Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Defterdarlık rapor oranımı düşürdü. İtiraz etsem mi?

hacoz

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Öncelikle paylaşımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ederim.2005'de işyerimin yönlendirmesi ve İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun sevki ile %95 (gözden) rapor aldım. Bu oranı kimliğime işlettim. Bilgim olmadığından defterdarlığa müraacatta bulunmadım. Kasım 2008'de araç almayı düşündüm ve ÖTV indirimi için raporumu sunduğumda yeni tarihli rapor istediler. Tekrar ötv indiriminden faydalanmak için diye bir dilekçe ile rapor talebinde bulundum. Oranım yeni yasaya göre %57 (tüm vücut fonksiyonları kaybı) olarak değişti.
Sorum şu; özür oranım kimliğime işlenmişken kazanılmış hak olmazmı ? defterdarlık itiraz edebilirsin seni başka bir hastaneye sevk edelim ama oranın dahada düşebilir diyor. Açıkçası ne yapmalıyım?

Teşekkürler.

Defterdarlık %57 olarak onamış mı?

İlk işe giriş tarihiniz, daha doğrusu ilk sigorta priminizin yattığı tarih nedir? Bir de doğum yıl ve ay'ınız?

Aman ha dimyata prince giderken evdeki bulgurdan olmayasın.
Adamlar oranları hallaç pamuğu gibi atıyorlar.
Bir kaç seneye kalmaz bu gidişle engelli kimse kalmaz.!

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. İlk sigortalılık tarihim 01.01.1992 çalıştığım kurumda işe başlamam 24.09.2003 bu tarihe kadar ödenmiş primgünüm sadece 5 gün. 24.09.2003 tarihinden itibaren düzenli ödemem var. Doğum tarihim 17.06.1972. %57'lik raporu iki ay önce aldım ben herhangi bir girişimde bulunmadım sadece defterdarlığa bilgi almak için durumumu anlattım. Umarım verdiğim bilgiler yeterlidir şimdiden teşekkürler.

İlk sigortalılığınızda işe engelli olarak mı başladınız?

Engellilik durumum 2005'te başladı

İlk sigorta priminizin yattığı tarih: 01.01.1992
Ve defterdarlıktan alacağınız vergi indirim oran: %40-59 arasında olursa

3600 gün prim tamamladığınızda emekli olacaksınız demektir.

%57'ye göre 3600 diyorsunuz ama %57 3. derece olmuyor mu? Bildiğim kadarıyla 3. derece 4200 gün. Ayrıca malüllükle iş gücü kaybı bu kavramların farkı nedir.

Evet, hesabı yanlış yapmışım. Pardon.

06/08/2003 tarihi itibariyle 9 yıldan fazla 12 yıldan az sigortalılık süreniz bulunup, 3. dereceden de vergi indirimi aldığınız için, 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün primle emekli olabilirsiniz.

Hatam da şu: 06.08.2003 tarihi itibariyle sigortalılık süresi 12 yıldan fazla olanlar, kaçıncı derece olduklarına bakılmaksızın, 15 yıl ve 3600 günle emekliliği hak ederler.
Sizin ilk prim yatırdığınız tarih 01.01.1992. Ben bunun 06.08.2003 tarihi itibarı ile 12 yıldan fazla olduğunu hesaplamışım :) Oysa 11 yıl 8 aymış. Yani 4 ayla kaçırmışsınız 15 yıl 3600 gün primle emekli olmayı.

Peki üstat şunu sormak istiyorum; İlk raporum %95 di yeni raporum ise %57 (iki ay önce araç alımında ÖTV'den faydalanmam için firma tarafından yeniden almam gerektiği söylendi) 160 gün farkı haricinde başka bir fark yoksa çokta üsteelmemek mi lazım acaba. Tabii başka kayıplarım olmayacaksa.

Araç alımı için üstelemeye gerek yok...

Defterdarlığa itiraz edilebilir, karar sizin. İlgili cetvelde daha fazla oranda işgücü kaybı öngörülüyorsa ve o oran emeklilik sürenizde işinize gelen düzeyde fark yaratıyorsa, olabilir tabii.

Üst Alt