Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Corona aşısının kalp rahatsızlığı olanlara etkisi..?

Sardonyx35

Üye
Konular
26
Reaksiyonlar
0
Merhaba,

Kronik kalp hastasıyım. Brugada Sendromu ve kalp pilim var ICD
Covid aşısı olan kişilerden kalp damar hastalığına yol açtı veya kalbe zarar verdi gibisinden şeyler duydum internet aleminde.
Kalp hastası olup covid aşısı olan var mı? Yan etki gördü mü? Hangi aşıyı oldunuz?

Geçmiş olsun

Ben oldum berhangi ciddi bir yan etmisi yok sadece 1 2 gün uyku yapiyor

Ben 3aşı oldum üçü de sinovac hepsinde kas spazm geçirdim aşırı terleme ardından çarpıntı şükür başka bir şey olmadı

iş yerınden bır arkadasım aşı sonrası vucudunda iltihap olustu yuruyemedı kalbınde stent takılı 6 tane kalp krizi gecırmıstı 3-4 yıl once . bitkisel ilaçlarla bıraz kendıne geldi . yürümesi bıraz ağır ama yavaş da olsa düzelme var .

Kalp anjiyosu yapılmış arkadaşım var. 3 Bionteck aşısı oldu, herhangi bir yan etkisi olmadı

Bende de kalp yetmezliği ve hipertansiyon var. Miyokardiyim.

Hiç aşı olmadım ve asla da olmayacağım.

50 yaşlarında 3 arkadaşım aşı sonrası hepsi de sözleşmiş gibi ani kalp krizi ile öldüler.

Beni kimse aşı için ikna edemez .

Ben ne aşılara ne de coronaya inanmıyorum. Corona hastalığı var ama normal gripten farkı yok benim gözümde.

(Ağbim doktordur ve onunla çok tartışırız. O 3 aşı oldu ve beni de aşı olmam için zorluyor ama asla olmayacağım).

aort darlığı ve ritim bozukluğu var 2 doz biontech oldum çok şükür bir sorun yaşamadım

ŞİMAL YILDIZI

Miyokardit hastası misiniz sizde? Corona sonrası mi oldu sizde acaba bende coronadan kaldı miyokardit hastasiyim.

Merhaba
Babamın kalp rahatsızlığı var ve 4 biontech aşısı oldu. Herhangi bir yan etki veya rahatsızlık yaşamadı.

Yan etki görülme olayı kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişir. Çok ucu açık soru gibi geldi bana.

Kalp yetmezliği ve hipertansiyon hastasıyım hiç aşı olmadım. Babam aşı oldu kalp krizinden kaybettik.

Milyarlarca kişi milyarlarca doz aşı oldu. Geçmiş yıllara mukayese edildiğinde hiç bir ölüm nedeninin aşı nedeniyle artmadığı %100 tespit edilmiş durumda. Aşı olmanın kalp kası dahil hiç bir şeye anlamlı bir etkisi yok. Ama aşı olmadığında olacaklar işte tam bir muamma. Bir ucu ölüme uzanan bir yol. O yolda yürümek isteyenler aşı olmamaya devam etsin. Zaten artık dünyada pandemi yönetimi buna geçti... Her koyun kendi bacağından asılır.

Türkiye'de covid tedavi protokolünde olan -ve maalesef ancak 1 yılı aşkın süre sonunda protokolden çıkartılan- ilaçlar kalp krizi nedeniyle ölüme yol açtı. Benim de bu ilacı kullanıp 1 hafta sonra vefat eden arkadaşlarım oldu.

Memorial Şişli Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Sabri Demircan, koronavirüs aşılarının kalp üzerine etkileri hakkında bilgi verdi.
"Gerek koronavirüsün oluşturduğu enfeksiyon ve solunum yetersizliği tablosu, gerekse faydası olabilecek bazı ilaçların potansiyel yan etkilerinden dolayı kalp hastaları salgın döneminde özellikle yüksek risk altındadır. Pandemiyle mücadelede, hastalığa yakalanmayı engelleme ve etkilenen hastaların en hafif tabloyla enfeksiyonla mücadelesi için, şu an korunma dışında tüm dünyada kabul edilen en etkin tıbbi yöntem aşılanmadır. Aşının oldukça seyrek olan kalpteki etkileri, hastalığın oluşturacağı risklerle karşılaştırıldığında oldukça önemsiz kalmaktadır. Kalp hastalarının aşılanması özellikle önem arz etmekte olup, speküle edilen handikaplar oldukça kısıtlı sayıda bireyi kapsamaktadır.

