Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Devlete vergi borcum varken özel tertibatlı araç alsam, haciz gelir mi? [Hukuk]

gturk

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Bilen varsa ve cevap verirseniz sevinirim.Daha önceden ticarete girdim ve 2001 krizi nedeniyle iş yerimi kapattım. Ancak devlete vergi borcum var. Şu anda %40 oranında özürlüyüm ve vergi muafiyetim var.Özel tertibatlı araba alsam vergi dairesi arabaya haciz koyabilir mi?

Eğer borcunuz çoksa, koymazlar, azsa koyarlar!
Tabii bu işin latifesi... Araç alımlarında vergi borcunuzun olup olmadığı konusunda bir araştırma yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Ama, vergi indirimli ya da indirimsiz araç alımı konusunda herhangi bir fark olduğunu da sanmıyorum.

Böyle bir araştırma yapıldığını sanmıyorım...

Ayrıca ; Özel tertibatlı araçların İcra İflas Kanunu 83. maddedeki " haczi caiz olmayan mallar" kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Acaba Hukukçu arkadaşlarımız bu konuda ne düşünüyor , böyle bir ayırdım yoksa , Danıştay 'dan görüş almak için girişimde bulunsak?

Devlete vergi borcunuzun olması özel tertibatlı araç almanıza engel değil. Yine özel tertibatlı araçların haczi caiz olmayan mallar kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Hukuka aykırı olarak haciz konması durumunda ise yargı yoluna başvurularak haciz kaldırılabilir. Her ne kadar İcra ve İflas Kanunu'nun 82. maddesinde "özel tertibatlı araç" ifadesi geçmiyor ise de kıyas yoluyla bu sonuca varmak kanunun ruhuna uygundur.

maalesef arkadaşlar sizlere kötü haber vereceğim. Yargıtay 12. Hukuk Dairesinin 2005 tarihli bir kararında fiziksel engelliler için düzenlenen bir aracın haczinin mümkün olup olmayacağı hususunda bizler aleyhinde hüküm kurulmuştur. Karar aynen şöyledir:

kayden haczedilen aracın fiziksel engelli olan kişiler için düzenlendiği ve araçta ona göre değişiklikler yapıldığı tespit edilmiştir. Mahcuz araç sakatların yer değiştirebilmesi yada adı geçenlere hareket olanağı sağlanması için zorunlu olan, hareketli sandalye niteliğinde değildir. Sermaye unsurunun ağırlık kazandığı ve lüks sayılan bir kara nakil vasıtasıdır. Bu nitelikteki bir ekonomik değerin haczedilemeyeceği ileri sürülemez. İİK.nun 82. maddesinde aksine bir düzenlemede bulunmadığına göre şikayetin reddine karar verilmesi gerekirken kabulü isabetsizdir.

sonuç olarak, araçlar İİK. 82. madde kapsamında görülmemiş olup, bu araçların haczi caizdir.

tabi bu dairenin kararı ve bu kararı değiştirmesi mümkün. ama "aracın sakatların yer değiştirebilmesi yada adı geçenlere hareket olanağı sağlanması için zorunlu olması" arandığından bu hususun üstünde durulmalı ve bu husus ispat edilmelidir. başka bir açıdan bakarsak, yüksek mahkemenin sadece hareketli sandalyelerin haczinin mümkün olmadığı görüşünde olduğu söylenebilir ancak bence bu kadar dar yorumlanmamalı.

arkadaşlar bende %85 iş göremez raporu olan bir özürlüyüm ve özürlü aracım icra yolu ile elimden alınarak satış işlemi gerçekleştirilmiştir.

bu konudaki itiraz davalarımdan herhangi bir olumlu sanuç çıkmamıştır.

ayrıca vergi dairesi borcundan dolayı özel tertibatlı araçlarımıza haciz işlemi gelmektedir.
vergi borcumuzun az olması yada çokolması önemli değildir (araç vize döneminde borcu yoktur kağıdının istenmesinden dolayı borç durumunda vize işlemi gerçekleşmemekte ve ilk trafik kontrolünde vize için uyarı cezası ikincisinde ise araç bağlamaya varan cezalar alınabilmekte ayrıca vizesiz arac kullanımından dolayı maddi trafik cezası sıkıntısı vardır)

Ali bey, sizin haciz işlemi hangi tarihte gerçekleşti acaba? Belki de yakın tarihte lehte yeni kararlar çıkmış olabilir diye merak ettiğimden soruyorum...

Selam arkadaşlar bnm babamında % 95 özürlü raporu var.Vergi indiriminden faydalanıp araç almayı düşünüyoruz fakat babamın hacizlik bi vergi borcu var.Aldığımız arac haciz edilebilir mi ? bu konuda yeni gelişmeler var mı ? veya nereden detaylı bilgi alabilirim ? Yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim

Her koşulda araç haczedilir. Aksine yönde bir karar bilmiyorum

vesteremos

Aynı durumdayız. %98 özürlü raporu var fakat alacağımız arabanın haczedileceğini duyduğumuzdan alamadık. Bu konuda bir değişiklik var mı? Yoksa elimizdeki parayla ikinci ele mi yönelelim :)

Üst Alt