Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Devotee (cinsellikte sakatları tercih etmek) hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sayın magnum ,elbette o kişi ile aynı fikirde olmak zorunda değiliz ve saygılı olmak zorundayız,ama durduk yere konuyla hiç alakaları olmadığı halde,eşcinseller hakkında sapık diye görüş belirtiyor,şunun yaptığına bakarmısınız,bundan daha büyük bir hakaret ,ayrımcılık olabilir mi,insanların hemcinsleriyle ilişkiye girmeleri doğru değil dese ,saygı duyar bende görüşümü yazardım,ama bu kişi ,eşcinseller için direkt sapık derse ,mide bulandırıcı derse,bende lafını aynen ona geri iade ederim,aslında ben hakaret etmedim,sadece onun lafını ona iade ettim

kaç kere anlattık devotee meraklı anlamına geliyor diye,halen daha da cinsellikle bağdaştırıyorlar:)

çünkü cinselliği konuşmayı çok seviyoruz Aslında bülent flört aşk başlığına cinsel partner arıyorumu açsa hiç de fena olmuyacak gibi konu 4 yıldır tartışıldığına göre böyle bi sonuç çıkıyor

evet içinizde kalsın böyle arzularınız mesala bende isterim sarı sarı rus hatunlardan ama sadece içimde kalır toplumumuzun örf adetlerinden dir yeter artık gelenek ve göreneklerimizi değiştirdiğimiz herkez içinden tutmalı emel ve arzularını fatmalarını eminelerini esralarını

KRAL;

Cinsellik beyinle alakalı bir sendrom, beğenilmeme endişesi/çekimserlik duyguları bastırmasına neden olur kişinin e haliyle birike birike......... BOOMMM! :D

Herkes bildik bilmedik bisey yazmıs Arkadaslar bir yaşıma daha girdim..
daha bilmediyimiz o kadar konu varmıs kii hayret ettim :rolleyes:
hatta biri genelde gözü hiç görmeyen biri ile iliskiye girip ona elbise aldıgını felan tanık oldugunu yazmıs forumda
SOK OLDUM HİÇ BİSEY DİYEMİYORUM.

Ya niye sinirleniyor bazı arkadaşlar onu anlamıyorum.Adam ben devoteyim diyor.Bu da onun görüşü saygı duymak lazım.Yarın bir bayan çıksa dese ki "ben devoteyim.Engelli bir erkek arıyorum." o zaman kimse sesini çıkarmaz değilmi.Bu tür bayanlarda vardır belki.

Ne dersen de ,anlattığın karşındakinin anladığı kadardır

magnum Hiçkimse forumdan yazarken normal mi yoksa engelli olduğunu belirtmezken siz neden normal bir birey olduğunuzu belirttiniz ki *********************************** Bu bir sorudur.Soru sormuyorum deyip soruyorsunuz.Hiç bir hakla cevap vermeyiniz diyemezsiniz üstelik. Burası bir forum,söylediğiniz şeyi sadece bana söylüyor olsanız hakettiğiniz gibi ciddiye almam. Ama burada başkaları da var.Cevap doğuracak şekilde konuşmazsınız olur biter. Hem saçmalayıp hem cevap vermeyin ne demek,saçmaladığınızın kanıtı mı? Kendime normal dememi eleştiriyorsunuz ,özellikle dedim. Çünkü ilgili iddia bu siteye giren ama engelli olmayan bireyleri rahatsız ediyor demek istedim.Boş laf değil boş okuma olmuş değil mi? Bir şey söyleyeceksiniz söyleyin ama lütfen aynı seviyede olsun..

Ya bu forum sayesinde kültürüm arttı valla.Devoteyi de öğrenmiş olduk nihayet.Kelime dağarcığımiza bir kelime daha attık.Bir de devote bir bayan çıksa ortaya ne güzel olurdu valla.

Sayın Mim,seviye aynı.
Söylenen söylendi kapandı :)

Bakın ne güzel söylemişsiniz "Ne dersen de ,anlattığın karşındakinin anladığı kadardır "
Anlatılanla sınırlı değil ama bu cümle bilgin olsun.