Kalp kası iltihabı riski 100 bin hastada 5

Tüm dünya aşılandıkça, oldukça büyük serilerle aşı olan kişilerin başına gelen muhtemel sorunlarla ilgili bilgiler yenilenmektedir. Elde edilen veriler, aşı sonrası kalp kası iltihabi tanısıyla hastaneye başvuran kişilerden ibaret olup, kaç doz aşı sonrası hangi oranda olduğuna dair net veri yoktur. Özellikle mRNA aşısı sonrası kalp kası iltihabı olasılığının 100 binde 5-6 hasta olduğu tahmin edilmektedir. Bu olguların aşı sonrası mı, yoksa o dönemde hali hazırda belli oranda görülen farklı viral enfeksiyonlarla mı ilgili olduğu sorusunun cevabı henüz bilinmemektedir. Kalp kası iltihabi nedeniyle hastaneye yatan hastalarda, destek gerektiren yoğun bakım ihtiyacı, ölüm veya yaşamı etkileyen kalıcı hasar bildirilmemiştir.

Net olarak bilinmelidir ki; aşısız kişilerde Covid-19 enfeksiyonu sonucu oluşan solunum yetersizliği, kalp sorunları ve de ölüm riski, her durumda aşı sonrası kalp iltihabı olan kişilerden daha fazladır.

Covid-19 aşıları kalp krizine yol açmıyor"​

Ayrıca Türk Tabipleri Birliği'nin sitesinde COVID-19 Aşıları ve Sık Sorulan Sorular da mevcut

Tebabet ilmine hakkıyla vakıf olmadığımız için bilgilerimiz ya açık kaynaklardan okuduklarımız ya da doktor olan eş ve dostlarımızdan duyduklarımız ile sınırlı.
Tıp Konseyinin tavsiyesi ile kovid belasına karşı ilk günlerde yoğun bir karantina süreci ile bir avuç hap içerek tedavi söz konusu iken karantina süresi önce 10 güne akabinde de bir haftaya düşürüldü. Ve ilaç olarak da tavsiye edilen ilaç malumunuz parol isimli orta ölçekli bir ağrı kesici ve ateş düşürücü.
Yani demek istediğim kovide karşı alınan tedbirler bu virüse karşı geliştirilen tedavi yöntemleri ile sık sık değişmekte. Buna rağmen ++Henüz net ve kesin bir uygulama ve tedavi yok.++ demek de doğru değil. Aşı da yöntemlerden biri.
Aşı iyi veya kötü koruyor, karşı çıkanlar azınlıkta. Felaket senaryolarını yazan yazana. Tercih kişiye kalmış, bence kumar oynamak yerine aşı olmakta yarar var. Bu felaket senaryolarından biri de Biontek aşısının kalp krizi riskini tetiklediği yönünde. Doğru olabilir ama kesin ispat edilen bir iddia mı bu? Hayır. Benim de tanıdığım bir genel cerrah profesör ++Evet tetikleyebilir ancak aşı olunmaz ise ölüm riski daha çok++ derken bir başka profesör arkadaşım da ++hayır tetiklemez++ demiştir. İkisi de mürekkep yalamış sıkı bilgi sahibi profesör dostlarım, branşları da aynı ama fikirlerinde birazcık farklılık var. Bana önerdikleri Biontek idi ama gözüm yemedi ve Çin aşısından 4 doz oldum, kısmetse 5.ci aşı tercihimi yerli aşıdan yana kullanacağım. Çin aşısı olduktan sonra da hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadım, alerjik bir durum ortaya çıkmadı.
Dolayısıyla aşı olmak olmamaktan daha evla. Risk azalmakta. Hangi aşı derseniz kendi doktorunuz sizi en iyi bilendir. Onun tavsiyesine uymak en güzelidir bence.
Selametle. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Mrhb 2 kez kalp kapak ameliyatı oldum,2007 ve 2017 , 3 doz biontec aşısı oldum bir sıkıntı yaşamadım, kalp için kullandığım ilaçlar sanırım olacak bir sorunu önlüyor.2 kan sulandirici kullaniyorum, coumadin ve coraspin , beloc ilaclarim bunlarin sayesinde etkilenmedigimi düşünüyorum.

Üst Alt