

GUATIR var raporlu ilaç kullanıyor.

Ben şimdi madde madde yazdım sana kusura bakma gördüğüm kadarı ile bilgin çok forumda yardımcı oluyorsun insanlara yazdığım hastalıklar için nasıl bir yol izlemem gerekir. Heyete girmeden mevcut hastalıkları ile alakalı doktorlara muayeneye götürüyorum bilelim oranlarını diye ama doktorlar oran bilgisi vermiyor. kardeşim hakkını helal et yardımına ihtiyacım var.

samsunspor Kalp yetmezliği için ef değeri önemli,puan ona göre klas 1-2-3 şeklinde değişir,ama yüksek bir puan geleceğini umuyorum.

Uyku apnesi için test sonucu lazım, hafif mi ortamı ağır mı? Biz ağır olarak düşünelim %35

Diyabet insilüne bağlı %20 komlikasyon yapmışsa %35

Ht %10
Dizleri için de yüksek bir puan gelir,mr veya röntgeni görmek lazım ona göre.

Psikiyatri takibi 30 yıl uzun bir süre,
İlaç raporları varsa yeterli olur,tedavi ile işlevselliği düzelmeyen %40

Nörolojik mesane
Ürodinami testi, hastanın vücuduna herhangi bir kesi yapılmadan ağrısız bir şekilde idrar kanalından mesane ve makattan rektuma yerleştirilen iki adet basınç ölçer ince kateter ile yapılan dinamik bir testtir.Ama buna gerek olacağını sanmıyorum.gaita veya idrar tutamıyorsa gerek duyulabilir,puanda ona göre netleşir.

Troid bezi alındı mı?

Göz sonucunu da yazarsınız.

Genel bir yorum istersen %90 bulur diye düşünüyorum.

OğuzHan112

değerli bilgilendirmen için teşekkür ederim

Uyku apnesi için evet ağır uzun zamandır var ama cihazla uyuyamam diye düşünüyor göğüs doktoru teste girmesi gerektiğini kalp hastası fazlası ile kendini yoruyor şeklinde bildirdi test için bekliyoruz.

Diyabet için komlikasyon da neye göre belirlenir onu bilmiyorum nasıl öğreneceğiz perşembe günü kardiyoloji bölümüne randevumuz var.

Nörolojik mesane idrar tutamıyor üroloji doktoru dün idrar ve kan tahlili verdi idrarda iltihap var dedi ilaç yazdı. Bitince ilaçlar tekrar gelin dedi o ara ben sordum hocam biz heyete gireceğiz nörolojik mesenaden ne oran alırız dedim bilmediğini söyledi. Bende herhangi bir test yapmamız gerekiyor mu heyette istediklerinde hangi duruma göre değerlendirme yapacak onu bende anlamadım şeker tansiyon bunların belli ama bu hastalık da nasıl değerlendirme yapıyorlar. Teste gerek duymazsa şuan e-nabızda görünen N31.9 - MESANENİN NÖROMUSKÜLER DİSFONKSİYONU, TANIMLANMAMIŞ.

Dizlerindeki kireçlenme ile alakalı dün çektirmiş olduğumuz röntgen gözükmüyor e-nabızda ama ileri seviye iki dizi içinde protez yapılabilir ama teyze kaldırır mı ameliyatı bilemem daha önce bu dizlerinden doktora gittiğinde doktor ben kendi annem olsa yapmam bu ameliyatı demiş anneme.

Şuan iki seçeneğiniz var protez yada ağrılarını hafifletmesi için 6 ayda bir iğne enjekte ediyoruz siz alıp getiriyorsunuz biz uyguluyoruz durum bu şekilde. Oran sordum oda net birşey söylemedi.

Troid bezi alınmadı.

OğuzHan112 Dizleri için de yüksek bir puan gelir,mr veya röntgeni görmek lazım ona göre demişsin.

Röntgene göre değerlendirme yapıp ileri derecede kireçlenme iki diz içinde protez başka çözümü yok ameliyat olmak istemezse 6 ayda bir tavsiye ettiği iğneler var onlarda ancak ağrılarını hafifletir dedi.

Röntgen e-nabız da gözükmüyor mr çekilmesi gerekiyor mu doktor direk röntgene göre değerlendirme yaptı. Yalnız bu yeni bir rahatsızlık değil öncesinde de götürdük doktora aynı teşhisi söylemişti ama artık ağrıları ve yürüme zorluğu çok zaten çok evden çıkamıyor doktordan doktora . Aşağıdaki tabloya göre mi değerlendirecek durumunu heyette e-nabızda baktığımda doktor teşhis kısmına eklem ağrısı demiş teşhis ile alakalı hiç bir şey belirtmemiş biz heyette ilgili bölümlere gittiğimizde ortopedi bölümüne ne diyeceğiz böyle bir rahatsızlığı var ama teşhis yok.

Tablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları. (bkz. tablo 3.1)
Hastalık Derecesi Hafif :

A: Alt ekstremitede antaljik yürüyüş, basma fazınınkısalmasına ilave olarak ayak bileği, diz veya kalçada orta - ileri derecedeartritik değişikliklerin tespit edilmesi: % 8
B: PozitifTrendelenburg testi ve kalçanın orta veya ileri derecede osteoartriti: % 12
C: Hasta (a) ve (b) şıklarını taşıyor ve bazen uzunyürüyüşlerde koltuk değneği veya baston kullanıyor (ancak evde ve işyerinde genelliklekullanmıyor): % 18
D: Hasta kısa bacak breysini (ayak bileği –ayak ortezi, AFO)rutin olarak kullanmak zorundadır. : % 18

Hastalık Derecesi Orta:
E. Hasta tek baston veya tek koltuk değneğini süreklikullanmak zorundadır : %24
F: Hasta tek baston /tek koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini (AFO) sürekli kullanmakzorundadır: % 36
G: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında uzunbacak breysini (Diz – ayak bileği – ayak ortezi, KAFO) sürekli kullanmakzorundadır.: % 42
H: Hasta iki baston veya iki koltuk değneğini rutin olarakkullanmak zorundadır: % 48

Hastalık Derecesi Ciddi:
İ: Kısa bacak breysinin (AFO) yanısıra iki baston veya ikikoltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 60
J: Uzun bacakbreysinin (KAFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini süreklikullanmak zorundadır: % 72
K: Çift taraflı alt ekstremite (AFO veya KAFO) breysininyanısıra, iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 84
L: Tekerlekli sandalyeye bağlı: % 96

samsunspor
Teşhis önemli değil Röntgen yeterli olur,
Ortopedi sistemden Röntgeni görür,puanı da ona göre verir.

Evet puanlama hastanın öyküsüne ve Röntgene göre belirlenecektir.

Kalp ile alakalı kısımda görünen rahatsızlıklar aşağıdaki gibi doktor kalp yetmezliğini ayrı diğer rahatsızlıkları ayrımı değerlendirecek valla çok soru soruyorum hakkını helal et kardeşim.

ENABIZ
Kalbinde / Kalp damarlarında rahatsızlıkları var
I25.1 - ATEROSKLEROTİK KALP HASTALIĞI
I10 - ESANSİYEL (PRİMER) HİPERTANSİYON
I84 - HEMOROİDLER
I25.0 - ATEROSKLEROTİK KARDİYOVASKÜLER HASTALIK
I25 - KRONİK İSKEMİK KALP HASTALIĞI
I70 - ATEROSKLEROZ
I21.9 - AKUT MİYOKARDİYAL ENFARKTÜS, TANIMLANMAMIŞ
I50.0 - KONJESTİF KALP YETMEZLİĞİ
I24 - AKUT İSKEMİK KALP HASTALIKLARI DİĞER
I25.9 - KRONİK İSKEMİK KALP HASTALIĞI, TANIMLANMAMIŞ
I67 - SEREBROVASKÜLER HASTALIKLAR, DİĞER
I25.8 - KRONİK İSKEMİK KALP HASTALIĞININ DİĞER FORMLARI
I20 - ANGİNA PEKTORİS
I21 - AKUT MİYOKARD ENFARKTÜSÜ
I11 - HİPERTANSİF KALP HASTALIĞI

En yüksek puan kalpten gelecek zaten.

Samsun'un neresindensin

Anladım,
19 Mayıs ilçeye yolun düşerse 2 saat öncesinden haberdar et. Bir çayımı içersin.

Eyvallah saolasın kardeşim aynı şekilde bu tarafa yolun düşerse beklerim ömür evleri sahile yakınım yardımların için çok teşekkür ederim yarın getirecektim kardiyoloji doktoruna perşembeye kaldı. Sanırım kalp doktorundan sonra senin de dediğin gibi belli olacak durumu.

Diyabet insilüne bağlı %20 komlikasyon yapmışsa %35 demişsin - %35 bir önceki mesajımdaki komlikasyonlaramı giriyor gözlerinde katarakt da var.

samsunspor
Serebrovasküler hastalık,periferik arter hastalığı,diyabetik kalp hastalığı,diyabetik retinopati,diyabetik nöropati...gibi gibi.

Bunlar diyabetin bazı komlikasyonlarıdır,herkeste olur diye bir kaide yok...

Teyzeyi sırf ne kadar puan alır diye hastaneye götürüp yormayın,heyet günü gidip işlemleri başlatın. Hayırlısı olsun diyelim. İyi geceler.

İyi günler anneniz hangi bölümden ne aldı?

Üst Alt