Hep ampute bir arkadasim olsun istedim bilemem dertlesmek icin eglenmek icin arkasdas olma icin amputelere karsi bir saygi ve sevgi duyuyorum bu konuda ampute biriyle tartismak isterdim

bu dediginiz seyi ilk defa duydum ve anlamını şimdi sizden duyuyorum ogreniyorum anlamadıgım birşey var iki cinsellik insanın yaradılıs ozelligidir insanlar kadın ve erkekten yaratılmıstır bu iki kişi arasında olan birseydir ucuncu kısıyı kapsamaz

Bu konuda bu kadar ofansif saldırılarda bulunan arkadaşlar, sizlerin tek yaptığı şey, bireyleri engelli - engelsiz diye sınıflara bölmek, ve engelli olarak sınıflandırdıkları insanları, normal bir bireyden , "insan" dan ayırıp, sanki acınılması gereken, farklı düşünülmesi gerekilen bir alt tür insan gibi gösteriyorlar. Burada okudugum yorumlar sataşmalar ataklar, ancak " hayvanlara karşı cinsel arzu besleyen" insanlara yapılacak cinsten. Akıl alır gibi değil , gerçekten. Ben de bir devoteeyim. Ancak bir an yorumlarınızı okudugumda kendimden tiksindim nefret ettim bir an için. Ancak sağlıklı olarak tekrar düşünmeye başladığımda, bir dakika ya. sen yanlış ne yaptın ki ? dedim kendime. Sen seçme ve seçilme hakkı olmayan, aklı başı yerinde olmayan, karar verebilme yetisine sahip olmayan bir hayvanı mı arzuluyorsun cinsel olarak ? Yoksa, en az ben kadar özgür, en az ben kadar mental sağlığı yerinde, en az ben kadar karar verebilme yetisine sahip, en az ben kadar beynini kullanabilen ve en az ben kadar seçme ve seçilme hakkı olan bir insanı mı arzuluyorsun? diye sorular sordum kendime. Ancak ülkemiz halkımız bu durumu bu hale getiriyor. İnsanlar bir kolu olmayana bir bacağı olmayana yada tekerlekli sandalye kullanana hemen ezik muamelesi yapıp, yok sen şunu yapamazsın bırak ben yapım, yok sen oraya gidemezsin tek dur ben götüreyim, yok sen oraya çıkamazsın dur ben çıkarayım diye diye, hem kendimizi hem fiziksel problemleri bulunan bireylerimizi ( engelli değil , özellikle söylüyorum , engelli ; bir şeyi yapamayacak insana denir, fiziksel sorunları olanlara değil. Bacakları olmayan birisi söyleyin bana neler yapamaz? inanın iki bacağı olan benden daha çok şey yapabilir ) SAKAT hale getirdik. Hem biz sakat olduk hem onları sakat yaptık. Oysaki hiçbirimiz başımıza ne gelirse gelsin sakat ya da engelli olamayız. Biz ancak kendimizi sakat bırakırız, kendimizi engelleriz.
Bugün protez kullanan insanlar gerek sosyal medyada gerek gerçek hayatta fellik fellik protezlerini gizlemeye çalışıyorlarsa, bugün tekerlekli sandalye kullanan insanları tek başlarına özgürce sokakta dolaşıyor şekilde göremiyorsak, bu sizin suçunuz. Siz onları bu hastalıklı fikirlerinizle evlere hapsettiniz, siz onları bu çağ dışı fikirlerinizle protezlerinden utandırır hale getirdiniz.

İstediğiniz yerde istediğiniz kişiyle tartışırım bu konuyu. Ancak görüyorum ki öyle sözlü saldırılar öyle hastalıklı cümleler çıkmış ki insanların ağzından, bunlarla neyi nasıl konuşayım bilemiyorum.
Fiziksel problemler, cinselliğe engel değildir. Fiziksel problemler çünkü hayata engel değildir, fiziksel problemler insanı sakat bırakmaz. Bu karşındakini küçümseme lanetleme fikirleri insanlara engeldir, insanları sakat bırakır.

Saygılarımla.

(Not: Bilmeyenler için söyleyeyim ; bu devotee olayı önümüze çıkan her fiziksel veya zihinsel sorunlarla alakalı değildir, özellikle zihinsel sorunlarla hiç alakalı değildir. Devotee kelimesinin içinde kesinlikle zihinsel sorun ile alakalı birşey bulamazsınız. Fiziksel sorunlar bile iyice filtrelenmiştir. Ampute veya Belden Aşağı Felç durumları haricinde bir devotee durumu bu zamana kadar görülmemiştir. Çünkü Ampute veya Felç gibi durumlar insanın insanlığına, kadının kadınlığına erkeğin erkekliğine bir engel değildir. Hiçbir şeye engel değildir.! )

peki benim de bi merakım (sorum) var, buna bi cevabınız/ yorumunuz nedir?
ben de engelli birey olarak asla örneğin yürüyebilen birine sevi/ sevgi anlamında değil meğil vermek, sempati dahi duyamadım. hatta sandalyede olmayan birini düşlerimde bile benle düşünemedim bile! bazan düşünüyorum da bu yapım ürkek mizacımdan kaynaklanabilirdi. ama daha çok toplumsal öğreti ve giydirilmiş rol olduğunu kavrasamda bunu kafamda değiştiremiyorum vs.

