Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

DGS ve OSYM'nin engelliler için kolaylıkları yok mudur?

microsoft

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Arkadaslar Ben de aranıza yeni katıldım.ben de bir engelli bri bireyim.ben 2 yıllık bilg.tek ve prog. bölümü mezunuyum.DGS sınavıyla 4 yıllık yapmak isterdim ama sınavlar da sorulan soruları bir görün ki inanın hele bir işitme engelli bir bireyseniz sırf sayısalı çok yapmak suretiyle ancak kazanabilirsiniz. acaba DGS OSYM'nin engelliler için kolaylıkları yok mudur?Bir de ben 2 yllık okul ve bölüm birincisi oldugum halde bizler için kolaylıklar sağlanmıyor mu.bunu çok araştırıdım.ama bir türlü çıkış yolu ve cvp bulmadım.bu konuda beni aydınlatacak arkadaslar çok ihtiyacım var.OSYM dilekçe yazdım.ama bir türlü cvp gelmedi.

SADECE ÖSS de bir kolaylık var. 2 yıllık bir programa yerleşmemize olanak sağlıyor(Anadolu Ü. Engelliler Entegre Y.O. da 4 yıllık bazı prgoramlara yerleşebilirsiniz)...
DGS KPSS ve LES gibi sınavlarına gelince herkeşe eşit davrandıkları için bizim gibi İşitme Engellilere değilde diğer arkadaşlara da herhangi bir kolaylık sağlamazlar. Yaptıkları yardım sadece uygun sınıfta uygun hocalar karşısında sınava girmenizi sağlamak bunun dışında hiç bir yardımı yok. Kendi bilgi becerisi doğrultusunda birşeyler yapacaksın artık.

LES sınavına girdim sorular çok kazık, kolay sorular ancak cevapları birbirlerine çok yakın. Üstelik Yarım dakikada bir soru cevaplamam gerekiyor. Sonuç: LES sınavı doğrultusunda HAcettepe İç Mimarlığa yerleştirildim.

Son olarak: Kendi becerini kendi imkanlarınla geliştirmen gerekiyor herşeyı devletten beklemek gibi lüksümüz olmamalı...

mepuis ben de zaten eng.entegre y.o.mezunuyum.verdigin bilgiler için sana tşk ederim.evet kendi becerimizi geliştirmek için de var gücümüzle mücadele etmek gerekir.ama bizler herseyi devletten bekleme gibi lüksümüz yok.ama bekleyenler bu işi kurcalayanlar maalesef çok iyi yerlere geliyorlar.zaten adamı olanda gerek memur gerek te bakanlıkara öyle kapak açıyorlar ki onlar yaptıgı zaman iyi..bizler bişiler istedigimiz zaman da çol istiyorsunuz havası yaratılmaya çalısılıyor.ama neyse bununla ilgili bazı önemli konuılara girecem.diger forumlarda bunları yazacam.sana da başarılar ve kolay gelsin.saol.

meopius

SADECE ÖSS de bir kolaylık var. 2 yıllık bir programa yerleşmemize olanak sağlıyor(Anadolu Ü. Engelliler Entegre Y.O. da 4 yıllık bazı prgoramlara yerleşebilirsiniz)...
BUNU BANA DETAYLI OLARAK ANLATIRMISN GÜZEL KARDEŞİM BU PROGRAMA BENDE YERLEŞMEK İSTİYORM LÜTFEN ACİL CEVABINI BEKLİYORM GEREKİRSE LÜTFEN AMA LÜTFEN BANA ÖZEL MSJ ATARAK MSN YOLLAYIN BU KONUYU İLK DEFA DUYDUM YARDIM EDERSENIZ ÇOK SEVİNİRM MSJ BEKLİYOR OLUCAM

Marto.ben de o okuldan mezunum.Genelde işitme engelillerin egitim gördügü okuldur.çok az öğrenci alarak egitimi en üst seviyede tutmaya çalısırlar.ÖSS barajı geçtikten sonra okula bizzat başvuru yaparak özel yetenek sınavlarına giriyorsun.seçtigin bölüm hangisi ise o bölüm ile ilgili sınav yapıyorlar.kazanırsan yoluna devam edersin.ok.

marto1 nasıl yerleştikleri konusunda aklım ermedi. Ancak gerçek bu: Gazi Ü(Ankarada) ve Engelliler Entegre Y.O. (Eskişehir'de),
Baraj puanı (yahu baraj puanı kaçtı? ben 1991 de girmiştim ÖYS falanv ardı zamanımda da ÖSS 105 baraj puanı idi) alan özellikle özürlü olan herkesi özel yetenek sınavına alıyor. Zaten kısıtlı kontenjan için binlerce özürlü değilde 10 özürlü başvuruyor: Kontenjan 2-3 kişi.
İstersen bir araştır. O üniversitelere sor: İşitme engleliler nasıl girmiş bir türlü anlamadım. Afola, işaret dili ile iletişim var ya Allah bana sabır versin.

ben işitme engelli değilim yanlız nörolojik bi rahatsızlık var sol kolumda kısıtlık var bende... işitme engelli olanlarımı alıyolar ?ya ben msj attım cevap vermediler :( neyse genede cevaplarınız için teşekkür ediyorm

Genelde işitme engellileri alıyor. Soruna evet diyeceğim ama, bir sormak lazım...
Ben olsam işitme engellilerin bulunduğu bölüme gider öğretim görevlileri ile yüzyüze görüşürdüm. Herkes bununla ilgili konuda bilgili olmayabilir.

merhaba

arkadaşlar cevaplarınıza teşekkür edrim

bilgi

Arkdaslar size bilgi verdim.ama bakıyom da pek iyi okumuyorsunuz.evet genel de işitme eng.alınıyor.marto senin rahatsızlıııgın engelli durumun bu okula musait degil.sen normal okulda da okuyabilirisin.sonuçta görüyor ve duyuyorsun.senin açısından eğtimde zorluk yok.bizler o okulda işaret dili falan kullanmıyoruz.bir arkadas işitme eng. nasıl girmiş lafı biraz hakaret gibi.elbette girer.gerizekelı degil ya.neyse.160 puan alanlar.bilgisayar opretor.ve yapı ressamlığı...185 alnlar da grafik...seremik bölümlerini tercih ediyorlar.bu branslarda yetenek sınavı yapılır.bunda anlayamayacak bişi yok.o okul işitme eng.eğitiim ihtiyacın karşılanması için zaten hiç birsey duymayan bir engelli için gereksinim bir okuldur.sizlerin bu tür okula gitme isteginize saygı duyarım.ama işin kolay tarafkarına kaçmayın.ben bile okuldan birincilikle mezun oldum.ama baktım kendimi daha iyi bir yerlere gelme istegim ağır bastığı için özel bir ün.iletişim fak.4 yıllık kazandım.yani sizlerde biraz gayret gösterin her okulda okursunuz.yeter ki azim ve iradenizi güçlü tutun.

eyvallah.. çok doru soylüyosun... çalısıp bi yere gelmek gerekıyor ben sadece arayım nasıl bişeymiş merak ettım zaten durumum pek müsayıt deil maddi açıdan .neyse uzatmaya gerek bilgilendirdiğiniz için tşekkürler

ya kardeşim siz devletin avukatı mısınız devlet bir işi adamakıllı yapsa diyecek bir şey yok. Birey engelli ne yapsın nasıl çözsün ve nasıl yerleşsin de devletten bir şey beklemesin. kör işte kör ama devlet sen de gör artık görrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Üst Alt