sonuç: sizce bu durumun "devotee" gibi bir kavramsal adı var mıdır? böyle duyumsayan duygudaşlarım ne dersiniz? devotee sizce hangi süreci izleyerek kavramsallasmıştır ki bu da bi katagorize etmek ve belki ayrıştırmak değil midir? öyleyse bu kavramsal ifade ihtiyacı nasıl doğmuştur?

not: m. orhan entellektüel bakışımız örtüşüyor, duruşunuzu alkışla selamlıyorum.
bu eğiliminizi nasıl farkettiniz ve sizce nedeni... desem ne dersiniz?

insan düşünebilen bir hayvan olduğu için herşeye abuk subuk bir anlam katıyor .engelsiz birinin engelli birinden hoşlanmasından rahatsızlık duyan engellilere bir sorum olacak ; peki siz engellilerde ,engelsiz birinden hiç mi hoşlanmıyorsunuz ,hoşlanıyorsanız bu da paralel devoote oluyor ,bu kadar mantığınız işlemiyor mu hayret ediyorum ...küçük bir bakış anlamlı ya da anlamsız bir gülücükle bile insan insana aşık olabilir.birini çok güçlü duygularla arzuluyorsan onu elde etmen imkansız değildir.yeter ki iste

İlk olarak şunu söyleyeceğim. İnsan kendisi gibi birisiyle mutlu olabilir denen şey, basmakalıp basit bir düşüncenin ürünüdür. Kesinlikle katılmıyorum. İnsan, insanla mutlu olur, okadar. Çünkü insanın insana ihtiyacı vardır. İnsan yaradılışı itibariyle sosyalleşmeye muhtaçtır. Bir insanı , milyonlarca çeşit canlının yaşadıgı bir adaya bırakın, ama birtane insan yoksa kafayı yer yaşayamaz. Ama bir insanı hiçbir canlının yaşayamadığı bir adada bir insanla bırakın, bir şekilde yaşarlar.

Düşle, sana gelecek olursak. Sizdeki durumun kavramsal bir adı oldugu konusunda bir bilgim yok. Ancak fikirlerim var. Fiziksel sorunları olan bireylerimize, gerek aileleri gerek çevreleri bazen, benim bir önceki mesajımda uzun uzun anlattığım fikirlerin biraz yanlış versiyonuyla geliyorlar. "Sen normalsin, normali de bu!" ya da "sen en iyi seni anlayan birisiyle mutlu olabilir, seni de en iyi senin gibi birisi anlar" gibi yanlış mantık yaklaşımlarıyla. Bunlar inanılmaz derece sıkıntılı durumlar. Bu sefer de kişi, kendini daha da soyutluyor kendisi gibi sorunları olan insanları arıyor. Bu sefer ne oluyor, biraz evvel yazımda bahsettiğim negatif ayrımcılıktan pozitif (!) pozitif ayrımcılığa dönüyor. Negatif veya pozitif, ayrımcılıgın hepsi hastalıktır. Tekerlekli sandalyede de olsak, koltuk değnekleriyle de, protezlerle de olsak olmasak da hepimizin damarlarında 5lt kan var. O kadar. Bacağımız olsa da olmasa da tutsa da tutmasa da, hepimiz insanız. Ve İNSAN İNSANI ARZULADIĞI SÜRECE İNSANDIR.
Devotee konusunda ise benim kafama yerleşmiş hep bir takım örnekler vardır.
Bir erkek "Ben minyon kadınlardan tahrik oluyorum abi" dediğinde kimse ona negatif yaklaşmaz, bir kadın "Ben uzun boylu erkeklerden tahrik oluyorum" dediğinde kimse ona negatif yaklaşmaz. Hepimiz birşeyler isteriz, saçları sarı olsun boyu uzun olsun elleri güzel olsun ayakları güzel olsun kaşları şöyle olsun burnu hokka olsun dudakları dolgun olsun döşü kıllı olsun bacakları tüysüz olsun vs vs vs vs bunların hepsi bir takım fiziksel özellikler bireyin sahip olduğu. Ve kimseyi rahatsız etmeyen şeyler? Neden , herkes bunlara sahip olmak istiyorda ondan.

Ama adamın biri kalkıyor, beni tekerlekli sandalyedeki bir bayan tahrik ediyor diyor.

Düşünüyoruz, " hmmm, tekerlekli sandalye de olmak, aciz kötü ve istenmeyen bir durum, ve hiçbirimiz istemeyiz. Neden? Çünkü, tekerlekli sandalyedeki bir insan sakattır, engellidir. Bu adam engelli ve yardıma muhtaç birisinin kendisini tahrik ettiğini söylüyor, OLAMAZ!!! BU ADAM BİR SAPIK!!!! "...
Hemen bir durum çözümlemesi yapalım: Tekerlekli sandalyedeki bir kişi neden tekerlekli sandalyede? Büyük ihtimal ya felç ya da bacakları yok. Neden aciz? Nefes alamıyor mu? Koku alamıyor mu? Sevemiyor mu? Hissedemiyor mu? Zevk alamıyor mu? Cinsel dürtüleri yok mu? Aklı mantığı yok mu? Peki düşünemiyor mu?... Bi dk ya, evet bu kadın tekerlekli sandalyede ama bu insana has yetilerin hepsi onda var!... Yahu sevebiliyor, hissedebiliyor, zevk alabiliyor, cinsel dürtüleri var, aklı var, mantığı var, düşünebiliyor. Yahu bırakın birisi onu arzulamış birşeyinden dolayı, arzulasın! SİZE NE ARKADAŞ! Boyu kısa diye arzulasaydı sorun yoktu. Saçı sarı diye arzuladıysa sorun yoktu. Elleri güzel burnu güzel diye arzulasaydı sorun yoktu. Bunların hepsi bize bahşedilen dürtüler arzular. Onu da bu çekmiş ne yapalım yani öldürelim mi ?... (HOŞ gördüşüm kadarıyla bazı arkadaşların eline verseler öldürürler böyle birisini seve seve) O yüzden kasmamak en doğalı...

Kategorize kısmına gelelim. Evet kategorize bir durum söz konusu ama. Hayatta hiçbirşey kategorize edilmeyecek diye bir mottoyla çıkarsak yola, yola çıktıgımız gibi şanzımanı dağıtır kalırız yolda. Bazı şeyler belirtilmeli, belirtilmeden bilinemezler. Kimi devotee kimi değil, kimi fetişist kimi değil, kimi zevkli kimi değil, kimi hassas kimi değil... Bu tarz kategoriler bizi ayrıştırmaz, birleştirir. Nasıl birleştirir, ruhsal kimliklerimizi döker ortaya, ve herkes birinin ruhunu daha iyi tanır. Fiziksel kategorilerden uzak durmak, Zihinsel kategorilere ulaşmak bence çok daha güzel, çok daha verimli. İnanın insanları sağcı solcu diye ayırmak bile (ki hiç sevmediğim bir ayrımdır) Engelli insan - normal insan diye ayırmaktan (Mecbur kaldığım için kullanıyorum bu normal kelimesini, kendime çok kızarak kullanıyorum) kat kat daha iyi.

Devotee kelimesinin direk çevirimi : "hayran" dır. Aslında hepimiz birşeylere devoteeyiz. Ellere ayaklara uzunlara kısalara güzellere çirkinlere yakışıklılara kıllılara vs vs vs.. Kimiz ampute devotee. Kimimiz para-devotee... Ancak konu bize dayatılan bir toplum öğretisi olan "engelliler şöyle narindir böyle hassastır engellilere şöyle yaklaşalım böyle yaklaşalım" savsatalarıyla çakışınca, Hoooop, sapık oluyoruz :) Ancak kılsa tüyse kaşsa gözse derdimiz, oooh gayet normal gayet sağlıklı insanlarız. Engelli veya değil. Yukarda belirttiğim duygulara yetilere sahip insan insandır! Ve insan insanı arzular! okadar. Yürümek, iki bacağa iki kola sahip olmak belden aşşağısı hissetmek vs vs... Bunlar insanı insan yapan yetiler değil. Basit , sıradan dünyasal ve fiziksel kavramlar. Saygılarımla....

Not: Düşle, şahsi düşüncelerimi tecrübe ve hislerimi burdan anlatmayı pek tercih etmiyorum. Özele gelirsen eğer merak ettiğin şeyleri ordan da anlatabilirim dilim döndüğünce

M.Orhan;

mükemmel anlatmışsınız mevzuyu. budur.

İlginç :)

İlk defa duydum. Sapıklık falan olarak değerlendirilmiş. Kimi büyük göğüse, kimi büyük kalçaya, kimi kıllıya, kimi kaslıya kimi sarışına, kimi esmere, kimi renkli gözlüye vs. ilgi duyarken tercih meselesi zevk meselesi oluyor da; engelliye duyulan ilgi ve arzu neden sapkınlık oluyor ki. Dovote movete iki insan birbirini istiyorsa o onların bileceği iş gerisine halt etmek düşer. Doveteleri sevmemek de bir tercih meselesi tabi. Bir dovete den böyle bir teklif gelirse onlarda sevmeyenler de reddetsinler.

Murat Bey, buyrun anlatın bir de sizden dinleyelim :)

Yeni bir bilgi dahaaa :) ilk kez duyuyorum ve biraz okudum da aslında basit bir tanımlamada bulunmak istedim.

Şu devotee kavramı :) Gelin biz bunu Türkçe telaffuz edelim : Düşkünlük, merak..

Kelime bu. Bu kelimeyi al; çay merakı olanından tut, alkole düşkün olan birine çek, dans eden birine hayran bak...

Ben çayı sevmem sen tiryakisi olmuşsundur, ikram edersin tercih etmem, meyve suyu tatlıdır onu alırım.

Adam alkoliktir (alkol düşkünü), bakarsın dünya ona güzel ama ben zerre sevmiyorum tercih etmem yerine ne seviyorsam onu içerim

Dans hayran bırakır ama becerebilirsen uygulanır biraz da yetenek ister... Şartlar her zaman bacağınızı 180 derecelik açı ile totonuzu yere değdirmez :) İçinizden havada iki tur dönme arzusu vardır.. ama yapamayabilirsiniz...

...

Tercihler! istekler! şartlar! arzular!... daha da sıralanacak çok şey var...

Bilmem anlatabildim mi :)

M.Orhan;

Ben defalarca anlattım ama zahmet edip yazdıklarımı okumamışsınız

Evet , zahmet etmedim murat bey :) Çünkü yeterli derece sadelikte ve açıklıkta anlattığımı düşünüyorum :)

Ha ha ha süpersiniz boğa bey.sizi seviyorum.bu kelimeyi bende bu son zamanlarda duydum .bana çok ilginç geldi.birazda rahatsız oldum.ama rahatsızlığım bu devotee lerden diil.engellilerin kendilerine bakışaçılarından rahatsız oldum."bizi kullanmak istiyorlar,sapıklıklarını bizimle gidermek istiyorlar vs" kelimeler bizim kendimize bakışımızı ifade ediyor.demekki biz bizimle tensel veya tinsel iletişim kurmaya çalışan herkesin bizi kullanmaya ve istismar etmeye çalıştıklarını düşünüyoruz.buda beraberinde menfaat olmadan hiç kimsenin bize ilgi duymayacağı,beğenilmeyeceğimiz düşüncesini içeriyor.kendimize değer vermediğimizin farkındamıyız acaba.yetilerini kaybetmiş insanlardan hoşlanmak,cinsel haz almak kötü bişi olmadığı gibi,bu bizi ne onore eder,nede değersizleştirir .tamamen doğal,insani bişi.kaldıki zevklere karışamayız.tıpkı kısa uzun,açık ve koyu tenlilerden hoşlananlara karışamadığımız gibi.

bence bu sitede olmalarında hiç bir sakınca yok.bu bir arz talep meselesi.hepimiz yetişkin insanlarız ,kararlarımız ,seçimlerimiz tamamen bize ait.oldukça panik olmuş buldum bazı arkadaşları.panik olacak bişi yok.lütfen artık kendimizi değersiz görmekten vazgeçelim.

Insan ozgur bir bireydir.yasamak istedigini yasamak istedigiyle yasar.herkesin akli fikri var.kimse kimseyi engelleyemez kisitlayamaz.ayrica bu zamanda sadece cinsellik degil hayatin butun yönlerinde birbirini kullanmayan hakkina tecavuz etmeyen varmi.sapiklik asamasinda olanlar haric zevleri nasil yasayacagimiz degil yasamamiz gerektigine inanıyorum. Bizim toplumumuz hep rol yapiyo ve hayat gercekten sanildigindan daha kisa ve sert.

Ben bir engelli bir bayandan daha cok hoslaniyorum suanda sevgilim yok lakin onun neolursa olsun engeli olmasindan rahatsiz olmazidim. Hatta bir bayan ile tanismayida isterdim ama cevremde yok engelli olmayan bir esim var idi sonu husran oldu. Benim icin oncelik engelli olmasi bu hastalik degil tercih.

bir kıza yada erkeğe cinsel obje gibi yaklaşmak doğru değil engelli ya da engelsiz birine ilgi duymak apayrı konu kendini yetiştirmek, başkaları tarafından özenilmek ben engelli bır ınsanım karşıma engelsız bırı cıksın da göreyım hangimiz daha ıyı hersey özguven davranıs ınsan olmakla ılgılı kendını yetiştirdiğin zman bunların önemı yok

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt